Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

S-a incheiat un vis...


Recommended Posts

Am citit ultimile postari si am tot evitat sa iti raspund. Poate si pentru ca am ascultat in ultima perioada mai multe predici crestine si mi-e inima mai deschisa spre iertare, spre dragoste, spre adevar. Si, totusi, mi-am cristalizat de-a lungul timpului in minte si in suflet unele unele idei, simtiri ce au devenit firea mea. Fac acum parte din firea mea. Cred sincer ca dragostea adevarata nu poate fi tradata. Si punct. Deci, din partea lui a fost altceva dar nu dragoste adevarata. Ca putem gasi scuze, motive etc. e meschin si copilaresc. N-a fost si gata si implcit nici nu este. Omul asta nu e in ordine cu el insusi, nu ii poti cere sa fie in ordine cu familia lui, cu tine, cu copilui lui. E intr-o bezna grea si n-as vrea deloc sa fiu in pielea lui. Asa cum mi-e clar ca din partea lui n-a fost dragoste adevarata cred ca din partea ta sunt toate sansele sa fie. Si daca e asa, si simt ca asa este..ei bine dragostea ta e iertatoare, buna, calda. Dragostea merge pana la capat, biruie chiar si mandria. Oricat de greu ar fi, o biruie. A fost tradata dar ramane iertatoare. E o mare virtute aceasta. Sa lasi mandrie, dreptate, adevar si sa urmezi calmul si linistea dragostei. Si daca...n-a fost sa fie tumultul viu al iubirii impartasite las-o sa fie calda si iertatoare. Fa ce simti si roaga-te sa poti face ceea ce simti! Cam asta ar fi sfatul meu acum, in aceasta clipa a vietii mele in care imi simt sufletul cald. In rest e mandru! Si sotul meu e informatician. Si eu sunt tot informatician. Am lucrat la un moment dat intr-o echipa formata numai din barbati. Dar, fiecare din noi avea sufletul acasa, la jumatatea lui. Nu poti fi cucerit si nu poti cuceri daca ti-e sufletul acasa. Ca poate au mai fost mici flirturi la nivel de vorbe, aluzii, idei... probabil. Suntem barbat si femeie, nu martieni. E in legea firii. Dar, repet, fiecare avea sufletul acasa la iubirea lui. Inteligenta nu e o virtute iar faptul ca poate cuceri la un moment dat o femeie nici atat. E o mare slabiciune folosita astfel. Un barbat inteligent cauta adevarul, nu se arunca in mocirla. El ar trebui sa ceara ajutorul. Sa mearga la un duhovnic, sa se spovedeasca, sa calce pe drumul cel drept, sa iasa din bezna. Sfatul meu pentru voi, ar fi sa mergeti la un duhovnic, calugar preferabil si sa incepeti sa faceti ascultare, sa va salvati familia. Asta ar fi primul lucru pe care ati putea sa il faceti impreuna. Un lucru nou la un nou inceput! E atat de bine si folositor sa ai un duhovnic. Noi, ca famile, am simtit acesta binefacere. Iti poti folosi inteligenta cautand adevarul! Eu personal nu cred ca o iubeste pe acea colega. E doar o inselare, o iluzie! Doamne ajuta! Larisa si Alexia [zana](13 iulie 2006) http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/ [url="http://www.sonia.as.ro"]S-o ajutam pe Sonia![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Larisa, eu am citit mereu raspunsurile date de tine pe la diverse topicuri, si imaginea pe care mi-am creat-o despre tine este una extrem de buna. Te consider o femeie foarte desteapta, care stie ce vrea de la viata, extrem de corecta, dar si foarte mandra. Stiu sigur ca tu nu ai putea niciodata sa ierti tradarea. Am observat ca esti si o persoana foarte credincioasa. Sincer, te invidiez pentru asta, eu nu am fost niciodata si nu pot fi asa. Sigur, cred intr-un Dumnezeu care ne coordoneaza viata, dar nu mai mult decat atit. Nu vreau in nici un caz sa creez polemici pe tema asta, ii respect pe cei care isi pot gasi linistea