Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copil alaptat= copil dependent?


Recommended Posts

sabina nu e vb de mine... eu tocmai m-am mutat sa fiu mai aproape de birou si sa nu pierd timp pe drum ( si apropos de taxiuri, e intre 1,64 si 1,94 km... dc iei taxiul de 2 ori pe zi 5 zile pe sapt ajungi la o suma mai mult decat substantiala pe luna...) plus ca voi putea lucra de acasa cel putin primele luni (si contrar a ceea ce crezi dc intrerup 5-7 luni pot sa imi iau adio de la ce am facut in ultimii trei ani, tr efectiv sa o iau de la capat si ma indoiesc ca voi mai putea face nopti albe la birou si munci 12-14 ore pe zi iar sambata si duminica 8-10 ore cum fac de 2 ani ca sa pun lucrurile pe picioare in cdt in care voi avea bb mic); dar cate crezi ca vor putea face ca mine? si cate sunt in situatia ta, sa aiba si banii de taxi si banii pt pers care sa ramana cu bb acasa cat fugi o ora sau doua la birou? ce ma enerveaza pe mine la culme e cum unele pers judeca cu aceeasi unitate de masura pe toata lumea... si in general unitatea aia li se potriveste lor... e ca vorba aia romaneaca, bogatul nu il crede pe sarac cand spune ca ii e foame... cand dodo sugera ca mai corect ar fi sa spui: pt mine, pt copilul meu s-a dovedit mai bine sa nu folosesc suzeta (si am si putut sa satisfac cererea lui de ai ii da sanul noaptea sau ziua de cate ori cere) au aparut replici ca suzeta nu exsita acum nspe ani si ca nu nu poti spune asa ceva din moment ce tu xluescu stii 100% ca e bine ca tine si poti da 10 linkuri care sa sustina asta... ca de cand lumea femeia a tinut copii aproape si le-a satisfacut toate cererile (nu conteaza ca in afara de copii si mancare/treba in casa acum cateva sute de ani femeia nu avea alt rol in societate si in cdt inca erau o droaie de copii aia mai mari ii preluau automat in grija pe aia mai mici) eu sunt printre ultimele dintre prietenele mele cu bb la purtator... nici macar una nu a stat 2 ani acasa... maximul a fost de un an si minimul de 2 luni jumate... si au servicii, nu cariere... motivele au fost diverse: de la bani pana la pozitie care nu le era pastrata in firma mai multe de un anumit numar de luni (puteti sa ma contraziceti pana in panzele albe, dar cand esti tanar si nu ai obligati poti munci mult sa iti faci o pozitie dpd profesional.. sunt meserii in care o pauza mai mare de 6 luni e f greu de recuperat si nu mai ai energia si elanul tineretii sa o iei de la capat cu escaladatul, mai ales cand ai bb si vrei sa vii si tu macar la ore decente acasa si wk sa fie pt familie) si mai e o chestie... eu dupa ce am citit diverse subiecte legate de alaptat pe DC am avut curiozitatea sa intreb si eu pers mai in varsta din familia mea (cred ca am mai scris pe undeva asta); domnule, si acum 80 de ani (bunica sotului are 89 si e perfect lucida, deci ii cred povestile) lucrurile erau la fel de "diversificate" ca si azi.. o gramada nu alaptau si mereu s-au cautat inlocuitori tocmai pt ca mai trebuia sa faci una alta, plus ca mai erau si alti copii de care tr sa ai grija plus treburile in curte etc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 387
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui filofteia
Citat:
dar mi se pare IMORAL sa am lapte si sa nu-l dau copilului macar 5 luni exclusiv.
