Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cele 7 reguli de aur ale unei casnicii


Recommended Posts

Am descoperit acest articol in formula As si m-am gandit ca este interesant. 1 Sa vezi partea buna a lucrurilor. Indreptati-va tot timpul atentia asupra insusirilor partenerului dvs., care merita sa fie apreciate. O cearta ca lumea tine iubirea proaspata 2 Fii atent cu cel de langa tine. Partenerul nu este proprietatea noastra, si nimic din ceea ce face pentru relatie nu e de la sine inteles. Aratati-va recunostinta chiar si pentru lucruri marunte. Dovediti-i respect. 3 Ramaneti permanent in contact. Cel putin o data pe saptamana, luati-va timp pentru a fi in doi. 4 Formulati-va clar dorintele. Nimeni nu este clarvazator. Spuneti deschis ce simtiti si ce asteptati de la celalalt. 5 EU in loc de TU. In loc de "Tu n-ai niciodata timp pentru mine, mai bine "Vreau sa merg cu tine la cinema. 6 Asculta ce spune celalalt. Avem adesea impresia ca stim dinainte ce vrea sa ne spuna partenerul de cuplu. Fals. Ascultati cu atentie ce vi se spune, repetati cu glas tare si intrebati-va partenerul daca ati inteles corect. Veti trai de atunci inainte minuni! 7 Amandoi au dreptate. Fiecare vede o situatie din perspectiva sa. Nu incercati sa va impuneti opinia cu forta. Cand punctul de vedere al celuilalt este bine inteles, se ajunge la o rezolvare a conflictului. "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cind am citit titlul m-am intrebat, de ce 7 reguli? De aur? O casnicie trebuie sa aiba reguli? E un job si cele 7 reguli sunt cumva Regulamentul de Ordine Interioara? Citind regulile, mi se par de bun simt. Sunt corecte pentru orice relatie. De orice tip. Si pentru ca tot m-am gindit la "afaceri", sa adaug si eu citeva: 1. Ar trebui inceput cu: RESPECTA-TI ANGAJAMENTUL LUAT! Cind nu il mai poti respecta, da-ti "demisia" in mod onorabil. 2. Orice "rupere" de contract trebuie facuta cu acordul ambelor parti, preferabil pe cale amiabila, altfel cineva va trebui sa platesca daune. 3. In casnicie nu exista sefi, toti sunt parteneri egali. 4. Orice relatie cu parteneri exteriori trebuie aprobata de comun acord, altfel se pot produce "rupturi" ireparabile. 5. Casnicia este o relatie pe termen lung spre foarte lung. Deci este preferabil ca orice negociere sa se sfirseasca cu win-win. Doar astfel de relatii rezista timp indelungat. 6. Nimeni nu este de neinlocuit. Completari: a.un partener cu experienta este preferabil unuia cu CV mai prezentabil. b. se poate contacta un colaborator nou pentru consultanta in vederea "rebranduirii" numai cu acordul ambilor parteneri si pe perioada limitata. 7. Ca si Metallica din seara aceasta, vechii parteneri nu dezamagesc niciodata, chiar daca imbatrinesc si ei, la rindul lor. Cred ca am inventat alte "7 reguli de aur" si mi-a facut placere. Unforgiven II e preferata mea. [url]http://www.youtube.com/watch?v=w1mgEQTMVB8&feature=related[/url] Merge si [url]http://www.youtube.com/watch?v=5cGvzApDZKI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

prima regula e evident dragostea , ca altfel omul nu-i dispus sa faca vreun efort , iar ce-i care au facut tot ce au putut , urmand regulile prezentate anterior , n-au avut succes pt ca partenerul pur si simplu nu (mai) iubea . simpatic "contractul", oocristna [flo] Lemoni , sper sa iti mearga casnicia dupa regulile acelea , adica sa fie de aur [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
3 Ramaneti permanent in contact. Cel putin o data pe saptamana, luati-va timp pentru a fi in doi. 4 Formulati-va clar dorintele. Nimeni nu este clarvazator. Spuneti deschis ce simtiti si ce asteptati de la celalalt. 6 Asculta ce spune celalalt. Avem adesea impresia ca stim dinainte ce vrea sa ne spuna partenerul de cuplu. Fals. Ascultati cu atentie ce vi se spune, repetati cu glas tare si intrebati-va partenerul daca ati inteles corect. Veti trai de atunci inainte minuni!
Eu pe astea 3 le consider ESENTIALE!!!!Daca cei doi sunt bine intentionati si totusi nu le iese cam din zona asta provin problemele! Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prima regula dragostea...dar a doua nu ar trebui sa fie respectul? a treia sa taci din cand in cand, ca sa poti comunica a patra sa ierti, ca sa poti intelege a cincea sa faci concesii atunci cand dragostea exista a sasea sa pui copiii pe primul plan (si ce mult se imbunatateste comunicarea daca asta se face asa cum trebuie) si a saptea sa le respecte amandoi pe cele de mai sus. Le-am reinventat si eu [:D] Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004 http://community.webshots.com/user/vizigotu http://community.webshots.com/user/vizigotubaiatmare [url="[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655"]cronicile vizigotului[/url]"]cronica vizigotului[/url] Some people dream of success...while others wake up and work hard at it
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...