Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pragul celor 7ani ?


Recommended Posts

Vreau un dus rece!Aici cu siguranta voi gasi sfaturi obiective,"prietenii" de acasa,imi spun ceea ce vreau sa aud si asta pentru ca stie ca saptamana viitoare au nevoie de mine,si atunci simt asa un "periaj",parintii mei ori cat ar incerca...Poate ca dupa 7 ani de casatorie ati simtit si voi aceasta acumulare de tensiune,a trecut,nu a trecut,cum ati reactionat,cum ati reusit sa depasiti? Am 31 de ani,o fetita de 3.6 ani, si sunt impreuna cu sotul meu de 12 ani,casatorita de 7.Oare sa fie pragul acela de "7",pe care cica daca il depasesti ai "scapat"?! Am vazut ca parerile sunt impartite, la unii copii leaga,la altii ...Ehh acuma crunt ar fi sa dau vina pe copilul meu,pentru problemele mele din casnicie.La noi daca ceva a legat a fost,pe mine de fetita,si pe fetita de sotu.Mici dispute au fost inca inainte de casatorie,dar au fost chestii care le intalneste mai la toata casa.Acuma insa mi-a incoltit in cap ideea divortului.Ori imi cam plang eu de mila,si nu constientizez la ce anume m-as inhama,cand zic divort,ori probabil acesta mi-e destinul. In primul rand colega mea de birou a divortat in urma cu 1 an,cu un copil de 1 an,deci am un "model" exact in fata mea,si in plus a aparut un "EL" in viata mea.Ehh stai asa ca nu-i asa ,ma uit la colega si-mi cam trece pofta de a divorta.Probabil ca totul difera de la familie la familie,unii pun viata sexuala pe un loc fruntas, altii pun comunicarea,altii pun banii,etc.Banii plac la toata lumea,sunt o necesitate,atata timp cat nu le acorzi ceea mai mare importanta.Sexul?! Da si asta o fi insemnand ceva, insatisfactiile sexuale nu te fac sa fii tocmai in al noualea cer.Dar cum ramane cu, comunicarea, linistea din sanul familiei, faptul ca acasa gasesti intelegere, ai pe umarul cui sa plangi,ai cu cine sa imparti bucuriile,cum ramane cu respectul,ca sa numai zic cum ramane cu dragostea fata de cel de langa tine(si nu ma refer la euforia din primii ani).Acuma am ajuns in stadiul sa ma intreb "ce fac merg mai departe,si accept toate acestea,de gura lumii,ca sa nu impart toata munca parintilor mei cu el(au facut greseala sa imi dea locuinta,dupa ce m-am casatorit,si acu e si pe numele lui),ca sa nu i-au copilul de langa tata,dupa care e foarte topita,sau sa pun capat si sa incerc sa imi refac viata?Cu siguranta m-as descurca singura,dar ma uit in dr ma uit in stg,si ideea unui divort imi cam da palpitatii.Am incercat sa stau de vb cu sotul meu,dar a fost in zadar,doar eu sunt vinovata pt tot,insa cand am cerut sa analizam de unde au aparut neintelegerile,s-a ridicat si a plecat.Am reluat discutia dupa aproape 1 an,doar ca acuma era si mai grav,jignirile au aparut din ce in ce mai des,intra in casa si ochii din TV nu ii lua,eu vorbeam cu el in gol.Mi-e rusine sa relatez asta dar...printre altele i-am spus ca stie ca de mai bine de 1 an eu nu am mai avut un orgasm cu el,iar raspunsul a fost"da stiu,ce ai vrea sa iti fac?".Am cerut socrilor sa stea de vorba cu el,care mi-au spus ca au observat si ei cat de obraznic sa facut,dar...cred ca au uitat totusi.Doar ca in clipa in care acesta obraznicie a afisat-o si fata de parintii mei am considerat ca e cazul sa spun"stop joc".Ai mei au renuntat la locuinta si s-au mutat in ceva mult mai mic,si asta pt noi,dupa 2 ani ei sunt cei care au grija zi de zi de copilul meu,m-au lasat la toate specializarile la care trebuia sa merg in cei doi ani de ingrijire a copilului,sotul meu vesnic invocand motive sa nu stea cu fetita.Are 3.6 ani si nu a stat o zi intreaga doar el cu ea,dar nici macar o zi,vesnic e plecat,vesnic tra sa ajute prietenii.Daca vreau sa ma duca undeva tra sa imi fac programare la el,el nu anuleaza nimic pt noi.Acu intervine acest "EL" in viata mea,cand evident mergeau toate prost si am fost o victima sigura.Nu s-a intamplat totul intr-o zi,s-a intamplat dupa un an,timp in care am fost doar amici foarte buni,dar de la si pana la a fost doar un pas.El e necasatorit, si chiar isi doreste sa isi intemeieze o familia.O adora pe fetita mea,doar ca uneori e destul de stangaci,nu prea se stie el cu copii.Cand m-am casatorit,o tanti mai in varsta mi-a spus"sotul sa te iubeasca de doua ori,si tu numai odata,acele casnicii sunt trainice".Sotul meu nu stiu cat m-a iubit,acuma