in interiorul bisericii. Asa cum ti-am mai spus, as vrea sa pot crede cu adevarat, mi-ar fi mult mai usor sa trec prin viata. Un duhovnic nu cred ca sunt in stare sa am, si nici sotul meu, regulile duhovnicesti mi se par prea dure si un pic "pe langa" viata reala. (asta este parerea mea si sper ca nu o sa te superi pe mine). Insa la un calugar vrem sa mergem. Cineva ne-a spus unele lucruri despre noi doi, nu vreau sa dau aici detalii, si ne-a sfatuit sa mergem neaparat sa vorbim cu un preot/calugar cu har. In ceea ce priveste dragostea sotului fata de mine, in momentul de fata sunt absolut constienta ca nu mai exista. Poate doar atasament, obisnuinta, insa in nici un caz dragoste adevarata. Dar VREAU sa cred ca in trecut a existat. Eu nu vad lucrurile asa de drastic, doar in alb sau negru. In conceptia mea, orice iubire are un inceput si un sfarsit. Oare cati oameni reusesc sa se iubeasca cu adevarat pana la sfarsitul vietii? Intre noi doi s-au intamplat unele lucruri care ne-au indepartat sufleteste. Sunt perfect de acord ca atunci cind sufletul iti este acasa, nici Miss Univers nu are nici o sansa. Si da, sufletul lui a incetat la un moment dat sa mai fie alaturi de mine. Dar a spune ca nu m-a iubit niciodata, asta refuz sa o cred. Ai dreptate, in sufletul lui este momentan un mare haos. Simt perfect asta. Si de-asta nici nu il mai vreau deocamdata langa mine. Vreau sa stea singur cel putin o perioada, sa constientizeze ce vrea cu adevarat, sa isi raspunda la intrebarile care il macina, si abia dupa aceea se mai poate vorbi despre inca o sansa acordata. Sunt foarte suparata pentru tot ce mi-a facut, m-a dezamagit enorm, dar daca e sa fiu corecta cu mine, trebuie sa recunosc ca eu inca il mai iubesc (sau mai bine zis iubesc amintirea a ceea ce a fost in trecut). Nu stiu cat de iertatoare sunt, sa stii ca si eu sunt foarte mandra, dar pana acum nu am mai trecut prin asa ceva si inca nu stiu care imi sunt limitele cand e vorba de iertare. Doar timpul le poate lamuri. Iti multumesc Larisa, ca mereu ai fost alaturi de mine. [pup] Cristina, mamica fericita de bebe Andrei-Eric (26.07.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, iti doresc multa intelepciune in pasul potrivit. Ce nu mi-a placut mie din toata treaba asta: accesul lui la mesajele tale primite pe forum; mi se pare santaj si a fost tare mult influentat. Mi-as fi dorit sa gandeasca singur cu capul limpede, nu influentat de raspunsurile fetelor. Sa fie capabil sa recunoasca de unul singur, sa isi asume o responsabilitate, nu sa fuga de ea. Al doilea lucru care mi se pare grav e ca inca este apropiat de ea afectiv. Un sex cu o persoana oarecum indiferenta mi se pare mai putin grav, dar deja cand la mijloc sunt sentimentele, sa ma ierti, dar nu prea am incredere intr-o asa intorsatura in cateva zile. Cat efort ar face el (cu toate ca nu vad nimic constructiv). Si faptul ca nu se prea implica in cresterea copilului iarasi e un semn de intrebare pentru mine. Cristina, nu iti dau sfaturi sa te desparti de el definitiv sau numai pentru o perioada. Tu stii cel mai bine ce este intre voi. Insa trebuie sa iti iei masuri de precautie. te-ai ars odata, acum sufla si in iaurt. Nu il lasa sa se joace cu sufletul tau. Nu meriti asa ceva. Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006) [URL="http://community.webshots.com/album/413983623DOHqnP"]Camera lui Luca/Finding Nemo[/URL] si [URL="http://good-times.webshots.com/album/557235620iZEBjC?start=0"]Camera Evei-Gradina cu flori vesele[/URL] [URL="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Binecuvantarea[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciuf, in mod clar sotul meu a fost influentat de mesajele de aici. Una din problemele lui este ca el nu are prieteni cu care sa vorbeasca, cu care sa se sfatuiasca. Toti prietenii nostri sunt de partea mea, si majoritatea au evitat sa-i dea vreun sfat. Faptul ca a citit mesajele de aici nu mi se pare atat de grav. Tocmai pentru ca a avut rabdare sa le citeasca, zilnic, imi demonstreaza faptul ca ii pasa. Am mai spus-o, ceea ce este cu adevarat grav nu este faptul ca m-a inselat, ci ca este indragostit de ea. Si da, normal ca nu isi poate schimba sentimentele in cateva zile. Habar nu am ce este in capul lui cu adevarat. Dar inclin sa-i dau dreptate Larisei: este un mare haos. Cristina, mamica fericita de bebe Andrei-Eric (26.07.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai descris dragostea care a fost intre voi ,gandul mi-a zburat la relatia mea,de 14 ani suntem impreuna,si iubirea noastra o vad ca pe ceva pur chiar daca noi suntem mai buni sau mai rai iubirea dintre noi e ceva dumnezeiesc si nici eu nici el nu avem voie sa ne batem joc de iubirea asta,oare cati oameni o simt?cati au un asa noroc,sa traiasca ce am trait si traim noi?putini foarte putini,zic eu si atunci mi se pare ceva monstruos sa distrugi totul, pentru ce?si cu copiii cum ramane,ei sunt fructul iubirii,daca eu l-as insela cum as mai putea apoi sa-mi mangai copiii sa-i privesc in ochi,sa le arat drumul in viata si ei sa se increada in cuvantul meu?astea sunt intrebarile pe care i le-am pus sotului meu,bineinteles ca nu a stiut sa raspunda,nici eu nu stiu,astea sunt intrebarile la care trebuie sa raspunda sotul tau. In fine nu stiu cat am fost de coerenta dar asta e ceea ce am gandit ori de cate ori ti-am citit mesajele,te admir pt puterea ta si sper sa va fie bine,tie si copilasului mai ales.[pup] Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/ralualexandrei/album?.dir=/2037&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photo"]album no1 [/url] [url="http://community.webshots.com/user/ralualexandrei100"] album no2[/url][url="http://community.webshots.com/user/andraaa"] albumul no3[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, multumesc mult! si tie sa iti traiasca minunea, e tare gingas si frumos[olala] Te admir fff mult si mi-as dori sa invat de la tine, sa nu mai fiu asa impulsiva. La mine ori e alba ori e neagra. Eu deciziile repede si sunt definitive. Si merg mai departe. Regrete n-am de obicei. Vreau sa vad doar partea pozitiva a lucrurilor.Un sut in fund nu este decat un pas inainte. Asta sunt eu si alfel nu cred ca voi fi vreodata, dar admir fff mult oamenii ca tine. Sanatate maxima ptr voi toti[flo][flo][flo] Mada, mami de Antonia****06.01.2001 Lukas******14.10.2003 Dorothea***16.10.2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, n-ai ce sa admiri la mine. Te asigur. Sunt si eu un om pacatos ce orbecai spre lumina. Ma impiedic, cad, mai fac doi pasi, iar cad, iar ma ridic si tot asa. Cam asta ar fi nivelul meu duhovnicesc. Departe de a fi o persoana credincioasa. Nu-s! Ca daca as fi ce frumos si bine ar fi totul. Dar indraznesc sa sper si sa ma rog sa sporesc si sa cresc duhovniceste. Asta imi doresc tare mult. Da, sunt foarte mandra. Si nu e o calitate, e cel mai mare defect al meu, cel ce mereu ma trage in jos. Sper sa nu fiu vreodata tradata ca sa iasa la iveala toata uratenie sufletului meu...sau poate cine stie frumusetea, desi...slabe sperante. Eu nu ma gandesc la asa ceva poate si pentru ca sotul meu e mult mai sporit duhovniceste decat mine si in nici un caz nu ar face