Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

E maniac de jocuri si eu sunt un pachet de nervi !


Recommended Posts

Guestus[flo] S-a stabilit si consemnat ca domnul in cauza are o problema, da' ce-i cu atitudinea asta "fugi cat te tin picioarele ca la coltu' strazii te asteapta perfect man", iar acu' fiind inceputul primaverii vine si cu un discount : promite solemn ca in ciuda defectelor tale omenesti el o sa te iubeasca forever pentru ca, n-asa, numai tu meriti asta[;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mihai, desigur ca la tine nici nu se poate pune problema de dependenta. Ah, ai ratat un examen...cine nu a ratat unul pt ca a pierdut notiunea timpului cu iubitul/a in pat, sau din cauza unui spritz prelungit? Partenerele unor astfel de gameri stiu ce vreau eu sa spun. Pt toti ceilalti este de neinteles. Asa era si pt mine candva [bang] Aceste jocuri (si ma refer in special la cele online si, particular la WoW) resorb toate lucrurile bune pe care le stiam candva despre cei pe care ii iubim si ii fac sclavi ai unei realitati alternative. Dahriana, imi pare rau ca te confrunti cu aceasta problema. Pot doar sa te sfatuiesc, ca una care a patit-o, si care a citit mii de povesti triste scrise de partenerii gamerilor, ca, inainte sa te casatoresti cu el, sa te asiguri ca toata povestea cu jucatul este rezolvata complet, pt o perioada de timp de cel putin un an. Odata oamenii casatoriti, exista tendinta de a-l lua pe celalat "for granted" ... E una sa fii casatorita cu cineva care dezvolta pe parcurs o astfel de problema vecina cu patologicul, si atunci tare neplacut, si alta sa aiba asa un defect acum, cand se presupune ca tre` sa fie bine, sa fie partea romantica a relatiei. Ce se va intampla cand veti avea copii, probleme de sanatate, la job, ori altceva? Esti sigura ca el va fi implicat si prezent pt tine si copiii tai in toate aceste maruntisuri si plictiseli care alcatuiesc viata? Cat timp intentioneaza sa mai joace excesiv? Cateva saptamani? Luni? Ani? Acestea sunt intrebari pe care ar fi bine sa le pui. Iar el- sa-si reanalizeze prioritatile, altfel, a pune INTOTDEAUNA jocul inaintea ta. Eu cred ca el este intr-un prim stadiu de implicare in joc, dar devine tot mai atasat. Cu cat mai multe ore petrece in joc, cu atat mai atasat va deveni. Blizzard sunt foarte buni in a crea jocuri care dau iluzia unui soi de implinire intelectuala si sociala. E bine ca jocul sa fie vazut ca ceea ce este: o ocupatie superfun. In cazul in care jucatul ii afecteaza functionalitatea in domenii ale vietii ca: job, viata de familie( partenera, copii), viata sociala( prieteni, neamuri), se numeste dependenta, si este un drum care duce spre nicaieri. Esi tanara si ai un viitor. Presupunand ca el nu se va mai juca la calculator, trebuie sa iei in considerare ca e posibil sa recada in acest obicei . Poate ar trebui sa pui pe lista prioritatilor tale si un om cu destula auto disciplina in viata, care sa nu fie controlat de un computer sau de o ghilda, o comunitate de tovarasi virtuali. Il ajuti, ok, dar atat cat poate face o prietena. Nu-ti pierde propriul drum, nu te lasa trasa in jos de un om care s-a pus SINGUR intr-o asa situatie. Nu accepta prea multe si, mai ales, nu-i facilita jucatul ducandu-i mancarea, sucul, scrumiera la computer, facand treaba in locul lui, adunandu-i hainele, etc. Dragostea vietii tale nu poate fi un om care iti intoarce spatele tie si vietii voastre in doi. Imi pare rau sa spun asta, dar, de acum inainte, el va face orice ca sa se poata juca, inclusiv sa se descotoroseasca de tine. Sunt marturii ale gamerilor in sensul asta. Ei povestesc cum gaseau scuze si justificari la orice; nici un argument logic nu-i atingea. Scuzele lor sunt dintre cele mai nerezonabile, dar pt ei au perfect sens. Asta e adictia... Toti cei cu care se joaca se justifica astfel, inseamna ca e ok, nu? Socializare, relaxare, evadare, entertainment sunt deseori scuze care le permit