Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici fericite cu mai multi copilasi (9)


Recommended Posts

Laura, si fii-mea are toto-ul ei, o rata mare galbena si pufoasa, named MACA[:D]. E buna la orice, ca perna, aparatoare, prastie (trage cu ea in mine cand o supar noaptea), batista, e.. mama de-a doua... Dar eu ma bucur c-o are, cred ca e benefic pentru ei sa aiba asa atasamente.. Miha(somleac), a intrat si Alex la scoala? E bine ca nu sunt toti gemeni, na.. ia si tu partea buna.. Eu drept sa spun, m-am obisnuit atat de tare acasa, ca mi s-ar parea aiurea sa ma duc la servici si sa ii las cu altcineva.. Nu ma indispun activitatile casnice, nu imi doresc sa fac altceva.. chiar acum m-am americanizat putin(in sensul ca sunt multe americance cu liota de copii, care traiesc prin orase micute si fac homeschooling, isi cresc acasa propriile legume/fructe, fac niste praji/mancaruri excelente, deci dezvoltarea lor e mai mult pe partea asta... in interiorul familiei.. si mi se potriveste foarte bine, asa ca am luat-o pe panta asta) Urez succes scolareilor, stiu ca e grea adaptarea cu prima zi clasa[pup] Marimar, o sa te obisnuiesti mai bine, lasa, cu timpul[:)].. Sincer, acum ma uit la ei si mi se pare minunat, am uitat toate zilele de gravidenie, alaptarile, noptile nedormite..sunt atat de dulci, nu-mi vine sa cred ca-s ai mei (unde mai pui ca nici nu seamana cu noi[:D])


