Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Si barbatii ficioare ài?


Recommended Posts

Buna, si eu sunt indragostita nebuneste de o un barbat Fecioara, eu fiind sagetatoare, imi place la nebunie de el,e super calm, nu l-am vazut niciodata nervos, ambitios (inclusiv in pat unde e minunat), dulce, elegant, chiar si defectele ii iubesc (cel mai tare me enerveaza lentoarea cu care ia decizii). Mie imi reproseaza ca sunt cam impulsiva si cuvintele care ii plac cel mai tare sunt autocontrol si rabdare, de ma innebuneste nu alta. Am o intrebare care ma roade: cum sa il conving sa faca ceva ce il rog,si in general sa ia o decizie, am incercat in toate chipurile, oricum daca nu reusesc din prima ma las pagubasa ca e nu am nici o sansa daca insist. Voi cum faceti? Exista vreo tactica ca sa nu aiba el impresia ca il presez. Multumesc mult. amalia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Amalita Am o intrebare care ma roade: cum sa il conving sa faca ceva ce il rog,si in general sa ia o decizie, am incercat in toate chipurile, oricum daca nu reusesc din prima ma las pagubasa ca e nu am nici o sansa daca insist. Voi cum faceti? Exista vreo tactica ca sa nu aiba el impresia ca il presez. Multumesc mult. amalia
Uite, incearca asa: Pentru ca fecioarele sint destul de transante, trebuie sa nu-i dai ocazia sa-ti raspunda cu nu, pe loc. Fa un preambul, lasa-i timp de gindire, sugereaza intii, adu vorba ca si cum e vorba despre altcineva care doreste sa obtina ceva cu argumente in favoarea acelui cuiva si subliniaza cit de important este sa fii corect si impartial.Depinde si ce anume vrei sa-l convingi. Oricum, in general, nu le place sa-i iei prea repede si nu se lasa atrasi in chestiuni pe care in mod obisnuit nu le fac. De pilda, daca ai de-a face cu o fecioara zgircita [:D](strinsa la punga, poftim) si ai vrea sa le ceri bani (chiar si imprumut), ia-ti gindul ca o sa ti-i dea pur si simplu, e munca nene, sa-i convingi! Partea draguta este ca ei nu pot fi usor convinsi fiindca au principii destul de corecte si e cam greu sa le desfiintezi pur si simplu. Ar trebui ca "planul" tau sa fie mult mai bun decit al lor ca sa aiba sanse de realizare. Vestea buna este ca, desi zodie de pamint, zodia fecioarei este un semn mutabil ( spre deosebire de taur -semn fix si capricorn, semn cardinal) asadar el mai adesea revine asupra unei hotariri (isi mai schimba ideile) daca ii aduci argumente care rezoneaza cu felul lui de-a fi, decit celelalte doua care pot fi mai degraba descrise ca incapatinate, de neclintit. "Feciorul" este analitic si adora detaliile importante, statisticile, lucrurile clare, limpezi. In timp ce pe tauri si capricorni ii scoate din sarite schimbarea (programului, locului, ideilor), fecioara o considera o provocare, mai ales daca i-o prezinti cu tot cu avantaje si chestiuni ce vin in favoarea lor. Deci, in privinta insistentei, depinde cum insisti. Daca el o considera bataie la cap, vorba multa, va renunta pina si sa te asculte. Lui ii plac lucrurile ordonate, usor de analizat si de aceea le va cauta pina si in felul de a i te exprima. Qi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by katty
Si al meu e Fecioara, il recunosc in descrierea Beatricei, este un foarte bun tatic si sot, este perfectionist cam in orice, ma ajuta la toate in casa, ii place sa repare orice, face bani din orice, face cumparaturile in locul meu si le face foarte bine. Pot sa-i spun orice, e un om cu care poti sa discuti, iar daca considera ca am dreptate recunoaste.Ma respecta, il respecta si pe Andrei, ne iubeste si imi place asa cum e! Catalina & Andrei(3ani)
