Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Naterea - no more glossy stories


Recommended Posts

Buna, Eu am nascut natural, bebe a avut 3,750 kg si 53 cm. Sunt putin mioapa (-1,5) dar am trecut sub tacere acest aspect pentru ca nu voiam cezariana. Nu am optat nici pentru peridurala pentru ca am citit o multime de cazuri cand anestezia nu a prins, a incetinit travaliul, sau mama a ramas cu sechele: picior amortit, coloana cu dureri, etc. Medicul mi-a spus ca pot opta fara nici o probleme pentru preidurala, dar imi zice sincer ca ea poate controla mai bine o nastere 100% naturala, fara alte "ajutoare". Asa ca am decis sa fiu viteaza. Cel mai deranjant a fost in timpul travaliului faptul ca trebuia sa ma duc la baie foarte des, iar wc-ul era asezat exact in dreptul usii si de fiecare data cand deschideam sau inchideam usa ma atingeam cu piciorul de el, lucru care ma enerva la culme, caci nu imi place sa iau contact prea mult cu obiectele in locurile publice. Am nascut la clinica Stanca in Cluj, iar aici obiceiurile par altfel decat am citit la alte fete. Mi s-a facut clisma, nu eram foarte atenta la ce se intampla, dar nu a fost asa rau cum ma asteptam. Mai dificil a fost drumul pana la baie, ca eram grabita rau[:)]. Dupa ce le auzisem pe altele mi-am propus sa nu tip la impins, dar nu mi-a reusit in totalitate. Nu am scapat nimic pe mine in timpul nasterii. Mi s-a facut epiziotomie, dar m-am si rupt pe langa, desi am sperat sa scap de faza asta. Brodarea a durat mai mult decat nasterea propriu-zisa. Am stat pe masa cam 20-25 min, iar cusatura a tinut 50. Dupa nastere nu am putut sa mananc pentru ca nu imi era foame, fapt pe care l-am regretat mai incolo. Mi s-a facut toaleta o singura data, dupa nastere, in rest am fost lasata sa ma descurc. Am purtat chiloti si inainte, si dupa nastere. In travaliu ii dadeam jos cand ma urcam pe masa, si dupa aceea ii puneam inapoi. Nu s-a uitat nimeni urat. La 3 ore dupa nastere am fost dusa in salon(pana atunci m-au lasat cu familia in sala de travaliu, caci nu mai era nimeni si aveam toate lucrurile acolo. Mi-au spus sa mananc dar nu am ascultat) si nu am reusit sa ma tin pe picioare. Asa slabita nu m-am simtit in viata mea. Infirmiera mi-a adus o plosca sa fac pipi dar nu am putut. Subconstientul meu imi zicea ca nu pot face in pat, asa cum eu nu pot face in apa de la strand, cum i-am auzit pe unii. Cam la 5-6 ore de la nastere am chemat infirmiera sa ma ajute sa ma duc la baie si era sa lesin in baie. Abia m-a tinut sa nu cad. Am aterizat pe primul pat intalnit in cale. Atunci mi s-a zis ca nu as fi fost asa slabita daca mancam cum mi s-a spus. Simteam ca imi vine sa alerg, dar abia ma puteam intoarce de pe o parte pe alta. Am mancat numai prajituri, ca altceva nu imi intra pe gat. [:)] A doua zi eram la fel de slabita. AM facut exercitii de ridicat din pat. Cand eram culcata era ok, cand ma ridicam pe verticala vedeam negru in fata ochilor. Mi l-au adus pe bebe si cand am auzit cum plange, iar eu nu ajungeam la el din pat, m-am ridicat instant si nu am mai simtit ameteala [:)]. Asa ca...oricat de grele ar parea toate... palesc pe langa bebe. Acum sunt aproape 8 sapt de cand am nascut. Aproape nu mai am burta, desi nu i-am facut nimic. Ar trebui sa ma apuc de exercitii, desi nu stiu cand. Cusatura a durut rau la inceput, atunci cand trebuia sa ma asez, dar dupa 2 sapt puteam sa stau pe fund. Am stat mai mult in picioare in primele zile. Acum nu mai am decat o usoara cicatrice. Lohiile au fost mai puternice o sapt, dar nu de speriat, cum imi inchipuiam eu, apoi au venit din ce in ce mai slab. Au tinut cam 7 sapt. Unde am nascut eu te lasa cu tampon Always peste care pui vata. Nu m-am patat deloc. Scuze ca m-am intins atata... nastere usoara tuturor si copii mancaciosi si necoliciosi. Pentru noi colicii au fost o problema inca din maternitate, dar nu s-a gasit nimeni sa imi spuna. Tot o tineau sus si tare ca poate e el mai rau. Mamicile din salon ma stresau ca poate nu am lapte, ca ar trebui sa ii dau supliment, ca nu e bine cum plange, etc. Ma bucur ca m-am incapatant si nu i-am dat lapte praf, caci alaptez si acum iar bebe e multumit. Lily
