Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

E maniac de jocuri si eu sunt un pachet de nervi !


Recommended Posts

"Game addiction" e din aceeasi clasa de afectiuni cu "gambling addiction" sau "drug addiction" si nu prea e nimic de facut din punctul de vedere al partenerului de viata, cel mult indrumarea catre terapie. Din cate mi s-a mai povestit problema isi are radacinile in personalitatea fiecaruia, unii dintre noi sunt mai expusi in a deveni "addicts" decat altii si aici nu e mare lucru de ales. Si eu as fi putut fi considerat obsedat sau bun de dus la "9" intr-o perioada confuza a vietii mele insa dupa schimbarea esentiala in bine a unor conditii externe (job mai bun, relatie stabila) lucrurile s-au.... calmat intr-un mod radical [detectiv]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sotul meu juca in Romania pe rupte asemenea jocuri. In ultimii ani a realizat de ce: il ajutau sa evadeze in alta lume, il ajutau sa-si distraga atentia de la o realitate care nu-l multumea si tot asa. De aici si potentialul urias de dependenta. De indata ce a inceput sa traiasca o viata adevarata, nu l-au mai interesat. Realitatea era mult mai pasionanta [:D] Acum, de cand face si el terapie si mai are perioade de regresie cand se simte din nou adolescentul parasit de mama, stiti ce face? Isi ia un joc si joaca vreo 4-5 seri ore in sir pana-l termina (de cele mai multe ori baga cheat-uri, ca sa termine mai repede). Dar acum nu mai e dependent, ci e constient ca are nevoie in acele perioade (de max. 2-3 ori pe an!) sa-si distraga atentia de la niste sentimente prea dureroase din copilarie... Pe mine prima oara m-a speriat, i-am spus ca-l simt departe si ca nu-mi place chestia asta si sa se gandeasca la consecinte, ca eu nu mai vreau o casnicie in care sa fiu de facto singura, el a bagat la cap, eu am vazut ca nu-l tine mult si se intampla foarte rar si acum totul e ok. Cand se mai intampla, fac misto de el si toata povestea nu tine mult, astfel incat se intoarce dupa aceea si mai iubitor si mai recunoscator pentru ceea ce are in viata de toate zilele. Dar ... sunt altii care sunt labili, la care dependenta ia forme ingrozitoare. Ce ziceti de aia care se joaca 50 de ore in sir sau nu stiu cat, de fac infarct in fata PC-ului?? [q] Fetelor, nu e responsabilitatea voastra sa-i lecuiti de aceasta dependenta. E ca si cu alcoolul. Daca ei sunt dependenti si voi ramaneti langa ei, se cheama ca-i sustineti in dependenta lor, iar voi sunteti codependente. Cel mai mare bine pe care i-l poti face unui om cu asemenea probleme este sa-l parasesti. Atunci va fi nevoit sa-si infrunte viata si demonii si sa schimbe ceva. Voi sunteti doar responsabile pt. schimbarile din propria voastra viata.
Felicia [gravi] 24+ mami under construction pentru [baietel] - David
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url]
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, Miss Parker. Eu stiu prea bine de ce joaca ei. Eu stiu ce validari primesc ei, ce recompense imediate, ce tovarasii leaga ei si ce dialoguri savuroase au. Ei formeaza comunitati, sunt legati prin aceeasi nevoie de excitement, de validare, de evadare din cotidianul plin, la tot pasul de datorii plicticoase si momente in care tre` sa fie singuri cu gandurile si "diavolii" lor... Dar mai stiu ca sunt niste adulti care si-au ales cu buna stiinta un mod de viata care nu ne inglobeaza si pe noi, cu necesitatile noastre. E o forma de lasitate, care se va manifesta pe toate planurile. Barbatul luptator se manifesta doar in joc. In real life sunt niste copii speriati /dominati de o mama autocrata... Hm... Sotul tau este, se pare, un om realist, constient ca a pierde fraiele intr-o astfel de preocupare l-ar costa casnicia, iubita. Sunt insa altii care platesc acest pret pentru ca aleg calea usoara: pe ea o inlocuiesc cu alta, si isi pastreaza si placerea jocului, pana cand, desigur, se vad nevoiti sa ia iar o pauza, sa-si gaseasca alta iubita, si tot asa... Sunt oameni care nu inteleg nimic din nimic... Fiecare pasare pe limba ei piere. Eu, parasindu-l pe el, mor, la randul meu, pe limba mea. Sunt deplin impacata cu consecintele deciziei mele. Nu-mi pot lasa destinul pe mainile lui [recevere]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si al meu sot sta la calc cum vine de la birou.de stricat calc nici nu intra in discutie.Acum 1 