Idem Bucuria vine din lucruri marunte... Liana&Luana(17.09.02)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor, ce ziceti de combinatia ea(eu)-berbec si el fecioara? Dezastru? E cineva de pe-aici in combinatia asta? Eu mai spun ca am avut un fost barbat violent,si actualul meu prieten e fecioara si un tip extrem de calm si linistit, asa cum imi doresc acum sa fie un barbat.Eu sunt impulsiva, el e calm, pot sa spun ca-mi trebuie sa ma calmeze cineva si sa ma atentioneze sa reintru in limite. Ce-mi mai place? e afectuos mai mereu(lucru care iar imi place)si-mi mai place ca nu se pripeste in luarea deciziilor(ca eu actionez uneori si sub primul impuls). Ce nu-mi place e ca , in timp ce eu sunt exteriorizata si-mi exprim mult mai bine sentimentele, el e interiorizat si greu vorbeste despre ce simte(oare asa sunt toti barbatii?) Cu banii recunosc, ii"chibzuieste" foarte bine. Stiu , din zodiace ca nu e combinatie fericita, cine a experimentat o astfel de combinatie?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu-mi place e ca , in timp ce eu sunt exteriorizata si-mi exprim mult mai bine sentimentele, el e interiorizat si greu vorbeste despre ce simte(oare asa sunt toti barbatii?) Da, eu berbec, el fecioara, impreuna de 13 ani si exact aceeasi problema. Chiar nu stiu cum sa-l fac sa se exteriorizeze.In rest ne intelegem ok, dar problema asta pe mine chiar ma framanta. doar marea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva, dupa horoscop chiar nu m-as lua, ne face doar sange rau. De ex., se spune ca cea mai reusita combinatie este berbec-leu, cazul parintilor mei, dar ei nu se prea inteleg. Cunosc in schimb patru cupluri berbec-fecioara, cupluri solide. doar marea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de kores
sUNT ATIT DE DERUTATA...E sau nu adevarat tot visul asta?? ... azi sunt 2 saptamini de cind am gasit in buzunarul hainei sotului meu (care se grabea sa care un dulap cu cineva, a runcat repede haina si a plecat...) un telefon mobil strain... in el erau 18 mesaje, trimise de pe acel telefon catre nr sotului meu 1. Vin 2.nu te duce la apartament la noi, du-te la serviciu, eu nu pot sa vin acum 3. du-te daca vrei sa ne vedem, ca timpul trece 4.vezi ca te cauta doamna 5.a venit si cami 6. multumesc pentru flori. te iubesc. 7. ii spusesera vecinii ca era unu inalt pe la geam 8. esti prea rece si nervos. gindeste-te ca si eu am viata de trait si alte obligatii ca si tine. gindeste-te cind esti mai calm. pa 9.n-am tutun 10. sunt in pauza de tigara 11. ma duc la artima dupa pui 12. nu mai fii suparat, si mie imi crescu tensiunea nu numai tie.putei sa-mi spui si mie cind ai plecat [...] la serviciu intr-adevar are 2 colege intr-un birou cu care toate lumea a vazut ca se intelege f bine, una din ele, e ea, 43 ani, grasuta cum ii plac lui, fecioara ca el , contabila, fara studii, ....e mai mare cu 10 ani decit el, decit noi...are 2 copii mari adolescenti 18 si 20 ani... [...] prima aventura, mi-a zis ca a cazut in capcana ei, povestindu-i acelei secretare de la alt loc de munca, care-i incalzea sandviciurile mele(...) ca eu sunt rece, ca il jignesc, ca sunt nervoasa....poate asa a mai fost..... tot ea m-a asigurat ca el ma iubeste.... DAR ACUM DE CE IAR???? DE CE CU AIA?/ DE CE NU RECUNOASTE??? DE CE SE JURA IN BISERICA, chiar asa a decazut? e un om cu frica lui dumnezeu totusi.... va rog sa va dati cu parerea oameni dragi... MULTUMESC, MULTUMESC,MULTUMESC in aceste momente NU POT divorta.... il iubesc cu disperare, stiu ca ma iubeste, copiii il adora, as strica 5 destine: al copilasilor de 3 si 5 ani, al meu, al batrinilor mei parinti familisti convinsi, oameni de buna credinta, stimati, apreciati dar mai presus de orice, il iubesc, cu disperare, cu posesivitate,
