Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intrebari urgente legate de cezariana


Recommended Posts

Asa cum au spus fetele,cam 12 ore inainte de operatie nu papi nimik. La spitalul meu e politica sa interneze cu 1 zi inaintea operatiei. Mi-au dat cina la 6.30 PM ,mancare normala ca toata lumea si mi-au spus sa nu mai mananc nimic,de baut aveam voie in seara aceea,in dim. operatiei nu. Clisma mi-au facut chiar inainte sa merg in sala de operatii. Anestezie am avut rahi,la ambele cezariene,dupa prima as fi vrut generala insa doctorul a spus ca e mai bine pt. bb rahi. Am vrut generala pt. ca prima data m-au chinuit rau de tot,m-au intepat de nu stiu cate ori,cu ditamai burtoiul nu puteam sa stau ghemuita asa cum cereu ei si nu reusea anestezistul sa intepe unde trebuie. Locurile unde m-a intepat m-au durut vreo 4 luni. La a doua cezariana a reusit din a 2-a incercare si nu am mai avut dureri dupa aceea. Dar sunt sigura ca a fost din cauza anestezistului. Iti urez operatie usoara,recuperare rapida si bb sanatos! Stefania&[url="http://family.webshots.com/photo/2916999070090848042OjDjLI"]copiii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc tuturor pentru raspunsuri [flo], le-am citit pe nerasuflate. Cred ca AMR putin si fiind prima sarcina si nastere (si cred ca si ultima [:D]), a inceput sa imi intre morcovul... Eu trebuie sa fiu la spital intr-o marti la ora 7:00 si cred ca nu o sa mai mananc consistent inca de duminica [:D], si ca sa fiu sigura poate imi voi face clisma singura, a mai trebuit sa fac asa ceva din cauza constipatiei mele [bang] Referitor la anestezie ma gandesc serios sa aleg si eu rahi-peri (asa cum mi-a recomandat si doctorul meu), dar aveti dreptate cu refacutul dupa, depinde de organism si al meu e mai sensibil, am facut destul de urat la o simpla operatie de apendicita, nu mai zic de cea de amigdalita [:D]. Anyway, mi s-a mai nazarit o intrebare La cat timp dupa operatie pot bea lichide? Am inteles ca mori de sete dupa... Multumesc si "japonezelor" pentru raspunsuri, a fost ca o surpriza, avand in vedere ca eu am lucrat 10 ani cu japonezii. Uf, daca as naste in Japonia, nu mi-as face atatea griji [:D] Va pup si va mai astept aici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bluel, am baut o tona de apa de indata ce am ajuns in postoperator. Plata, musai!!!! Eu am avut sticlute de jumatate de litru, in care am pus un pai ( ca eram speriata sa nu ma doara capul daca il ridic [:D] ) si sorbeam din el. Mi-am lasat de dinainte pe masuta de langa pat cateva sticle, cand am revenit nu a fost nevoie sa rog pe nimeni sa ma ajute, doar intindeam mana, o desfaceam, puneam paiul si beam. Olga [hippi] mamica de [fetita] Ioana-Sofia, 25 feb 2008 - cu [URL="http://www.flickr.com/photos/olguselu/"]POZE[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut cezariana anul trecut. Am mai scris la diferite subiecte: cea mai frumoasa experienta din viata mea, ceea ce iti urez din toata inima si tie. Clisma nu mi-au facut...N-am simtit absolut nimic la anestezie rahi-peridurala, nu mi-a fost rau, am vazut bb imediat, am aflat ca ii e bine, am mers in salon imediat si am primit vizite la cateva minute dupa ce am iesit din sala de operatie. A fost oarecum dificil la recuperare, dar mergeam f bine a doua zi, iar a treia eram fresh. Si am doar 36 spre 37 anishori [:D]. Deci, curaj! O sa fie bine si frumos! Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007 [url="http://community.webshots.com/album/564842041kPctdG?start=0"]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In luna a 5-a mi-am schimbat medicul si spitalul dupa ce fusesm internata cateva zile pentru iminenta de avort, visam in spital aproape in fiecare noapte cum imi faceau cezariana iar eu pluteam prin sala de operatii si supervizam tot ce faceau ei acolo[:D] , cand mi-o venit sorocul eu eram cat balena ucigasa aproape 120 de kile si o tineam tot pe a mea ca eu nu vreau cezariana, vreau sa nasc normal, ca eu nu vreau sa mor si blablabla....pana la urma am acceptat gandul cezarienei cu conditia sa-mi nu-mi faca generala, asa ca am supt burta si dupa multa sapaturi a reusit sa faca anestezia. N-am simtit nici un pic de durere, am vazut-o pe Oana, am auzit cand au spus "avem o voinicutza 4.750 kg si 57 cm" si atat..... din momentul ala mi s-a facut rau, imi amintesc ca am mai apucat sa vad masca si de acolo mi s-a rupt filmul.... pana la urma tot la generala am ajuns doar ca n-am plutit prin sala de operatii [:D][:D] Sa ai o cezariana usoara si bb sanatos[floare3] Ce ai intrebat si ce am raspuns[batcap] Nu-mi amintesc de clisma, dar stiu sigur ca nu am mancat nimic dinainte cu o zi, habar n-am de ce, si de baut stiu sigur ca am baut ceva cand m-am trezit[:D] Mandrutzele mele Diana (29 sept.1991) si Oana (18 iul.2005) [url="http://community.webshots.com/user/crissuky"]pozne-npoze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu recomand epidurala .....m-am simtit ca un VIP...pe mine m-a tinut anestezia 12ore fara dureri....vad ca majoritatea au facut rahiepidurala si stiu ca este altceva decat epidurala(oricum intreaba medicul si anunta-l inainte de ce doresti ca sa poata gasi un anestezist bun).....eu am avut un cateter lasat in coloana si mi s-a administrat si in reanimare anestezic la cerere(cand nu mai suportam durerea imi mai facea o doza)....am 2 cezariene si nu am facut clisma la niciuna ....am mancat mai ponderat cu o zi inainte,iar in ziua respectiva am baut mai mult lichide... Nastere usoara[floare3] [url="http://community.webshots.com/user/kokiy30"]Razvanel soricel[/url] Kokiy[roker] mami de [iepu]Claudia (12dec.2001) si [copil]Razvan (8 iunie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am si eu o intrebare: epidurala se face in zona lombara, iar rahia mai sus, nu? dar rahi-epidurala in ce zona se face? intreb asta pt ca eu pb cu coloana, am curbura lombara accentuata si e posibil sa patesc si eu ca cineva de mai sus, nu retin exact, sa nu intre acul in zona lombara...[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma simt deja mult mai bine avand atatea raspunsuri din partea celor care au trecut deja prin asa ceva si inca va mai astept aici [flo] Violetan [pup], ma bucur sa stiu ca o colega de la ''fibromatoase'' n-a avut nici o problema in timpul operatiei si s-a refacut repede dupa . Apropo, ce iti face fibromul? Cat a dat inapoi intr-un an? A, buna intrebare, si eu am niste vebre tasate si zona lombara mai accentuata, deci nu intra acul? [:D] Va pup pe toate [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt cea careia nu i-a intrat acul [:D] Parerea mea e sa nu va panicati,la mine a fost asa in primul rand din cauza anestezistului si in al 2lea rand a din vina burtoiului imens care nu ma lasa sa ma incovoi cum vroia nenea [alcool] La a doua cezariana a intrat acul din a 2-a incercare [bis].Am avut alt anestezist. Stefania&[url="http://family.webshots.com/photo/2916999070090848042OjDjLI"]copiii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...