Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sa ma gandesc la mine sau la copil???


Recommended Posts

Fetelor va multumesc din suflet.CristinaT,bunica mea sufera de parkinson(faza incepatoare)iar ptr el sotie model e sa stau in casa si sa nu il intreb de unde vine si unde pleaca.ci toate astea el mai mult de 500 mii lei vechi (cu indulgenta mea)nu imi lasa intr-o sapt,pot sa fiu eu si sotia perfecta,nu model.Iar palmele care le-am primit, au fost ptr ca i-am spus ca isi schimba masina la 2-3 luni(in cazul in care se plange ca nu are bani),sau pur si simplu ca nu i-a convenit un raspuns al meu.cu toate ca as vrea tare mult sa imi iau inima in dinti sa ii spun gata ,nu pot,dar indiferent de situatie nu sunt de acord cu aceste "atentii"!!!poate o sa spuneti ca ma contrazic sg si poate chiar asa este,dar e acel ceva,poate teama sau jena,nu stiu.???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Acum am citit toate mesajele voastre si am vazut si filmuletul,deci,pot face comentarii si pot incerca sa va lamuresc cat de cat cu cate o intrebare.am 22 de ani.Acest fenomen care traieste pe langa noi chiar isi iubeste fata(nu sunt obsedata clasica aceea care nu vrea sa vada adevarul,ptr ca atunci chiar as gandii ca eu sunt de vina)si parintii mei au divortat cand aveam eu 12 ani si niciodata nu am condamnat-o pe mama,in schimb familia lui este una fffff unita cu mese de duminica si convorbiri tel(ceva de genul:ce faci mama?,sunteti bine? sa nu va certati?tuturica ce face?sa ii faci nu stiu ce mancare....in sfarsit)nu asta conteaza .ideea e ca el imi spune ca vreau sa ma despart deoarece asa am vazut la mama si ca ai mei nu au fost FAMILIE cum sunt ai lui.daca stau acum va scriu toata viata traita langa el de cand l-am cunoscut.foarte putine sunt momentele frumoase traite alaturi de el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Happy_in_TO
Da, in stadiul de fata ai face asa... I-ai da una in cap si ai pleca. Pentru ca te vezi ca o femeie intreaga, vezi adevarul, realitatea! Dar abuzul este o indobitocire sistematica, te face sa te crezi cea mai de jos persoana, te indeparteaza de cei dragi, de prietene, realitatea este atit de deformata incit pur si simplu nu vezi scapare...si nici macar nu o cauti. In timpul unui atac violent nu iti dai seama ca singura solutie e sa pleci, incerci sa fii mai buna, mai afectiva, mai gospodina... pentru ca TU te vezi ca problema in situatia creeata. Gindesti in felul asta: - M-a batut ca mincarea era prea sarata. Off... ce proasta sint nici macar mincare nu stiu sa fac cum trebuie. -M-a inselat si mi-a spus ca este vina mea. Normal ca este vina mea ca nu am vrut sa facem dragoste de vreo saptamina ca eram obosita, cu copii bolnavi... Si normal ca s-a dus a alta. -Mi-a spus ca sint urita si proasta. Are dreptate, nici macar sa ma aranjez nu mai pot. Tu esti problema... intelegi?... Si unde sa fugi?? Ca Tu esti problema! TU trebuie sa te schimbi, sa te perfectionezi... Daca El (sursa ta de iubire.. din pacate unica pentru ca toti sint indepartati!) spune ca esti urita si proasta si curva ...inseamna ca ESTI!