luna si ceva ni s-a ars monitorul,in ora urmatoare instala noul monitor, chiar daca stateam prost cu banii.A zis ca l-a luat pentru mine sa pot intra pe DC. El zice ca asta il relaxseaza,il face sa se deconecteze. [url="http://community.webshots.com/user/mamaluidavid85"][foto]David[/url] [url="http://www.hi5.com/friend/video/7575382--158238046--David--view-html"]Stam in picioare[/url] [url="http://www.slide.com/r/apEL0g0A5D_U7dssiCq374cG4Bx9PB2y?view=original"]Montaj David[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La inceput,da..eu spalam,gateam si el statea la calc. in Weekendul asta,am schimbat tactica.Mi-am luat 2 zile de "dieta" si n-am gatit nimic..n-am facut nimic. Credeam ca o sa faca crize.Ce credeti: Seara,nici nu stia cat e ceasul,nici ce zi este,nici ca-i e foame. Deci la joc nu-i trebuie nici mancare,nici curatenie in casa. Si el joaca tot prostia aia de joc de care spuneti voi.[bang] Deci am vazut ca nu merge nici faza lenea din partea mea. Cand castiga,venea la mine sa se laude,ca i-a batut pe aia la joc,cum a facut el strategie.Si eu ii ziceam,ca mie degeaba imi spune ca nu stiu cum se joaca si care sunt strategiile. Acelasi om vad si eu.Cu spatele,cu mainile pe birou,cu ochii f aproape de monitor,castile pe urechi si injuraturi la fiecare 10 min,dupa care ..dupa caz: "I-am facut" sau ...Pumnii in pereti,ca a pierdut. Chiar m-am legat de unu de pe joc,om la 29 de ani(ditamai omu) si l-am intrebat ce naiba este asa maniac de jocul asta ? Replica lui :" Da,ma joc,dar eu nu am prietena." Oare ce vroia sa zica ? Ca eu is o gasca neglijata ? [alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu obisnuiam sa ma joc ore in sir pe PC, dar preferinta mea erau jocurile de strategie precum CaesarIII, Caesar IV si Rome Total War. Tot asa, ca sa evadez. Am inceput prin clasa a VIII imediat ce au cumparat parintii primul PC in casa; dependenta s-a lipit repede de mine. Apoi a continuat in liceu, cand mi-am petrecut toate vacantele de vara construind orase virtuale. Ma mai refugiam si in lectura. Pentru mine adolescenta in viata mea a fost ca Evul Mediu in istorie: the dark age. Inca nu am curaj sa privesc direct, fara ocolisuri, amintirile mele dintre 13 si 18 ani. O iau treptat, cu ce-mi este mai usor si suportabil. Pana asta vara cand absotul din intamplare mi-a cazut in mana "Femei care iubesc prea mult" habar n-aveam ce se intampla cu mine; desi stiam ca sunt foarte nefericita, nu intelegeam de ce. In relatiile cu ceilalti "functionam" in mare masura pe pilot automat. Acum sunt constienta de ceea ce fac, stiu cand am tendinte evazioniste, imi constientizez sentimentele si nu mai fug de ele, las sa-mi spuna ceea ce au de spus si incerc sa privesc prezentul obiectiv. Si reusesc! Si e foarte interesant si palpitant! ************************ When you want something you never had, you have to do something you've never done. [url="http://picasaweb.google.com/La.fleur.aux.dents/Fotografii"]Fotografii[/url] ************************
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by MissParker Fetelor, nu e responsabilitatea voastra sa-i lecuiti de aceasta dependenta. E ca si cu alcoolul. Daca ei sunt dependenti si voi ramaneti langa ei, se cheama ca-i sustineti in dependenta lor, iar voi sunteti codependente. Cel mai mare bine pe care i-l poti face unui om cu asemenea probleme este sa-l parasesti. Atunci va fi nevoit sa-si infrunte viata si demonii si sa schimbe ceva. Voi sunteti doar responsabile pt. schimbarile din propria voastra viata.
bai nene...asta cu dependenta de bautura e boala si se trateaza...asa cum o femeie se apuca sa manince si se face cit malu" tot asa si un cocosel se poate apuca de baut...dar in ambele cazuri sint tratamente. ce scrii tu aici sint numai prostii..."daca ramineti linga ei se cheama ca-i sustineti"...tu habar nu ai ce vorbesti. daca apare subiectu "m-am ingrasat...sotu" ma paraseste" ai curaj sa spui "bine iti face...esti dependenta...trebuie sa te tratezi singura [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Dahriana
Nu suntem casatoriti.
Ce bine .Ai toate sansele sa scapi . Anca [gravi] 27 sapt+ mami de Buburuz Andrei[copil] (13.02.2006) [url="http://community.webshots.com/user/ancaspiri"]Pozele Noastre[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=91028"]Povestea Nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...