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Controversat subiect, intradevar! Eu una pot sa spun ca am facut cezariana pt ca am miopie destul de mare (-5) si nu am vrut sa-mi asum riscul dezlipirii de retina sau chiar al orbirii, cu toate ca dr mea era de parere ca s-ar putea naste natural. Eu am fost tare pe pozitii si am nsistat pt ceza, si am adus si o recomandare de la oftalmolog, as ca pana la urma a cedat. Pe de alta parte, chiar daca nu as fi avut probleme cu ochii, tot ceza as fi ales, cu toate motivele despre care s-a tot vorbit pana acum. Puteti sa spuneti orice, eu nu as putea niciodata sa nasc natural, am prefereat sa fiu taiata (si am vazut inainte filmulete cu ceza, asa ca stiam exact ce ma asteapta), sa nu stiu nimic, sa nu vad nimic (am avut anestezie totala) si sa ma trezesc cand totul a fost gata! Poate ca sunt lasa, dar asta este! Nu a fost usor nici asa, insa sunt absolut convinsa ca mi-ar fi fost mult mai greu natural. Asta insa nu inseamna ca recomand ceza in defavoarea nasterii naturale. Fiecare are dreptul la propria parere... Anna [mamica] de Ioana Maria [url="http://b1.lilypie.com/PV64p3.png"]printesa noastra[/url] [url="http://s218.photobucket.com/albums/cc112/annababy_photos/Ioana%20Maria/"]poze cu ariciul[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124225"]povestea nasterii[/url] [url="http://www.totsites.com/tot/ioana-maria"]pagina mea web[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=676cf86b3431cbc69b663e&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]could this be love[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lara_c
Deschid acest subiect in speranta ca, tinerele mame care au nascut de curand sa ne ajute pe noi, cele care ne pregatim cu informatii concrete si mai ales cu raspunsuri la intrebarile oarecum jenante.Stiu ca nasterea unui copil presupune emotie , iubire gingasie, amintiri coplesitoare.Am citit zeci dintre povestile de aici,dar toate sau aproape toate au un aer glossy. Cum ramane cu problemele de genul: ruperea perineului(eu nu vreau sa fac espisiotomie, in UK nu e obligatoriu), sonda de urina...?A nascut cineva si fara?Dar alte 'accidente'?Am auzit tot felul de povesti despre slabirea anumitor reflexe care ar conduce la pierderi involuntare de urina, fecale in timpul nasterii? Dar dupa ce se intampla?E adevarat ca unele femei au pierderi de urina atunci cand rad sau tusesc? Cat sange se pierde?Si cat timp sangerezi dupa aceea? Cand iti poti reincepe relatia sexuala?Si cum e dupa nastere? Va multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre.De asemenea pentru mamicile care au nascut in UK, daca pot sa imi impartaseasca din experintele lor, avand in vedere ca multe lucruri sunt foarte diferite de Romania. Lara