Happy ai perfecta dreptate in ceea ce spui. Elise e foarte greu pt o femeie abuzata sa inceapa o relatie sanatoasa,insa nu e imposibil,unele chiar isi reconstruiesc demnitatea de oameni si chiar reusesc sa mearga mai departe,si uneori cu putin noroc ajung sa fie si fericite,dar de uitat nu vor uita niciodata si din cand in cand anumite scene de film sau ceva vazut pe strada vor rascoli in suflet toata durerea trecuta ,dar vor merge mai departe.Nu e obligatoriu sa fim victime o viatza intreaga. Mama avea o vorba pe care acum o respect cu sfintenie:dupa prima injuratura pleaca caci va urma prima palma si apoi urmatoarea si urmatoarea,deci Crisa eu zic ca asta spune tot.MAI ALES DE DRAGUL COPILULUI ! Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/ralualexandrei/album?.dir=/2037&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photo"]album no1 [/url] [url="http://community.webshots.com/user/ralualexandrei100"] album no2[/url][url="http://community.webshots.com/user/andraaa"] albumul no3[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu umbla cu altele.cel putin nu am auzut si nici nu am vazut.daca as stii ceva concret chiar nu as mai sta ca toanta.eu sufar foerte mult.chiar si acum o ora ne-am certat si mi-a spus ca ma gandesc numai la mine si ca o sa tremur toata cand o sa aud de el.ca niste amenintari.cred ca pana la urma MI-E FRICA!!!deja o sa va plictisesc si pe voi cu problema mea.stiti vreuna daca ar putea sa imi ia copilul?legal vorbind.va multumesc inca odata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu are cum sa-ti ia copilul in conditiie astea. Ca-ti spune el mizerii de-astea, o face doar ca sa te intimideze si sa te faca "sa-ti bagi mintile-n cap". Abuzul si violenta nu au nici o scuza. Si eu am trecut prin ceva asemanator, nu chiar atat de grav pentru ca am plecat exact inaintea primei palme, insa apucase sa ma dea de usi de vreo 2 ori si am zis: agresivitatea asta verbala si mentala a lui este inceputul. Era din rau in mai rau. Cand am constientizat ca ne indreptam inspre iad, am spus stop. Si mi-am luat copilul si am plecat fara sa ma mai uit inapoi. Si el mi-a spus ca eu il provocam si ca eu ii cream starile astea de violenta. Nu taica-su care-l batea de-l rupea cand era copil. Asta e, am ales sa plec si sa nu ma erijez in psihologul de serviciu pe sanatatea mea si pe educatia copilului meu. Ce crezi ca ar putea invata copilul tau de la el? Cum isi iubeste copilul cand weekendurile e tot plecat? Un om care-si iubeste copilul sta cu el, il scoate afara, se joaca cu el etc., atat cat ii permite timpul. Tocmai, pentru ca trebuie sa te gandesti in primul rand la copil, trebuie sa te intaresti psihic vorbind, si sa te rupi de el, ca-ti toaca sanatatea si viata. Nu esti nici prima si nici ultima femeie care divorteaza. Crisa, fa-o pentru copilul tau, fetita merita sa creasca intr-un mediu frumos! Elle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by crisa-raisa
nu umbla cu altele.cel putin nu am auzut si nici nu am vazut.daca as stii ceva concret chiar nu as mai sta ca toanta.eu sufar foerte mult.chiar si acum o ora ne-am certat si mi-a spus ca ma gandesc numai la mine si ca o sa tremur toata cand o sa aud de el.ca niste amenintari.cred ca pana la urma MI-E FRICA!!!deja o sa va plictisesc si pe voi cu problema mea.stiti vreuna daca ar putea sa imi ia copilul?legal vorbind.va multumesc inca odata
Deci nu conteaza palmele, nu conteaza injuriile, atita timp cit nu te inseala .... simt un gust amar in gura, imi aminteste de cealalta fata nu mai retin nick, care aici se plangea, si apoi daca i se spunea ceva de sot, ii lua apararea ... pacat ... pacat ca si fiica ta la randul ei va trai in relatii abuzive, pt. ca asa invata de la tine. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu yasmine,nu ii iau apararea.cum as putea sa ii iau apararaea cand el e cel care ma face nefericita?!aseara de exemplu i-am spus ca m-am saturat si ca nu mai vreau.sa isi faca bagajul si sa o i-a usor asa prin lume si mai ca nu a inceput sa planga,spunandu-mi ca el ma iubeste si ca nu vrea sa stea departe de noi.bineinteles ca a zis ca daca a dat in mine a fost ptr ca l-am provocat.exact discutiile care au fost aici.aveti si ati avut dreptate.de aceaspta data nu mai vreau sa mai dau inapoi.vroian sfatul cuiva din exterior care nu arenici o legatura cu noi.daca vb cu prietene ,bineinteles ca imi dau mie dreptate.va multumesc din suflet si sper sa mai spuneti cate ceva
