Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copil alaptat= copil dependent?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita
sunt joburi in care nimeni nu iti garanteaza ca te intorci unde ai plecat dupa 8 luni sau e firma ta, unde ai muncit de ti-au sarit capacele si dc faci pauza 8-9 luni poti sa zici adio si un praz verde (nude alta dar nu toate firmele au nspe angajati, mai sunt si din astea mici de 1-2 pers)
dar sigur nimeni nu iti da inapoi cei mai importanti ani din viata copilului tau. pt mine asta a fost argumentul decisiv. si ca, evident, ca mine altcineva nu poate. nici mama, nici sotul, nici o super bona, nici o cresa de pe lumea asta. la servici poti recupera intr-un timp de..., copilaria copilului ..nu.
I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 387
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
da domne, am muncit la firma aia de mi=-au sarit capacele, doar n-o fi alaptatul mai important..... ____________ Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! ______________ [url="http://armonii.blogspot.com/"]Sabina[/url], [hippi] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1"]Sofia Galagia[/url] si [yum] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107208&whichpage=1"]bb Gheo[/url]
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
Pai pentru unele persoane chiar e mai important sa-si plateasca ratele la masina si casa, decat sa fie executati de banci, pentru ca salariul sotului si cei 8 milioane nu le ajunge. Cred ca alaptatul trece pe planul secund in acest caz. Bineinteles, daca nu ai probleme financiare, poti sa stai acasa si sa alaptezi o vesnicie. Dar Bird a sintetizat excelent. Altele sunt cerintele societatii actuale. Degeaba vine si-mi predica cineva sa stau acasa cu copilul pana la 2 ani, daca mie nu-mi ajung banii. Ingrid S si Diana http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

no, uite exact chestia asta n-o suport eu. eu inteleg ca fiecare are gradul lui de tolerabilitate la diverse, ca unul isi doreste un anume standard de viata, altul nu. dar asa nu-mi place cand logica joaca feste si ascunsul dupa deget e la mare pret. eu una am ales sa stau acasa, de ex. am pus in balanta: primii ani de viata ai copilului meu si confortul dat de 2 salarii bunicele. si am decis ca ramanem cu un amarat de ford ka in care nu-mi incape nici macar caruciorul in portbagaj si care abia se tine, nu ne mai inhamam la o rata. ca nu am nevoie de 20 de perechi de incaltari de vara ca pana acum, imi ajung 2, ca nu imi trebuie haine de sezon, imi iau numai la ultimele reduceri, ca ... ca... a fost o alegere. a mea. poate pt altii si astea sunt lucruri la care doar viseaza. la noi a insemnat un pas inapoi. pe care eu am fost dispusa sa il fac. si tsand cu copilul 24/24 aleg sa si stau cu el in acest timp. si am impresia ca in acest timp amcastigat eu, ca persoana, mai mult decat in orice alte conditii. si pot sa inteleg accept ca nu toata lumea e dispusa sa faca asta. ca pt altii e mai importantconfortul material, sa stie omu' ca si-a luat si casa, si masina si...si...ca poate sa iasa la un restaurant cand are chef..la o tura de shopping in mall...la..la.. dar nu pot sa inteleg cum ai ..nici nu stiu cum s-o numesc...impertinenta, sa zicem, e mai soft, sa afirmi ca da, aia care stau acasa o fac pt ca si-o permit. sau ca nu, nu se poate, sau, mai rau, nici macar nu e bine sa fi atat de ingaduitor cu copilul, nu poti avea atat rabdare cu el...ti se suie in cap..tre sa-l disciplinezi..bla bla. alaptez. cat vrea el, pentru ca mi se pare ca e dreptul lui sa decida. e mancarea lui, mie nu mi-o ia nimeni din fata daca mananc. lui de ce i-ar lua-o? a, ca asta inseamna ca sunt practic legata de el 24/24, pai asta e alegerea pe care am facut-o cand am facut un copil. sunt alagerile noastre, pe care trebuie sa ni le asumam. pe ele si consecintele lor ai ales sa te intorci la serviciu, f bine. dar spune de ce, nu ca vai, nu se poate altfel. sunt oameni care traiesc cu salariul minim pe economie. si sotul si sotia. se poate! e greu, dar se poate. doar ca sunt alte standarde. spune ca efectiv nu ai rabdare sa il lasi sa facamancare cu tine, ca nu poti sa faci curat dupa 2 in loc de 1, dar nu spune ca nu se poate sau ca, vai, e atat de periculos sa faci asa. alegeri => consecinte. e atat de simplu.
