Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

S-a incheiat un vis...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by Happy_in_TO Si este nedrept sa spuneti ca ar fi bine sa ii gaseasca baietelului un alt tata... un tata mai bun.. un tata care il merita mai mult... Tata o da aiba numai unul in lumea asta si acela o sa fie tatal lui!
Perfect de acord. [asia] Cristina_ana, nu ne cunoastem dar iti cunosc trista poveste de la o mamica de piersicuta care mi-e draga prietena. Si asa tare m-am bucurat cand am aflat apoi ca esti iar cu burtica si apoi cand s-a nascut Andrei-Eric.. m-am bucurat pentru tine, pentru voi amandoi.. Si ti-am admirat imensul curaj de a o lua asa repede de la capat. [flo] Moartea unui copil este o experienta teribila si ingrozitoare.. cine n-a trecut prin asa ceva nici nu poate sa-si inchipuie... slava domnului. Si care-si pune amprenta asupra ambilor parinti, chiar daca fiecare poate sufera altfel.. si cuplul trece prin clipe grele. Citeam undeva ca prea multe cupluri nu reusesc sa treaca peste trauma lasata de disparitia unui copil si ajung la divort. Si nu cred ca este doar vorba ca atatea luni a tb sa stai departe de sotul tau in sens fizic.. poate ca ati fost "departe" unul de celalalt in multe alte sensuri.. amandoi. Acu o vreme ziceam ca e ingrozitor sa te insele barbatul.. inca n-am trecut prin asta (adica asa stiu io [:D]), da asa -judecand la rece si fara sa fiu implicata- parca nu mai mi se pare cel mai teribil lucru pe care-l poate face un barbat. Nu ca asta ar fi o scuza se se duca mai mereu la "alta" in loc sa recunoasca si sa lamureasca problemele cu femeia lui. Normal, asta-i numa parerea mea. Va tin pumnii sa faceti in asa fel sa va fie bine la tustrei.. ca impreuna, ca separat.. asta veti vedea voi. Ca meritati, dupa tot prin ce-ati trecut. Are mama doi flacai.. [bat] Matei (6) si [amoras] Grigore (1)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi am scris foarte taios despre sotul tau nu stiu ce sa mai zic... Iti urez succes si fa ceea ce iti dicteaza sufletul. Poate a fost doar o curiozitate si poate ca nu a fost suficient de istet sa o oprerasca la timp. Va fi greu. O lunga perioada vor exista numai reprosuri (din partea ta), curiozitati care iti vor macina sufletul si care pe el il vor stresa teribil - asta daca te decizi sa-i mai dai o sansa. depinde de puterea ta de a uita si de puterea lui de a te face sa il ierti, desi cred ca nici o femeie nu poate sa uite, sa ierte. Sa treaca peste , da. Iti tin pumnii! Iar LUI: ai grija ce faci! Cristina e capabila sa treaca peste, fa-o sa nu-i para rau! E cel mai dureros lucru sa treci peste asa ceva. Sa ai toata increderea si visele spulberate de cel care ti-a jurat sa-ti fie alaturi la bine si la RAU. andreea http://community.webshots.com/user/andreeagogo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne am ramas fara cuvinte ...sper sa ai taria sa-ti continui viata fara sa te uiti inapoi....despre el ce sa zic ...va regreta ziua in care a uitat ca are o sotie care si-a pus sufletul pe tava si i s-a dedicat in intregime,va regreta ca baiatul va creste fara sa aiba o anunita afectiune fata de el(va fi doar tata de weekend).Cristina sper ca va aparea un echilibru in viata ta,poate vei intalni un barbat care sa te merite...ca el cer nu te merita(abia ma abtin sa nu ii zic vreo 2) http://tt.lilypie.com/Lg7Ap2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca sotul tau inca citeste postarile atunci imi permit sa redau un articol din care sper sa intelega diferenta dintre iubire si pasiune: Raspunsuri stiintifice ale dragostei. Cercetatorii (Hatfield & Rapson, 1995), au impartit dragostea in doua tipuri: - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - * Dragoste pasionala ceea ce implica gandire continua la persoana pe care o iubesti, reactii emotionale puternice, si implica deasemenea atractie sexuala. *Dragoste bazata pe prietenie, aceasta implica incredere si sentimente delicate pentru cineva apropiat. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Una dintre cele mai bune teorii asupra dragostei(care a fost demonstrata) este teoria lui Robert Sternberg care se numeste Teoria Triunghiulara a Dragostei. Cele trei componente ale teoriei sunt: 1. PASIUNEA, este sentimentul fizic care trezeste afectiune puternica pentru cineva. Pasiunea este cea care te face sa "fi indragostit" si este sentimentul asociat cu dragostea. Ia nastere repede si iti influenteaza puternic caracterul, gandirea. 2. ANGAJAMENT, lupti pentru a intari sentimentul de dragoste si a pastra relatia. Angajamentul este acel sentiment care te face sa fi serios, sa ai o relatie serioasa, si sa promiti ca vei fi alaturi de partener cand vor veni timpuri mai putin bune. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Deasemenea Sterberg foloseste aceasta teorie pentru a raspunde la cele mai comune intrebari legate de dragoste: - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Exista dragoste la prima vedere? Aceasta se intampla cand santem coplesiti de pasiune, fara intimitate si angajament (amandoua necesita timp). Sternberg numeste asta drept dragoste infatuata, pentru ca nu exista intimitate si angajament, dragostea infatuata e sortita pierii. De ce unele persoane se casatoresc dupa ce sant indragostiti pentru o perioada scurta de timp? Aceasta este o combinatie intre pasiune si angajament, dar fara intimitate. Sternberg numeste asta drept "Hollywood love". Asta se intampla atunci cand 2 persoane isi fac unul altuia un angajament bazat pe pasiune. Fara intimitate, care o obtinem dupa ceva timp, aceasta relatie va sfarsi mai devreme sau mai tarziu. Poate exista dragoste fara sex? Oh da, atunci cand exista intimitate si angajament, dar fara acea pasiune sexuala. De ce dragostea romantica nu rezista? Dragostea romantica este pasiune si intimitate fara angajament. Cand pasiunea dispare, si intimitatea scade, relatia se termina [url="http://good-times.webshots.com/photo/2566649460101901765WkMqGk"]ACOLO E......[/url] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2399422610101901765NuRuJZ"]POZA INGERAS[/url] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2494143390101901765VYyWAO"]ALEX si DIANA[/url] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2372169600101901765ZhYoyQ?vhost=good-times"]SUNT TUNS SI FREZAT :)[/url] ALEX-GABRIEL(05.05.2007) MINUNILE EXISTA, TOTUL E SA AI INCREDERE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Mi-a spus ca relatia cu amanta a incheiat-o in ianuarie (in sensul de relatie fizica), dar nu s-a putut desprinde total de ea, si a continuat sa o sune zilnic, sa-i dea SMS-uri, sa ia masa impreuna la serviciu (este o colega de muna). Cu alte cuvinte, a recunoscut asa, printre randuri, ca este indragostit de ea.
Mie personal o asemenea relatie mi se pare mai periculoasa decat una pur de atractie fizica. Daca el o iubeste pe ea mai mult, chiar daca te iubeste si pe tine si vrea sa fie alaturi de tine si de copil, nu va putea - iar pentru tine va fi mai dureros sa ii dai inca o sansa care apoi sa se iroseasca. Este o decizie foarte grea si numai tu esti in masura sa o iei. Dar orice ai hotari, fa-o la rece, nu pripit. Si nu spune lucruri ireversibile - desi asa cum te vad eu aici pe forum nu pari repezita [:)]. Multa putere, orice s-ar intampla mai departe o sa fie greu.
