Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici fericite cu mai multi copilasi (9)


Recommended Posts

Noi ne pregatim de mare (vineri seara plecam) cu un Andrei si un Mihai mucosi... Azi fost cu ei la pediatru. Elena e bine. Baietii nu. Nu foarte rau, dar suficient sa avem tratament cu antibiotic. Ieri au vomat toata ziua din cauza tusei si a gatului... spre ca de maine sa isi mai revina... Ar manca numai iaurt... Restul foarte putin. Bun si asa... Dar doctorul zice ca putem sa plecam la mare linistiti... chiar si asa... cu tratamentul dupa noi...
Eliana cu Elena [url="http://b4.lilypie.com/v1zdp2.png"](23.10.04)[/url] Andrei si Mihai [url="http://b2.lilypie.com/Tq4zp2.png"](03.03.07)[/url] | [url="http://community.webshots.com/user/elianacalin"]Poze mai vechi,[/url] [url="http://picasaweb.google.com/elianacalin"]mai noi[/url] | [url="http://www.desprecopii.com/info.asp?id=767"]Elena – iubita noastra[/url] | [url="http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=98073"]De 3x... mamica[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Laura,, parerea mea personala este sa schimbi ortodontul fetei. Nu as fi multumita nici eu cu el ! Sper sa gasiti unul mai bun ! Eliana, vacanta placuta si fara probleme iar copiii sa fie sanatosi ! Nelia, Dodo, Mira, Miha si toate fetele cu mai multi copilasi, , aveti vreo idee de carti despre cum se cresc copiii in familiile cu multi copii? Vreau sa invat ce si cum sa fac, ce sa nu fac si cum sa procedez , pt c apresimt , de fapt vad deja ca Romana o sase comporte cu mult mai diferit de cum a fost Matei cu ea cind s-a nascut.... As vrea ca peste ani de zile sa-i aud zicind cit de fericiti au fost in familie cu 3 copii si ca asta este pt ei idealul. Eu si sotul nu avem frati, surori asa ca nu avem deloc experienta asta... ------- eu si cele 3 minuni ale mele ........ Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamici,scuze ca n-am mai dat pe aici dar abia am timp sa intru 10-15 min seara sa mai arunc cite un ochi. Sunt busy,busy,busyyyyyy,exact ca "status-ul" de la YM. Cred ca "pocneste" inima in mine intr-o zi,la cit alerg!Acum serios,am niste junghiuri ciudate in piept,nu pot respira...dar sunt bine.[:D] elyanne,vacanta placuta si sanatate la muciosi![pup] marimar,eu n-am idee de nicio carte de genul asta,chiar m-ar interesa si pe mine,mai ales de-ar fi in format electronic!!! Scuzati greselile,scriu printre picioarele lui Inas care e calare pe birou si butoneaza telefonul! Va [pup] ma duc la [nani] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Si eu sint ocupata-ocupata in aceasta perioada si tot voi fi vreo luna, dupa aceea sper sa ne intram intr-un ritm si sa fie mai bine. Ma doare si capul tare si trebuie sa ajung la un medic, nu e in regula deloc durerea pe care o am (nu ca spun pina unde ma duce gindul cind ma doare rau![q]). Referitor la carti, eu nu am citit prea multe in viata mea si oricum acum am uitat tot ce am citit.[:D] Dar din ce am citit inainte de a acea copii, ca dupa ce am avut, mi s-au parut tare depasite si pe alaturi toate, am retinut cartile lui Francoise Dolto. Este un psiholog francez, mama a trei copii si tare imi place de ea. Cred ca a prins foarte bine ce se intimpla cu omuletii astia ai nostri, sincera, dintre toti psihologii cititi, ea este cea mai aproape de sufletul meu, chiar daca uneori nu-mi vine sa-i dau dreptate. In general, ma bazez pe intuitie si pe instinctul matern, mai si gresesc si nu prea invat nimic din greseli, merge... or creste ei pina la urma. In legatura cu fratii mai mari cind apar cei mici, singurul sfat pe care pot sa mi-l dau si sa vi-l dau este sa aveti