Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Baitul pentru fragezirea si aromarea carnii


Recommended Posts

Eu folosesc acelasi bait pentru carnea de vita, de porc si cea de miel, si anume: intr-un vas mai mare pun carnea, adaug putin ulei, sare, piper, ceapa taiata bucati mari, usturoi maruntit, delicat, cimbru, si vin (sau putin otet in cazul in care nu am vin la indemana), dupa care completez cu apa pana se umple vasul. Las carnea asa minim 3 ore, maxim 12. Iese o bunatate, mai ales carnea de miel. Mihaela http://www.flickr.com/photos/11673246@N08/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

depinde de carne si de ce vrei sa faci cu ea. pentru gratar din porc sau pui imi place un amestec de bere-sare-piper-ulei de masline-cimbru-boia dulce-usturoi taiat marunt. daca berea e neagra...mmmm!!! daca vreau sa prajesc bucati de pui (piept taiat fasii mai late, cam de doua degete) pregatesc un amestec din iaurt gras-sare-piper-ceapa rasa-usturoi pisat-boia dulce in care cufun bucatile cateva ore, sa zicem de seara pana dimineata, la frigider, evident. a doua zi le tavalesc prin faina si le prajesc in ulei mult si bine incins. ies o minune !! pulpa de miel trebuie sa zaboveasca si ea pret de o noapte in iaurt gras-sare-piper-menta-busuioc (amestecate cu darnicie)inainte sa se rumeneasca in cuptor... fileul de peste il marinez cam doua ore in ulei de masline-zeama de lamaie-sare-piper-rozmarin inainte de a-l pune pe gratar.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Eu pregatesc baitul asa: asez carnea intr-un vas incapator, presar apoi deasupra carnii sarea si putin piper (dupa gust), usturoi taiat feliute, 2 - 3 crengute de cimbru, 1 - 2 frunze de dafin, 1 - 2 rosii bine coapte taiate felii rotunde, o jumatate de lingurita de orinago, o jumatate de lingurita de rosmarin, un pahar micut de otet aromat, ulei. Daca pregatesc porc sau vita adaug cateva frunze de salvie, iar daca pregatesc miel adaug cateva frunze de menta proaspata. De obicei pregatesc totul seara si las vasul acoperit bine in frigider pentru a gati carnea a doua zi dimineata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru pulpe:asez pulpele intr-u vas deasupra torn vin alb cat sa le acopere, ceapa taiata julien, foi dafin, sare, piper, delikat si dau la rece 24 h Pentru vita:asez carnea pe un platou inalt iar peste ea torn un amestec din iaurt, mustar, sare ,piper, delikat si dau 24 h la frigider Speranta moare intotdeauna ultima! cea mai fericita[gravi]40+ cu [fetita]Alexandra Valentina [url="http://www.flickr.com/photos/26288269@N04/"]in asteptarea unei minuni[/url] [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=violeta&year=2008&month=8&day=27&babycount=1"]mult asteptat[/url] [url="http://s282.photobucket.com/albums/kk276/vio_dreams/"]garderoba printesei[/url] [bis][bis]AM INTRAT IN PRELUNGIRI[bis][bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

F.Important..muschiul (bucata mai mare)..se freaca bine..bine..cateva minute bune..cu mana...pentru a fi patruns de arome...si abia apoi se lasa la "fezandat'..acoperit musai. Ce mai folosesc eu..pai..cam ce am in casa...ne plac fripurile f. aromate..asa ca am toata gama de ierburi mediteraneene (pe care le folosesc numai proaspat macinate), imi place sa folosesc numai piper proaspat macinat (am rasnita speciala..si folosesc piper multicolor)...Mai pun bere, mai pun vin (in functie de carne pun alb sau rosu), coniac, suc de portocala, suc de lamaie, usturoi (zdrobit cu cantul unui cutit lat - daca e spart e mult mai aromat decat daca e taiat)..ceapa/usturoi verde. Daca fac fripura dintr-un muschi mai mare..dupa ce sta la "fezandat" cel putin vreo 2 ore..imi place intai sa-l prajesc un pic, cat sa prinda crusta si abia apoi il arunc cu totul la cuptor. Nu am folosit niciodata iaurt..dar iata ca mi-ati dat o idee. Dar vin si eu cu o intrebare: mai dragelor cum faceti vita/vitelul?? genul mai biftec..dar nu in sange...cel de e tras un pic la tigaie cat sa faca crusta si sa iasa bine albumina din el?!?..Nu stiu ce naiba are..nu-mi iese niciodata..trece de o faza anume..si se intareste fibra..stiti voi la ce ma refer...si vreau sa fie moale si gustos, fraged, fara a fi insa in sange...Stiu ca la vitel e o smecherie legat de modul in care tai muschiul - daca-l tai pe lungimea fibrei sau transversal cu fibra..ca sa nu se intareasca..Am incercat in toate chipurile..nu iese..si pace buna...Cine ma sfatuieste?!? (PS - si nu ma refer la biftecul tartar..ci la cel clasic..bucata de muschiulet portionata, trasa la tigaie) [pup] PS - la carnea tare - vita/curcan, etc..daca vreau sa se faca repede, pun la fezandat in sosul respectiv 1 lingurita bicarbonat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...