Felicitari pentru sarcina in primul rand, nu stiu daca mai e de actualitate subiectul insa nascand in UK m-am gandit ca poate te ajuta. Am ales sa nasc in natural birth unit aici, nu stiu daca ai posibilitatea acolo unde locuiesti insa mi s-a parut minunat faptul ca desi nu ai acces la epidurala (in caz ca vrei neaparat te transfera in spital) ai acces la multe alte optiuni cum ar fi nasterea in apa, camere cu lumini speciale si mobilate relaxant (nu arata a spital) camera proprie cu en suite, nastere in apa, iar ca si anestezie gas&air, iar daca tu si bebe sunteti bine si stapani pe situatie puteti pleca din spital in aceeasi zi sau a doua zi. Eu am nascut la 7 seara si la 10 a doua zi eram acasa. ACum strict la obiect. Sonda nu ti-o pune la nastere naturala poti avea accidente nu rade nimeni nu se intampla nimic. La fel nu se face clisma. Insa se merge pe principiul ca natura isi urmeaza cursul si sunt rare accidentele, nu ai interdictii sa mananci dimpotriva, in timpul travaliului moasa imi aducea mancare. Eu n-am avut clisma sau sonda si nu am avut accidente. Ruperea perineului: aici e alegerea lor si te sfatuiesc sa mergi pe mana lor, ei aleg daca sa te taie sau nu la vederea capului copilului, pe mine nu m-au taiat si deoarece avea epiziotomie facuta in RO de la primul m-am rupt insa f putin si m-au cusut, nu am simtit nimic si am stat in fund fara probleme imediat. Accidentele de dupa (cele de urina, de fecale nu am auzit) se previn cu exercitii pe care le vei invata de la moasa. Nu te speria nu sunt ce crezi tu, de ex inaite sa nasc ma puteam abtine sa nu fac pipi si 5 ore acum pot doar 2. Cu exercitiu scapi de astfel de prob. Sange...cred ca e in fct de organism si de marimea copilului: la primul am sangerat imens (a fost mare) la al doilea f putin doar vreo sapt dupa. In timpul nasterii nu se pierde mult sange. Viata sexuala....[:D] In Romania esti sfatuit sa astepti cel putin 6 sapt. Aici iti zice ca daca esti in stare poti sa incepi si a doua zi.[:D] Personal am sa oripilez, am inceput-o dupa 3 sapt. Cusatura se vindecase(se resorb firele), sangerarea trecuse, am considerat ca vrem sa vedem cum e. Si a fost bine in sensul ca nu au fost diferente imense intre inaite si dupa. Insa si inainte avusesem un copil. Intre inainte de a avea copii si dupa primul au fost dif insa nu neaparat negative. Acum sa-ti spun ce am considerat eu pozitiv. Am nascut band ciocolata calda. Sotul langa mine tot timpul. Mi-au pus printesa pe burtica imediat, copilul nu te paraseste nicio seunda (in conditiile in care e sanatos binenteles), il pui la san imediat, sotul a taiait cordonul, nasti in ce pozitie vrei, si in cap daca asa te simti bine, fara masa cu picioarele pe sus, nasti in patul tau in camera, dupa nastere am stat vreo 2 ore cu bebe in brate apoi am mers la cusut pe picioarele mele, a durat 10 min, m-am intors, mi-am facut dus singurica (nu glumesc nu simteam nimic, eram buna de shopping[:D]) m-am schimbat in alta pijama, m-am dus si m-am aruncat in fund pe pat iar sotul meu era socat. Asa ca fara taietura e ideal. A doua zi la 10 eram acasa. Nastere usoara daca mai ai intrebari astept. Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sibylle, as opta pt cezariana pt ca nu mai am 20 de ani si imi e frica de incontinenta urinara si de problemele pe plan sexual ce pot sa apara dupa o nastere naturala. Imi e frica ca problema hemoroizilor, cu care m-am ales in timpul sarcinii, sa nu se agraveze in timpul travaliului. Ca sa nu mai zic ca bebe al meu nu pare sa fie tocmai mic. Dar...nu voi face cezariana la cerere, voi merge pe mana medicului, am sa respect ce-mi va recomanda el. _____________________ "You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand [gravi] 31 s + [baietel] poate Vlad (dar mai negociem)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Luna1 Felicitari pentru sarcina in primul rand, nu stiu daca mai e de actualitate subiectul insa nascand in UK m-am gandit ca poate te ajuta. Am