Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Parinti/socri acri....un pericol pentru cuplu


Recommended Posts

Suntem pe lume din cauze necunoscute...am fost doriti sau a fost o intamplare? Ne dam seama de raspusul la aceasta intrebare pe masura ce crestem si observam pozitia acestora fata de noi.Parintii mei nu au stiut sa ne dea o educatie tocmai buna.Eu m-am autoeducat...tarziu.N-am fost crescuti in spiritul fratiei, al linistiii si al bunului exemplu.Tata-tinut sub papuc....mama:tiranul absolut. Chiar si acum, dupa 8 ani de casnicie( cu care n-a fost de acord nici in ruptul capului, dar pe care cu greu a acceptat-o de ochii lumii) ar vrea sa tacem si sa inghitim. Eu si sotul + copilul sa fim fraierii care le ofera gratare de doaua ori pe saptamana , iar sora-mea cu ai ei cei tinuti pe brate si preamariti.Noi ponegriti iar ei ridicati in slavi in fata noastra...Parintii stiu ca sunt parinti pentru toti copiii, nu doar pentru unul... Poate afecta relatia cu parintii/socrii relatia cu sotul/sotia?Evident ca apar discutii si intre noi, reprosuri....de ce nu le spun ce am pe suflet, de ce nu ii confrunt....Aveti si voi astfel de aversiuni in familie?Va simtiti tratat diferit fata de restul fratilor? E bine sa continuam o relatie de aceasta care nu aduce decat amaraciune?Sau, spre linistea noastra , sa evitam cat putem contactul cu ei? In viziunea mea, familia mea este cea pe care am format-o eu cu sotul meu si copilul nostru.Familie inseamna iubire, intelegere, buna dispozitie. Atunci, nu pot include in ea pe cei care ma resping, ma desconsidera, nu ma trateaza in mod egal cu ceilalti frati. Mariaanna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

si eu m-am simtit astfel tratata dar mereu incercam sa-i fac pe plac si tot suturi luam.cred ca ar trebui sa-ti vezi de familia ta adica noua sau macar incearca sa-i spui mamei tale ce te doare poate asa isi va da seama ca te raneste.La mine nu a mers[pup] mamica de ANGELIK-MELANY si ROBERTO http://blingee.com/profile/dorateodora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,sotzul si cumnatul meu sunt in aceeasi situatie ca si tine,sunt tratati total diferit fatza de cel mai mic frate,practic ei sunt slugile si celalalt printzul.Chestia asta e valabila si pt noi sotziile lor,adica eu si cumnata suntem.........,ma rog in toate felurile,nora cea mica este cea mai cea. Dar eu nu-l condamn pe sotz ,nu are nici o vina,pur si simplu sufletul unor parintzi e prea mic si prea meschin pt a putea sa-si iubeasca toti copiii la fel.De deranjat ne deranjeaza pe toti situatzia dar ce putem face?asta e realitatea si nu putem decat sa ne distantzam dar nu sa o negam. Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/ralualexandrei/album?.dir=/2037&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photo"]album no1 [/url] [url="http://community.webshots.com/user/ralualexandrei100"] album no2[/url][url="http://community.webshots.com/user/andraaa"] albumul no3[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se mai intampla, desi e cam neplacut. Nu inteleg insa faza cu afectarea relatiei intre soti: adica barbatul tau se supara pe tine ca nu iti infrunti parintii? Ca nu protestezi cand va mananca friptura sau iti dragaleste sora? Vedeti-va voi de treaba voastra, ca lucrurile nu se vor schimba si nici voi nu trebuie sa va poticniti in asta. Si daca poti, nu strica relatia cu sora ta, chiar daca este favorita. Parintii pleaca, voi ramaneti... In familia mea sora mea a fost cea preferata. Mama a vazut-o mai slaba si a protejat-o pana a murit. Inainte sa moara, plangand, mi-a spus ca-i pare rau ca m-a nedreptatit, dar asa a putut ea face. I-am spus sa plece linistita, ca nu-s suparat. Desi au fost multe momente delicate... Astazi locuiesc langa sora mea si avem o relatie excelenta. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-o sa-i inteleg niciodata pe parintii care-si trateaza copiii in mod diferit. Copilarind in Ardeal, pe strada noastra stateau doua familii de penticostali care aveau multi copii fiecare, dintre acestia unii au urmat calea parintilor (mod de viata, credinta etc), altii...alte cai, unele chiar discutabile. Dar ceea ce m-a impresionat enorm a fost faptul ca parintii nu numai ca-i tratau pe toti la fel, ba dimpotriva cei mai "nebunatici" erau mereu ajutati sa iasa din incurcaturile in care intrau. Usa le era intotdeauna deschisa, masa pusa si nu se comenta cat de mult injura unul si cat de pios e altul. Nu stiu ce era in sufletul parintilor (mi se pare logic sa fi simtit o oarecare dezamagire cand vedeau ca proprii copii au apucat pe cai gresite) dar, asa cum am mai spus, au demonstrat ca-i iubesc neconditionat pe toti. In cazul tau , poate ca orice ai face (sa adopti o atitudine ostila sau sa continui relatia asa cum a decurs pana acum) tot nu o sa schimbi nimic. Dar nu cred ca e rau, ca atunci cand esti singura cu ei, sa le spui sincer ce simti...poate ca n-o sa te ia in serios sau chiar o sa te ironizeze pentru "absurditate" (sau "sensibilitate nejustificata") dar o vorba spusa ramane asa si sunt convinsa ca la un moment dat isi vor aminti cuvintele tale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, uneori nu prea suntem de acord cu sotul meu in ceea ce priveste modaliatea de a-i indeparta.El vrea s-o rupem deodata, fara explicatii, eu zic doar sa lasam incet sa ne indepartam.Oricum, parintii mei nu isi vad greseala, nu o recunosc si atunci, ce rost are sa-i conving ca eu am dreptate? Sotul meu e un barbat care s-a descurcat singur.A avut o viata grea care l-a invatat sa nu se bazeze pe altii.Si acum tot el singur a reusit sa realizeze visul nostru de a avea o casa a noastra.Ai mei mi-au bagat pe gat o bucata de teren care nu avea nicio facilitate, am luptat pentru a deschide drum, apa si curent...si am construit-o.Nu mai e mult si e gata.Pentru sora-mea mama a facut mult mai multe.Cu mine s-a spalat pe maini usor.Mi-a dat ce primise si ea de la bunicul.Fara nici un cost, ca le-am suportat eu. Surorii mele i-a oferit totul pe tava:de la nunta, pe care tot ai mei i-au facut-o, au locuit acolo, desi aveau unde sta, i-a crescut copiii, i-a cumparat mobila, acum sunt 12 ani de cand ii tine in spinare, le-a dat bani de ordinul a o suta si poate chiar doua de milioane, sa-si termine sora-mea casa, dar tot la mama stau.I-a cumparat teren ....e o diferenta intre a da ceea ce ai fara bani si a cumpara (stiti cum sunt preturile acum). Eu n-am avut parte nici de nunta,am stat in chirie la o baba nebuna, doi ani intr-o singura camera,cand nu aveam ce manca, nu stia nimeni , m-am chinuit prin straini, nu ne-am permis sa mergem sa ne distram, sa putem strange bani pentru casa.Si am reusit singuri s-ao facem.Mi-a dat si mie candva vreo 15 milioane, ca aveam nevoie, dar care-i diferenta dintre 15 milioane si 150? Am pierdut de curand o sarcina la 38 de saptamani si in loc sa-mi zica o vorba de alinare i-a zis sotului:,,Eu stiam c-o sa moara!".Obisnuieste