Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand aparentele insala


Recommended Posts

Vorbesc despre bona fetitei noastre,o femeie de milioane,un om atat de deosebit,o femeie atat de desteapta,puternica,mereu cu zambetul de buze,o bunica pot spune ptr fetita noastra,o mama pentru noi.Necazul?Sau sa spun mai bine socul?! Am crezut in ultimele 13 luni ca este o femeie atat de fericita,un sot minunat,o familie de invidiat,de abia asteptam weekend-urile sa le petrecem in compania lor.Ceea ce am aflat duminica trecuta m-a socat de-a dreptul...un tata abuziv,un sot lipsit total de respect fatza de femeia care i se inchina ca la o icoana,un alcoolic,un om care intotdeauna a fost impresionat numai si numai de persoana lui,un om care cerea socoteala la 20 de centi sotiei si copiilor.Inca nu-mi pot reveni din soc,atat de bine si-a jucat rolul,un om in care sotul meu vedea tatal(de altfel abuziv) pe care si l-a dorit intotdeauna...Suntem muti,cum D-zeu a stiut sa joace rolul barbatului,tatalui perfect??Cand am aflat cat de mult isi jignea sotia,cat de mult o batea,ptr simplul fapt(ex) ca a avut tupeu sa cumpere iar lapte ptr cafea,ca doar ce cumparase cu 2 zile in urma??!!Isi jigneste copiii fara nici un pic de jena(23 si respectiv 27 de ani varsta),cel mic deja nu mai suporta situatia,i-a cerut mamei lui sa plece,dar biata femeie atat mi-a spus"Imi fac datoria de sotie si mama,imi port crucea"...Am implorat-o sa se mute la noi,este atat de bine venita,dar de fiecare data,mi-a multumit,stie ca acasa,asa cum este el,sotul,o asteapta... Si atunci,pana cand sa ne sacrificam,se merita??
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

No freaking way. O viata avem. Deschide te rog ochii bonei tale. Nu mi-e clar daca e romanca sau americanca dar in orice caz nu are justificare sa stea linga un om care nu o respecta. Are copii mari care o implora sa plece, ce mi asteapta? De ce sta linga el? Stiu caz de mama care a plecat cu copiii de linga sot avocat si a trait o vreme pe food stamps pina si-a gasit job. Pune-i in brate un vraf de carti de self-help; iti dau eu citeva. Ce o opreste mama draga? De ce sta linga el? N-am inteles, care e crucea ei? N-are calificre, nu are cu ce se intretine singura sau ce? Il mai iubeste sau ce? Caci alt motiv nu vad.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monabella,bona fiicei noastre este romanca,este de o bunanate iesita din comun,o femeie,dupa cum am mai spus foarte desteapta,citita,dar necazul a fost ca,lucrand la un hotel destul de renumit in Ny si-a fracturat 3 degete,si nu mai poate lucra o perioada,vrea sa ramana in continuare la noi,chiar imi spunea intr-o zi,oricat de mult ar fi platita in alta parte,i-ar fi aproape imposibil sa se desparta de fiica noastra.Suntem o familie,de aceea si o ajutam cat putem de mult..Se poate descurca foarte bine de una singura,nu ar fi nici o problema,dar este de acea mentalitate:nu-mi voi lasa sotul,am facut un legamant in fatza lui D-zeu.Dar el,nu a facut un legamant?!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E uas zice sa insisti cu f multa prudenta. Pt ca ceea ce doresti tu poate ca nu doreste acea femeie. Ea a ajuns in timp la un echilibru, la o impacare, iar tu vii acum sa incerci sa schimbi ceea ce aceasta femeie a obtinut cu mult sacrificiu si greutate. Stiu, multe din voi plecati de la ideea ca nu e normal ce se intampla in acea familie si vreti sa o salvati, dar ganditi-va ca aceasta "salvare" poate deveni o situatie de criza, de framantari, de dezechilibru pt aceasta femeie. Ea acu me linistita si impacata, a gasit u nscop si o motivatie puternica sa faca cea ce face, are banuiesc peste 50 de ani, e greu sa mai schimbi un astfel de om care intr-un fel considera ca si-a trait viatza in mare parte. Ea nu mai are tot viitorul inainte, a depasit de mult 30 de ani. Daca o smulgi din echilibrul ei risti sa o faci sa