I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai pentru unele persoane chiar e mai important sa-si plateasca ratele la masina si casa, decat sa fie executati de banci, pentru ca salariul sotului si cei 8 milioane nu le ajunge. Cred ca alaptatul trece pe planul secund in acest caz. Bineinteles, daca nu ai probleme financiare, poti sa stai acasa si sa alaptezi o vesnicie. Dar Bird a sintetizat excelent. Altele sunt cerintele societatii actuale. Degeaba vine si-mi predica cineva sa stau acasa cu copilul pana la 2 ani, daca mie nu-mi ajung banii. as intelege daca ar spune asta cineva care n-are copii...se pare ca cerintele societatii actuale au eliminat si ultimele ramasite de umanism din noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
eu una am ales sa stau acasa, de ex. am pus in balanta: primii ani de viata ai copilului meu si confortul dat de 2 salarii bunicele. si am decis ca ramanem cu un amarat de ford ka in care nu-mi incape nici macar caruciorul in portbagaj si care abia se tine, nu ne mai inhamam la o rata. ca nu am nevoie de 20 de perechi de incaltari de vara ca pana acum, imi ajung 2, ca nu imi trebuie haine de sezon, imi iau numai la ultimele reduceri, ca ... ca... a fost o alegere. a mea
Poate ar trebui sa te gandesti ca acelea care se duc la serviciu o fac pentru ca nu-si permit nici o pereche de pantofi, nu au deloc masina, sau cel mai des nu au nici macar ce da de mancare copiilor...pentru ca a cumpara carne, fructe, lapte ... nu mai vorbesc de alte cumparaturi (haine, incaltari, scutece) ... te duc undeva peste cei 800 de lei dati de stat. Si pana la urma daca o mama se simte mai confortabil sa mearga la serviciu decat sa stea sa alapteze eu sunt pentru serviciu, pentru ca altfel nu se obtine decat o mama frustrata, care sigur nu aduce nimic bun educatiei copilului... mai bine o mama pentru 4 ore de dupa servicu multumita de ea si care acorda timp de calitate copilului, decat una care sta toata ziua acasa si este nervoasa tot timpul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pur si simplu ma depaseste de ce pt voi numai primii ani de viata ai copilului sunt- importanti... cand copilul o sa aiba 4-6-10 ani nu va mai avea nevoie de voi? sau totul se reduce la alaptat (nu ca as avea ceva impotriva alaptatului, voi face tot ce pot sa il alaptez dar zau ca mi s-a cam luat sa citesc ca nu esti mama buna dc nu alaptezi pana la nspe luni sau ani) si sabina tare as vrea sa te vad cand stai cu chirie sau platesti rata la casa si sal unuia din soti merge in directia aia cat de lejer si linistita ai sta acasa... e tare usor sa spui recuperezi tu cumva... da daca te-ai plimba un pic in pantofii celuilalt poate ai avea alta parere... si dinocica, de multe ori nu depinde de standardul de viata ci chiar de supravieturie... am o amica, e asistenta medicala si sotul sofer... ea avea 2 servicii inainte de a ramane insarcinata dar a renuntat la unu (la radiologie); nu vrei sa stii cat de greu se descurca cu banii (si apropos nu au nici macar un amarat de ford, dar credit pe 30 ani la un ap de 2 camere conf 2); ei ca sa faca? sa nu mai faca copil de loc? numai rata lor la banca e 1200 ron... cam cum credeti voi ca s-ar descurca cu cei 800 ron si salariu sotului in cdt in care un bb presupune si el ch suplimentare chiar dc nu ar mai da bani pe lapte praf? a, desigur, trebuiau sa stea in banca lor si sa nu cumpere apartament... ce le trebuia, trebuiau sa se gandesca ca mama tr sa stea cu bb 2 ani... problema e ca pana sa ramana insarcinata au stat cu chirie intr-o garsoniera, dar si chiria era 200 euro; ah, si el nu e din bucuresti iar parintii ei au tot 2 camere in care mai sta si fratele ei.. asa ca tare as vrea sa o vad pe dinocica explicandui amicei mele ca tr