Este tare usor sa arunci cu vorbele... De aici vin anxietatile mamicilor care nu-si alapteaza copii... Eu n-am vazut nici o mamica care sa se bata cu pumnul in piept ca asa am ales eu sa-l alaptez din prima.... Toate s-au referit la alaptatul copilului dupa 6-8 luni, cand copilul intra in diversificare.
cand copilul intra in diversificare, mai bine zis dupa ce e deja diversificat la majoritatea meselor, poti ramane cu 3 alaptaturi pe zi, si sa mergi la servici bine mersi, de aia nici nu discutam despre asta. ____________ Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! ______________ [url="http://armonii.blogspot.com/"]Sabina[/url], [hippi] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1"]Sofia Galagia[/url] si [yum] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107208&whichpage=1"]bb Gheo[/url]
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dianocica
no, uite exact chestia asta n-o suport eu. eu inteleg ca fiecare are gradul lui de tolerabilitate la diverse, ca unul isi doreste un anume standard de viata, altul nu. dar asa nu-mi place cand logica joaca feste si ascunsul dupa deget e la mare pret. eu una am ales sa stau acasa, de ex. am pus in balanta: primii ani de viata ai copilului meu si confortul dat de 2 salarii bunicele. si am decis ca ramanem cu un amarat de ford ka in care nu-mi incape nici macar caruciorul in portbagaj si care abia se tine, nu ne mai inhamam la o rata. ca nu am nevoie de 20 de perechi de incaltari de vara ca pana acum, imi ajung 2, ca nu imi trebuie haine de sezon, imi iau numai la ultimele reduceri, ca ... ca... a fost o alegere. a mea. poate pt altii si astea sunt lucruri la care doar viseaza. la noi a insemnat un pas inapoi. pe care eu am fost dispusa sa il fac. si tsand cu copilul 24/24 aleg sa si stau cu el in acest timp. si am impresia ca in acest timp amcastigat eu, ca persoana, mai mult decat in orice alte conditii. si pot sa inteleg accept ca nu toata lumea e dispusa sa faca asta. ca pt altii e mai importantconfortul material, sa stie omu' ca si-a luat si casa, si masina si...si...ca poate sa iasa la un restaurant cand are chef..la o tura de shopping in mall...la..la.. dar nu pot sa inteleg cum ai ..nici nu stiu cum s-o numesc...impertinenta, sa zicem, e mai soft, sa afirmi ca da, aia care stau acasa o fac pt ca si-o permit. sau ca nu, nu se poate, sau, mai rau, nici macar nu e bine sa fi atat de ingaduitor cu copilul, nu poti avea atat rabdare cu el...ti se suie in cap..tre sa-l disciplinezi..bla bla. alaptez. cat vrea el, pentru ca mi se pare ca e dreptul lui sa decida. e mancarea lui, mie nu mi-o ia nimeni din fata daca mananc. lui de ce i-ar lua-o? a, ca asta inseamna ca sunt practic legata de el 24/24, pai asta e alegerea pe care am facut-o cand am facut un copil. sunt alagerile noastre, pe care trebuie sa ni le asumam. pe ele si consecintele lor ai ales sa te intorci la serviciu, f bine. dar spune de ce, nu ca vai, nu se poate altfel. sunt oameni care traiesc cu salariul minim pe economie. si sotul si sotia. se poate! e greu, dar se poate. doar ca sunt alte standarde. spune ca efectiv nu ai rabdare sa il lasi sa facamancare cu tine, ca nu poti sa faci curat dupa 2 in loc de 1, dar nu spune ca nu se poate sau ca, vai, e atat de periculos sa faci asa. alegeri => consecinte. e atat de simplu.
I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.
te-ai enervat, asa-i?[pup] sunt toal de acord cu ce ai scris mai sus-- pana la urma e o chestie de alegere a fiecaruia...
[url="http://community.webshots.com/user/Trutzulica"]
ape si munti[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui filofteia
Citat:
eu una am ales sa stau acasa, de ex. am pus in balanta: primii ani de viata ai copilului meu si confortul dat de 2 salarii bunicele. si am decis ca ramanem cu un amarat de ford ka in care nu-mi incape nici macar caruciorul in portbagaj si care abia se tine, nu ne mai inhamam la o rata. ca nu am nevoie de 20 de perechi de incaltari de vara ca pana acum, imi ajung 2, ca nu imi trebuie haine de sezon, imi iau numai la ultimele reduceri, ca ... ca... a fost o alegere. a mea
Poate ar trebui sa te gandesti ca acelea care se duc la serviciu o fac pentru ca nu-si permit nici o pereche de pantofi, nu au deloc masina, sau cel mai des nu au nici macar ce da de mancare copiilor...pentru ca a cumpara carne, fructe, lapte ... nu mai vorbesc de alte cumparaturi (haine, incaltari, scutece) ... te duc undeva peste cei 800 de lei dati de stat. Si pana la urma daca o mama se simte mai confortabil sa mearga la serviciu decat sa stea sa alapteze eu sunt pentru serviciu, pentru ca altfel nu se obtine decat o mama frustrata, care sigur nu aduce nimic bun educatiei copilului... mai bine o mama pentru 4 ore de dupa servicu multumita de ea si care acorda timp de calitate copilului, decat una care sta toata ziua acasa si este nervoasa tot timpul.
