Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Programul scolar in Ro


descintec

Recommended Posts

Nu sunt impotriva grevei profesorilor dar ma intreb... acum 20 de ani, de exemplu, ce mare branza era sa fii profesor ca sa alegi meseria asta? Este vreun profesor obligat sa faca asta? Nu, de buna voie au ales aceasta meserie care, intr-adevar, nu este una de top. Iarasi ma gandesc ca vara, cand afara asfaltul arde, eu muncesc 12 ore pe zi iar dumnealor sunt in vacanta. Credeti ca ar fi de acord ca in vacante sa ia salariu mai mic? Pana si intre medici exista concurenta, nici macar ei nu au toti salariul la fel, dati-mi voie sa consider ca 6 milioane pentru un profesor la tara este suficient. Pana la urma salariul este recunoasterea muncii depuse si ar trebui sa li se dea un salariu de baza peste care sa inceapa sa curga tot felul de sporuri in functie de performante. De cand sunt copiii mei la scoala in fiecare an am contribuit la dezvoltarea scolii si totusi in fiecare an aud ca scoala are nevoie de dezvoltare. Banii care-i dau parintii unde se duc daca acum se cer fonduri pentru invatamant? Ce sunt fondurile astea, exact? Si la final ma intreb ce determina un om sa se faca profesor si, mai mult, sa persiste in domeniul asta, nu cumva incompetenta? Nu certati copiii cand viseaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cami30 scuza-ma, dar cred ca nu esti din zilele noastre... nu spun ca nu sunt si profesori bine intentionati care sa munceasca cu tine suplimentar fara meditatii, dar din pacate majoritatea te obliga sa iei o anumita culegere... si nici macar nu poti s-o tragi la xerox... pentru ca apoi nu "iesi" pe lista cu cei care au platit... In alta ordine de idei... nici eu nu am facut meditatii si am avut norocul unui invatamant gratuit... dar s-a intamplat sotului meu si chiar in facultate (acum vreo 5 ani) cand a trebuit sa faca meditatii ca sa poata trece un examen... Cum crezi ca a decurs examenul?... Cei care au fost la meditatii aveau niste subiecte cei care nu altele... Sa-ti mai spun cati au luat examenul? A... si meditatiile erau in valoare fixa... Dar exista si profesori care fac asta cu drag... Eu am un prieten profesor de matematica... talentat pentru a fi profesor... a avut ocazia sa treaca in alt post, dar nu a vrut... este adevarat ca din meditatii scoate bani frumosi, dar cat vor mai merge?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai sa le luam pe rand: exista doar 10 clase obligatorii pt care statul iti asigura manuale. PEntru 11-a si a 12-a iti iei singurica sau refuzi sa-ti cumperi. Nici un profesor nu te poate obliga sa-i cumperi manualul, dar eu cred ca exista si solutii nu? Copii xerox, un manual cumparat cu un coleg. NU cred ca a venit "diriga" sa-ti smulga banii din buzunar, kestia cu manualele s-a bagat cand eu eram deja a 11-a asa ca pas, am cumparat manualele an de an, mai ales ca nu stii ce au in cap profii si majoritatea nu te primesc la ora fara manual (20 de materii x 50.000 manual xeroxat bineinteles= 1.000.000), banii nu se smulg din buzunar, pur si simplu se spune :NU PLATESTI FONDU DE X, DE Y SI NU STIU MAI CE SI NU ITI PRIMESTI CEC-UL adika dreptul meu, nu?? cat despre banchet este iarasi optiunea ta. Vrei sa vii platesti, nu vrei sa vii nu platesti daca nu ai de unde- nu sunt caz de bursa de sociala deci se presupune ca am bani nu? deci trebuie sa merg. ia sa vedem banchet mare 2000000 + rochie si alte cheltuieli de genu asta 2000000 + banchet mic 1000000 si hop inca 3000000 despre "micile" atentii iar e problema voastra. Daca te simti curata, fara obligatii si cu datoriile indeplinite de-a lungul anilor de liceu, nu vad de ce te-ai duce cu vreo atentie la vreun profesor, nu micile astea atentii costa peste un milion ptr ca intimpul examenelor,simularilor si atestatelor trebuie si o masa calda la profi , asta ca sa nu povestesc ce pretentii au la cadourile de sfarsit de liceu liceul presupune cultura generala eu termin liceul cu diploma de contabil in mana si crede-ma sa fii