constientizeze viatza de mizerie pe care a dus-o pana acum si astfel linistea ei interioara sa fie pe veci distrusa. Nu pt toata lumea divortul si separarea reprezinta o eliberare. Ea paote ca s-ar simti singura, parasita, fara scop... in fine ,diverse greutati care o pot face la un moment dat sa se caiasca pt decizia ei. Nu zic sa nu iti spui parerea, dar ai grija cat insisti. Cred ca decat s-o infulentezi sa plece de-acasa ei i-ar fi mult mai de-ajuns daca ai compatimi-o, daca i-ai arata cat de mult te marcheaza si sa-i confirmi ca ceea ce a facut ea e un sacrificiu pe care putine femei l-ar face. Risti s-o bulversezi si s-o arunci intr-o nebuloasa daca vei icnerca sa o faci sa pelce de-acasa. Ganditi-va la ce-i mai bine pt ea, nu ce-ati face sau ce-ati fi facut voi in locul ei. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Try,de acord cu tine si nu,fara suparare.Nu insist,dupa tot ce am aflat despre partenerul dansei,el tot parte din familie este,nu-i gasesc nici o scuza,oricat de mult as incerca,el a fost la randul sau o victima a familiei,si tocmai de aceea ma asteptam de la el sa fie total diferit cu sotia si copiii lui,as fi vrut ca el sa le ofere,ceea ce nu a avut niciodata. Da,adevarat,bona are in jurul a 50 de ani,dar intodeauna,si asta din spusele dansei,viata a fost foarte dura cu ea,o copilarie nefericita,o tinerete zbuciumata,macar acum sa stie cat de frumoasa poate fi viata,daca nu s-a putut in doi,macar restul zilelor sa-i fie insorite.Nu a cunoscut fericirea,sau prea putin,singura ei bucurie sunt cei 2 copiii,si s-a ajuns la o situatie atat de urata,copiii pur si simplu nu-si mai suporta tatal(am omis prin a va scrie ca baiatul cel mare este din prima casatorie a dansei).A fost facuta diferenta dintotdeauna"baiatul tau,uite ce a facut fiutu,etc etc",si asta nu inteleg:a stiut de la bun inceput ca femeia are un copil,a acceptat,acum de ce ii reproseaza anumite lucruri?Si inca ceva,si sincer,probabil ca din mainile mele ar muri persoana,cum el,si-a permis sa-i bata de atatea ori baiatul,sa-l dea afara din casa,un copil de 12 ani??Cand am intrebat-o de ce a acceptat,a pus capul in jos,si a inceput sa planga.Este o femeie terminata,ceea ce spune sotul dansei este lege,pe romaneste,cred ca i-a facut spalaturi pe creier,altfel nu vad cum un astfel de om,ca dansa sa accepte!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorenyy, te-ai gandit poate ca tu esti rezolvarea situatiei grele in care se afla bona ta? Poate daca ii deschizi ochii si o mai poti tine la tine, nu mai trebuie "sa-si duca crucea"....o viata avem....Pentru tine,care iti pasa de suflete amarate, uite de la mine [flo][flo][flo][flo][flo][flo] As vrea sa poti face ceva pentru ea... ~Este mai importanta pacea decât dreptatea...(Parintele Arsenie Boca) ~Tragedia vietii nu este ca se termina atât de repede, ci ca asteptam asa de mult sa o începem.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O iubim ca pe o ruda apropiata,ca pe o mama pe bona fiicei noastre,ca drept dovada Doamna,in caz ca Doamne fereste,eu si tatal ei nu vom mai fi,are toate drepturile asupra fiicei si averii noastre,acte legalizate prin avocati,nimeni si nimic nu se poate atinge de toate cele amintite mai devreme.Nici parintii nostri nu vor avea dreptul,ei fiind si la cateva mii de km,si v-am scris toate acestea ca sa stiti cat de mult inseamna acest Om pentru noi. Imi pare atat de rau pentru toata aceasta situatie atat de neplacuta,sufar si rad cu dansa,am inceput sa fac pe carcotasa,ceea ce nu-mi sta in caracter si imi pare atat de rau,transmit de la fiu la mama,si invers.Relatiile tata-fiu sunt tot atat de reci,dar l-am rugat pe Alex,baiatul cel mic,sa se gandeasca la mama lui,de fapt,numai dansa are de suferit,ei sunt ca doi cocosei,spectator la totul fiind aceasta femeie.Va sarut fetelor,va tin la curent!