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crisa, am avut si eu parte la un moment dat in viata de o relatie care semana oarecum cu a ta...nu ma insela, dar ne certam mereu de la faptul ca orice faceam nu era bine pentru ca nu facusem cum a gandit el, daca imi cerea parerea si mi-o spuneam eram proasta, ca el gandea altfel. Incepusem sa cred intr-adevar ca nu sunt buna de nimic, ca numai el le stie cel mai bine. Norocul meu pe acea vreme au fost mama si sora mea, emisiunile de la tv ale Mihaelei-de 3xfemeie-plus norocul de a avea niste prieteni de familie cu relatii normale si care mi-au deschis ochii(nu prin vorbe, ci vazandu-i pe ei cum se poarta in cuplu). Nu povestisem nimanui despre ceea ce era familia mea, dar apropiatii au avut ochi sa vada si sa auda si atunci cand am reusit sa ma desprind am primit sprijin si incurajari. Pentru ca deja comportamentul abuziv trecuse de peretii si usa casei noastre [:(!]. Tu esti foarte tanara, eu aveam 30 de ani cand am realizat ca daca nu ma desprind din casnicia care durase 8 ani+relatia de prietenie de 4 dinainte, atunci va veni o vreme cand va fi prea tarziu. Nu merita sa stai langa asa un om, chiar daca spui ca o iubeste pe fetita, in fond la fel iti spune si tie, totusi ce crezi ca l-ar impiedica sa o loveasca si pe ea? Stii ceva, fetita va creste si atunci cand voi va veti certa, ea micutza va sari sa te apere...nu vreau sa-ti spun ce consecinte ar putea avea asta, cred ca e usor sa iti dai seama singura. Esti o femeie inteligenta, sunt sigura ca si frumoasa, unde mai pui ca tineretea e atuul cel mai important. Degeaba iti spune ca te iubeste, degeaba plange cand ii spui sa plece, cunosc din pacate ambele situatii si am cazut si eu in plasa lor acum cativa ani, astea m-au determinat si pe mine sa spun ca mi-e greu sa ma desprind...dar trebuie sa realizezi ca esti intr-o RELATIE ABUZIVA! Te rog mult, daca ai timp, citeste subiectul cu abuzul domestic de pe aceasta pagina, chiar daca situatia ta este departe de unele cazuri de acolo, ai sa te regasesti in cateva dintre ele...gandeste-te ca o asa relatie nu merge spre bine niciodata. Te rog sa ma/ne crezi pe cele care am scris aici despre asta. Nu mi-e usor sa vorbesc despre cosmarul prin care am trecut, desi sunt departe de cazurile grave...insa nu pot sa nu ma intreb: oare acum unde as fi fost? crisa, gandeste-te te rog la voi, la tine si fetita in primul rand, pe voi trebuie sa va puneti in siguranta. Sa stii ca NU EXISTA MOTIVE pentru care barbatul de langa tine sa te loveasca, asta e inceputul abuzului fizic!!! Eu iti doresc multa intelepciune, stiu cat e de greu sa iei o hotarare, dar nu astepta sa fie prea tarziu! TU SI COPILUL trebuie sa fiti pe primul plan! [url="http://vorbele.blogspot.com/"] vorbe de copil...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url]
[url="http://www.nazdravani.ro/"]nazdravanii[/url],[url="http://site.neogen.ro/alinasabau/index.html"]Alina [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Stii ceva, fetita va creste si atunci cand voi va veti certa, ea micutza va sari sa te apere...nu vreau sa-ti spun ce consecinte ar putea avea asta, cred ca e usor sa iti dai seama singura.
uite, eu... nu m-am batut cu barbatu-meu niciodata, desi relatia s-a incheiat. DAR ma gindesc cu groaza cum ar fi fost sa vada bebelisa mea ca imi trage vreo scatoalca: in conditiile in care ei ii e frica de apa, si plinge de se rupe camasa pe ea de cite ori fac eu baie: "maaaa-miiii! MAAAMIII ME!" E, daca pentru un copil e o trauma pina si asta, cum ar fi sa ma vada pocnita?! Cum ar reactiona? Tu te-ai gindit la asta? Ce e un capsorul unui copil care isi vede agresata mama - cind pentru el MAMA e puternica, si lui nu i se poate intimpla nimic rau pentru ca il apara MAMA? Cum se mai poate simti el, copilul, in siguranta, daca mama NU e puternica, si mama NU poate sa-l apere?! Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...