ales sa nasc in natural birth unit aici, nu stiu daca ai posibilitatea acolo unde locuiesti insa mi s-a parut minunat faptul ca desi nu ai acces la epidurala (in caz ca vrei neaparat te transfera in spital) ai acces la multe alte optiuni cum ar fi nasterea in apa, camere cu lumini speciale si mobilate relaxant (nu arata a spital) camera proprie cu en suite, nastere in apa, iar ca si anestezie gas&air, iar daca tu si bebe sunteti bine si stapani pe situatie puteti pleca din spital in aceeasi zi sau a doua zi. Eu am nascut la 7 seara si la 10 a doua zi eram acasa. ACum strict la obiect. Sonda nu ti-o pune la nastere naturala poti avea accidente nu rade nimeni nu se intampla nimic. La fel nu se face clisma. Insa se merge pe principiul ca natura isi urmeaza cursul si sunt rare accidentele, nu ai interdictii sa mananci dimpotriva, in timpul travaliului moasa imi aducea mancare. Eu n-am avut clisma sau sonda si nu am avut accidente. Ruperea perineului: aici e alegerea lor si te sfatuiesc sa mergi pe mana lor, ei aleg daca sa te taie sau nu la vederea capului copilului, pe mine nu m-au taiat si deoarece avea epiziotomie facuta in RO de la primul m-am rupt insa f putin si m-au cusut, nu am simtit nimic si am stat in fund fara probleme imediat. Accidentele de dupa (cele de urina, de fecale nu am auzit) se previn cu exercitii pe care le vei invata de la moasa. Nu te speria nu sunt ce crezi tu, de ex inaite sa nasc ma puteam abtine sa nu fac pipi si 5 ore acum pot doar 2. Cu exercitiu scapi de astfel de prob. Sange...cred ca e in fct de organism si de marimea copilului: la primul am sangerat imens (a fost mare) la al doilea f putin doar vreo sapt dupa. In timpul nasterii nu se pierde mult sange. Viata sexuala....[:D] In Romania esti sfatuit sa astepti cel putin 6 sapt. Aici iti zice ca daca esti in stare poti sa incepi si a doua zi.[:D] Personal am sa oripilez, am inceput-o dupa 3 sapt. Cusatura se vindecase(se resorb firele), sangerarea trecuse, am considerat ca vrem sa vedem cum e. Si a fost bine in sensul ca nu au fost diferente imense intre inaite si dupa. Insa si inainte avusesem un copil. Intre inainte de a avea copii si dupa primul au fost dif insa nu neaparat negative. Acum sa-ti spun ce am considerat eu pozitiv. Am nascut band ciocolata calda. Sotul langa mine tot timpul. Mi-au pus printesa pe burtica imediat, copilul nu te paraseste nicio seunda (in conditiile in care e sanatos binenteles), il pui la san imediat, sotul a taiait cordonul, nasti in ce pozitie vrei, si in cap daca asa te simti bine, fara masa cu picioarele pe sus, nasti in patul tau in camera, dupa nastere am stat vreo 2 ore cu bebe in brate apoi am mers la cusut pe picioarele mele, a durat 10 min, m-am intors, mi-am facut dus singurica (nu glumesc nu simteam nimic, eram buna de shopping[:D]) m-am schimbat in alta pijama, m-am dus si m-am aruncat in fund pe pat iar sotul meu era socat. Asa ca fara taietura e ideal. A doua zi la 10 eram acasa. Nastere usoara daca mai ai intrebari astept. Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)
Multumesc mult Luna pentru descrierea experientei tale.Din pacate, da, mai este de actualitate subiectul.Spun din pacate, pentru ca desi am 40 de saptamani, absolut nimic nu se intampla....Stiu, mai e un pic ...toata lumea imi spune sa am rabdare, ca toate viitoarele mame devin nerabdatoare pe ultima suta de metri.... Ma nelinisteste mai tare felul in care este tratata problema aici.Pana la 42 de saptamani nu se face absolut nimic.Am vorbit cu 3 widwives numai la GP, vreo 2 la spital( eu am ales sa nasc la spital, in special pt. epidurala), un consultant si am dat