Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici fericite cu mai multi copilasi (9)


Recommended Posts

Ce faceti fetelor? Toata lumea bizi bizi? Noi am inceput scoala, de data asta fara emotii, cu ceva 'surprize' din partea scolii.... Sper ca toata lumea e bine si nu v-ati gripat de la frigul de luni de la festivitatea de inceput de an scolar. Fiti atente, baieteii mei implinesc trei ani in curand si se ataseaza de tot felul de oboecte, stiti voi faza aceea de la 2-3 ani. Nu suntem la gradi inca dar ce ma exaspereaza e ca unul din gemeni s-a atasat nu de ursulet sau de paturica, ci DE SALTEA! [bang] Asa ca nu doarme decat pe salteaua lui, numai FARA CEARCEAF, chiar si dupa lupte seculare..... Ceva sfaturi please? Vezi Eliana ce te asteapta? [colegi] Pup toti copilasii, domnisoarele si mamicile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Acum am vazut subiectul,noroc cu Laura ca l-a scos de la naftalina![:D] Nelia ,eu ti-as zice dar nu stiu ce vrei sa stii. Mi-e sa nu ne trezim mutate la "bucatarie" daca ne apucam de retete.[:D] Prima data am sa-ti zic cum se face miso soup. Pt. miso ai nevoie de doua ingrediente,miso paste(pasta de soia fermentata) si dashi.Dashi se face din fulgi de peste(katsuobushi)=dried bonito sau se gaseste gata preparat,instant!Daca il faci din fulgi de peste,ii pui in apa,dai un clocot apoi ii scoti ori cu o strecuratoare/sita mai mare sau transferi supa printr-o "sita" in alt vas.Cu o polonic presezi bine fulgii pescuiti ca sa curga tot "gustul" in supa. Zeama ramasa o folosesti la supa. Daca folosesti instant e mai simplu,dizolvi dupa gust direct in oala. La supa folosesti orice doresti.Tofu taiat (cubulete mici) care poate fi in combinatie cu praz taiat rondele subitiri si care se pune numai la urma dupa ce opresti focul.Tofu cu "wakame"(seaweed) pe care le gasesti uscate sau "crude" cu multa sare.In ambele cazuri se spala cu apa si se lasa citeva minute(cele cu sare le clatesti bine) apoi le tai bucati mici. Nu trebuiesc fierte mult.Pasta miso o dizolvi separat(pui o lingura,cel mult doua depinde de cantitate si de cum va place gustul,mai puternic,mai slab) si cind crezi ca legumele sunt facute,adaugi pasta miso dizolvata in putina supa si opresti focul imediat.Miso nu trebuie sa fiarba. A,mai poti folosi si "aburage"(deep fried tofu) feliat subtire cu wakame sau doar cu ceapa verde taiata rondele subtiri. Alta combinatie "asari"(clams) tot cu ceva fire de verdeata,ce ai la indemina.Ceapa normala,morocovi,shimeji mushrooms cu tofu sau okura,chiar cartofi. Deci in miso poti pune orice doresti.Mie imi place mai usoara ,ne place mai mult zeama si oricum folosesc legume in side dishes asa ca miso o fac fff simpla in ultima vreme.Ba chiar am descoperit niste pachetele cu alge [:D] special pt. miso si fac in asa fel incit mereu am in casa,asa ca nu-i nevoie sa ma zbucium ce pun azi in miso (?)[:D] Pt. mincarurile japoneze este bine sa ai in casa "baza".Baza asta consta in sos de soia "shoyu","mirin" =golden sweet sake folosit numai pt. gatit(poate fi inlocuit cu sake (indulcit cu zahar )sau cu miere de albine. Eu folosesc miere de albine cu succes! Sake=de ala de gatit[:D](eu nu folosesc deloc din motive religioase si imi ies toate mincarurile si fara el),pasta de miso si dashi=fish based soup stock care se gaseste instant sau bonito flakes din care o prepari singura) Goma abura=ulei de susan. Nelipsite din bucataria japoneza sunt si "balariile" marine. Wakame= seaweed Kombu=kelp seaweed Hijiki=edible brown algae) Nori(aonori)=seaweed flake;laver Shiitake mushrooms(uscate sunt cele mai bune si cred ca numai de astea poti gasi) Goma=sesame ... Le-am facut varza.Sper sa intelegi,daca nu ,o iau de la capat![:D] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai, mi s-a sters mesajul. Cred ca oboseala isi spune cuvantul. LA MULTI ANI SARBATORITILOR DIN LUNA ACEASTA!!!!!!!!!!!!!!! Hannen LA MULTI ANI SI LUI INAS, sa creasca mare si sa aiba parte de tot ce-i mai bun in viata!!!!!! Cum v-ati distat la ziua ei? Ati facut chef? Am inceput