eu nu inteleg chestia asta; de ce trebuie sa fii frustrata si nervoasa daca stai acasa cu copilul? de ce pentru unele persoane e o corvoada? si aici ma refer la cele care ar putea ("""""si-ar permite"""""") sa stea acasa cu el 1 an-2-100 si totusi aleg sa se de-frustreze la serviciu... de ce?
[url="http://community.webshots.com/user/Trutzulica"]
ape si munti[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de ce unele femei au nevoie de ani pt a ramane gravide si alte nu mai stiu cum sa se fereasca? de ce unele nu pot face copii de loc? de ce unele pot si sunt capabile sa cresca 6 copii si alte se plang cand au doar unu? de ce unii tati refuza sa puna mana pe bebe mic? de ce altii isi abandoneaza familiile? de unora le place ciocolata si altora cafea? de ce nu toti bebei mananca la fel? de ce unii merg si vorbesc mai repede decat altii? si lista de ce poate continua... pentru oamenii SUNT diferiti... ce pt tine reprezinta un mister pt altii e o chestie normala... si viceversa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dianocica, mai incet cu vorbele, nu-ti permit sa vorbesti despre impertinenta, cand stiu foarte bine cazul prietenei mele care a contactat rate la banca pentru apartament si masina inainte de a face copilul si s-a trezit ca nu-i ajung banii daca nu se intoarce la lucru. Dupa 3 luni a inceput sa lucreze, coplul sta cu bunicii si ei sunt linistiti ca pot sa-si plateasca datoriile, ca doar n-or vinde casa sa traiasca in padure ca sa o alapteze pe aia mica si sa stea non-stop langa ea. Patou, cad vei merge la un director de banca si ii vei spune: vai stiti, eu am un bebe si vreau sa stau cu el acasa, nu puteti va rog sa-mi amanati ratele....iar el va spune: cum nu, imediat, ce nu facem noi pentru ca o mama sa-si alapteze in liniste copilul!, mai vb, pana atunci dulcegariile si sentimentalismele ieftine nu-si au rostul. Zau asa, parca unele din voi traiesc in lumi paralele si nu vad realitatea...De ce nu deschideti un topic separat: "mame denaturate cele care se intorc la servici inainte de 6 luni minim!" si daca se poate la generale...tare sunt curioasa de raspunsurile multor fete de pe aici. Ingrid S si Diana http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita pur si simplu ma depaseste de ce pt voi numai primii ani de viata ai copilului sunt- importanti... cand copilul o sa aiba 4-6-10 ani nu va mai avea nevoie de voi?