si cateva telefoane disperate la delivery.Stii ce mi s-a spus? Ca pana la 43 de saptamani placenta functioneaza foarte bine!!! Mie imi e teama ca nu e tocmai asa, sau , in fine, nu au ei cum sa garanteze pana cand functioneaza ok.O alta spaima mare a mea, este ca in tot acest timp bebe creste foarte mult, iar eu am un bazin destul de ingust, sa nu spun f ingust si ca va fi nevoie de forceps.Tu la cate saptamani ai nascut? Eu stiu ca in Romania , situatia e alta (mama mea este asistenta de obstetrica ginecologie de 35 de ani).Si mi-a spus clar ca nu a mai auzit ca o femeie insarcinata sa fie lasata pana la 43 de sapt.daca nu se intampla nimic.Plus ca desi e prima nastere nu o sa nasc cu un doctor. Uite asa am mai adaugat niste probleme la lista initiala. Stiu ca aici e mult mai relaxat tot sistemul, ca se naste cu muzica si eventual in apa (asa cum frumos ai descris tu experienta ta), dar ce te faci cand ajungi sa nu mai dormi noptile, sa plangi si sa te intrebi ce se va intampla cu copilul tau daca nu se declansaza nasterea natural pana la 43 de sapt.Ajungi sa ai depresie antenatala nu post natala. Nici nu stiu ce sfat sa va mai cer.Poate daca Luna, sau altcineva care a nascut in UK, s-a confruntat cu aceasta problema si imi poate spune cum a procedat. Va multumesc inca o data pentru raspunsuri tuturor. Lara Erinn's mummy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Multumesc mult Luna pentru descrierea experientei tale.Din pacate, da, mai este de actualitate subiectul.Spun din pacate, pentru ca desi am 40 de saptamani, absolut nimic nu se intampla....Stiu, mai e un pic ...toata lumea imi spune sa am rabdare, ca toate viitoarele mame devin nerabdatoare pe ultima suta de metri.... Ma nelinisteste mai tare felul in care este tratata problema aici.Pana la 42 de saptamani nu se face absolut nimic.Am vorbit cu 3 widwives numai la GP, vreo 2 la spital( eu am ales sa nasc la spital, in special pt. epidurala), un consultant si am dat si cateva telefoane disperate la delivery.Stii ce mi s-a spus? Ca pana la 43 de saptamani placenta functioneaza foarte bine!!! Mie imi e teama ca nu e tocmai asa, sau , in fine, nu au ei cum sa garanteze pana cand functioneaza ok.O alta spaima mare a mea, este ca in tot acest timp bebe creste foarte mult, iar eu am un bazin destul de ingust, sa nu spun f ingust si ca va fi nevoie de forceps.Tu la cate saptamani ai nascut?
[:0] Sunt socata sa aud asa ceva. Este o prostie si o imprudenta ( EDIT:nu din partea ta, ci a medicilor, moaselor, sistemului, etc) ca numai de dragul de a naste "natural", de a lasa natura sa isi faca treaba, sa risti asa sanatatea si viata copilului. Oricand pot aparea probleme cu placenta, cu cordonul ombilical, sau poate cu lichidul amniotic, poate face copilul meconiu. Mi se pare un risc enorm, si nu as accepta in veci asa ceva. Chiar mi s-a facut pielea gaina pe mine, la ce idei tampite au prin occident, doar asa ca "se poarta" sa lasi totul natural. Citeste aici despre riscurile nasterii dupa termen.[url]http://www.chkd.org/HealthLibrary/Content.aspx?pageid=P02487[/url] Roxie, bubulutza Denisa [zana](23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian [copil](11 ianuarie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza la pranz si de la mine, super topic Lara si foarte de actualitate si pt mine. Mie mi-au zis ieri la ultimul control la midwife ca bb e coborat dar nu angajat si mi-au vandut niste ponturi de care stiam si eu: gen ceai de frunze de zmeur, spicy food. Dar, mie moasa mi-a zis ca daca nu nasc pana la termen (29.09) ei ma pot lasa citez "up to 10 days", nicidecum 3 saptamani (pai cred ca