Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRIETENE FARA TITLU (4)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ceau fetelor! Gata, am venit, medicul a spus ca e "criza de afect" si mi-a sugerat ca atunci cand plange foarte tare sa-i vorbesc clar si sa nu ma las impresionata de figurile ei. Daca se trezeste din somn noaptea si plange are vise urate, dar daca urla in timpul zilei este o manifestare de rasfat. Dupa ce i-a trecut criza, s-o iau deoparte si sa-i explic frumos ca nu face bine si nu-i plac lui mami si tati crizele astea... Iar cu Dinga ala, cica a mai intalnit copii cu prieteni imaginari, cert e ca la varsta asta nu au vedenii, deci ea se joaca cu nervii nostri, a vazut ca ne-am speriat cand vorbea de el si acum continua. S-o lasam in pace e cea mai buna solutie. Mirela, eu abia azi am scos-o un pic in parc, pana acum am avut ploaie si vant. Cica de maine se face frumos. Iaca, mor de curiozitate... AnaM, o dai la cresa? Cate ore? Moni, cum mai e Diana? Gata, a inceput cu urletele, mamiiii, mamiii, ce misto e...[bang] Ingrid S si Diana http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

INGRID "criza de afect" ? N-am mai auzit expresia.Bine ca te-a linistit ca n-are nimic - io ti-am mai zis ca face fata misto de voi [:D] Diana e relativ ok,adica a mancat,se zbenguie p-aci si nu tace din gura, dar e racita coapta: are vocea usor ragusita,un pic de muci si secretii in gat cu care se cam ineaca.Plus cand s-a trezit avea 38+ in fundulet.In concluzie am sunat pediatra,desi stiam ce va zice : antibiotic.Aia mi-a raspuns cu o voce de m-am speriat,am crezut ca i-a murit careva [bang] Da' e bolnava cobza si ea.A zis ca daca a avut asa febra mare repetat si n-a luat recent Cefaclor sa incep cu ala - e antibioticul ce i-l prescrisese acum cca 3 saptamani si nu i l-am dat,ca n-avusese decat un pic de muci fara febra.Asta am si facut deci,ca daca a avut 38 ziua,e clar ca la noapte creste, deci pot zice ca-i mare "repetat".Ii mai dau alternativ si nurofen si paracetamol in functie de febra,plus ceva siropel pentru secretiile din gat.M-as fi si mirat sa scape fara o tura de antibiotic,acum odata pe an n-o fi foc ... mai kilarim bacteriile [haibat] Poate daca era apta pediatra mai asteptam o zi sa vad cum evolueaza,dar asa ... vine WE si daca se agraveaza ce fac cu ea? La cabinet n-o mai fi,pe teren ciuciu,mai bine asa ... Eu nu cred sa fie reactie la vaccin . Si pediatra a zis la fel,ca nici vorba de asa ceva.Clar e ceva riniofarningita,ca mi-a zis mami ca azi a amintit ceva Diana ca ar durea-o gatul. Vaai, dar e lesinata dupa siropele indiferent de gust,asa ceva n-am mai vazut: cum vede un flacon de medicament: ADA SILOPUUU!