rabdare si sa va faceti timp pentru fiecare copil in parte si pentru toti la un loc. Nimic nu merge mai bine decit dragostea materna sau paterna, in momentul in care copilul simte ca orice as face este iubit, cind capata incredere ca are locul lui in familie si in sufletul parintilor chiar daca nu mai e singurul, atunci dezvoltarea lui nu va fi afectata. Stiu ca e simplu ce spun si toata lumea spune asta si e de acord cu asta, problema este cum sa facem asta, incit sa ajunga la copil ceea ce simtim si vrem, mai ales in lumea asta nebuna-nebuna in care traim. Ei, asta nu pot inca sa va spun si nici nu stiu daca va voi putea spune vreodata, pentru ca inca lucram din greu la asta.[:D] Nu-i asa ca v-am ajutat mult de tot? Nu stiu, eu cind vad ca nu mai pot, ca unul se tiriie pe jos si plinge sa-l iau in brate, cealalta plinge ca vrea si ea nu stiu ce dinozaur pe care l-a scapat sub pat... las totul balta si ma ocup de ei. Ii gidil, ii buz-buzesc cum le spun eu, ne jucam, ne uitam la filmulete pentru copii pe youtube... si dupa ce trece momentul greu, ii las se joace si ma apuc si eu de ce mai pot face prin casa. Norocul meu ca nu [mai] intra nimeni la mine in casa, caci altfel ar fi jale! Adunate asa cum le-am pus pe hirtie, sper ca v-ati prins ca sint obosita si cam depasita de situatie... dar ma tratez, sa stiti![:D] CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU
Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot eu , am revenit caci mi-am amintit de niste carti: "Siblings without rivalry" de Adele Faber si "Secrets of Happy Children" de Steve Biddulph ( un australian din care am rasfoit odata si mi-a placut). http://www.amazon.co.uk/gp/product/1853406309/ref=pd_luc_hashrec_04_02 http://www.amazon.co.uk/Complete-Secrets-Happy-Children-Parents/dp/0007161743 Nelia, ai dreptate, intuitia e foarte buna dar mie imi spune in general daca si ce nu fac bine, din pacate nu-mi ofera strategii de educare iar eu, cum provind din familie cu 1 copil doar nu am experienta deloc [bang] ------- eu si cele 3 minuni ale mele ........ Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor! Si eu sunt tot mai ocupata, nu se mai termina lucrul si problemele. Mi-am facut cauterizarea, nu a fost nasol, cred ca si eu am fost pregatita psihic si acum astept sa merg la control, unde sper sa-mi spuna ca sunt bine. Cu stomatologul mai am putin si termin tot si apoi sper sa nu mai am treaba cu doctorii anul asta, cel putin eu. Am fost si cu Alexandru la drematolog, i-au iesit lui si lui Vlad niste bubite, dar lui Alexandru i s-au facut asa urate, arata ca niste furunculi. Asa ca ne-a dat antibiotic si vad ca, dupa o zi este mult mai bine. Sustin in continuare ca a fost un an rau d.p.v. al sanatatii pentru familia noastra. Marimar sa-ti traiasca copilasii, si voi pe langa ei, sunt niste frumosi toti, ma bucur mult ca te simti implinita cu trei copii. In privinta cresterii copiilor eu una cred ca, secretul este sa le oferi multa iubire si atentie, tot timpul si fiecaruia separat cat se poate. Eu am ceva carti luate de pe net, daca vrei trimite-mi adresa si iti trimit ce am. Am una sau doua si al lui Francoise Dolto. Eu cand se mai cearta copii, si de multe ori sunt certuri din cauza geloziei fac sedinta cu ei, le spun ca toti sunt copii mei, ca ii iubesc pe toti la fel si ii intreb daca sunt vinovata ca am facut trei copii, asta in cazul in care asa mi-am dorit. Nelia dai sfaturi bune ca de obicei, imi place sa-ti citesc postarile Hannen mai lasa lucrul. Acum vorbesc serios, nu-i de gluma cu sanatatea, invata sa te bucuri mai mult de viata si de printesele tale. pune pe o listuta prioritatile si