Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

femeia singura si Fat-Frumos


Recommended Posts

acesta e titlul unei carti pe care am rasfoit-o in fuga intr-un supermarket , e vorba despre analiza unei situatii actuale (prezentata sociologic),anume : o femeie din trei , traieste fara partener. si din titlu rezulta o cauza , idealizarea figurii pereche, dar ce alte motive , totusi , exista , pt asa un nr mare de singuratati ? cu siguranta depinde si de situatia economica a persoanei (cea buna elimina compromisurile pe baza materiala) , si de stilul relational al societatii in care traieste (traditional sau modern) , dar totusi , exista cumva si alte motive , gen o accentuare a individualismului (nu neaparat la femei , la ele ajunge prin ricoseu), sau diferente prea mari in viziunea asupra vietii ale celor 2 sexe? si ce consecinte rezulta din aceasta situatie?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

E un subiect care ma lasa cu dureri de cap, pt ca si eu imi pun astfel de intrebari. Eu ma gandesc la mine( ce alegere as face*daca as mai face), avand in vedere ca nu trebuie sa depind de nimeni financiar, sunt realizata pe acest plan. Si dac-ar fi sa aleg, criteriul material nu m-ar interesa(decat in masura in care ar trebui, doamne fereste, sa-l intretin eu pe el). Criteriul intelectual e musai(ca trebuie sa fim macar egali), apoi pt ca am copii, ar trebui sa stie si el cum e cu asta(adica sa aiba si el). Dar iarasi , astea fiind spune, nu stiu cat ghes mi-ar da inima sa mai cred in reusita unei relatii. Poate mi s-a facut asa o teama sa nu ajung (iar) infirmiera, psiholog de serviciu sau menajera).[:D] Mie mi se pare viata extrem de scurta sa experimentezi pana gasesti ce-ti place. Si nu stiu daca se mai merita. Ajung sa ma intreb din ce in ce mai mult daca mai merita sa investesti afectiv. Mi se pare ca s-a schimbat toata ierarhia de valori. Si asta ma face foarte trista.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))] Adina, [cool] ________________________________________ Daria & [zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2101180020059491989HUtsSY"]GIULIA(2004 08 16)[/url] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2720628280059491989seZdoY"]arta la 3,4 ani[/url] dans la 3,9 ani [url="http://es.youtube.com/watch?v=rZyUDQeitzc"]1[/url] [url="http://es.youtube.com/watch?v=ePI4eTN0PwM"]2[/url] [url="http://es.youtube.com/watch?v=Wtaq4mLAYIc"]3[/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o problema cu statistica! O femeie din trei traieste singura! (sincer, mi se pare procentul rezonabil). Nu stim cati barbati din cati traiesc singuri si cati din cei care traiesc singuri sunt Feti Frumosi. Si nu stim care este raportul femei/barbati. Asta ca sa putem trage o concluzie. Oricum nu inteleg de ce idealul trebuie sa fie sa traiesti cu un partener. Am cunoscut persoane (de ambele sexe) care pur si simplu erau multumite cu viata lor, fara sa aiba partener. dori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...am cautat pe internet,se gaseste si online,probabil o voi cumpara sa vad cum abordeaza problema... monixy, cred ca ce ai spus la un moment dat s-ar putea sa fie adevarat, referitor la accentuarea indivdualismului, dar mai ales la femei; gandeste-te si tu daca o femeie : -a avut mai multi parteneri si nu a reusit sa gaseasca nici unul potrivit pentru calatoria vietii - daca material apuci deja sa te realizezi singura -daca ai poate si un copil, facut din dorinta maternitatii nu neaparat al cuplului sau dintr-o casatorie anterioara -daca ai inca parintii in viata si ai un sprijin in ei - daca ai priteni si nu suferi de singuratate -daca esti implinita profesional si tot timpul e alocat profesiei sau afacerii -daca o femeie se simte bine in pielea ei asa nu stiu la ce ar mai trebui un barbat daca in plan existential nu ai nevoie de el? Sa fii iubita si sa iubesti nu-i asa, dar pentru asta nu e neaparat nevoie sa te casatoresti sau sa traiesti sub acelasi acoperis cu el...deci din trei femei e posibil sa fie una din ele intr-o situatie asemanatoare in care fat-frumos sa fie bun doar din cand in cand...cand ai nevoie de afectiune...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...