sa continue sa se joace ore intregi, neglijandu-si relatia de cuplu, uneor si serviciul. Din pacate, nu prea ai cum sa faci sa renunte la jucat. In general oamenii in pericol de a fi absorbiti de astfel de activitate, sunt pasibili de adictii in general, pt ca back-ground-ul lor este schizoidic, si au nevoie organica de a fi singuri ca sa se cufunde in ceva: lectura, filme tari, traforaj,pictura, insirat margele pe ata... Decizia de a renunta la jucat in favoarea cuplului vostru si a familiei pe care o puteti alcatui voi trebuie sa fie luata de el, din convingere proprie. Daca incerci sa-l determini tu, el va riposta cu rebeliune si, probabil, se va cufunda mai adanc. Si vei deveni un bruiaj obositor, o datorie in plus, pt ca el, oricum, are prea multe roluri de jucat: cel de la serviciu, apoi cel de iubit, dar si de Paladin, Warlock, Druid, mag... Nu e de datoria ta sa-l schimbi.Sa speram ca va lua singur decizia sa se ajute singur. Ideea e sa nu te intepenesti in situatia aceasta, incercand sa rezolvi ceva ce, pt moment, este nerezolvabil. Nu esti responsabila pt modul lui de viata. Un adult are liber arbitru, iar el alege o dinamica de cuplu care nu include multe dintre lucrurile pe care tu le vrei si care sunt necesare oricarei relatii de succes. Noteaza ca, o relatie romantica este, in esenta, un parteneriat a doi oameni care trebuie sa se inteleaga si sa se plieze unul pe celalalt, atenti la trairile si nevoile celuilalt. Mi se pare ca deja la voi, nici nu se mai pune problema asa. Imi pare rau daca am fost dura si poape, prea anticipativa. Raspunsul meu se vrea a fi unul cu adresare generala, pt toate cele care traiesc cu un pasionat de jocuri. Statisticile, din lecturile mele, sunt sumbre. Am citit interventii ale unor psihologi care au spus: "dati-mi un dependent de bautura, de droguri, de gambling, il tratez cu succes. dati-mi un pasionat de jocuri pe computer si imi veti da multa treaba". Despre terapia presupusa de acest jucat in exces nu vreau sa va mai vorbesc. Am citit prea multe marturii, pe forumuri dedicate, ale jucatorilor care trec prin sevraj urat si care au nevoie de toata vointa din lume sa poata marca in calendar "a doua, a noua, a nouajnoua zi fara joc..." Trist. Dahriana, eu iti urez sa nu fie cazul prietenului tau [ttv], sa fie doar o faza. Sa speram ca e doar o faza[flo]. Chiar si asa, nu accepta scene ca cea pe care a facut-o recent, e prea mult, draga mea. Nu te abate de la linia dreapta pe care vrei sa o urmeze comportamentul vostru in relatie, pt ca ai sa ajungi plina de resentimente, de frustrari, creezi precedente, iar apoi, cand ai sa vrei sa trasezi limite, nu te mai ia in serios nici dracu. Ai dovedit, constant, flexibilitate si indulgenta si ajungi sa-ti pierzi autoritatea si credibilitatea. Mie, acum, dupa numai 22 de zile de cand am luat decizia de a ma smulge de langa el, imi e rusine de cate am acceptat. Imi e greu si dor, nu stiu sa mai traiesc altfel, m-as intoarce la el in genunchi, dar ...sunt singura responsabila de alegerile mele. Din pacate, sunt responsabila si fata de copiii pe care ii voi avea, iar pe ei nu-i pot aduce pe lume, tarandu-i in mizeria din viata mea [blabla]. Copiii mei, ai tai si ai oricui [copil], vor fi fericiti daca mami e fericita cu tati [cina2]. Te rog sa crezi in bunele mele intentii si sa nu mi-o iei in nume de rau, daca te supara cu ceva cuvintele mele[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ayleen,si eu am tot 22 de ani. Nu m-am suparat absolut deloc pt ceea ce ai scris.Ai mare dreptate si sa fim realisti: E totusi o dependenta,nu vine azi si pleca maine.(in cazul lui). Am observat ca,isi traieste intreaga viata pe fuga,ca sa ajunga la joc. De ex : Se grabeste sa manance mai repede,sa facem cumparaturile mai repede,sa faca dus mai repede,sa ajunga acasa mai repede..totul pt a vedea care dintre partenerii lui de joc sunt online!