quote:
Originally posted by Theiuta
Doamne, Kores e asa greu sa dai verdicte si solutii...mai ales cind nu esti in pielea sotiei inselate... Nu cred ca ai vrea a treia "situatie" ca sa te convingi ca omul insala... Vezi tu, nu asa vrea sa mai pun paie pe foc, mai ales ca ti-am citit si argumentele pentru care vrei sa ramii cu el: sot iubitor(dar cam tradator), tata bun(incontestabil), ginere perfect, vecin perfect, coleg perfect, (ultimele trei nu te ajuta cu nimic decit la imagine). Ti-e draga viata cu el pentru ca ti-a face mai usoara (organizeaza excursii, repara tot ce e cazul, da cu aspiratorul, etc) Eu nu am sa spun:"eu as divorta"...pot doar sa afirm ca pentru mine increderea este ca o moneda. Ti-am dat-o, pastreaz-o! M-ai inselat, am aflat, ai pierdut moneda.Alta nu mai exista.TOATA VIATA ta te va roade sarpele indoielii, cu toata viata ta fara cusur pe care ti-o fauresti impreuna cu el. Stii ce mi-a zis un coleg de 53 de ani, tot fecioara, tata exemplar, sot iubitor, bun organizator, descurcaret, etc: ca isi iubeste foarte mult nevasta(se si vede) dar ca TOTI barbatii inseala si numai mie mi-a povestit citeva episoade ale sale. Si stii ce mi-a mai spus: ca erau femei de o noapte care nu insemnau nimic pentru el, ca a avut si relatii dar le-a pus capat cind acele femei au vrut mai mult si ca a vut o legatura de citiva ani buni cu o colega de servici...Poftim filozofie de viata, aplicata. Trist si dezgustator! Theiuta
quote:
Originally posted by Maria31
Kores, Povestea ta se aseamana izbitor de mult cu a mea...Am patit-o si eu...Diferenta e ca eu am aflat de relatia sotului meu pe cand eram insarcinata cu al doilea copil. Jalnic nu? El -fecioara: iubitor, familist, saritor...in fine toate calitatile pe care si le-ar dori o sotie la partenerul sau. In clipa in care am vazut mesajele pe telefonul buclucas...era sa nasc. La fel ca si tine l-am interogat, am plans, l-am rugat, am facut sapaturi adanci care sincer, nu m-au ajutat decat la starea de rau care persista si acum, dupa 1 an jumate. Si ce crezi ca am facut dupa o serie de despartiri si impacari esuate, tocmai la ce te gandesti tu sa faci...am intentat actiune de divort...chipurile sa-l sperii...Nu iti recomand sa o faci, pentru ca nu te vei simti mai bine si nici el nu va renunta la aia. Va merge in virtutea energiei mai departe, pentru ca barbatii sunt slabi si influentabili. Noi am divortat, iar eu sunt acum singura, cu 2 copii (4,8 luni si respectiv 9 luni). Dar desi mi-e greu si inca plang dupa el, ma descurc foarte bine, mi-am gasit resursele necesare sa trec mai departe.Dar nu ma simt mai bine, ci dimpotriva, mi-e un dor nebun de el, de viata noastra de dinainte, de familia noastra...de tot! Problema e ca desi ne-am separat de ceva vreme, el nici macar acum nu reuseste sa ia o decizie ferma...inca mai simte ceva pentru mine si de cate ori vine sa vada fetele, imi face si mie avansuri. Dar nici la draguta lui nu poate renunta. Tu insa mai ai un avantaj...tipa pe care o banuiesti ca i-ar fi amanta are si ea familie si atunci ar avea toate motivele sa nu faca un pas gresit si sa renunte ea la relatie.... Nu stiu, ma gandesc... Eu zic ca nimeni nu poate sa te judece pt deciziile luate si nici pt cum reactionezi, pt ca nimeni nu poate stii cum ar face-o daca ar fi in locul tau... Eu stiu si stiu ca e al naibii de dureros. Si mai stiu ca poti sa-ti gasesti resurse