e simplu, in perioada 0-2-3 ani se formeaza personalitatea individului, se structureaza Eul dupa aceea totul e "muncit", "facut", "delimitat" iar acest proces de constructie, formare a Eului e unul supus diverselor forte, influente, prezente sau absente si copilul va mai avea cu siguranta nevoie de parinte, ca si apropiere fizica nu in aceasi masura, evident de ce aleg sa stau cu ei? ca sa le dau timp sa-si construiasca un Eu autentic, ca sa le dau timp sa se construiasca viguros, robust si cu cat ei reusesc sa faca asta cu atat ma gandesc c-o sa fluier eu pe la 12-13-14 ani cand o sa fie adolescenti, oarecum fascinati de afilieri la un grup care sa le dea o identitate ma gandesc asa: cu ce nu castig acum n-o sa trebuiasca sa platesc avocati care sa mi scoata din diferite belele, sau sa platesc masinile tamponate, sau sedinte la diversi terapisti ori ca or sa-mi fie bulimici, ori anorexici sau stiu eu ce altceva recunosc ca-s prapastioasa, dar cum zice mandrul meu "suntem prea saraci ca sa ne permitem sa economisim" deci cam niciodata n-o sa avem suficienti bani sa le platim toate porcarioarele pe care le observ ca le face adolescentul comun provenind din familii prea ocupate sa plateasca rate la ultima masina nu fac referire la nimeni in concret, de pe forum ma uit doar la societatea italiana copilul apartinand familiilor din patura sociala de mijloc, cei vreo 80% ai Italiei, cei apartinand parintilor cu un apartament, o masina de valoare medie, vacante festive 2 saptamani pe an, imbracaminte de sezon si acoperiti de playstation copiii dezradacinati, copiii motorinelor, care ajung sa se afilieze la diferite babygang din cauza ca le-au lipsit punctele de referinta, sunt prea debusolati ca sa se recunoasca, ca sa se afirme altfel decat in termeni de bullism comportamentul antisocial este consecinta unei rupturi, a unei deprivari afective asta e..pentru mine ani acestia sunt doar o investitie in ei, in viitorul lor in termeni de capacitate de-a se raporta sanatos mediului in care vor fi expusi cum spuneam, suntem mult prea saraci chiar si cu 2 salarii sa le platim o eventuala dependenta de droguri, etc prapastiasa rau, veti spune Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si 9 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gazzella
Citat:
citat din mesajul lui Porumbita pur si simplu ma depaseste de ce pt voi numai primii ani de viata ai copilului sunt- importanti... cand copilul o sa aiba 4-6-10 ani nu va mai avea nevoie de voi?
de ce aleg sa stau cu ei? ca sa le dau timp sa-si construiasca un Eu autentic, ca sa le dau timp sa se construiasca viguros, robust Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si 9 luni)
Si cei mai mult de 70 % din copiii ale caror mame legislatia nu le permite sa stea acasa 2 -3 ani cum sunt [:-/] Neautentici in Eu-ul lor, napastuiti de soarta, nenorociti , neadaptati ?????????? Cam cate tari din lume in momentul actual permit mamelor sa stea acasa 2-3 ani [:-/] Bai frate ce usor este sa generalizezi [bang] Din simpla analiza a textului de mai sus o Romanie intreaga compusa din generatiile care au acum varsta de 25-60 de ani sunt niste neautentici si neadaptati. O zi excelenta ! Lala. ______________ [url="http://my.lilypie.com/X8YJp3.png"]Fratele mai mare![/url] [url="http://b1.lilypie.com/YEvjp2.png"]Baby Andrei ! (27.12.2007)[/url] [url="http://community.webshots.com/user/avlaudum"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gazella din pacate nu ai nici o garantie ca dc vei sta langa ei primii 4-6 ani din viata adolescenta lor nu va fi tumultuoasa... asa cum spui tu ar insemna ca toata generatia mea a fost una de adolestenti pierduti pt societate pt ca in 32 de copii cati am fost in generala si 28 in liceu la nici unu nu a stat mama acasa decat maxim un an (era 3 luni prin lege si dc si cumputeai se mai luau medicale etc)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=117387&whichpage=34"]Frumoasa din padurea adormita [/url] asa..si inca o data..ca se pare ca nu m-ati intales nu este vorba doar despre alaptare eu personal am ajuns sa nu ma intereseze prea mult alaptarea ci doar ce sta in spatele acesteia, adica continere, prezenta, disponibilitate afectiva sunt pentru alaptare cat timp se construiesc premizele unui raport solar, dar daca mama chiar nu reuseste sa alapteze din varii motive legate de structura ei interioara e ok (pot sa inteleg, nu suntem noi decat in masura in care suntem si produsul celor care ne-au continut sau mai putin) doar atat! motivele financiare de acum incolo fiecare si le moduleaza in functie de simtire, credinta, motivare convingerea mea e una: deocamdata nu s-a inventat jucaria/bona minune suficient de buna pentru ai mei, decat in filme eu deja am spus suficiente ma retrag de la acest subect voua tuturor [flo] Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si 9 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...