sa isi faca niste calcule mai serioase inainte sa il faca pe bb, ca mai trebuie sa renunte la niste perechi de pantofi si la o iesire la restaurant... eu nu contesc ca or fi si mamici care prefera sa nu alapteze pt ca e mai comod pt ele... dar cine sunteti voi sa le judecati? sau sa emiteti pareri asa de categorice ca nu sunt mame bune pt ca nu fac asta, o activitate veche decat lumea? cu ce e mai buna mama pe care am vazut-o sapt trecuta in parc cand am fost cu nepotelul, care da, alapta un bb pe banca, asta dupa ce i-a dat fetitei mai mari 2 palme si a facut-o nesimtita ca nu sta cuminte...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai mah ca m-ati distrat cu confortul, zau! Ia stati voi in chirie 400 eur/luna si intretinerea inca 100 (ma rog, vara)... Si da foamea cam elimina umanitatea si printzipiile astea-s de-a dreptul fitze cand nu dormi noaptea gandindu-te de unde scoti banii de chirie! Dar altfel foarte inaltator! J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai eu nu vorbeam de 2 ani de stat acasa, ci de macar 6-8 luni.... ca poti f bine sa alaptezi si daca te duci 4 ore la servici! si daca esti asa stramtorat...cred ca tre sa castigi tare bine sa te duci repede la servici si sa dai 10 milioane bonei, nu? ca altfel.... Porumbita, nu, nu inseamna ca esti mama buna doar daca alaptezi, nici pomeneala. Dar primele luni ale copilasului, cand stomacul lui nu are nicio enzima necesara digerarii altor alimente, ar trebui sa fie pe primul plan, in fata oricarui argument financiar. Eu m-am dus la facultate de camd avea Sofia 2 luni. A fost infernal!! alergam in taxiuri toata ziua, numai ca sa pot sa vin s-o alaptez. dar se poate, cu bunavointa, se poate! De ce sa nu-l alaptezi exclusiv...hai...macar 5 luni! , de ce sa-i dai lapte praf(in cazul in care ai lapte la san) numai asa...ca sa fii cu 3 luni mai devreme la servici? Cateva luni se poate rezista, daca stii ca ai rate, strange din dinti inainte de nastere, etcetc etc. Alaptatul copilui in primele luni e un drept esential pe care societatea actuala nu are voie sa-l anuleze.....numai asa, in virtutea posibilitatii de a alege. deci eu nu sunt pro stat acasa 2 ani, 10 ani, pentru ca am altfel de structura interioara. Eu imi construiesc o cariera, mai dau pasi inapoi, etc etc, dar traiesc f mult si prin prisma vocatiei mele. dar mi se pare IMORAL sa am lapte si sa nu-l dau copilului macar 5 luni exclusiv. ____________ Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! ______________ [url="http://armonii.blogspot.com/"]Sabina[/url], [hippi] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1"]Sofia Galagia[/url] si [yum] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107208&whichpage=1"]bb Gheo[/url]
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabina eu am raspuns exclusiv la chestia cu confortul pentru ca am impresia ca multe de aici nu stiu, de exemplu, cat e o chirie in Buc. Personal nu am probleme in a o plati si nici bona (simt asa un pic de sarcasm?) ... de stat acasa am stat 1 an jumate insa nu am alaptat decat 6 luni pentru ca uram alaptatul, asta e, o luam razna. In plus aici nu se discuta de cateva luni de stat acasa cu copilul. Ci sa fii la dispozitia copilului, alaptand, in primii ani de viata! J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
dar mi se pare IMORAL sa am lapte si sa nu-l dau copilului macar 5 luni exclusiv.
Este tare usor sa arunci cu vorbele... De aici vin anxietatile mamicilor care nu-si alapteaza copii... Eu n-am vazut nici o mamica care sa se bata cu pumnul in piept ca asa am ales eu sa nu-l alaptez din prima.... Toate s-au referit la alaptatul copilului dupa 6-8 luni, cand copilul intra in diversificare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...