MONI SI DIANA (01.01.2006)
[url="http://www.dropshots.com/DIA1"]DIA MEA [/url] " . Nu e de parerea ta cel ce te aproba, ci cel ce te imita. (Grigore Moisil) "
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni, imi pare rau de Dia. Da-i antibiotic, se poate sa fie o forma mai urata de rinofaringita. Eu stiu ca trebuie sa stai 3 zile cu febra, ca poate scade daca e viroza. Dar..la febra mare, nu stiu daca as dormi linistita. Eu am vorbit cu un medic cat am fost la Dunare, imi spunea ca daca Diana nu face febra, e un semn prost. Cica sta rau de tot cu imunitatea, de fapt asta si e febra: lupta organismului cu virusi sau microbi. Pai ce sa fac cu ea? Foarte rar mi-a facut febra in 2 ani...nici la otita nu avea. Dar si cand mi-a facut, in jumatate de ora era la 39. [bang] Sa stii ca si fetitzei mele ii plac siropurile, cand vede la tv reclama cu Panadolul urla dupa el. Si spray-urile de nas...le adora. Chiar spuneam ca n-am vazut copil care sa stea cu placere cand ii bagi in nas spray. Ma duc la culcare ca mi-a facut sotul o lasagna nemaipomenita...care cere somnic. [:D] Noapte buna, fetelor! Ingrid S si Diana http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

INGRID stiu faza cu febra si imunitatea.Diana mea cred ca sta binisor cu imunitatea,ea a tot avut des pana pe la un an jumate febra mica - adica din aia de pana cca 37,3-37,7 pe care eu nici nu am bagat-o in seama.Stiu ca febra nu e decat lupta organismului cu dusmanii [duel] si ca nu e bine sa o opresti de tot cu medicamente.De la 38 in sus da ... actionez de obicei. Acum la culcare i-am pus doar pe frunte termometrul si arata doar 37 ,dar probabil ca deja era cca 37,5-38 ca era calda .I-am pus un paracetamol supozitor si sper ca e deajuns pana dimineata. Nu stiu daca era musai antibioticul,dar m-am gandit sa nu fie si ceva bacterian p-acolo,de a facut acum asa febra.Doar si saptamanile trecute a avut tot asa muci/secretii/usoara raguseala.Apoi au disparut vreo saptamana si acum hop au aparut iar ,in plus cu febra mare ... Am citit azi pe net niste articole despre febra si convulsii, care m-au mai linistit.Febra in sine nu face rau,noua ne e groaza de celebrele convulsii.Convulsiile simple apar destul de rar,la copii pana la 5 ani,cu maximul la 2 ani,in majoritate apar in prima zi de febra cand creste brusc temperatura,apar predominant la baieti,in general au mai fost/sunt cazuri in familie si cel mai important - nu raman nici un fel de sechele.Ba chiar s-a facut ceva studiu de catre americani si culmea - au iesit mai bine la teste de inteligenta cei ce au avut convulsii cand erau mici. Mai sunt un tip de convulsii complexe ,mai grave,dar alea apar la copii cu probleme neurologice,nu la cei sanatosi. Na' sper ca v-am mai linistit.Cand ma gandesc ce-am mai chinuit-o pe Diana la 7 luni cu impachetat cu cearceafurile ude,cand a facut 3 zile febra peste 39,5 de la roseola aia [bang] Si anul trecut i-am facut ceva impachetari ... cand vedeam termometrul ca deja e 39,7 il si scoteam cu 100 km pe ora sa nu mai vad continuarea [bang] Eram stresata rau anul trecut in ianuarie: proaspat angajata de o saptamana la firma noua,nu puteam lipsi ... deci o saptamana cam nedormita,febra mare care nu-i scadea deloc ,tare nasol a fost mai ales ca nu stiam de la ce.Acum macar am o explicatie logica - se vede clar ca-i racita. Mai bine sa schimb subiectul ca am luat-o pe ulei ... Am vrut sa va zic ce expresie are mai nou Diana.Daca nu vrea sa faca ceva zice ca ea e .... mica! Si cum de obicei zicea "DIA ESTE" acum mai zice si IO (= eu) in loc de DIA dar a ramas tot cu ... ESTE [bang] Azi la culcare mi-a cerut sa ii zic iar Scufita rosie,iar cand i-am zis ca nu vreau, ca mai bine sa mi-o spuna ea mie,mi-a raspuns: NU POT! IO ESTE MICA! [bang] Si in loc sa zica "asta este al meu" ea zice ... ASTA ESTE A MINE. La fel cu TINE in loc de "al tau". E tare figura,zici ca-i unguroaica cateodata,asa vorbeste [:D] Noapte buna,sper sa mai bag nasul maine,ca nu vine ala de la finante chiar la prima ora ...