tind sa cred ca altceva a contat.In schimb langa acest barbat care a aparut in viata mea,pe care acu il stiu de ~2 ani, am avut parte imi primul rand de dragoste,dar care stiu ca odata cu anii inevitabil va mai scade in intensitate,dar am parte de comunicare,vorbim ,avem ce vorbi, glumim,aveam impresia uneori ca numai stiu sa rad,langa el traiesc,dar cu el va trebui sa o incep de la zero.O sa ziceti ca vorbesc prostii dar imi doresc zile in care sotul sa stea uneori cu mine la curatat de cartofi,sa vina sa fure din crema pt prajituri,sa pot sa il trimit sa imi cumpere tampoane...Acest "el" un om deosebit,dar am eu oare certitudinea ca nu se va schimba?Are locuinta dar e pe credit...,iar eu am un copil,si ma gandesc imi primul rand la ea.Confortul de azi nu-l vom mai avea probabil pana peste cativa ani,oare merita sa sacrific copilul?Azi pot sa ii ofer mult mai mult,in urma unui divort ea va avea cel mai tare de suferit.Acest barabat ma iubeste,e un om deosebit,dar o viata sigur nu ma va astepta.Fara acest barbat in viata mea,nu mi-ar fi trecut prin cap sa divortez,probabil ca mi-as fi gasit un amant,aveam o idee preconceputa"toti barbatii sunt la fel",dar mai simt un lucru,putea sa apara 10 ca el,daca as fi fost fericita ar fi ramas doar un amic si nimic mai mult.Da stiu e cam lunga povestea,si asta e doar o parte...Multumesc celor care si-au facut timp sa citeasca si care imi vor da un sfat.Nu vreau sa mi se dea dreptate, eu nu stiu ce inseamna efectiv un divort,nu stiu ce va fi viata mea peste 10 ani,cand poate chiar sotul va fi cel care va pune capat acestei casniciei.Prin prisma experientelor vostre sau a unor prieteni,orice relatare e binevenita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu stiu daca sfaturi vei primi - dar rosii, vei primii sigur. daca ai spus clar si raspicat ca exista un el cat timp tu esti deocamdata casatorita. [bang] Iti doresc putere si rabdare sa le primesti. Si ca sa fiu si on'topic: sfatul meu este asta - daca nu esti fericita acasa nu iti sacrifica toata viata pt "tata la copil". Multa putere si multa fericire in viitor iti doresc! [flo] ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai eu sunt prima care dau cu rosii [zid][:D] dar tot mai ai o scuza [:D]barbatul nu e casatorit...prietenii stiu de ce! [:D] glumesc...eu nu judec pe nimeni... logic ar fi fost sa incerci sa vezi ce se mai poate face cu casnicia ta si daca nu si nu sa divortezi si sa incepi rel.cu altul... dar la tine deja exista altul..asa ca logia nu mai e valabila [:D] parerea mea e ca un copil e fericit cand parintii sunt fericiti... partea materiala se face daca exista iubire,repsect,alea-alea [:D] doar tu stii cum e mai bine si cum poti trai asa... eu iti spun doar ca nu e moral si nici corect fata de cel caruia i-ai jurat credinta la bine si la greu...raman la parerea ca daca nimic nu se mai poate repare in casnicie poti iesi din ea cu fruntea sus! te pup si bafta, Vio,mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca cele cu rosiile sa se abtina tura asta sau sa le arunce in alte subiecte care merita intradevar(discriminare ,rasism ,manele ,plictiseala, prostie ,frustrare etc hai ca aveti unde va desfasura) [xx(] eu nu am trecut de prag si bine am facut tu si numai tu decizi va doresc fericire si liniste[il] ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
citat din mesajul lui anisiap
eu zic ca cele cu rosiile sa se abtina tura asta sau sa le arunce in alte subiecte care merita intradevar(discriminare ,rasism ,manele ,plictiseala, prostie ,frustrare etc hai ca aveti unde va desfasura) [xx(] eu nu am trecut de prag si bine am facut tu si numai tu decizi va doresc fericire si liniste[il] ana