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorenyy, tocmai pt ca a avut o viatza atat de vitrega din copilarie, aceasta femeie a fost invatata de mica sa sufere si sa se supuna, sa nu aiba pretentii prea mari de la ea si sa se sacrifice pentru ceilalti, asta e starea lucurilor pe care ea o cunoaste. Detaliul acela, ca primul ei baiat e dintr-o alta casatorie, nu e deloc de neglijat. Ea a esuat odata intr-o alta casatorie si nu ma indoiesc ca ea se face responsabila, se invinovateste pt situatia dificila pe care a avut-o primul ei baiat in aceasta a doua casatorie. Si ea a ales sa se jertfeasca si sa sufere in speranta ca va face lucrurile sa fie mai bine pt ceilalti. Poate ca multe femei au curajul sa divorteze odata, dar cand o zbarcesc si a doua oara, cate femei mai au elanul si puterea sa se ridice si sa o ia de la capat? Cred ca explciatia majora pt care aceasta doamna draga tie a acceptat acest tratament pana acum este pt ca are o f mare doza de vinovatie in suflet. Pana nu va ajunge sa inteleaga ca aceasta vina este doar in mintea ei si ca e inchipuita de ea (viatza asa a invatat-o pe ea, experientele ei de-a lungul anilor au facut-o sa creada ca e vinovata, asa a gasit ea explicatie la cele cate i s-au intamplat: ca are o parte din vina, plus ca educatia pe care a primit-o femeia trebuie sa se supuna barbatului etc.), ca de fapt ea n-a gresit cu nimic nimanui, nu va reusi sa se desprinda de rolul pe care il joaca acum. E f. trista situatia ei. Ma gandesc ca nu ar trebui sa te avanti in a schimba ceva decat daca stii ca ai sorti de izbanda, altfel risti s-o dai si mai tare peste cap. Daca tu vei reusi sa o faci sa inteleaga drama pe care a trait-o toata viazta, dar nu vei reusi sa o faci sa se desprinda de sotul ei, ma gandesc ca ii vei rascoli sufletul si va purta o piatra in plus (decat ce are pana aucm) pana la moarte, aceea de a nu fi capabila sa se desprina, risca sa devina frustrata si nemutlumita, risti sa o faci sa contientizeze cat de slaba si umila este. Macar acum are sentimentul ca a facut ceva nobil pt copii si familia ei ,ca s-a jertfit pt ei si asta probabi li-a dat mereu putere sa mearga inainte. Daca ii iei acest scop al jertfei si-i demonstrezi ca s-a jertfit degeaba pt ceva ce n-are valoare ii iei ultima farama de purpose in viatza. O faci sa realizeze ca n-a fost buna de nimic pana acum. Oricum daca vrei s-o ajuti sa se "recupereze" ca om, va trebui sa ai rabdare si s-o ajuti cu pasi mici si sa te simta in orice moment de incredere. Poate va trebui s-o inveti sa castige o voce in propria casa, sa invete sa se apere de toate urateniile care-i sunt arucnate in fatza. Daca vei reusi asta ma gandesc ca vei reusi sa-i redai incredere i nea si-n fortele proprii si poate ca schimbarea va veni mai usor si de la ea, nu impusa de cei din jur. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorenyy sunt intr-u totul de acord cu ce spune Try. Este trist, ingrozitor de trist ca se intampla astfel de lucruri si mai ales pentru biata femeie care nu a avut parte de prea multe zile senine in viata ei...Insa vezi tu.....ea nu e destul de puternica sa se rupa de acest abuz(o spune comportamentul si faptul ca indura atatea). E ca si cum nu ar sti sa mearga. Ai vede pe altii in jurul ei ca merg dar ea nu are curajul. Poate in timp va invata sa se sutina de tine si sa mearga din nou[V] . Dar aceasta se va intampla in ritmul ei si tu va trebui sa faci pasii cu ea.....incet dar sigur. Nu e o garantie ca va invata vreodata tinand cont de perioada indelungata care a trecut.... Iti doresc sa ai multa rabdare si sa o inconjurati in continuare cu multa dragoste asa cum ati facut si pana acum[flo] Stiu ca tu ai vrea sa o vezi ca ai e bine si sa o smulgi dintr-un altfel de mediu insa e un proces f. greu si indelungat. Nu se va intampla peste noapte... Life doesn't have to be perfect to be wonderful.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...