contabil nu inseamna a avea cultura generala meditatiile nu sunt obligatoriidoamne fereste sa fie obligatorii ! eu iau numai la mate (cam 1500000 pe luna) pt ca profesoara mea face cam asa :"ati inteles? noi: "nu" profesoara: "trecem mai departe" intradevar n-am nevoie de meditatii ce sa zic, crede-ma ca le urasc si nu as arunca banii parintilor mei pe ele daca nu ar fi nevoie cu adevarat si sa stii ca obiectivitate printre elevi exista, eu am si profesori carora le voi ramane recunoscatoare toata viata pentru ce m-a invata si pentru ajutorul care mi-l dau si incarca sa faci o suma a cheltuielilor si sa mai adaugi bani de poze si altele, stii tu ca doar ai trecut prin asta + ca altadat am ramas la practica si pana la 8 jumate seara (asta fiind de la 7 la scoala) si a duoa zi trebuia sa am lectiile invatate,nu? si sa stii ca nu am pretentii la note, imi cunosc profesorii si deja stiu la fiecare cand si cum trebuie sa invat ca sa nu ma trezesc cu surprize de invatat cu adevarat lectie de lectie invat numai la materiile de bac care le am zilnic temele mi le fac si alea tot timpul la materiile de bac, conta am zilnic cel putin 2 ore iar altadata avem 2 zile la dispozitie sa facem o tema de 25 de probleme intradevar, situatia e de-a dreptul roz, la scoala e bine si frumos, oare de ce imi doresc sa am timp liber??????????????!!!!!!!!! Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru ca nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tau! Gabriel Garcia Marquez
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa-ti zic despre culegeri, CAMI? nu prea cred ca la biblioteca gasesti culegerea care abia a iesit de la editura si vine profa si ti-o arunca pe masa: "PANA SAPTAMANA VIITOARE ADUCI BANII!" saptamana trecuta s-a intamplat asta de 2 ori!
quote:
Parerea mea este ca te-ai ambalat cam mult, iar de Ingerash te-ai luat aiurea. Si ai luat-o tare, ai considerat-o elev, i-ai vorbit ca profesor. Fata venise aici sa-si spuna oful si tu ai repezit-o. Cred ca ai si speriat-o. Nu este corect!
CL, nu m-a speriat da' CAMI nu cred ca are copil in clasa a 12-a sau macar la liceu ca sa vada cum e situatia. asta ca nu spun ca sunt la unul din cele mai bune licee din timisoara si ofera niste conditii groaznice, in clasa a 9-a si a 10-a iarna am stat cu gecile pe noi si am scris cu manusile pe maini in timp ce directorul se plimba rapid prin fiecare clasa si zicea ca totul e perfect. trantesti usa, cade tencuiala, asta daca usa se inchide (la clasa la care sunt acuma nu se inchide), in unele clase sunt sobe, iarna geamurile sunt batute in cuie, iar vara te sufoci in clasa, nu poti sa deschizi geamurile, clar!si in generala aveam banci mai bune ca aici ! latimea lor e de aproximativ 30 de centimetri cat sa tin un caiet studentesc, daca eu ma misc numai putin, cel din spate nu poate sa scrie si multe multe altele (ca de exemplu nici o sala de sport , sportul facut iarna de noi elevii fiind deszapezirea curtii cu lopetile de zapada) DAAAAAAAAAA, asta de intampla in Romania , Timisoara in anul 2005!!!!!!!!!!!!! (si am fost si in scoli unde clasele nu aveau usi, tot la noi in oras) Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru ca nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tau! Gabriel Garcia Marquez
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ingerash, semeni destul de mult cu fiica-mea. asta vara visa si ea la o rochie ptr. majoratele din anul asta, din tafta visinie - corset si fusta creata pe solduri, pantofi asortati si un sal sau ceva pe deasupra, dar cind am facut devizul a amutit si cred ca a abandonat ideea. bani la scoala nu prea am dat, semestrial fondul scolii e doar de 150 mii lei si ceva ptr. paza, sa vedem ce surprize vom avea la bac, eventual banchet. la banchetul din cls. 8-a a vrut sa lipseasca, dar s-a gindit ca urmeaza capacitatea si trebuia sa mearga cu... turma, nu va face ea revolutie. azi are sedinta fulger la mate - consultatie gratuita, ca sa-si faca tema aia de la scoala, tema cu zeci de probleme... si o imparte