restul le mai faci cand ai timp. Sigur este mai importanta prezenta ta in viata fetelor, sotului decat sa dai toata ziua cu aspiratorul. Spuneai ca ai ceva probleme cu Israa, eu cred ca cere atentie prin orice modalitate, da-i atentie non stop si vei vedea ca se va schimba. Elyanne multa sanatate puiutilor si vacanta placuta. Katy cum este la servici? Cum te descurci de cand ai inceput lucrul? Imi poti spune te rog daca trebuie ceva analize la gradi, acum in grupa mare? Ma gandeam eu, tot citindu-va cate chestii mi se intampla si mie din ceea ce povestiti voi si imi dau seama ca nu sunt cu probleme si de fapt sunt situatii care se creeaza vrand, nevrand, datorita faptului ca avem mai multi copii. M-am mai linistit si eu, m-am mai calmat, chiar imi place mult sa schimbam impresii. Hannen ma recunosc si in povestirile tale, am avut si eu perioade din astea, dar tot sfatuita de cineva de aici am reusit sa imi stabilesc prioritatile. Nici mie nu imi place dezordinea, si eu gatesc aproape zilnic, dar am realizat ca nimeni si nimic nu sunt mai importanti decat famiilia mea si degeaba fac pentru eu daca nu mai am timp sa stau, sa ma joc. Eu cred ca idealul ar fi cam cum povesteste Nelia. Sunt astupata ca iarasi tre sa le iau haine copiilor si nu gasesc haine de calitate la pret bun. O sa ma astup cand voi merge in magazine. Gata ca m-am cam intins. Va doresc un sfarsit de saptamana cat mai frumos! Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga [url="http://community.webshots.com/user/mcrmiki"]Familia mea[/url] Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toata lumea! Miha nu cred ca trebuie alte analize la grupa mare decat cele de anul trecut. Si la privat si la stat erau necesare numai exudat faringian si coproparazitar (cel putin la noi). Chiar unde e toata lumea? Ati fugit la munte si la mare? Eliana ii pup pe cei mici si sper sa aveti un concediu supercalifragelistic! [:D] Scrie-ne cand ai un minut liber dupa ce va intoarceti. Hannen sper ca esti mai bine, cum merge tratamentul? Noi - cred ca la fel si voi- ne pregatim de zor pt. scoala. Va pup si spor la muraturi[:D][pup][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marimar cum e Mircea, e asa mancacios cum ai sperat? Mi-am adus aminte ca stiu un site super cu sfaturi pentru familii mari, pentru cele care stiti engleza. Eu merg acolo cand nu mai stiu cum sa ma organizez si intotdeauna plec cu o solutie salvatoare. Daca vreti adresa dati-mi un pm si v-o trimit. Adevarul e ca dintre toate job-urile cea mai epuizanta este cea de parinte, ca sa nu mai zic de mamica [mamica]de mai multi! Am ras cand am citit descrierea Neliei ca ma vedeam pe mine, cu unul de aripa si unul sub brat iesind pe usa cu cheile masinii in dinti [:D]. Hannen cred ca meriti mai mult ca oricine citeva zile de vacanta dar sorry NU cu printesele ci singura, poate reusesti sa te strecori cumva si sa doooormi pina nu mai poti citeva zile, am vazut ca ai soata tare cooperanta. Nelia [flo]pentru ca nu ne lasi la greu. Va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spunea cineva ceva de greu!?! Ce e ala?[:D] Ieri a fost prima zi adevarata de dupa vacanta. Ca marti am preferat sa mergem in parc, la picnic, o zi relaxanta, singura petrecuta impreuna toti cinci! Iar ieri...