Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cel mai frumos lucru facut de sotii nostri


Recommended Posts

Ideea acestui subiect s-a nascut din sentimentul de vinovatie pe care il am pentru ca mi-am criticat sotul; daca nu ma mai ajuta atat de mult in casa sau nu se barbiereste zilnic, nu inseamna ca nu e un sot minunat si am fost nedreapta fata de el cand m-am plans, ar fi trebuit sa-i enumar si calitatile ca sa fiu corecta pana la capat.(sa stiti ca el nu citeste spovedania asta a mea [:)]) M-am gandit sa nu fie un subiect la care sa insiram o lista de calitati, ci sa incercam sa scriem un singur lucru/gest care ne-a impresionat in mod deosebit in toti anii de cand suntem impreuna cu EL. Nu voi uita niciodata cum s-a comportat sotul meu atunci cand a venit pe lume minunea noastra; stiam ca va fi un tata minunat, chiar daca pe parcursul sarcinii a fost mai retinut in manifestari de afectiune fata de "burtica", dar nimic nu m-a pregatit pentru elanul lui de pasiune si tandrete fata de bebelus, imediat ce acesta a aparut pe lume. Pentru ca a trebuit sa mi se faca cezariana, el a fost primul care l-a tinut in brate, i-a facut baita, i-a schimbat scutecul, cu o atentie si o grija caracteristice unei mame. Tot el a stat toata ziua cu noi in spital, m-a ajutat sa fac primii pasi dupa operatie, imi punea copilul la san, si-a luat 3 saptamani de concediu ca sa nu piarda nici o clipa din viata piticului si sa ma ajute pe mine. Noaptea ne sculam amandoi cand era timpul alaptatului(dupa ce papa, botzul de om ne tinea treji de la 3 la 5 pt. ca nu avea chef sa doarma), ziua il alaptam din 2 in 2 ore si va asigur ca sotul meu era gelos ca nu putea sa-l alapteze el! [:D] Dupa 2 luni si jumatate cu un astfel de orar, organismul meu nu a mai rezistat si aveam frecvente stari de rau din cauza oboselii acumulate; ideea salvatoare i-a venit tot LUI, m-a trimis sa dorm in alta camera si ma chema el noaptea si dimineata cand era momentul pt. alaptat; asa m-am pus pe picioare (si am revenit bineinteles in patul conjugal, dar si bebe s-a "echilibrat", nu s-a mai trezit noaptea si, in final, pe la 6 luni, in ciuda protestelor taticului, l-am mutat in camera lui). Ar mai fi multe de spus, dar am vrut sa insist aici doar pe povestea "copilului cu doua mame". Va astept povestile despre sotii vostri.Cred ca e un prilej bun sa ne aducem aminte de momentele deosebite traite impreuna.[nunta]
Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sunt multe, dar imi aduc aminte de primii ani cand eram impreuna, eu imi dadusem demisia si ma pregateam pt licenta, si ca atare nu prea aveam bani, traiam din subventia alor mei. El lucra, avea salariu 1 mil amarat, dar nu cheltuia deloc banii, isi lua doar tigari, restul il pastra pentru amandoi, sa avem bani de suc pentru cand ieseam cu prietenii. Si eventual ca sa-mi mai ia mie inghetata. [:)] http://pg.photos.yahoo.com/ph/roxanabanu/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cel mai frumos lucru pe care l-a facut pana acum sotul meu a fost la aniversarea mea de 25 de ani : el era intr-o delegatie de 3 luni in afara tarii care a inceput cu 2 saptamani inainte de ziua mea .Inainte de plecarea din tara mi-a cumparat un inel pe care l-a ascuns intre lucrurile lui iar de ziua mea m-a sunat dimineata la 7 , mi-a spus la multi ani si m-a trimis sa-mi "ridic" surpriza.Cand sa plec la serviciu m-am tezit la usa cu un coleg de-al lui cu un cos cu flori , livrare speciala. A fost un lucru care pe mine m-a dat pe spate mai ales ca el nu tine minte nici ziua lui de nastere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa idee, Teodora! Si eu l-am mai criticat si nu ma pot abtine sa nu il reabilitez.[:p] Cred ca nu am sa uit niciodata o discutie ce a avut loc imediat dupa cezariana. Inca nu imi revenisem si ma tot strigau aia, cind aud o asistenta spunind: "Ia uite, sta in usa si plinge! Veniti domnule linga ea!" Am simtit dupa aia cum ma ia de mina si prima data cind am deschis ochii dupa operatie i-am intilnit privirea.