cu una dintre colegele de clasa cu care e la pregatirea particulara. la scoala se comporta exact ca tine pentru materiile de bac, dar la celelate i-am spus sa "impuste" note cit mai mari cu cit mai putin efort, asta ca sa-si menajeze neuronii, se speculeze orice in favoarea ei d.p.d.v. informational. de tremurat au tremurat de frig pina saptamina asta, ca au dat caldura la tevi. ce sa mai zic, ca le-ai zis tu pe toate, ma mir ca ai avut timp ptr. asa ceva, eu am cam taiat si programul de net al odorului, nu avem acasa dar se duce la colegi sau in oras o data pe saptamina. la biblioteca e cam pierdere de timp, a incercat si a inceput sa caute cartile de comentarii literare si altele de pe vremea mea, bine ca le-am pastrat, stiam eu de ce ... as povesti si despre programul meu din liceu dar nu prea e cazul aici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

incercati si cititi cu atentie aici, chiar daca nu cade exact pe acelasi subiect, dar are o strinsa legatura cu programul scolar din ro. http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?showtopic=666&st=0 daca nu intra din prima, cautati la sectiunea HanuAncutei>Dezbateri, Cultura, Stiinta si Educatie>Invatamant - Profesorii iau spaga ? si dupa ce lecturati subiectul sa-mi spuneti ce parere aveti si cam ce viitor ne asteapta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca noi, parintii, ar trebui sa ne sprijinim copiii mai mult, poate curajul profesorilor de a-i umili s-ar diminua considerabil. Iar voi, copiii, ar trebui sa fiti mai apropiati de parinti si sa va bazati pe interventiile lor. Un rol foarte important ar trebui sa-l aiba comitetul de parinti. Vina nu este integral a profesorilor, si parintii au cota lor de vina si chiar si elevii. Nu certati copiii cand viseaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cl nu am luat-o tare pe ingerash ci i-am facut cunoscute drepturile , la fel ca si obligatiile. Degeaba stam sa ne plangem de una si de alta daca nu ne cunoatem drepturile si nu actionam ca atare. De ce sa-mi fie teama? Daca ma stiu cu sufletul impacat, cu purtarea ireprosabila, cu cunostintele la fel, nu stiu de ce mi-ar fi teama de ceva... Ingerash mic cred ca esti un pic cam suparata. Hai sa-ti repet drepturile pe care le ai si pe care nu ti le poate lua nimeni da? Cec-ul ala ti-l da statul nu diriga clar? Scoala nu are voie sa adune leu de la copii da? Deci fondul clasei/scolii e o chestie benevola nu obligatorie. Daca iti stii drepturile trebuie sa te si lupti pentru ele. Profa cu cartea proaspat scoasa de la editura poate sa strige cat vrea ca nu poate sa te oblige sa cumperi. Da' du-te tu frumusel si ii spui ca nu iti poti permite sa cumperi cartea din motive de .. ( si aici poti sa insiri minciuni cate vrei daca nu merge cu vb buna) DIPLOMATIE... Nu am un copil in clasa a 12-a am vreo.... 90 de copii in clasa a 12-a si crede-ma ca stiu cum e.. Nu sunt "mamica" tuturor da' pentru cel putin jumatate din ei sunt aproape o sora mai mare. Si absolventii pe care i-am avut elevi imi multumesc si acum pentru sfaturi, pentru ceea ce i-am invatat si pentru cat i-am ajutat. Am stat cu multi dintre ei ore in sir pe internet sa le caut facultati, sa le completez fise sa-i ajut cu informatii. I-am sfatuit cum sa abordeze profesorii mai dificili si cum sa se descurce cu cei complet idioti. Dar nu cu nervi si gura mare se face treaba ci cu.. DIPLOMATIE Din nefericire lucrez intr-o scoala similara cu a ta. Prost incalzita, veche, cu tencuiala cazuta, un adevarat pericol...Nici pentru mine conditiile nu sunt altfel. In plus am obiceiul de a nu sta niciodata la catedra asa ca ori sunt plina de creta, ori ,la sfarsit de program am picioarele intzepenite. E drept ca voi n-ati apucat manuale gratis, da' nu mai tzipa cum ca nu te primeste profesorul la ora ca nu cred asta!! Ori e Timisoara plina de nebuni ori tu exagerezi. Banchet mare, banchet mic? Asta chiar nu pricep.. poate imi explici obiceiurile de pe la voi , ca la noi aici e altfel. Eu anul trecut am facut parte