asa ceva. Si chiar si cand nu era religios ( ca nu e de cand ne-am cunoscut) avea un fel transant de a vedea lucrurile si nu accepta nici macar ca idee posbilitatea tradarii. Sigur ca te-a iubit, n-am vrut sa zic asta. Sunt absolut convinsa ca te-a iubit...asta se simte si daca ai simtit a fost. Si sunt sigura ca n-a fost putin. Doar ca eu nu vad iubirea ca ceva trecator ci vesnic. Cred ca e diferenta de nume aici. Adica cred ca exista ceva mai mult decat iubirea care trece, exista ceva ce dureaza vesnic. Eu ii zic dragoste adevarata. Poate nu e numele corect. Pe mine nu m-ar incanta cu nimic ca am fost iubita o perioada de sotul meu. Da, si? Si fostii mei prieteni m-au iubit o perioada. E ca si cum te-ai bucura intr-un moment in care ti-e foarte foame si nu ai mancare, de faptul ca ieri ai avut. Da, foarte bine, dar cu foamea de azi ce fac? Si daca o iubeste pe ea de ce nu isi asuma un viitor cu ea? Nu vrea ea? Datele astea le ai? Ea ce crede, ce simte, ce vrea? Desi mi-e absolut imposibil sa cred ca e iubire intre ei. Nu poti cladi ceva nou frumos, minunat cand si sufletul in bezna. E cel mult atractia si faptul ca nu pot fi impreuna alimenteaza o falsa iubire. Mi s-a intamplat uneori ca atunci cand sotul meu pleca intr-o delegatie ( foarte rare de altfel) sa simt ca mor de dorul lui imediat dupa ce iesea pe usa. Pentru ca stiam ca nu il vad 2 zile si nu il pot avea langa mine. Dar daca era acasa in momentul ala probabil imi faceam de treaba prin alta camera si nu imi era dor de el. Imposibilul amplifica lucrurile si le denatureaza. Legat de credinta exista un inceput pentru toate. Important e sa vrei si sa simti. Restul vine in timp. Nu te obosi sa vezi intregul, trebuie mers cu pasi marunti. Iti multumesc pentru cuvintele frumoase la adresa mea! Te imbratisez! Larisa si Alexia [zana](13 iulie 2006) http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/ [url="http://www.sonia.as.ro"]S-o ajutam pe Sonia![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga cristina_ana am urmarit cu sufletul la gura, ceea ce se mai intampla cu viata ta si a puiului tau si as vrea sa subscriu si eu la ceea ce ti-au spus deja multe fete de aici si anume ca inimii nu-i poti da o comanda, ca si cum ai decupla un intrerupator, si cand spun asta, nu ma refer la ceea ce simti tu. Trebuie din cauza asta, sa stai si sa cumpanesti bine lucrurile, la fel cum ai facut pana acum si tot asa cum au zis unele fete de aici (nu le numesc pentru ca nu vreau sa uit pe cineva) daca va este scris sa fiti impreuna, destinul va va aduce impreuna din nou, indiferent cat timp va dura pana se va intampla asta. Stiu cum te simti, e ingrozitor sa fie langa tine si sa stii ca se gandeste la alta si ca nu se poate rupe de ea...Cel mai important acum, este sa te ocupi de micutul tau iubit, sa nu simta tristetea si dezamagirea din sufletul tau. Iar in directia voastra, ca soti, e bine sa faci ceea ce simti si sa lasi timpul sa decida in ce directie vor merge vietile voastre: ori impreuna cu tot sufletul si inima din partea voastra, a amandurora, ori fiecare pe drumul lui. Sper ca sa faci si sa iei alegerea cea mai potrivita, pentru ca suferinta indelungata, nu-ti aduce nici un folos. Capul sus, incredere in fortele tale proprii si numai bine.