[loveyou] Nu mai spun ca nu s-a miscat din salonul in care eram si a induiosat pina si o asistenta zgripturoaica de la copii, cind l-a vazut ditai galiganu' dormind linga mine in pat. Ii iert eu multe in contul astora...[:D] " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa fac un top, dar au fost: - faptul ca m-a ales pe mine - s-a intamplat o data sa scap un surub in calculatorul lui si am ramas incremenita de groaza dar el m-a luat in brate si mi-a spus "stai linistita, nu te speria" - nenumarate partide de ... stiti voi ce (si primul O) Nenumarate... J 25+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu este oricum un "ursulet" dulce si de treaba, dar cel mai dulce lucru pe care l-a facut pentru mine, ramane cel de acum 2 ani, cind tot povestind intr-o seara, ne-am trezit ca e deja 12 noaptea si incepea ziua mea de nastere! Asa ca el a coborit tacticos in pijama pina in fata casei unde locuim, si mi-a rupt o floare drept cadou, fara sa-l vada vecinii[:D]!!! Imi vin in minte multe amintiri frumoase, dar asta ma face totdeauna sa zimbesc![bicla]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cateodata este bine sa ne mai amintim ca mai fac si ei cate un lucru bun sau care sa ne impresioneze.Pe mine m-a impresionat prima data acum 10 ani, eram deja de 4 ani impreuna, si eu am avut o criza de rinchi si am fost dusa de urgenta la spital pe brate ca nu mai puteam nici sa merg si el era in armata si cum a auzit ca sunt internata in spital s-a invoit si a venit in miezul zilei sa ma vada. Iar a doua oara s-a intamplat acum 5 ani, din pacate tot in spital, cand am fost operata de sarcina extrauterina si el a venit si a stat cu mine de cand m-a bagat in operatie pana seara cand mi-am revenit putin din anestezie. Si atunci dupa operatie cand am fost nevoita sa merg pentru prima oara la toaleta pentru nevoile cele mari a mers saracul cu mine si ma tine de maini si eu eram pe [consti]. M-am simtit jenata[:I] atunci pentru ca nu mi se mai intamplase sa ajung asa neajutorata incat sa nu pot merge singura la toaleta. Inca nu am trait bucuria de a deveni mama ,dar cred ca si atunci m-ar fi impresionat prin gesturile lui.Sper ca intr-o buna zi sa am si privilegiul asta. Dana http://community.webshots.com/user/danavas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primele veri cat am fost impreuna eram studenti si el ramanea sa lucreze in Bucuresti iar eu ma duceam acasa. Si venea saracul sambata dimineata si pleca seara. Si el tine la somnul lui de week-end. Si prima data cand a venit mi-a adus un iepuras de plus care e piesa de rezistenta in amintirile noastre. Si ne scriam scrisori, d-alea pe hartie. Ei ce vremuri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca au trecut 4 ani si 3 luni de la acea noapte, imi aduc aminte si acum ca si cum s-a intamplat ieri... Abia ma intorsesem de la maternitate cu David. Edy lucra in tura a doua (era primul lui job si lucra in schimburi[bang]. M-a adus acasa cu David si a trebuit la ora 13 sa plece la servici. S-a intors pe la 12:30 noaptea, ca de obicei si m-a gasit inca treaza...pentru ca David papa foarte des, iar eu nu eram obisnuita sa ma tot scol din ora in ora...drept urmare nu reusisem sa dorm deloc si nu mancasem inca nimic, pentru ca nu avusesem ochi decat pentru minunea pe care pentru prima data o aveam in grija... M-a apucat sa-l alaptez pe David, si-n timp ce eu ii dadeam lui sa pape, el mi-a facut mie sa mananc si-n acelasi timp cu alaptatul ma hranea el pe mine cu lingurita [il][m-a]. N-am sa uit niciodata acele clipe si legatura care s-a creeat intre noi datorita acelui moment. Nu mi-am imaginat niciodata cata greutate pot avea niste lucruri atat de simple[9cer] Sanatate maxima!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...