Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noi doi si o Molecula


Recommended Posts

Desi a trecut ceva timp, iata-ma azi in fatza calculatorului, cu un document word si incercand sa pun negru pe alb nasterea minunii mele, Eric! De ce acum dupa un an si 6 luni ? Poate pentru ca minunea mea a implinit azi un an si jumatate si ma uitam la el de dimineatza incercand sa ma gandesc cand a trecut timpul ?! Poate pentru ca tocmai am rascolit folderele de poze si imi amintesc totul ca si cum s-ar fi intamplat ieri ?! Sau poate pentru ca azi am simtit ca trebuie sa scriu ?! Pai sa o iau cu inceputul ! Pe 31 octombrie 2002 incepe odiseea familiei mele, cu un DA hotarat la primaria orasului Bistrita, urmat de cununia religioasa pe 21 iunie 2003. Tin neaparat sa pun si datele pentru ca cele mai importante evenimente din viatza mea s-au petrecut in zilele care contin cifra 1! Dupa an si un pic asa incepem noi sa ne gandim ca ce frumos ar fi sa ne marim familia cu inca un membru! Toate bune si frumoase, dar membrul junior se cam lasa asteptat… Incep primele vizite la doctor, ne cerceteaza pe toate partile, aflam problemele dar… si solutiile ! Asadar, traiasca stiintza si tehnologia, datorita careia , in 29 ianuarie 2006 am primele doua linutze rosii pe testul de sarcina! Era 3 dimineatza, cu o zi inainte de testul de sange care trebuia facut pt a vedea valoarea beta-HCG. Sa va spun ca in ziua aia m-am uitat cred de cateva sute de ori la test, nu care cumva sa ramana doar o liniutza ?! 30 ianuarie, ziua care confirma ca este adevarat! Ne incadrasem in cele 25% de reusita ! Eram asa de fericiti de parca tot pamantul se invartea in jurul nostru si al Moleculei ! Asa s-a numit minunea din burtica chiar si dupa ce am aflat ca este baiat !Mare bucurie mare, anuntat pe toata lumea si de aici incepe povestea " Noi doi si o Molecula"! Data probabila a nasterii 12 Octombrie 2006 ! Primul moment de cumpana, la 6 saptamani cand incep sa sangerez, dar nu asa un strop doua …Fuga la spital, Molecula se vede, dar si faptul ca voi sangera in zilele urmatoare! Aflu ca 20% din sarcini sangereaza si sunt bine merci dar ca sunt la mana mamei naturi! Repaus la pat, fara efort, decat la baie si atat ! Peste 2 zile ma cheama iar la echo, ma duc, si …ii bate inima Moleculei ! Procentul se ridica la 50% sanse sa fie totul bine ! Se mai vede ca sangerarile vor continua dar mult mai putin cantitativ decat la prima echo. Evident repaus si fara efort ! Doua saptamani a durat totul, dupa care am intrat in normal si asta a fost singurul moment greu din toata sarcina. Atunci am concluzionat, Molecula noastra este puternica si luptatoare ! Urmatoarele luni de sarcina au decurs normal, Molecula era destul de vioaie sau simplu spus am avut o sarcina cu placeri, si bineinteles neplaceri comune tuturor sarcinilor , slava Domnului si iata ca ajungem in ziua de duminica 10 Septembrie 2006! O zi superba de toamna, cu soare asa ca am iesit la plimbare si ce-i drept ca am stat cam mult in picioare! Seara avem musafiri, trece repede si vine ora de somn! Eu ma tot vait ca ma dor soldurile ceea ce era deja obisnuitza in ultimele 2-3 spatamani si ii zic viitorului tatic ca "poate nasc maine , ca nu mai pot" ! Glumeam evident foarte linistita ca doar mai aveam o luna si trebuia sa citesc, documentez despre nastere, mai aveam de facut bagajul de spital si insiram sotului de zor o intreaga lista cu ce mai am de cumparat ! Sotul ma intreaba in cat suntem maine, ii spun 11 la care primesc raspuns " nu-mi prea place