si noi scoala, gradi si suntem intr-o continua agitatie. Vlad cu Alexandru sunt mucosi, momentan doar muci si sper sa nu fie mai rau, cred ca de la vremea asta care s-a schimbat brusc. Eu nu mai am timp de nimic, toata ziua alerg. La dr. am fost, la gineco si nu mi s-a rezolvat rana, m-a cauterizat iarasi si daca nu trece nici de data asta atunci va trebui sa-mi faca conizatie, o mica operatie pe col. Aseara citeam si m-a cam apucat groaza, dar tre sa fiu pozitiva si sa ma gandesc ca totul va fi bine. Hannen cand ma inviti si pe mine la masa? Interesante retete, eu prefer mancarea chinezeasca, dar am auzit ca mancarea japoneza este si mai si. Cum stai cu odihna? Ca eu nu stau prea bine, mai ales de cand a inceput scoala. Cum merge cu scoala la voi? Laura nu prea stiu ce sfat sa-ti dau, ma gandeam sa-i gasesti o jucarie noua de care sa se ataseze, si pentru saltea sa-i cumperi o lenjerie noua cu preferatii lui, poate asa se lasa convins sa-i pui cearsaf. Bafta si multa rabdare! Unde sunt celelalte mamici?????????? Hai, faceti-va putin timp sa ne povestiti ce mai faceti. Va las ca s-a facut tarziu si sunt tare obosita. va doresc week-end placut! Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga [url="http://community.webshots.com/user/mcrmiki"]Familia mea[/url] Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia cred ca nu mai are timp de nimic[:D].. Hannen, mie imi suna ciudat retetele alea, tot ce ma ispiteste e ca sunt usoare si pe baza de alge marine/peste// N-am mancat niciodata alge marine.. sau cum s-or numi, dar am un feeling ca mi-ar placea.. Nici nu stiu de unde as putea incerca.. Mai, dar miros ciudat?? Anyway, ma dau peste cap si denumirile alea, mi se par blhbhglyg... Micki, eu ma facut cauterizare si dupa aia am ramas insarcinata.. nici nu stiu daca a prins cauterizarea.. succes sa te faci bine.. Laura, dar nu poti sa-l "des-vrajesti" de salteaua aia[:D]? Adica da-o cu niste usturoi, benzina, ceva (e waterproof, nu?) care sa-i faca yack!!! Poate nu se mai apropie de ea.. Oricum, e dulce cred, n-am mai auzit de asa obsesii[pup] Noi am inceput scoala, deocamdata fac eu cu ei, homeschooling, pentru ca aici suntem temporar si nu ma incurc cu vreo scoala ciudata[alcool] .. sunt tare draguti, dar eu cam obosita.. Sa vad cum fac echilibristica cu toate ca deja am ametit [:-@]


Mamica de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miki,adriana,[pup] Ce chef miki ca suntem in post,seara nu ne mai arde de nimic.Asta e valabil si cu oboseala,luna asta suntem prastie. De ex aseara cind am scris mesajul era 2 a.m la mine.M-am trezit dimineata la 7 ,dupa 2 ore de somn,m-am culcat la 10 a.m pina la 13:00 apoi m-am mai culcat urmatoarea dimineata la 5 . Deci stam "bine" la capitolul odihna![:D] Dar e numai temporar,de luna viitoare speram sa ne intram in ritmul normal.copiii si ei dorm tirziu.Amira doarme mai devreme pt ca merge la scoala,insa Isra si Inas dorm odata cu noi,citeodata noi vrem sa dormim si nu putem de ele,sar pe noi,se mai caftesc,ba vor una,ba alta... Adriana,sa stii ca algele alea nu au nici miros nici gust rau.sunt super bune ca sa nu mai zic ca sunt mai bogate in calciu si altele decit laptele& Miki,si in japonia s-au "adoptat" (ca sa nu zic furat) multe retete chinezesti pe care eu le fac in casa!In super-marketuri se gasesc toate instant.De ex. daca vrei sa faci creveti cu sos iute,cumperi crevetii si sosul gata facut,tu numai curati crevetii si pui prazul la urma[:D]. La tofu la fel,este o reteta chinezeasca numita "mabodoufu" pe care eu la fel,o fac in casa,de la 0. Stiti gyoza si shyumai?