sper ca nu despre mine era vorba![alcool] nu de alta da' nu ma simt nici proasta,nici frustrata,nici plictisita..cu atat mai mult nu-mi plac manelele.... apropo,n-ai auzit/aflat ca e un site pubilc?! [:D] Vio,mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ar trebui sa divortezi, daca nu mai gasesti in casnicia asta si in sotul tau ceea ce-ti doresti. Fii fericita cu un om care iti ofera ce ai nevoie.Copilul va avea 2 tati si va vi dsi el fericit daca exista pace si armonie in casa. Delia "Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca am scris odata amandoua violeta nu m am referit la tine inca nici nu te citisem nu vreau sa supar pe nimeni mii de scuze dar macar daca cineva isi pune sufletu pe tava si scrie atat de mult despre relatia ei unor necunoscuti si are curajul sa recunoasca unele chestii care nu s deloc anormale zic ca nu merita rosii nici oua ci doar sustinere sau argumente pro si contra cine stie din noi de cate ori a incercat sa salveze casnicia cu cel caruia i a jurat credinta ha? cine stie din noi cat a incercat pana a ajuns sa caute intelegere la altcineva sau poate doar o mangaiere o confirmare a propriei valori nimeni daca cineva te desconsidera ani la rand e de ajuns si cateva luni nu zic sau chiar o zi sau o vorba un gest unde e moralitatea ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Auu,auu...multumesc pt rosii,las ca mi-a prins bine.Gestul meu de a fi cu un alt barbat, nu e deloc unul ortodox,motiv pt care nu am fost de 1 an sa ma spovedesc,mi-e rusine de mor.Doar ca...in cei doi ani cat am stat acasa,nu am vazut nimic altceva decat scutec, mancarica ,parc,lapte,etc...credeti ca foarte usor mi-a fost sa accept plecarile zi de zi ale sotului meu?Credeti ca eu in perioada aceea nu eram foarte convinsa ca are pe cineva?De vorbit nu prea vorbea, ca de ce ar avea de discutat cu o femeie care e in ingrijire copil,ca femeie nu numai ca nu atingea dar a inceput sa uite sa ma pupe cand pleca de acasa,ba mai mult atunci cand ii ceream sa mai stea si cu mine,ca numai suportam sa fiu tot singura,mi-a raspuns ceva de genul"draga daca nu esti in stare sa-ti cresti copilul,spune-mi ca iti angajez o bona",cred ca in veci nu voi uita afirmatia asta.Probabil par "dusa"cand spun ca il vreau cu mine la curatat de cartofi,cu mine si fetita facand castel din cuburi,desenand,sa ne jucam de-a v-ati ascunselea,dar nu are timp pt asa ceva.El e vesnic obosit,cand ajunge acasa,primul lucru e TV,fetita vrea la el in brate,e topita dupa el,iar el incepe sa urle,ca sa il lase sa manance ca toata ziua a avut treaba,ca nu a mancat de dimineata si sa plece in camera la jucarii.Tot ce vrea ii cumpara,dar unui copil nu ii este suficient,parerea mea.El are impresia ca daca i-a luat toata colectia de barbie,si-a spalat pacatele,copilul sa nu se mai miste ,sa stea in camera sa se joace.Accept bobarnacele pt ca stiu ca nu am procedat bine ca am acceptat acest barbat.Sunteti primii care afla,asa ceva nu as putea spune parintilor mei.S-a intamplat sa ma apropiu treptat de el.Ma ajuta sa imi car bagajele,il trimiteam sa imi rezolve una alta,am fost doar amici,niciodata nu mi-a trecut prin cap ca as putea sa ma atasez de el.S-a intamplat cand sotul meu a plecat mai multe zile,iesirile au fost in 3 in parc,la plecare fetita a plans dupa el,cica sa nu plece.Ehhh nu e o chestie de care sa ma agat,ca doar cand apare tati nimeni si nimic numai conteaza,dar nu numai eu simt lipsa,ci si ea si oare odata cu anii,nu o va simti si mai tare?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andreoti[flo],te-ai gandit ca poate mai are inca pe cineva?! un barbat nu se poarta indiferent asa degeaba.. sigur,din afara se vede totdeauna altfel....si eu nu vreau sa te supar ....pt ca stiu cum e indiferenta [bang] ideea era cum se va simti copilul...aici parerile vor fi impartite,dar eu una cred ca unui copil ii e ma bine intr-o familie cat de cat normala... imi place chestia cu ajutatul la curatat cartofii[:D]...i-ai spus cu zambetul pe buze su ca un fel de repros?![;)] si eu cred ca barbatul tb sa se implice in treburile casnice atata timp cat femeia are atatea pe cap....insa din pacate unii barbati considera ca daca aduc bani acasa e suficient... anisiap [flo] Vio,mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andreoti, draga mea, cu riscul de a lua si eu niste rosii in freza... eu spun sincer ca nu sunt adepta sacrificiului de acest gen pt copilasi... Simti ca esti fericita langa acel barbat? Urmeaza'ti fericirea! Simti ca un sandwich cu multa maioneza te face fericita? Mananca'l! NU TREBUIE sa faci nimic din obligatie (ma refer la ceva ce te face nefericita). Eu nu fac parte din trend'ul forumului gen "lupta pt sotul tau", "clubul celor care decapiteaza amante" , "sa rabd pt copilul meu". NU, draga mea. Viata este scurta. Fa ceea ce pe tine te face fericita, pt ca, automat, si cei din jurul tau vor fi fericiti [flo] ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...