MONI SI DIANA (01.01.2006)
[url="http://www.dropshots.com/DIA1"]DIA MEA [/url] " . Nu e de parerea ta cel ce te aproba, ci cel ce te imita. (Grigore Moisil) "
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello girls, Sunt varzaaa, nu am dormit azi noapte legat 3 ore.Andrei s-a marait toata noaptea, are muci, nu putea sa respire, de la 11 pana la 1 s-a trezit din jumatate in jumatate de ora, nu stiam ce sa-i mai fac.Abia atunci i-am dat 2 picaturi ulei de eucalipt si a urlat de zicei ca-l bat.Stiu ca e f puternic si are un gust nasol, dar ce sa-i fac , tot ce-i dadusem pana atunci nu a fost eficient. L-am luat cu mine im pat ca sa nu mai fac drumul pana la patutul lui, se trezea mititelul si zicea"mami doaie gatutul" ' se ineca in secretii. Broscuta s-a tot foit , plimbarile astea nocturne ale mele au deranjat-o si pe ea...si imi trage niste suturi de vreo 2 ore, de mama mama.Sper s afaca si ea nani ca deja sunt rupta.Ma mai apasa si pe un nerv si ma doare piciorul stang de fac pe mine. Pupicei fetele, sper sa revin cu vesti bune. Anca [gravi] 28 sapt+ mami de Buburuz Andrei[copil] (13.02.2006) [url="http://community.webshots.com/user/ancaspiri"]Pozele Noastre[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=91028"]Povestea Nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hola, Acina , of imi pare rau ca as anoapte ai petrecut . Broscuta clar simte si ea . Nu poti sa iti iei azi zi scurta ? Moni, cum e Diana ???? Noi il asteptam pe tati sa vina , ca m-i s-a nazarit sa fac paine cu ou , dar am un sg ou in casa [:D]. Asa ca l-am trimis sa ia si niste iarutel nesquiq cu ciocolata la Clara . Asa de bun e ala[hot] ca si eu mai ling din el [hot] Ana si Clara Francesca (16.01.2006) http://www.dropshots.com/ana_m
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello si eu p-aci.Astept taifunul [bang].Colegul meu care e director si-a bagat preavizul azi [q] ,cand or sa auda astiaaaaa in Italia [:0] or sa faca cu nervii. Tare rau imi pare,dar vrea sa o ia de la capat la alta firma italiana ce se va infiinta - acum o sa mearga in Italia vreo trei luni pentru pregatire. Diana s-a trezit si ea pe la miezul noptii ca era cu nasul infundat dar i-am bagat niste picaturi foarte bune - VIBROCIL si a dormit ok pana dimineata.Si pe ea o doare gatul si a inceput sa si tuseasca un pic. Off ACINA si tu cu nervul ala - asa am fost si eu,dar la piciorul drept,vaai a fost groaznic in luna a opta si a noua.Stii ce sa faci? Cauta pe cineva priceput sa iti faca un pic de masaj,mie mi-e tare ciuda ca nu l-am chemat atunci,am fost fraiera. Azi am zi scurta,nu stiu daca stau mai mult,eventual de curiozitate sa vad cum explodeaza macaronarii la vesti . I-am zis si la ala de la TVA ca pana la 11 stam,asa ca s-a si carat pe ziua de azi,vine luni.
MONI SI DIANA (01.01.2006)
[url="http://www.dropshots.com/DIA1"]DIA MEA [/url] " . Nu e de parerea ta cel ce te aproba, ci cel ce te imita. (Grigore Moisil) "
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ANA vai ce pofta mi-ai facut de paine cu ou !!! Asa mi-am amintit ca am si uitat sa mananc azi [bang] Cu febra vad ca e ok Diana,are o usoara stare subfebrila doar. Ma pun sa mananc.
MONI SI DIANA (01.01.2006)
[url="http://www.dropshots.com/DIA1"]DIA MEA [/url] " . Nu e de parerea ta cel ce te aproba, ci cel ce te imita. (Grigore Moisil) "
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana tu voiai sa faci friganele?Puina data prin lapte si ou nu? Yamii...Mi-as lua eu zi libera dar am treburi de facut si mu-ni place sa le las in urma , ca dupa aia tot eu trag luni cu toate pe cap... Moni , imi face masaj la talpi Dan in fiecare seara de cand sunt gravi, asa ma relaxez f bine.Trebuie doar sa mut broscuta din locul in care se aseaza si nu ma mai doare, partea proasta e ca ei ii place locul ala si revine la scurt timp.[:D] Inca sunt pe baricade , nu am cazut. Anca [gravi] 28 sapt+ mami de Buburuz Andrei[copil] (13.02.2006) [url="http://community.webshots.com/user/ancaspiri"]Pozele Noastre[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=91028"]Povestea Nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...