[bang] Totul a inceput de dimineata. Una nu voia sa se imbrace cu ce ii pregatisem ca... se vede burta! (ati ghicit, Agata, care e pusa la regim, ca s-a facut cit casa!) Cealalta nu voia rucsacul roz, ci cel rosu, care era spalat si ud pe sirma... Bebe se trezise si voia sa suga. Pun pachet Agatei, ea nu vrea ce i-am pus, vrea si trage de frigider sa-mi arate, pocnind-o pe Tudora care si asa plingea cu lacrimi de crocodil. Ma rog, cu chiu cu vai, dupa ce ma intorc de doua ori ca am uitat cite ceva, ne vedem toti 5 in masina si mergem la scoala. Tati ne lasa acolo, si pleaca mai departe sa o duca pe Tudora la gradinita... plinsete si urlete, ca ea vrea sa o duca mami! Il pun pe bebe in carut, care normal ca incepe sa plinga... Agata se smiorcaie ca intirzie la scoala in prima zi si ea si asa e in intirziere de citeva zile... Reusesc sa-i explic Tudorei ca tati o va duce dimineata, ca eu numai astazi intru cu Agata in scoala, ca e prima zi, dar ca de acum incolo tati le duce si mami le ia. Se lasa convinsa si pleaca masina... La usa scolii, Agata incepe sa tremure, ca ii este rau de la stomac. De ce? De la emotii... si vomita.[bang] O sterg cit pot de bine cu servetelele lui bebe, ii schimb bluza cu tricoul de la sport, norocul nostru si intram in scoala. Ii gasim clasa, intram, cunosc profesoara (cam hitlerista mi s-a parut), predau rechizite, mincare de prinz, pup copil palid tot si plec cu bebe la... cumparaturi. Ca aveam o lista cu necesitati care nu sufereau aminare si pentru care umblu vreo trei ore, in vreo 10 magazine, ca sa iau ce trebuie si sa fiu multumita. Ajung acasa, string un pic, oricum s-a ales praful de ordinea si curatenia mea, acum dupa acest mesaj ma apuc de casa, ca deja e ca la nebuni... si plec dupa fete. Le iau, le duc in parc la tisnitori, stam vreo doua ore la soare si la 5 ajungem acasa. Ii hranesc pe toti si trecem la... lectii![bang] Ioi, doamne ca bine era in vacanta!!!! Groaznic a fost. Tudora voia sa facem litere si cifre (are nsite puzzle-uri si de cind le are, le tot facem, dar nu poate singura, ci doar cu mami!), lui bebe i se pusese pe firul de la veioza, sa-l scoata, sa-l suga si sa-l bage la loc in priza... Daca il luam de la priza, se muta la perdea... si tot asa. Agata incepe sa plinga ca ea nu trece in clasa a 3-a pentru ca e prea grea pentru ea clasa a 2-a![bang] Vine tati, care dupa prima zi de 8 ore de munca, pica lat si doarme pina dimineata. Ma opresc aici, ca daca e sa va povestesc fiecare minut din seara trecuta, termin capitolul![:D] La 9.30 cind dormeam toti, am picat lata pe canapeaua din salon si am dormit acolo, fara sa maninc nimic desi eram lesinata de foame, pina pe la 12 cind s-a trezit bebe. Si dimineata la 6.30 am fost in picioare, pentru ca mi-am dat seama ca daca ma trezesc la 7 nu am cum sa-i scot pe toti din casa la 7.40 si nu se mai pune problema sa mai intirzie Agata la scoala sau tati la servici. Acum ma duc la [curat][spala][rufe][vase], plus ceva de mincare pentru diseara si miine... si asta pina la 2.30 cind plec dupa fete, iar parc, iar lectii, si Agata mai are si ora de patinaj. Tudora are miine, de fapt amindoua au miine, dar sa vedem daca o vrea Tudora, ca anul trecut nu a vrut. Si ziceam ca-l duc dimineata pe bebe la piscina, de unde atita timp si energie!?![bang] SI cine spunea ca-i greu? Ce e ala, frate, ca la mine-s roz toate! Hannen, am nevoie de tine!!!!! Vreau sa invat sa gatesc japoneste... ia zi, cine gateste la voi? S-a deschis aproape de noi un magazin japonez cu de toate si vreau sa invat sa fac supe din alea bune ca la restaurant, feluri doi din alea yamiam... numai sushi stiu sa fac. Ma ajuti? Adica sa-mi spui ce ingrediente sa iau si o reteta, dar in romaneste, adaptata, ca nici asa nu o inteleg, daca ma trimiti la site-uri straine, ma bagi in ceata. Te rog!!! Poate asa iesi din depresie, pentru ca iti dau o ocupatie in plus. Ce faci, esti bine!?! CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU
Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...