sa-si ghiceasca in cafea zilnic, ceea ce ma dispera. Doi ani nu am vorbit deloc cu ai mei,abia cand am nascut baiatul( are 5 ani ) au venit sa-l vada. Am incercat sa ne apropiem, mergeam de doua ori pe saptamana cu tot ce trebuie pentru gratare bogate...cand am incetat sa mai mergem, au incetat si vorbele bune. Sunt parintii mei si as vrea sa se poarte ca niste parinti.Nu vreau neaparat sa-mi dea nimic.I-am zis si ei.As vrea doar o vorba buna.Sau macar sa nu mai zica de fata cu noi ca le-a dat n, n, n sau sa-si faca griji cand sora-mea sau cumnatu-meu intarzie acasa, ca cine stie ce au mancat azi, etc. De noi nu-si face nimeni griji ca n-am mancat, ca n-avem bani sa terminat casa, ca n-are cine sa ne ajute.Cand am nascut, ar fi putut sa ne cheme sa stam la ei , macar o perioda, ca sora-mea avea unde sta.Dar, nu! M-am chinuit singura cu copilul, nestiutoare, pentru ca soru-mii ii era bine acolo la mama unde avea cine ii ingriji copiii si nu trebuia sa faca nicio cheltuiala.Mama mea e o casnica neluminata, nu stie sa aprecieze dreptatea si adevarul.Atat imi pare rau.N-o judec eu, dar Dumnezeu sa ma ajute sa nu mai sufar din cauza asta. Mariaanna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu prin ce treci tu mereu ma gandeam ca mama ma neindretateste noi eram 3 fete si parca celei mijloci ii facea ea toate ce putea , am stat si am studiat situatia si am ajuns la concluzia : mama pe ea o vedea mai fragila si normal ii intindea mana pt ajutor , eu am fost intodeauna tare si mama nu si-a facut niciodata griji de mine a stiut ca ii seman mult si ca ma descurc in orice situatie. Apoi stiu ca ma iubeste si pe mine mai mult poate dar stia ca nu trebuie sa imi spuna asta la fiecare minut probabil ca m-ar enerva pt ca sunt o fire diferita.Poate la fel se intimpla si la tine. "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite cam cum vad eu ajutorul dat de parinti: daca vor si pot sa te ajute, bine, daca nu nu e de datoria lor. In loc sa te bucuri ca ati reusit voi doi, fara ajutor sa va ridicati o casa a voastra, tu iti umbresti fericirea cu "sora-mii i-a dat mai mult, pe ea o ajuta mai mult", etc. Si de obicei ajutorul parintilor vine si cu obligati: iti dau bani daca faci aia, daca-ti iei aia, venim noi sa alegem/decidem. Eu m-as bucura ca nu se baga prea mult in viata mea, evident gratarele saptamanale tb sa dispara, ce-i asta? Daca-ti face placere ii inviti CATEODATA la tine si le pui masa iar daca te invita ei, atunci nu le duci tu mancarea! La noi e simplu: sotul are un frate vitreg, este baiatul sotiei nr. 2. Fratelui vitreg i-au luat masina, i-au cumparat tot felul de lucruri in casa.... DAR... lui nu-i plac lucrurile, covorul il tine sul pe hol, perdelele nu le-a pus la geamuri, etc. Pt noi nimic! DAR am mobila care-mi place, casa care-mi place si ce-i mai important n-am asteptari! Cand ne-a vizitat socrul prima data ne-a promis aragaz si TV, nu ne luasem inca casa. Cand a fost momentul, in apart nou, sa ia ceva i-am spus ce aragaz vream si i s-a parut prea scump, asa ca am primit: - una bucata tablou din scoarta de copac - una bucata cos mic impletit cu flori roz de plastic - un ceas electonic f mic care s-a stricat in 3 zile Ei, uite pana acu n-am realizat: faceam focul din scoarta de copac si nici nu-mi mai trebuia aragaz! Sau ma uitam la tablou si nu-mi mai trebuia TV! Ce e dragut e ca soacra vitrega se oftica daca noi avem ceva si fis-u nu are! cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...