(http://www.japan-guide.com/r/e107.html) tot chinezarii pe care eu le fac in casa.Adevarul este ca nu fac foile,alea le cumpar pt. ca se gasesc de gata.La fel se gasesc si umplute,dar noi nu consumam din cauza ca sunt numai cu carne de porc. Uitati aici un link,nelia poate te inspira si pe tine! eu deja salivez![pofta] http://www.japan-guide.com/e/e2035.html#yoshoku Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hannen, vreau si eu la tine acasa sa-mi gatesti japoneste....he he he Mie mi se pare greeeeu dar si foarteee bun, cred ca direct la vreun restaurant japonez ma opresc zilele astea ce te admir io pe tine, atita migala la gatit, curatenie, crescut 3 fete si job ( la ce ti-o fi trebuit ??) pe linga astea... eu ma bucur ca am scapat de job ( desi nu pare sa am mai mult timp la dispozitie si sint deprimata uneori ca atitea imi propusesem sa fac cind nu voi mai lucra....iar acum [bang] am uitat sau nu gasesc vreme, energie si elan.....imaginatie...uffff[q][q]) Nelia, nu ne-ai zis cum a fost revederea cu cei doi ratacitori ???? Adriana voi cit mai stati acolo? Si de acolo unde? Nu zburati spre tari mai calde ( NZ, OZ [:D])?? Laura, tu ai 3 baieti? nu stiu de ce aveam impresia ca ai si o fetita? Sau ai ??[alcool] Eliana, ce frumos pare sa fi fost in concediul vostru !! Si io vreau la mareeee. In ultimii 10 ani am avut parte de ea non stop si tot nu m-am saturat !![olala] Miki, cum ai rexzolvat pina la urma cu ai tai si cu business-ul lor?? Mie uneori mi se pare foarte greu in noua formatie, alteori nici nu simt , diminetile trec foarte repede si usor chit ca nu reusesc sa fac prea multe dar pt ca bebe doarme bine si mult ma organizez cit de cit. La prinz iau copiii de la scoala si gradi ( cel putin bine ca nu trebuie sa-i duc eu dimineata), pina acum mergeam in parc direct dar a venit frigul asa ca venim acasa, luam prinzul, apoi Matei la teme, Romana la diverse activitati de-ale ei, mai citim cit alaptez, etc, incet incet trece timpul....Seara, daca am noroc si imi reuseste, la 8 incerc sa fie in pat cu totii sa am si eu timp de mine [olala] . Pina acum pe bebe il culcam primul, apoi eu pe Romana si tati pe Matei ( ii place inca sa i se citeasca ceva seara). Sa vedem daca asta o sa ne fie ritmul si mai incolo.... E bine... ------- eu si cele 3 minuni ale mele ........ Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marimar,[pup] ma bucur ca mai dai pe aici! Sa fiu sincera ,mincarea japoneza se prepara fff. usor!Deci daca nu vreau batai de cap,gatesc japonez.Daca vreau migala ma bag la romanesti sau egiptene. Pt. mine,cind sunt in criza de timp si de idei,numai retetele japoneze ma salveaza.E adevarat ca daca am putea consuma orice de la super-market ar fi si mai usor,preparatul lor in casa de la 0 ia ceva extra timp,dar e si mai healthy,nu???[:D] Voi cit o sa stati in austria?Va mai intoarceti in NZ? Cit despre munca,vai de mine,daca nu ma apucam de ceva turbam!Imagineaza-ti ca de 8 ani tot gravida,alaptat,schimbat scutece...mai aveam putin si uitam cum ma cheama cu buletinul in mina! Pt. mine o activitatea extra e ceva recomfortant,ma incarca de energie sa ma gindesc si la altceva decit la cratitze,spalat,curat,copii....[:D] si inca un secret,nu muncesc full time,nici macar part -time,de aia am timp de una,alta! Muncesc acasa citeva ore pe sapt,vinerea intr-un loc,la sf. lunii vineri si simbata in alt loc...si apoi cu sotul meu cind am cite o zi libera si nu trebuie sa alerg cine stie pe unde.cica muncesc,ma duc la el si stau pe net![:D] Munca tot acasa i-o rezolv![:D] Hai ca m-am laudat destul. Va pup si ma duc la bucatarit pt. ca am inceput sa coc niste cartofi dulci si cam miroase ...a ceva! Sa nu uit,deja am uitat de citeva ori,vroiam sa-i zic Laurei ,ca nu ma pricep ce sfat sa-i dau in legatura cu atasamentul copiilor de anumite obiecte. Eu ma gindesc serios si nu-mi amintesc sa fi avut aceasta periodata cu nici unul din 3 copii! Oare suntem noi mai "nesensibilosi"?