Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Animale de companie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by ioanadara Pe tine te-am tinut minte pentgru ca te-am asociat si cu discutiile cu tiganii.Nu numai cu cainii.
Aha! Interesant! Avem pareri diferite si in legatura cu tiganii? [:D]
quote:
Despre articolul l-a care am pus link ul ce parere ai?
Ce parere pot sa am? Pot sa spun doar ca nu m-am ingrozit [:D]. Am un copil sanatos tun (si iubitor de animale), care a crescut alaturi de un caine. Cainele dormea sub patutul lui [:D].
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mariamunteanu
quote:
Originally posted by ioanadara
Denizel, Pe tine te-am tinut minte pentgru ca te-am asociat si cu discutiile cu tiganii.Nu numai cu cainii. mamica lui Nicolae
Denizel, esti celebra.
Buey, io v-am spus! [bis]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

denizel esti celebra [flo] , da' zau ca nu stiu care-i parerea ta despre animale , asa ca te rog , din moment ce ti s-a dedicat topicul , lumineaza-ne ! articolul resp e la obiect doar din pdv sanitar , ar fi necesar si un articol care sa evidentieze si rolul pozitiv al animalelor de companie : ii invata pe copii responsabilitatea , pot ajuta la socializarea celor timizi sau cu deficiente, pot raspunde la nevoia de afectivitate si joaca a copiilor , pot ajuta efectiv persoanele cu cerinte speciale (orbii) , pot induce relaxare si buna dispozitie persoanelor cu anumite boli (de la depresii la afectiuni cardiace si neurologice ). cu siguranta multe boli se pot lua si de la alti oameni (asta nu-i motiv sa stai sub borcan de sticla in desert) , din apa , din aer , pur si simplu peste tot exista "pericolul microscopic" , singurul mod de a te feri e de a respecta niste masuri de igiena . iar turbarea la animale este echivalentul criminalitatii la oameni , acu' ce facem , ne ferim de toti oamenii si toate animalele ? din pdv-ul meu problema nu e a bolilor , ci a nr mare de caini vagabonzi , evident nedresati , necastrati , si nevaccinati , care pot ataca pe oricine oricand , si a celor cu temperament agresiv , nedresati si lasati liberi de proprietarii lor . adica problema e la oameni , nu la animale .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ioanadara
quote:
Originally posted by Stanescu
Puneti mai fetelor un link, ceva, sa ma prind si io despre ce-i vorba. Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.
Pai am pus link la inceputul subiectului.La mine cel putin se vede. mamica lui Nicolae
Da, am vazut articolul, da' io am inteles ca e o disputa mai veche. Articolul ala e neutru, deci tot nu pricep din ce v-ati luat ( ce e clar e ca v-ati ciufulit din ceva) Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by monixy articolul resp e la obiect doar din pdv sanitar , ar fi necesar si un articol care sa evidentieze si rolul pozitiv al animalelor de companie : ii invata pe copii responsabilitatea , pot ajuta la socializarea celor timizi sau cu deficiente, pot raspunde la nevoia de afectivitate si joaca a copiilor , pot ajuta efectiv persoanele cu cerinte speciale (orbii) , pot induce relaxare si buna dispozitie persoanelor cu anumite boli (de la depresii la afectiuni cardiace si neurologice ). cu siguranta multe boli se pot lua si de la alti oameni (asta nu-i motiv sa stai sub borcan de sticla in desert) , din apa , din aer , pur si simplu peste tot exista "pericolul microscopic" , singurul mod de a te feri e de a respecta niste masuri de igiena . iar turbarea la animale este echivalentul criminalitatii la oameni , acu' ce facem , ne ferim de toti oamenii si toate animalele ? din pdv-ul meu problema nu e a bolilor , ci a nr mare de caini vagabonzi , evident nedresati , necastrati , si nevaccinati , care pot ataca pe oricine oricand , si a celor cu temperament agresiv , nedresati si lasati liberi de proprietarii lor . adica problema e la oameni , nu la animale .
Monixy, parerea mea este ca meriti un buchetel mare de [floare3]! [pup]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost la topicul acela cu rromii , da' ce sa fac .......Denizel , bine ca macar numele cuiva dainui in continuare pe acest forum ca aparator al drepturilor animalelor , rromilor , samd. Rusine sa-ti fie ca nu sustii moartea lor[:D] Rusine! Ioanadara , nu inteleg care este legatura intre bolile pe care le poti lua de la animale si ura fata de animale. este una sa nu stai bot in bot cu ele , si este alta sa vrei sa le vezi moarte ca nu-ti plac tie. Vrei o lista cu bolile pe care le poti contacta interuman? N-ai avea timp nici in 2 saptamani sa le citesti. Vrei o lista cu bolile pe care le poti lua de pe legume? Din apa?de pe sol? Din autobus? N-am vazut nicunde in articolul ala se se spuna ca trebuie sa te poti urat cu animalele si sa le sperii . Richard..... http://www.youtube.com/watch?v=U5POHmIIujg http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...