Don't let the sun go by, because today the sun's on us...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult la toate pentru mesajele voastre, sa stiti ca ma ajuta foarte mult sa vad lucrurile din mai multe puncte de vedere. Cafera, dupa ce ma mai linistesc, am sa reincep sa scriu si la mamicute. Eu oricum va citesc zilnic, dar nu am disponibilitatea sufleteasca sa ma mai bucur de nimic, simt ca nu as face decat sa va intristez. Cind eram insarcinata, eram extrem de stresata, si la odisee era un fel de "regula" sa nu se vorbeasca despre lucruri triste. Si de-asta am scris mai rar, pentru ca eu nu ma puteam bucura de sarcina mea si nu eram inteleasa, pe buna dreptate dealtfel. Ruxandra, mesajul tau m-a facut sa plang. Sa stii ca ai dreptate, si eu am auzit un psiholog zicand ca pierderea unui copil poate duce la separarea afectiva a sotilor, atunci cand nu stiu sa se exteriorizeze la fel, asta putand duce la relatii extraconjugale, alcoolism si in final la divort. La pierderea copilului nostru, eu am avut cu cine dicuta, in special aici pe forum, si asta m-a ajutat mult sa-mi revin. Sotul meu pur si simplu evita sa vorbeasca despre ce s-a intamplat, a tinut totul in el, parea indiferent, dar eu stiu ca a suferit si el foarte mult. Nu stiu daca asta este explicatia pentru faptul ca s-a indepartat de mine, probabil ca au fost multe cauze, si probabil ca am avut si eu partea mea de vina. Andreea, sa stii ca nu m-ai suparat cu mesajul tau (cel pe care l-ai sters). Mai suparat a fost sotul[:D], dar lasa, ca i-a prins bine. Imi place de tine, ca esti o tipa directa, si spui lucrurilor pe nume. E normal sa fii atit de revoltata. Arinaa, Chowpersa, si la toate fetele care mi-au scris, va multumesc si voua pentru mesaje.[pup] Kehleyr, tu ai simtit foarte bine realitatea. Abia acum cateva zile mi-am dat si eu seama ca lucrurile nu sunt atat de simple. As fi vrut si eu sa fie doar o simpla aventura, dar din pacate e mai mult de atit. S-a indragostit de ea, pana la urma sentimentele nu ni le putem controla. Nu cred ca a vrut nici o clipa sa se desparta de mine si de copil. E regretabil ca s-a intamplat tocmai intr-un asemenea moment din viata mea, dar asta a fost sa fie. O avea ea ceva de i-a sucit atit de tare mintile. Pana la urma o femeie care are o relatie cu un barbat casatorit nu e obligatoriu sa fie si curva. Sotul meu e un barbat foarte inteligent si atunci cand vrea stie sa cucereasca o femeie, e posibil ca si ea sa fie doar o victima. Nu vreau sa iau apararea la nimeni, dar incerc si eu sa inteleg realitatea, ca sa imi fie mai usor sa o accept. E intr-adevar extrem de greu sa stiu ca sotul meu iubeste o alta femeie. Si sa fim impreuna in timp ce el se gandeste la alta, e si mai greu. Inca nu m-am mutat. Mai am o gramada de lucruri de cumparat, nici mobila nu a venit toata. Eu am aruncat absolut totul din casa aceea, ca sa nu imi mai aminteasca nimic de trecut, si acum a trebuit sa o iau de la zero cu amenajatul. Cristina, mamica fericita de bebe Andrei-Eric (26.07.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mmmm...este o situatie dificila. Parerea mea este ca tu nu trebuie sa dai inapoi. I-ati copilul si muta-te. Stand cu el nu faci altceva decat sa-ti umpli capul cu fel si fel de suspiciuni. Copilul tau nu merita asta. E micut ...are nevoie de veselia si bucuria ta...nu-l lipsi de asa ceva. Ia-l si pleaca cu el asa cum ai in plan. Problema cu sotul as vedea-o cam asa: ramanand singur...el atunci o sa-si dea seama ca este pe ultima suta de metrii in a te pierde. Daca nu vrea asta atunci asa cum ai zis si tu ca ti-a spus va face tot posibilul sa te recucereasca. Ca sa faca asta trebuie sa-ti spulbere orice suspiciune. De asta zic...este o situatie dificila. Vezi si tu ce si cum. Daca el reuseste sa te determine sa stergi cu buretele totul si te convinge sa-l accepti incepeti o noua viata in apartamentul in care tu te muti. Un singur lucru te-as ruga: nu priva copilul de timpul frumos pe care ai putea sa-l petreci cu el zambind. Sunt convinsa ca esti trista, ca ai durerea aia de tradare in suflet...dar cel mai bine ia-ti copilul si pleaca de acolo, o sa fiti voi doi ....lasa-l singur, trebuie sa plateasca pentru ce ti-a facut tie si pentru ce i-a facut copilului, l-a privat de zambetul unei mame fericite. Pleaca fara regrete si nu uita ca poate sa te recucereasca daca intr-adevar vrea asta si sa incepeti asa cum am zis o alta viata acolo unde tu te muti. Sunt doar sfaturi...tu ia de le fiecare ce crezi ca e bine si te ajuta intr-un fel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...