ii omor daca imi fac asa ceva, si asa sunt plina de nervi cum spui tu pe sistemul lor sanitar). Pup si sa fie bine, mai tine-ma la curent daca ai timp si nu te superi [pup] 38+ Vladut Ankussa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ankussa, mie mi-au zis ca la 42 de sapt. o sa incerece o provocare.Dar in caz ca nu merge , cezariana pe la 43...ca pana atunci nu are ce sa se intample.Cred ca mai depinde si de politica spitalului.Nu stiu ce as putea sau ai putea sa faci sa ii convingi. A...si apropo de coborare.La mine bebe e coborat de la 38 de saptamani.Si am si dilatatie 2 - constatata acum 3 zile.Si nu de moasa , ci de consultant, la spital.Mi-a facut si membrane sweep si...nimic.Nu stiu cat e de normal sa stau acasa la 40 sapt cu dilatatie 2 si sa ma rog de ei sa faca ceva. Cat despre sistemul sanitar...ce sa zic.Eu nu pot avea incredere in ei absolut deloc.Mie la 8 sapt. 2 medici diferiti mi-au spus ca am pierdut sarcina.Cand am vrut sa fac eco sa vad eu daca ii mai bate sau nu inimioara, primul doctor mi-a zis 'pai e prea devreme, inca nu a inceput sa bata'.Am ramas 'masca' avand in vedere ca eu fusesem la eco cu cateva zile inainte si am vazut clar imimioara batand.Am insistat, si pe la 5 dimineata, la eco am vaz ca totul era ok - asta la al treilea doctor. Ma intreb cum va fi la nastere, daca aici nu s-a pomenit sa te asiste doctorul?? Te voi tine la curent, si sper sa nu fie cazul la tine sa treci de termen. Lara Erinn's mummy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf Lara, stiu perfect prin ce treci, si eu ma plang la Odiseea de sept - oct la fete si cred ca par cel putin ciudata daca nu altcumva avand in vedere ca toata lumea se asteapta ca in Uk sistemul sa fie de 10 ori mai bun ca in Romania. Sincera sa fiu e cumplit sa iti doresti sa ai cui sa dai bani numai sa-ti ofere un sfat profesionist. Eu am patit-o altfel, am avut greturi si vomitaturi pe tot parcursul sarcinii si mie moasa mi-a zis ca e normal, abia cum (saptamana trecuta) dupa ce m-a vazut GP-ul 5 minute mi-a dat Gaviscon si niste pastilutze de tinut sub limba (oribile de altfel, mi-a venit sa vomit direct numai ce am luat-o pe prima). In cazul tau mi se pare cel putin tampit sa te lase cu dilatatie 2 sa stai pana cand nu se stie. Nu stiu de ce spital apartii dar nu poti oare sa-l schimbi asa pe ultima suta de metri, si sa te duci la altul (nu stiu ce politica au astia la Hillingdon, dar daca te si aolesti un pic banuiesc ca poate iti fac ceva, mi s-au parut moasele din spital cat de cat "umane"). Ce sa zic, hai fruntea sus, stiu ca e greu si iti inteleg pe deplin disperarea si eu as naste maine daca s-ar putea ca m-am saturat sa ma misc ca o ratza, sa arat ca o balena si sa mananc ca un iepure. [:)] Da` stii cum se spune cand o sa-ti vezi bb-lina in brate o sa uiti de toate (abia stept sa simt si eu asta mai ales ca acum vorba ta am picat intr-un butoi cu depresie, la mine la odisee mamicile nasc pe capete). Daca ai nevoie de un umar pe care sa plangi si sa disecam NHS-l mai da un semn de viata (desi as prefera data viitoare sa-mi spui ca o ai Erinn in brate) [pup] Multa sanatate [pup] +38 Vladut Ankussa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaaa si btw am uitat sa-ti spun, doctorul (asta din spusele catorva fete care au nascut in ultimul timp) o sa-l vezi daca Doamne feri e de rau, stiu pe cineva care a pierdut mult sange si era cat pe ce sa-i faca cezariana (dupa 12 ore de travaliu [bang]) asa ca poate totusi ma gandesc ca o sa mearga treaba struna la tine si n-o sa fie nevoie. [pup] 38+ Vladut Ankussa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...