[:D] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, ma bucur ca mai intrati si in we. Eu cu chatul pe DC am lasat-o balta... Miha pai tocmai asta e, ca am incercat de toate si dintre toate jucariile numai asta a gasit [bang] Adriana [:D]ai fost dulce, pai tocmai asta ii place ca are mirosul LUI. Toti copiii se ataseaza de un obiect, e ceva normal, dar la unii e mai evident iar altii isi rasucesc parul etc. Problema apare cand il pierd sau se rupe [:I] Adina da am o scolarita de 8 ani si doi gemenei de trei. Cu fetita insa nu am avut surprizele de la baietzei (si, repet, nu are legatura cu nici o sensibilitate emotionala, e o etapa normala). Sper sa va mearga bine si deacum inainte in 5! [flo] FELICITARI pentru homeschooling Adriana. Poate intr-un alt timp, o alta lume m-as apuca si eu [nani]Vise! Eliana ati inceput gradinita? Laura cu [zana] 8,5 ani si doi gandacei de 3 ani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragi mamici cu multi pitici. nici noi nu stam bine cu timpul[:D].... satam,ana asta a fost ingrozitoare la servici, luni nu a funcionat nimic asa ca am tot tras pana la sfarsitul saptamanii sa recuperam. am lucrat saptamani astea chair si in ziua mea libera, fiindca suntem foarte putin personal. Acu parca mi-am mai revenit putin dar am fost tare obosita, si mai ales suparata ca nu reuseam sa-mi vad puii, ajungeam seara pe la 7-7.30 cand ii luam si -i bagam in pat. si am noroc ca inca mai e mama la noi. Dar peste 2 saptamani pleca [q] sper ca de luna viitoare cand incep noul servici sa fiu mai mult acasa. In rest suntem bine. David cu gradinita lui, fetele au inceput si ele gradinita lor, le pace tare mult, plang cand trebuei sa plece acasa[:D]. Mama imi povesteste ca au inceput sa se joace asa cum le-a vazut ea ca faceau la gradi. Cica stateau in cerc educatoarea in miljoc cu un caiet si cantau. Acasa si-au luat animalele de plus le-au pus in cerc Daria a luat un caiet si-l tot rasfoia si tot lalaia[:D]. ....intr-o z v-am admirat copilasii. Saryta ai 3 fete tare dulci. Cele mici seamana tae bine intre ele si par apropiate de varsta asa ca ale mele. Ce diferenta e intre ele?? ...se vede ca sunteti o familie implinita. Hannen, La multi ani Inas, sa cresti mare si sanatoasa..........ce au mai crescut si ale tale. Israa tot asa cretulina e. De fapt toate 3 dar parca ea cel mai mult. eliana, si pozele voastre de la mare le-am vazut, .....de fapt nu numai, am rasfoit mai toate albumele[:D]. A inceput Elena sa se joace cu fratiorii?? Cum se impaca cu ei?? .David saracu cateodata nu mai stie unde sa fuga de fete[:D],mai ales de Selin cand o apuca istericalele ca nu i se face pe plac. Ieri, numai ca-l vad pe David ca iese din casa fara sa spuna ceva. Ies dupa el si-l inteb unde pleca asa, el "numai aici (in fata usii de la apartament) sa nu o mai aud cum striga". Marimar cum e bebele e cuminte?? doarme bine noaptea? Katik, ai inceput serviciul, numai ai timp e nimic?? Mira mami de [url="http://new.photos.yahoo.com/miraklucker/album/576460762395647368/photo/294928804346409398/24"] DAVID [/url](15.08.2002) [url="http://new.photos.yahoo.com/miraklucker/album/576460762395647368/photo/294928804346401061/26"]DARIA[/url](20.11.2004) si [url="http://new.photos.yahoo.com/miraklucker/album/576460762395647368/photo/294928804346410279/32"] SELIN [/url](07.02.2006) [url="http://picasaweb.google.com/miraklucker/Mainau310808"]Poze noi.....cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, de mult n-am mai intrat. Nici nu mai stiu ce sa mai spun. Mi-a fost destul de greu de cand l-am nascut pe asta mic, ca am fost singura cu toti 4 si ne-au terminat si caldurile. Acu las ca plangem dupa ele. Am fost mai tot timpul plecata cu ei pe la stranduri , in imprejurimi sau Ungaria, pentru ca ma terminau daca stateam in casa cu ei. Concediu nu am avut, adica nu a avut sotul, decat asa cateva zile ciupite, iesiri scurte, dar bune si alea. Acum am inceput scoala cu problemele ei[bang], activitatile extra, care ma poarta pe drumuri in fiecare dupamasa, nici nu stii cum e mai bine. Se pare ca am gasit si eu femeie cu care sa las picii, asa ca intr-0 luna maxim doua ( dupa cum v-a accepta diversificarea Victoras) ma intorc si eu la lucru. Cam atat despre noi. Vad ca s-au inmultit mamicile cu multi copilasi. Marimar felicitari pentru bebic, cu intarziere[:I] Hannen, ce post tineti? Ce religie? Daca nu sunt prea indiscreta. Am intrat in ceata total cu retetele date de tine.[:D] Daria- 29.01.1999[zana];Alex - 07.02.2003[bonjovi];Matia - 31.10.2006[copil];Victor -28.03.2008[bb]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...