Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Naterea - no more glossy stories


Recommended Posts

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Salut fetelor! Lara vreau sa te felicit pt ca ai abordat acest subiect,iti marturisesc ca suntem pe aceeasi lungime de unda pt ca si eu am aceleasi intrebari,nedumeriri si temeri legate de nastere. Mamicias avea si eu o intrebare dar inainte de asta vreau sa va povestesc ceva:prima oara cd am facut dragoste am avut o durere insuportabila care a continuat luni de zile practic sotul meu s-a chinuit cu mine,mi s-a infectat, am avut niste scurgeri cu un miros ingrozitor chiar si acum dupa aproape 5 ani simt un mic disconfort la inceputul actului sexual, imi este f teama ca la nastere s-ar putea repeta povestea si fiindca n-am cu cine sa vb chestiile astea va intreb pe voi are legatura una cu cealalta?Dilatatia depinde de elasticitatea vaginului? [help] [gravi]27++[baietel] evl p
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lavi02
Nu. Dilatatia e a colului uterin care e intre vagin si uter. Intrarea in vagin care ti-a pus probleme tie intra in discutie abia in timpul expulziei cand va fi taiata (celebra epiziotomie) si cusuta apoi de doctor. Mai largut daca ii ceri. [:)] Lara, ai nascut?
[q] Nu , din pacate inca nu.Am fost joi la un control cu moasa care mi-a facut un strecth &sweep (o intindere si stimulare a membranelor), mai mult de gura mea.Rezultatul: hemoragie (usoara, s-a oprit in cateva ore) si atat.Si aceeasi dilatatie 2.Si mi-a recomandat .......multa miscare.Asta dupa ce cu 5 minute inainte i-am spus ca aproape nu mai imi simt piciorul drept(cred ca e din cauza ca bb apasa pe un nerv desi mi-e teama sa nu fie mai rau, deoarece am avut probleme serioase cu coloana in ultimele 2 luni).M-a 'asigurat' inca o data ca pana in sapatamana 42 nu o sa faca nimeni nimic.La intrebarile mele referitoare la stadiul placentei, lichid amniotic etc, mi-a raspuns ca inima copilului bate bine ceea ce indica ca totul e ok.Dar ea ii asculta inima o data pe sapatamana!!!!Intr-o sapt. s epot intampla multe.Eu am noroc, totusi, ca dupa prima sperietura trasa aici cu incompetenta doctorilor, mi-am cumparat un aparat doppler si ii ascult eu inima in fiecare zi.Dar nici asta nu e o garantie.Sa nu mai vb de faptul ca din cauza ca scheletul meu e relativ mic (cu toate ca sunt inalta)kg. in plus au efecte destul de serioase- probleme cu coloana- dureri insuportabile-( si nu in zona lombara cum au maj. gravideloe, ci mult mai sus), de vreo 2 sapatamani aproape ca nu imi mai simt piciorul drept,plus nu mai dorm noptile (si de griji, popate).Am ajuns efectiv la capatul rabdarilor. Lara Erinn's mummy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lara eu am nascut la 38 sapt, sincer si eu eram putin stresata pt ca imi spuneau ca nu mai creste bebe, insa acum daca as lua-o de la capat as avea mai multa incredere. Sincer iti inteleg frustrarea insa aici se merge mult pe ideea ca natura stie mai bine. Sigur la 42 sapt vor interveni si te vor tine macar sub observatie. Eu zic ca te stresezi mai mult asa, incearca sa te relaxezi, fa sport ca nu-ti mai poate cauza acum, chair si sex si bebe va iesi sanatos si frumos. Asteptam vestea buna. Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Luna1
Lara eu am nascut la 38 sapt, sincer si eu eram putin stresata pt ca imi spuneau ca nu mai creste bebe, insa acum daca as lua-o de la capat as avea mai multa incredere. Sincer iti inteleg frustrarea insa aici se merge mult pe ideea ca natura stie mai bine. Sigur la 42 sapt vor interveni si te vor tine macar sub observatie. Eu zic ca te stresezi mai mult asa, incearca sa te relaxezi, fa sport ca nu-ti mai poate cauza acum, chair si sex si bebe va iesi sanatos si frumos. Asteptam vestea buna. Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)
Multumesc pt. incurajari.Incerc sa ma relaxez.La mine e invers, ma tem sa nu fie prea mare si sa fie nevoie sa se foloseasca forceps sau ventuza.Dar incerc sa ma relaxez. Am fost astazi la spital pt. inca un sweep.De data asta a fost de 50 de ori mai dureros(nu exagerez)decat cele precedente.Efectiv imi curgeau lacrimi de durere si asistenta a trebuit sa ma tina de mana.Si am reusit sa si tip, eu care credeam ca si la nastere o sa pot sa ma abtin.Dr. mi-a spus ca ar trebui sa nasc astazi sau maine.Cel putin asa se intampla in 99,9% din cazurile in care efectueaza el aceasta procedura. Doamne ajuta sa aiba dreptate si sa fie asa! Va tin la curent.Ankussa, tu ai vesti? Lara Erinn's mummy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lara draga mea, intre timp am nascut cu o gramada de peripetii si anume: joia trecuta mi s-a rupt apa, am fost la spital unde m-au monitorizat dar mi-au spus ca in caz in care nasterea nu intervine pe cale naturala mi se va induce nu mai devreme de 72 ore. Am plecat acasa in ziua aceea si am tot cautat pe net si intreband la prieteni sa vad daca exista vreun risc de infectie pt mine si bebel. Bineinteles ca riscul e foarte mare asa ca vineri dimineata am revenit la spital unde nu m-au internat imediat si m-au lasat pana la 7 seara cand mi-au spus ca da, bine iti facem inducere sambata (nu se stie cand, imi venea sa o iau la bataie pe moasa aia). Sambata la 12 au inceput inducerea, la 2 dimineata (duminica) eram full dilatata, am impins de mi-au sarit ochii din cap de la 3 la 4 dimineata cand efectiv i-am implorat sa faca ceva ca muream de durere (cu tot cu epidurala). Intr-un final un doctor m-a dus in sala de operatii pe la 4 dimineata au incercat sa scoata copilul cu ventuza, nu s-a putut si intr-un final mi-au facut cezariana. La 4.42 in dimineata de duminica a venit pe lume minunea mea. Mi-au spus tot atunci ca nu putea sa coboare avand dubla circulara de cordon si nefiind pozitionat cum trebuie (venea cu fata in sus in loc sa vina cu fata in jos). Si uite asa s-a mai spulberat inca un mit (cel putin in ochii mei), sistemul lor medical e de cacao. Mi-au mai facut si 2 scanuri in ziua aia sa vada cum e pozitionat copilul si n-au observat dubla circulara de cordon + pozitionarea. Asa ca Lara draga mea cu siguranta povestea nasterii mele nu e una glossy deloc, ii multumesc lui Doamne doamne ca piticul meu e sanatos si eu n-am luat-o razna. Iti urez toate cele bune si sa ai parte de o nastere usoara. [pup] Ankussa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...