Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

femeia singura si Fat-Frumos


Recommended Posts

in privinta copiilor cred ca depinde si de tipul relatiei avute cu parintele de care s-au "despartit" din cauza divortului . daca relatia era ok , atunci cu siguranta vor face presiuni , mai ales ca de cele mai multe ori problemele adultilor sunt de neinteles pt copii. zic si eu , probabil ca instinctual isi doresc o relatie emotionala puternica cu ambele sexe , pt ca desi se identifica cu unul singur , au nevoie sa fie valorizati de celalalt , sa aiba incredere si sa-l cunoasca , pt ca tot spre formarea unui cuplu se indreapta reprezentantii oricarei specii din natura. sigur ca , daca familiile sunt disfunctionale , mai mare e raul produs prin imprimarea unui model gresit. e absolut corect sa nu facem compromisuri cand e vorba despre cuplu , tot ce ati spus voi , Happy in To si Adina, e normal , logic . intrebarea era de ce nu sunt usor de gasit astfel de parteneri? adica , oare barbatii liberi cauta altceva decat femeile libere , sau acele calitati enumerate sunt detinute de un nr mic de barbati , din nr si asa mai mic decat cel al femeilor ? calitatile au fost enumerate , dar cum omul perfect nu exista, oare ce "defecte" ar putea fi trecute cu vederea?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Monixy, ajungem iar la bicicleta :) Eu cred ca barbatii cauta exact acelasi lucru, si ca sunt mai toleranti la compromisuri decat femeile. Probabil ca exista un segment de nisa care nu-si doresc relatii stabile ci doar aventuri sexuale - dar vorba ta, societatea ofera suficiente mijloace sa le rezolve dorintele. Diferenta consta in motivatie. Cand ai un copil, viata ta e deja plina, nu mai tii mortis sa te legi la cap fara sa te doara, pe cand un barbat resimte probabil singuratatea altfel. Eu acum am o relatie foarte ok - dar daca se pune problema de mai mult, probabil ca as lua in calcul si posibilitatea sa renunt la relatie. O viata in doi (si nu ma refer aici doar la casatoria cu acte, ci la mutatul impreuna, cu copil, catel si purcel) iti aduce foarte multe compromisuri pe care poti sa ti le asumi doar daca ce primesti reprezinta ceva cu adevarat important pentru tine; am mai zis intr-o postare anterioara, faci mereu comparatia intre cum e singur si ce presupune viata in doi, tragi linia si vezi daca iesi in plus sau in minus. Daria[flo], ce desteapta e Giulika. E singura care s-a prins de ce ne sunt utili barbatii :) Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si daca tot vorbim "la rece"...stiu eu ce calitati urmarea Gloria Steinem daca i-a dat cu plus si-a convins-o sa se marite?[:D] Din toata discutia au fost omise sentimentele (poate intentionat?!). Desi mi-e greu sa cred ca mai poti sa-ti pierzi capul si sa faci chestiuni nesabuite cand ai responsabilitati (copii, etc). In orice caz, mi-e greu sa cred ca ne-am mai putea indragosti de orisicine, cum o faceam cand eram in liceu. Cel putin eu. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
citat din mesajul lui zepellina
La mine problema e mai grava. Nu imi prea pierdeam capul nici in liceu. Dar poate il pierd acum....[auto] "Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea." zepellina
vezi,ai grija la masini[:D]..ca e posibil sa-ti pierzi capul... Vio,mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce "femeia singura si Fat Frumos"? De ce nu "femeia singura si barbatul singur"?? De ce nu se pune un semn de egalitate intre personaje? Adica femeia singura este reala, dar Fat Frumos este din basme, ireal? Sau vrea sa zica totusi ca femeia singura de fapt tinjeste dupa ceva ireal? Hmmm... Si insasi dinamica relatiei cu Fat Frumos este gresita... Fat Frumos este vazut ca un personaj care concureaza pentru mina femeii, se lupta cu balauri si zmei... Hahahha... Dar Fat Frumos din zilele noastre, barbatul singur nu reuseste(cel putin nu in Romania) sa invinga gura lumii care spune "ce faci bai, cresti copilul altuia?" sau "ce sa faca, maica, a luat una divortata cu un copil...doi!"... Fat Frumos cucereste, se bate, cistiga... Printesa asteapta singura in turn. Femeia singura insa s-a plictisit sa astepte singura in turn, in schimb ieste afara cu prietenele, are hobby-uri, are o munca interesanta, nu ii mai pasa de zmeul zmeilor si nici de gura lumii... Este posibil ca Fat Frumos sa fie speriat si inhibat de femeia singura cea moderna? Sa se lupte pentru ce? Nu are ce cuceri, femeia singura este o persoana puternica o persoana care a inteles ca eliberarea si realizarea vin dinauntrul ei, nu din afara... ma gindeam si eu asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In drum spre munca mi-am adus aminte de ce povestea un tip, prieten cu unchiul meu, acum vreo 20 de ani, cind am venit in Canada. El, proaspat in Canada isi gasise o canadianca si se mutase cu ea, la ea acasa. Toate bune si frumoase, dar canadianca avea o pisica pe care tipul nu o prea agreea. Dar pina la urma era o pisica, nu?... Asa ca el nu i-a dat prea mare atentie... Pina intr-o dimineata cind ea fiind in baie, pisica a sarit in pat, peste el. El a luat pisica si a izbit-o de perete, suparat!... Hahahaha... Tocmai atunci iestea canadianca din baie si cind a vazut scena, l-a luat frumos de mina si l-a dat afara, asa, dezbracat, dupa cre i-a runcat toate lucrurile in cap... Si se mira romanasul nostru ce nebune sint canadiencele care dau afara un barbat pentru un pisoi!...Hahahhahaha.... Pai una disperata pentru barbat dadea pisoiul afara, aspira tot parul din casa, facea curat si era fericita cu barbatul! Este vorba de prioritati...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fat-frumosul zilelor noastre nu mai vine calare pe un cal alb,ci conduce o masina ultra-extra[:D] se lupta el cu balaurii imaginari care mai salasluiesc prin mintile unor printeze? nu ,nu cred.... cauta o printesa blonda,supla,libera...ca e mai simplu... cui ii mai arde de alungat "balaurii" din mintea uneia?! nici nu mai are timp,nici chef.... cele care au "balauri" ar tb sa si-i alunge singure[:D]ca asteapta degeaba sa vina fat-frumos.... Vio,mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Interesant, Violeta... Adica Fat Frumos alege o printesa cu balauri mai mici in cap... Adica una care nu are bagaje... Hahahahahha..... Eu am un cargo!...hahahahhaha.... Se poate ca femeia singura, pusa in postura de a-si izgoni balaurii singura (din cap si din afara) iese din rolul de pasivitate si devine ea insasi o luptatoare?... Adica atunci avem de-a face cu amazoane, femeile luptatoare care privesc barbatul ca pe ceva necesar din cind in cind iar atunci si numai atunci trec hotarele lor pentru a se imperechea cu Fat Frumos dupa care se intorc acasa, pe teritoriul lor unde se simt bine?...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...