Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

O noua carte de Bucate


Oaspete ADMIN

Recommended Posts

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

tocmai am adaugat o reteta de nuga cu macademia in carte de bucate.eu am mare succes aici;[RO][RO] cautati "nuga". e o minunatie; aici nu prea stiu cum sa echivalez un praf de copt! ce cantitate are plicul? ce contine praful de copt? poate cineva sa ma ajute? multumesc[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Praful de copt este un ingredient alimentar granulat care se foloseste în panificatie. Din punct de vedere chimic, praful contine o baza;, de obicei bicarbonat de sodiu, si un acid cristalizat, ambele amestecate cu amidon pentru a se mentine uscate. În combinatie cu apa, praful de copt emite dioxid de carbon, care se observa în produsele de panificatie sub forma unor goluri în aluatul copt. De obicei praful de copt se gaseste ambalat in pliculete de 10 grame.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am incercat sa adaug si eu doua retete in cartea de bucate...si desi imi apareau ca adaugate...nu le vad nicaieri?? Nu fac ceva bine?? Ma poate ajuta cineva?? [bang] Am dat clic pe adauga reteta...am scris la fiecare rubrica...apoi la final clic pe Adauga....dar apoi cand am cautat-o nu e nicaieri.......[alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

frumos raspuns! felicitari pentru stilul academic in care mi-ai raspuns! te-am admirat! din pacate, nu am bucatarit cat am fost in tara. iar aici, nu folosesc produsele de acasa. ingerasul meu [bibe] s-a imbolnavit, si mi-a fost imposibil sa caut pe internet. mersi insa pentru informatie. am sa adaug azi profiteroale in caramel si am sa iti scriu pasii pe care ii fac, ca si retetele tale sa treaca. a mea a aparut pe lista deja. pana sa apara, retetele trec printr-o cenzura la administrator. asta inseamna ca au si ei un cuvant de spus in ceea ce priveste calitatea informatiei distribuite in cartea de bucate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...