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dahriana, eu am implinit 30 de ani asteptandu-l [cool]. Daca ai timp deschide si acest link http://en.wikipedia.org/wiki/Procrastination. Are mare legatura cu felul in care amana lucrurile, nu se concentreaza asupra unui scop si nu duce la bun sfarsit ce incepe. Sigur ca se grabeste sa ajunga acasa si nimic nu-l bucura asa cum il antreneaza jocul. Tu esti inca in faza in care observi chestii care te nemultumesc in comportamentul lui si iti pui zeci de intrebari. Fii constotienta in tot acest timp ca pasiunea lui pt computer nu are legatura cu tine, deci nu iti pierde increderea in tine. Nu am nici o indoiala ca iti vei trage singura niste concluzii la un moment dat. Atat doar ca piaza buna trece primejdia rea. Sper sa aud de bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ayleen, vreau sa iti trimit un PM si nu iti e activata optiunea. Laura si minunile [url="http://img184.imageshack.us/img184/328/pict0102pi3.jpg"]Lara, printesa de catifea[/url] [url="http://img100.imageshack.us/img100/2368/kopievonpict02091ao6.jpg"]Louisa, cea mai scumpa Craciunita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Guestus
quote:
Originally posted by eryteea Guestus,imi permit sa te contrazic.Lucrez in domeniul si pot sa te asigur ca jocul ,creaza dependenta si este un drog .Vad zilnic acesti jucatori subjugati de adrenalina care urca .Ei cauta ,virtual sa cistige,unde este usor si imediat ,decit in viata reala unde este mai greu. Nu sint de acord ca un subiect dominat de dependenta asta sa fie parasit .El trebuie ajutat sa se lase.Dar aici trebuie ajutor de specialitate. Nu scriu mai mult ca nu am timp dar daca vrei detailez subiectul. Ingrid amore di mama.
nu iti permit sa ma contrazici [:D] si daca o femeie se ingrasa tot ajutor de specialitate ii trebuie...asa e si cu domnul care e dependent de bautura sau de barbut. orice se trateaza...pina si la HIV se poate prelungi cu xx ani viata.
Am spus eu cumva ca nu se trateaza(individul ) ? Din contra am specificat clar ca nu trebuie parasit ci ajutat Da ,Guestus ii trebuie si ei ajutor de specialitate .Cu toate ca o femeie care se ingasa nu cred ca sta 24 /24 lipita de frigider si nu da atentie celor din jur doar ptr ca este prea ocupata sa manince. Si nu da cu pumnii in frigider zicind "asta mi-a placut" " asta nu mi-a placut".Comparatia mi se pare aberanta.Oricum eu cred ca ai inteles si nu_si mai are rost polemica. . Tu vrei sa ma contrazici ,dar in contrazicerea ta ,esti de acord cu mine. Ps -ai un fix cu femeile care se ingrasa Apropos am 1.72 si 58 kg[zz] Ingrid amore di mama.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce-ar fi sa va jucati impreuna? Sotul meu se joaca WoW, dar ne jucam impreuna. Este foarte fain. Nu exageram si nu pierdem simtul realitatii. Suntem o echipa si ne distram fosrte fain. In loc sa cautati masuri radicale, incercati sa va jucati si voi. In fond, daca lui ii place, sunteti un cuplu si ar trebui sa va placa cam aceleasi lucruri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai mie nu imi plac jocurile pe calculator.Nici un fel de joc. Ar trebui sa ma joc doar ca sa-i fac lui pe plac sau cum ? Da se merita ? Nu! Iti spun sigur ! Nu pot sa fac ceva doar pt el,pt ca nici el nu face ceva doar pt mine. Mai bine ma ocup de mine in timpul asta si de bunastarea mea. Mai nou,se joaca si nu-i mai zic nimic,dar nu mai vin cu suculetzu la bot ca alta data. Nu mai gatesc nimic pana nu iese de pe joc! Si chiar nu m-a crezut ca il las flamand.Si am facut-o! Pe urma a zis,ca nu credea ca vb serios. Pai,sa creada,ca io nu-s sluga si el jucatorul inrait.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tu ai 22 de ani si pierzi vremea cu intrebari din astea? tot ce ai de facut e sa ii faci un mare PA! din viata ta. zi merci ca n-aveti copii si alte complicatii. zau ca nu pricep ce tot atita cramponare cit se vede clar ca relatia asta nu-ti aduce prea multe satisfactii. [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...