Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

la ce temperatura se pastreaza ouale?


Recommended Posts

tocmai ce m-am intors de la cumparaturi din hipermarketul real din bucuresti unde am fost surprinsa sa vad ca ouale nu mai sunt tinute in vitrinele frigorifice ci pe rafturi obisnuite in mijlocul magazinului. eu stiam ca trebuiesc tinute la rece asa ca am intrebat-o pe sefa de departament de la produse alimentare, care mi-a spus ca pe ele nu scrie la ce temperatura sa fie pastrate ci doar sa fie tinute la umbra. voi cum stiti ca ar trebui? [mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [copil], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[hagi]
[url="http://www.dropshots.com/adita#date/2008-02-05/12:57:05"]filmulet utilizare wrap[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

http://www.sfaturimedicale.ro/aditivi-alimentari/secretul-aditivilor/oul.html "Calitatea oualor se altereaza foarte usor daca nu sunt pastrate în conditii adecvate. Ouale ar trebui pastrate la temperaturi de 4 grade C, cu o umiditate relativa de 70-80%. Ele se vor altera mai repede daca sunt tinute o zi la temperatura camerei decât daca ar fi tinute o saptamana în frigider. Pastrate în conditii adecvate, ouale vor putea fi folosite timp de cel putin 4-5 saptamâni." Mai sunt articole in acest sens, am copiat primul text gasit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci am dreptate? e anormal sa tii ouale la temperatura camerei? daca nu e bine ce fac astia de la real, unde ar trebui sa ma adresez, daca sefa de departament m-a trimis la plimbare?le-am scris pe mail, dar imi inchipui ca asa n-o sa ia nimeni nicio masura. la protectia consumatorului, sau unde? [mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [copil], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[hagi]
[url="http://www.dropshots.com/adita#date/2008-02-05/12:57:05"]filmulet utilizare wrap[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai ca citeam pe site la protectia consumatorului si inteleg ca au voie sa nu le refrigereze daca au lasat afara doar cate sa vanda in maxim 3 zile. deci m-am agitat degeaba [mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [copil], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[hagi]
[url="http://www.dropshots.com/adita#date/2008-02-05/12:57:05"]filmulet utilizare wrap[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de adita
tocmai ce m-am intors de la cumparaturi din hipermarketul real din bucuresti unde am fost surprinsa sa vad ca ouale nu mai sunt tinute in vitrinele frigorifice ci pe rafturi obisnuite in mijlocul magazinului. eu stiam ca trebuiesc tinute la rece asa ca am intrebat-o pe sefa de departament de la produse alimentare, care mi-a spus ca pe ele nu scrie la ce temperatura sa fie pastrate ci doar sa fie tinute la umbra. voi cum stiti ca ar trebui?
Sigur s-au luat dupa mexicani, ca eu numai in Mexic am mai vazut asa ceva in supermarketuri. Desigur ca si eu mi-am pus aceeasi intrebare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...