numarul, dar ar fi fain ca am avut cununia pe 31, nunta pe 21 si cu un 11 ar fi setul cumplet! Ca sa nu mai zic ca ar fi la o spatamana dupa ziua mea, faci fatza la doua fecioare ? Ce zici scorpionule ?" Asa ne-am amuzat pe chestia cu zodiile desi nici unul dintre noi nu crede in mod special in zodii. I-am urat Moleculei somn usor si am adormit. Doar ca Molecula avea alte planuri pentru noi! Ora 3 fara 10 minute noaptea, ma trezesc ca ma trece la baie dar ca nu pot controla si scap pe mine ! Incep sa ma gandesc ca de, se mai intampla probabil apasa copilul pe vezica ! Bun, ma ridic din pat fug la baie, schimb pijamaua si ma bag in pat sa-mi continui somnul! Nu ma asez bine ca iar simt ca-mi curge ceva. Fuga iar repede la baie. De data asta imi pun totusi si un tampon preventiv zic! In drum iar spre pat ma ia o durere de spate de-mi dau lacrimile instant. E primul moment cand ma gandesc ca “oare m-i s-a rupt apa?” Nu stau mult pe ganduri si pt ca nu apucasem sa citesc cum stau treburile ca doar mai aveam o luna pana sa nasc, deschid repede calculatorul si scriu pe google intrebarea. Gasesc repede si raspunsul ca intradevar cand se rupe apa nu trebuie sa se faca neaparat balta sub tine cum imi imaginam eu si gasesc cateva mamici care au patit ca mine. Cand citeam mai am o contractie, exact la 5 minute fata de prima. Stiam de la « Mamicile de sept-oct 2006 » ca la interval de 5 minunte intre contractii trebuie sa te prezinti la spital ! Nu stiam cum stau lucrurile aici ca nu apucasem sa vorbesc aceste detalii cu doctorul meu. Peste o saptamana aveam programare la doctor, sa-mi faca testul acela de dilatare a oaselor bazinului si sa-mi explice, spuna ce trebuie sa fac cand v-a veni momentul nasterii! Dar, planurile de acasa nu s-au potrivit cu cele din targ dupa cum zice o vorba de pe la noi ! Ceasul deja 3, ma duc si-l trezesc pe sot « hai pana la spital ! cred ca nasc azi ! Molecula cred ca s-a plictisit in burta !» Vreau sa va spun ca in 30 secunde era imbracat, ma intreaba daca are totusi timp de o tigare, ii spun da si in timpul asta ii povestesc ce s-a intamplat si ca poate nasc sau poate nu ca mai sunt si contractii false, dar sa mergem totusi pana la spital. Plec la spital cu geanta pe umar fara sa-mi iau nimic altceva, nici macar ce apucasem sa cumpar ca nu eram efectiv convinsa ca nasc ! La 3 si 20 ajungem la spital, sun la buton, imi raspunde un nene care dupa voce se vedea clar ca l-am trezit din somn dar imi vorbeste foarte frumos . II spun cum ma cheama, ca sunt gravida si cred ca m-i s-a rupt apa si poate nasc. M-i se spune ca-mi va deschide usa si sa astept dupa o sora medicala care ma v-a prelua. Banuiesc ca si sora tocmai ce a fost trezita din somn ca a durat vreo 10 minute pana a coborat dar foarte dragutza ma intreaba cu ce ma poate ajuta. Ii povestesc ce s-a intamplat si urcam sus la etajul cu nasteri, intram intr-un salon de nasteri, imi face control si-mi spune « dilatatie 2 cm, vei naste azi! » Sotul o mai intreaba o data "sigur naste azi ? " Sora zambeste si spune ca da, foarte sigur ! Dupa care ma conecteaza la aparate, m-i se pun doua centuri pe burta, una pentru contractii, alta pentru inima lui bebe! Sunt intrebata cate saptamani am , spun 35 si ma intreaba daca sunt sigura ca nu am mai mult! Ii explic ca am facut fiv+icsi si stiu exact datele cand s-a intamplat totul, pe care i le comunic de altfel si atunci ma crede ! Sotul avea si el un stres atunci ca parcase masina in curtea spitalului unde numai medicii pot parca si unde sa-si mute masina? Parcarea