sa ierti si nu pt ca sunt copiii ci pt ca il iubesti pe el, pt ceea ce a insemnat si inseamna el pt tine. Iti doresc sa poti sa ierti, sa incerci sa nu mai faci "sapaturi" pt ca nu vei fi mai stapana pe tine si sa nu bagi actele, pt ca asta s-ar putea sa se intoarca impotriva ta. Singurul lucru pe care ai putea sa-l faci este sa inchizi ochii, sa nu-l mai descosi, sa fii tandra cu el, sa il surprinzi cu mici atentii. Sa fii in fiecare zi frumoasa, aranjata...trimite-i tu mesaje...Spune-i cat de mult il iubesti...spune-i ce bine te-ai simtit cu el in intimitate. Barbatii au nevoie de confirmari si de incurajari. Of!!! As avea multe de spus, dar mai am un bebe care nu prea imi lasa timp sa stau in fata calculatorului. Succes!!!!!! maria
quote:
Originally posted by gabriela 1969
Kores,cred ca incep sa te inteleg.Pe tine nu te intereseaza sa stii daca te-a inselat sau nu, cu cine a facut-o sau de ce a facut-o. Tu esti uluita constatand ce fel de OM este el. Asta ti-e suferinta, nu-ti vine sa crezi cum tu l-ai stiut, l-ai crezut intr-un anume fel, l-ai ridicat in sufletul tau pe un piedestal si acum constati ca este cu totul altceva decat ti-ai inchipuit, esti dezgustata si cu cat incerci sa-l cunosti mai bine cu atat mai mult esti dezamagita. Daca te ajuta iti pot spune ca tatal meu este tot Fecioara si a inselat-o toata viata pe maica-mea(el spune ca nu a inselat pe cat de mult i s-a oferit ocazia)dar ea nu s-a agitat asa de tare ca tine sau nu ne-a aratat-o noua, copiilor(oricum tine si acum foarte mult la el si nu pare sa fi facut o tragedie din asta). Ca tata pot sa-ti spun ca s-a comportat exemplar, nu am simtit niciodata nimic. Doar o singura data a fost un telefon dat de mama unei femei cu care el a avut o relatie de multi ani- am aflat-o la maturitate- in care ea ii cerea sa-i lase fata in pace. Tin minte clar lucrul asta dar la vremea respectiva nu m-a afectat prea mult pentru ca orice ar fi facut eu tot cu el as fi tinut. Tatal meu a fost si este inca un barbat foarte frumos, distins, manierat, cult dar acum la varsta pe care o am pot sa-ti spun ca nu este nici pe departe OMUL pe care l-am crezut toata viata, nu corespunde nici pe departe cu imaginea pe care si-a creat-o in ochii nostri si de aia iti inteleg dezamagirea. Stiu sa se ascunda foarte bine...... si mai mult nu va pot spune pentru ca este tatal meu si mi-e greu sa vorbesc.
Referinta: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=100503&whichpage=1 P.S. Vis-a-vis de anumiti barbati din aceasta zodie... fara comentarii. [xx(] [url="http://s178.photobucket.com/albums/w277/ancuta_photos/?action=viewwidgets"]io[/url] [olala] http://tac.families.com/ezb/874526.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma speriati ce imi povestiti ca sunt afemeiati si incapabili sa ia o decizie. Chiar asa sa fie? Am citit si povesti fericite. Ca sa ia o decizie presupun ca trebuie aplicata tactica ca la orice barbat, sa fim dragute, dragalase, dragastoase, aranjate, inteligente (orice barbat apreciaza acest lucru). In general, orice barbat (sau femeie) cauta in afara casniciei ce nu gaseste in cadrul ei. Eu nu pot sa cred ca barbatii Fecioara chiar daca au sotii super dragute si iubitoare au amante asa pur si simplu. amalia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce va permite-ti sa citati in dreapta si-n stanga ce au spus oamenii pe alte topicuri ,nu era destul sa da-ti linkul sau sa comenta-ti ce avea-ti de zis ? Nu e fair play sa ne gasim mesajele in alta parte decat le-am postat ,nu-i asa ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...