[pup] Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE! Lau-Meli [8**] si [biz] " Nu tuturor li-i dat sa zboare, dar cati nu stiu sa se tarasca!...Al.Vlahuta " [url="http://good-times.webshots.com/album/562067710eLADkd"]Concediul visat[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=435ebfa7d282ab934c08b2&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Poveste[/url] [url="http://da.daisypath.com/ZT4Np3.png"]Doi zapaciti![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, mi-a trecut acum prin minte sa te intreb in ce relatii esti cu parintii lui. Ei stiu de ""iubita" lui? Ei ce parerea au? Stiu ca sotii nostri tin foarte mult cont de parerile parintiilor lor. Daca nu stiu, ar fi bine sa le spui si lor si sa le spui totodata si ce il asteapta pe copilul lor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai intru din cand in cand si mai citesc de voi,si imi pare tare rau ca treci prin asa ceva,zau....nu stiu cum as reactiona nici eu nici sotul meu la taat durere prin care ati trecut voi,asta nu inseamna ca l-as ierta daca m-ar pune in situatia prin care treci tu...ma bucur ca ati stat de vorba e o mare realizare pt relatia voastra,pt ca orice s-ar intampla cu voi veti avea toata viata o relatie de prietenie macar pt copilul vostru,cel putin asa cer regulile de bun simt.si eu deasta zic ca e un pas fff important ca discutati.si mie mi se pare tare ciudata chestia asta cu cititul mesajelor dar macar asa ati putut discuta,s-a intors problema pe toate partile.cred ca te va iubi mereu,poate un altfel de dragoste dar cum sa nu te iubeasca cand ati trecut prin atatea si aveti ceva atat de minunat?ce nu stie e ca nu e deajuns,o relatie nu are nevoie de tipul asta de dragoste.si doare intr-adevar sa sti ca a dorit-o pe cealalta ,a avut-o,a iubit-o.... tot timpul ai scris ca acum se poarta incredibil de frumos asa trebuia sa fie tot timpul chiar daca gresea,din contra sa fie si mai dragut acasa...mie nu-mi iese din cap din toata povestea voastra cum te-a lasat singura dupa ce ai nascut pt a pleca weekand-urile cu ea.eu stiu ce inseamna o sarcina cu probleme,cand vine copilul acasa,cand suntem la pamant psihic si fizic.ceea ce nu inteleg barbatii este ca cel mai mult pe noi ne afecteaza o sarcina,atat pierderea ei cat si ea ca atare.sa fim serioase toata perioada sarcinii tot cresti(daca mai stai si in pat ca mine si ca tine o iei razna si cu capul),te chinui sa il scoti afara si mori de inima sa-l vezi bine sanatos.apoi incepe alaptarea,ai sanii cat capul,curg, te dor,te mulgi pe unde apuci si nici nu te feresti pt ca oricum e naspa,dormi cand poti cum poti,suferi de ti se sparge inima in cinspe' pt orice planset,durere de burtica,de dinti,febra sau Doamne fereste altceva,mananci cand poti si de obosita mai sari si calu' la masa,realizezi ca a trecut o saptamana si nu ti-ai dat cu un ruj,ca nu sti cate semafoare noi sau pus in oras si cate magazine au mai aparut pe firmament....eu am trecut prin astea dar sa fi fost singura,mi se ridica parul pe mine numai la ideea asta....dar tu asa ai fost...degeaba a venit acasa daca era absent...atunci iti poti creste si singura copilul cristina! cum zicea si mamagiuliei daca e sa fiti impreuna veti fi,te va recucerii cumva,dar pana acolo mai e....increderea odata pierduta.... si apropo de demisie vorbeam cu sotul de cateva ori despre faza cu aventurile la servici si are el o vorba:"unde de kk nu mai mananci ...." [pup] tie si lui eric lui un [xx(] alina mamica bulinei [url="http://www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0"]Elisa[/url] [zana](20 iunie 2007) votati bulina [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=5"]aici(asacreste)[/url] si [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=17"]aici(elisadescoperindlumea)[/url][il][il][il] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?member=31403"]povestea noastra...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...