Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

7 sfaturi pentru mame singure


Recommended Posts

Buna fetelor, Nu peste mult o sa fiu si eu o mamica singura. Deocamdata sunt la inceput, 6 saptamani, dar se arata sarcina gemelara! Momentan doar la unul dintre ei se vede activitatea cardiaca, mai merg peste 10 zile la control. Am mare noroc cu medicul ginecolog pt. ca e un om minunat. Mai am cateva prietene care ma sustin si se bucura pt. mine. La parinti inca n-am avut curajul sa le spun, am 35 de ani, dar relatia noastra n-a fost una buna si efectiv ma sperie o eventuala reactie negativa a lor (mai ales a mamei mele). Venitul meu e unul minimal si destul de fluctuant, dar nu asta ma ingrijoreaza cel mai tare acum, ci cum voi duce sarcina propriu-zisa. Despre tata... pe scurt este un tip cu 6 ani mai mic ca mine, ne-am cunoscut undeva in mai, o perioada am vb mult la telefon, apoi am inceput sa ne intalnim prin iulie. Pot sa spun ca in mare parte am fost fericita cu el, eram superindragostita, ne vedeam aproape zilnic, ii era dor de mine... L-am intrebat daca e cu cineva, mi-a zis ca nu. Pt ca am avut niste dubii, l-am intrebat si a doua oara, raspunsul a fost tot negativ, doar ca de data asta s-a si enervat. Deci trebuie sa recunosc ca pe parcurs au existat niste semnale ca ceva nu era in regula, dar eu nu am vrut sa le vad :( La sfarsitul lui septembrie insa, am aflat ca el avea intr-adevar o prietena, studenta, care fusese plecata acasa in vacanta de vara. A mai durat 2 saptamani intre noi doi, eu neputand sa ma rup imediat. Acum s-au mutat impreuna si stiu ca ea ii plateste chiria. M-am simtit fff ranita, cred ca o luna nu am dormit. Intre timp, mi-am dat seama ca sunt si insarcinata. I-am zis si lui, mi-a transmis ca este "incantat" si sa ma gandesc de unde fac rost de bani si unde-i cresc pt. ca el nu ma poate ajuta. Momentan am intrerupt orice comunicare cu el. Cam asta. Sper sa ca totul sa fie bine in final, mai ales cu sarcina mea si sa pot sa nasc 2 copii sanatosi. Treptat o sa imi mai pun ordine in ganduri. Va multumesc pt. orice raspuns :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Adde,este foarte greu sa-ti dau un sfat, dar daca poti,intra pe forumul aspirantelor si vezi cate sunt si ce povesti triste au ...si totusi nu renunta la dorinta de a avea un copil.Si topicul "Adoptia..." este la fel de plin ... Copii sunt un dar minunat si divin ! Imi dau seama ca sunt 2, insa cu ajutorul lui Dumnezeu vei reusi ... nu te speria de ceea ce spune lumea si stiu ca e greu sa nu ai parinti alaturi,dar da-le o sansa micutilor tai ,pentru ca,poate,ei sunt sansa ta ! [flo][flo][flo] Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Caresse, pt. incurajari. Eu mi-am zis ca sarcina asta e cadou de ziua mea :)) mai ales ca acum cativa ani aveam un dezechilibru hormonal si doctorul respectiv imi zisese ca trebuie sa fac tratament daca vreau sa raman insarcinata. Azi mi-am facut curaj sa vb cu mama si, dupa cum ma asteptam, n-a facut decat sa ma descurajeze ("Fereasca Dumnezeu!"), m-a innebunit cu intrebarile despre tata si mi-a zis sa vad cat costa toate, sa ma gandesc unde si cum ii cresc, ca sarcina e periculoasa si pot chiar sa mor! Cam ca fostul... Am intrebat-o ce crede ea ca ar trebui sa fac, sa nu fac niciodata copii, sa-i dau afara si sa sper ca data viitoare va fi doar unul, ce anume? Ma gandesc ca probabil s-a speriat, sper sa-si revina in simtiri. Eu mai am si niste probleme de sanatate (cu inima), dar nu am ce sa fac, cu Dumnezeu inainte acum. Stiu ca mai sunt multe alte femei in situatia mea sau mai rau, si le doresc multa putere sa treaca peste orice necazuri [floare3]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adde , imi pare rau ca mama ta nu a reactionat cum ai fi vrut, dar ,cu siguranta,tot pentru tine s-a ingrijorat ! Daca vrei sa fie alaturi de tine,mergi cu ea la doctorul tau ,la ecograf ... nicio bunica nu rezista la "vederea" nepotilor ! Daca ai probleme de sanatate ,discuta cu doctorul tau, ca sa stii ce trebuie sa faci mai departe ! Iti tin pumnii ! Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...
ma numesc andreea si am ramas insarcinata la vreo 3 luni dupa ce am inceput o relatie. ne vedeam zilnic, facea mereu glume k i-ar placea sa aiba un copil cu mine si cand s-a intamplat(nu am vrut, am luat si pastila de a2a zi si tot am ramas), dar lui nu i-a trebuit, eu mereu am zis k nu am sa fac avrot daca raman. mi-era frica de faptul k nu as mai putea face copii apoi. eu mi-am dorit copii cu fostul meu iubit cu care am avut un fel de relatie aproape 5 ani, dar mai bine k el era mult dupa altele. sunt linistita si foarte fericita, acum simt ca am un scop in viata, el este viata mea si desi m-a lasat cu un copil singura, eu ii multumesc pentru ca mi-a oferit cel mai frumos cadou din univers, acum stiu ce inseamna sa plangi doar de fericire, imi vad minunea si nimic pe lume nu mai conteaza. pe el nu il urasc, ma intreb doar ce ii voi spune copilasului cand ii va auzi pe alti copii zicand "tata"?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca trebuie sa ascundem adevarul copiilor.in functie de varsta copilului putem sa ii spunem ce se intampla si sa il pregatim intr-un fel pentru situatiile cu care se va confrunta la scoala,la joaca.trebuie sa incercam sa nu se simta complexat pentru faptul ca familia lui este putin mai diferita de a unor copii,si anume ca tatal nu este aproape.copiii sunt foarte inteligenti si pot intelege.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...