subterana vis-a-vis de spital era inchisa si abia la 7 sau 8 dimineatza se deschidea. Intre timp il linisteste sora ca poate sa lase linistit masina acolo si la 7 va merge cu o hartie data de ea la receptia spitalului de unde va primi o alta hartie si se va duce cu ea la parcarea subterana unde va primi un card sa intre-iese cand vrea. Bun , am rezolvat parcarea, eu aveam contractii din ce in ce mai puternice si dureroase la 2-3-4 minute si ii spun sorei medicale ca vreau sa m-i se faca epidurala. Foarte dragutza, imi spune ca va merge sa anunte anestezistul. Trimit repede si sotul acasa sa-mi aduca ce-mi trebuie pentru spital, un tricou de al lui si hainutze pentru bebe. Revine dupa vreo 20 de minute in acelasi timp cu anestezistul. La 4.45 m-i se monteaza epidurala si sunt numai un zambet. Multumesc iar stiintei, tehnologiei si celui care a inventat epidurala, datorita careia cel putin pentru mine a transformat nasterea dintr-un eveniment dureros, de care efectiv imi era groaza in cel mai frumos m
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Roxana, foarte frumos ai povestit![flo] Bineinteles ca si de data aceasta mi-au dat lacrimile, ca de fiecare data cand citesc povestea unei nasteri. Sa va traiasca minunea, sa fie sanatos, fericit si sa va faca mereu la fel de mandri si fericiti ca acum![pup] [mamica][9cer] de [zana][url="http://www.totsites.com/tot/mariacornelia"]Maria Cornelia (20.09.2006)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana...MINUNATA POVESTEA !!!! foarte foarte frumos ai relatat-o. Multe [flo][flo][flo] de la mine. Sa va triasca Eric si sa aveti parte de multe bucurii si impliniri in viata!!!! [pup] *************************************************** Ramo si [copil] PATRICIA MARIA (06.09.2006) ***************************************************
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, Roxana! Sunteti o familie frumoasa, sa fiti fericiti toata viata alaturi de Molecula voastra! Povestea lui Eric e foarte impresionanta. [pup] ************************************************** Lili, mamica lui [copil] [url="http://b2.lilypie.com/eD0Np3.png"]Mathias[/url] (17.10.2006) - campion la pozne "Binele omis, raul comis si timpul pierdut sunt trei lucruri regretabile" - M. Cotrau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru urari! Sunt convinsa ca si nasterile Bucuriilor voastre au o semnificatie aparte pentru fiecare dintre voi! Nu poti uita acest moment! [pup] Roxana si [url=""]Eric[/url] (11 septembrie 2006) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=59"]Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam![/url] [ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumoasa si emotionanta poveste, m-a facut sa retraiesc sentimentele de la nastere si de dupa, sunt momente magice care raman in sufletele noastre pentru totdeauna. E foarte bine ca ai reusit sa o scrii, poate candva va reusi sa citeasca si Eric povestea venirii lui pe lume. Pupam Molecula si "atomii" (parintii) care au "format-o".
*****************************************
Mirabela, mamik de pitic [url="http://www.totsites.com/tot/davidstefan"]DAVID STEFAN[/url] (21.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
M-ai emotionat pana la (cc) lacrimi, [pup], sa-ti traiasca Eric, sa fie sanatos si sa aiba o viatza frumoasa! [bis] [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=10"]Cercul vietii[/url] si [bis] [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=21"]Hug me[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...