din comisia de examinare oral la engleza, am fost la supravegheat la alte discipline si JUR ca in scoala unde am fost nu ni s-a dat decat apa chioara. Nici macar apa minerala, apa chioara in sticle de plastic. Am fost paziti mai ceva ca la puscarie si mi-am lasat inclusiv telefonul mobil la intrare in scoala pentru a nu fi contactata in vreun fel.. Asa ca te asigur eu, masurile se vor inaspri, asa ca toti banii de-i adunati voi vor ajunge in buzunarul aluia de va minte ca asigura protocolul si astfel o supraveghere mai blanda. E greu micutzo, vremurile s-au schimbat, sunt convinsa ca exista multa nedreptate, multi profesori care nu prea au ce cauta in invatamant, multa coruptie.. da' nu se intampla asta peste tot? Suntem pe un site despre copii, medici, medici buni, medici rai si totusi nu generalizam atunci cand vb despre sanatate, medici. Eu daca as avut pe vremea liceului sfaturile pe care ti le dau eu acum tzie vizavi de ce-ar trebui sa faci ca sa te descurci, as fi fost o fericita. Cand nimic altceva nu functioneaza, adicatelea DIPLOMATIA de care ma tot leg, atunci te poti intoarce la vorba din popor "fa-te frate cu dracul pana treci puntea". Iubesc adolescentii puternici cu viziune clara asupra lucrurilor care stiu sa lupte. Si la 18 ani ai tai eu te vad deja ca pe o persoana adulta si nu ca pe un copil. Ai putea sa lupti. Nu fi suparata. Gandeste-te cat de putin mai ai.. si cu tot greul prin care treci acum o sa-ti amintesti cu placere de anii de liceu si poate cu ceva regrete vizavi de lucrurile pe care le-ai facut. cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cami30 am observat ca tu ai impresia ca eu imi acuz toti profesorii. ei bine nu e asa. am si zis in alt mesaj ca sunt unii carora le voi ramane datoare toata viata pt. ce m-au invatat. hai sa iti explic mai clar unele chestii pt ca zici ca eu exagerez: - noua nu diriga ne da cec-ul si statul, dar crede-ma ca nu vine statul sa ne puna cec-ul in mana. primirea lui e conditionata de platirea fondului scolii, al clasei, parte din banii de banchet, etc - daca eu nu cumpar cartea proaspat de la editura stii ce mi se spune? "Daca nu o cumperi, inseamna ca nu te intereseaza deci nu vrei note mari!" (matematica)[bang] - alta spune: "Eu va predau tot tot ceea ce se gaseste in cele 3 manuale alternative, deoarece am facut o sinteza pt. a nu avea surprize voi la examen, deci ramanea la latitudinea voastra daca vreti manual sau nu" (conta) o [flo]pt ea - profa de chimie si de romana spun asa: "manualele pe banca, cine nu are absenta nemotivata"[xx(],deci aici degeaba ii spun eu diplomata si ii spun k a luat manual cu colega de banca pt k ea imi va replica: "Si la teme cum faceti? Il impartiti in doua?" -cu banchetele credeam ca te-am lamurit, nu esti caz social => ai bani, deci ii dai, mergi sau nu la banchet e decizia ta (dar banchetul trebuie platit pt. profi k doar nu isi platesc ei ), banchetul mic e o excursie de 3 zile pe care o face fiecare clasa cu dirigintele respectiv, cel mare e petrecerea care se face la restaurant cu toate clasele si toti profesorii -mie imi pare rau pt felul in care ai fost tratata cand ai fost in comisie de supraveghere, din pacate/fericire scoala mea are cantina deci de cate ori e examen sau atestat profii sunt pusi la masa si omentiti iar elevii de la SAM sunt pe post de chelneri kiar cu toate astea, eu am noroc cu parintii care ma sprijina foarte mult si inghit orice pretentii pt a-mi asigura mie viitorul, slava Domnului imi pot permite sa platesc tot ce e nevoie, carti, manuale, banchete, poze, etc dar vad in jurul meu copii care au luptat mult sa ajunga acest liceu si acum sunt umiliti datorita unor fumuri fara sens [xx(] SI TE ROG DIN SUFLET, INTELEGE CA EU NU GENERALIZEZ, DAR SUNT UNELE SITUATII CARE DE-A DREPTUL MA SCOT DIN SARITE SI MA INDIGNA LA CULME! Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru ca nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tau! Gabriel Garcia Marquez
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...