Mamica de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

somleac, mai povesteste-ne, cum e cu 4 copilasi?? Ce curajoasa sa te intorci deja la servici!!!!! Si ce norocoasa ca ai gasit bona pt toti 4 !!!!! NELIA, LA MULTI ANI FERICITI!!! ------- eu si cele 3 minuni ale mele ........ Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana eu sunt curioasa care este sistemul homeschool si daca se poate practica in America. Hannen habar nu am cum este la voi in post. De ce dormti asa putin. Daca ai putin timp poate ne povestesti cate ceva. Marimar ma bucur ca ti-ai facut timp sa ne mai povestesti cate ceva. Acum este o perioada mai grea, pana va acomodati in noua formatie, dar vei vedea mai tarziu cat de frumos este, numai sa mai creasca putin piticul. Ai mei pana la urma au inteles ca nu vreau afacerea lor, ca nu am timp sa ma ocup, ca nu le pot promite ceva de care nu ma pot tine si au renuntat momentan la cicaleala. Doar cand le spun sa renunte, sa nu mai lucreze atat, incep iarasi cu batutul la cap. Ei nu pot intelege de ce merg sa lucrez pt altii si nu vreau afacerea lor, de unde as avea mai multi bani, dar eu le tot explic, ca aici am un proogram fix, si ma pot organiza altfel. Mira nasol cu lucrul mult, si mai ales ca nu se mai termina. Cum te vei descurca cu copii cand pleaca mama ta? Somelac te simt foarte pozitiva, plina de energie, sunt curioasa cum vei face fata cand vei merge si la lucru. Eu lucrez de la 8,30 la 15,30 si nu prea mai apuc sa fac mare lucru pe acasa in timpul saptamanii, doar mancare. In rest stau cu copii, cursuri, doctori, etc. Nelia este ziua ta? Iti doresc MULTA FERICIRE, SANATATE SI LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!!! Astazi am ajuns cu chiu cu vai de la gradi si scoala si numai ce ma dezbrac, ca incepe Vlad sa se planga, ca-l doare urechea. Asa ca m-am suit in masina si la dr. cu el. Are otita la ambele urechi, la una mai putin, iar dr. mi-a spus sa merg dupa tratament sa-l vada si poate va trebui sa-i scot polipii. Ma gandeam ca nu prea am avut probleme cu Vlad pana anul trecut, dar de un an incoace ma termina cu mucii. Si uite asa s-a dus si ziua de azi, maine sedinta la gradi si la final de zi am reusit sa ma programez la cosmetica, dupa lupte seculare. Nu imi mai suportam fata, arata oribil. Acum nu stiu cum sa fac sa ajung si la coafor, ca eu sunt tare carunta si daca nu ma vopsesc arat oribil. Luni va fi ziua lui Alexandru, daca ma ajuta cineva cu ceva idei, aperitive mai usor de facut, cu ingrediente pe care le gasesc peste tot. Va doresc o saptamana cat mai buna! Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga [url="http://community.webshots.com/user/mcrmiki"]Familia mea[/url] Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mira, inca nu ai inceput serviciul nou? Ce simpatic a fost David ca a iesit pe usa sa nu o auda pe cea mica cum tzipa !!![:D] Miki, face Alexandru 2 anisori????? Vaaaaaai ce trece timpul !!!! Imi amintesc ca erai insarcinata cu el cind incepuse sa-mi licareasca ideea cu 3 copilasi!!!! Ce trece timpul! LA MULTI ANI ( anticipat)!!!! Cu aperitive, hmmmmm, eu nu sint prea priceputa. Pt copii fac mai mult sandwich-uri micute, din piine feliata pt toast,( taiata in triunghiuri unsa cu unt si cu o felie de sunculita, cascaval si o felita subtire de castravete sau rosie si acoperita cu alta felie de piine ). Poate vin alte fete cu alte idei... Facem uneori "muffins" caci la copii le plac, si cele dulci si cele sarate, mai ales daca le fac ei !! http://www.sofeminine.co.uk/w/recipe/r1610/italian-savoury-muffins.html http://www.bestrecipes.com.au/recipe/Savoury-Bacon-Muffins-L921.html Nu stiu ce sa ma fac, Romana refuza sa mearga la gradinita [bang]. Ii placea inainte, am scos-o pe timpul verii ca sa fie cu mine si Matei acasa, acum vrea iar acasa cu mine si cu bebe[q], vrea in parc si la shopping si sa ne jucam acasa !!! Dar nu stiu din ce cauza, tind sa cred ca e putin geloasa ca eu ramin cu bebe acasa si in acelasi timp s-a dezobisnuit de gradi !! Dar deja merge de 2 saptamini, ar fi trebuit sa se re-obisnuiasca. N-as vrea s-o scot de tot, poate o s-o tin 1-2 zile acasa insa daca continua asa.....ca sa vada ca nu o oblig sa mearga si apoi cred ca va vrea din nou...sau sper !!! Si asa programul e doar pina la 12.30 - 1 !!! ------- eu si cele 3 minuni ale mele ........ Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia e ziua ta?...pai atunci iti doresc si eu La multi ani, multa sanatate si numai fericire. Adina, probabil e asa cum zici tu, romana e putin geloasa pe bebe ca el ramane cu tine si ea pleaca. Nu o poti duce numai 2-3 zile?? ... de miercuri incep, si astia au tras de mine acum la final, suntem tot mai putini oameni, eu m-am oferit sa-mi recuperez cele 2 zile in plus de vacata luata, si uite asa...saptamana trecuta s-a mai defectat si programul cu care lucram si zi intreaga nu s-a miscat nimic. Dar nu-i nimic recuperam in weekend. In sfarsit a ajuns vremea sa evadam fara copii[:D] Mcrmiki, multa sanatate la Vladut!! ... pai ramane sotul ca si pana acum, toamna are deobicei cevaq mai mult de lucru si e chemat in plus la firma. De aceea a si venit maam aici. Peste 2 saptamani ne reluam programul nostru normal. De aperitive nu stiu nici eu ce sa-ti zic...eu am facut niste senviciuri cu tot felul pe ele, dar de care copii nu s-au atins. In schimb saratelele, cips si toate minunile astea le-au topit....plus un tort mareeeee sa ajunga la toti[:D] ....cu gradinita la noi merge foarte bine. sunt amandoua, se au una pe alta, poate si de asta la noi a fost asa de usor cu acomodarea. Ieri cand le-a dus era o alta educatoare. Nu prea au indraznit sa intre, se tot tineau de bunica-sa, apoi cand le-a lasat se tineu una de cealata imbratisate[:D] Va dorsc multa sanatate la mari si mici....si o zi buna Mira mami de [url="http://new.photos.yahoo.com/miraklucker/album/576460762395647368/photo/294928804346409398/24"] DAVID [/url](15.08.2002) [url="http://new.photos.yahoo.com/miraklucker/album/576460762395647368/photo/294928804346401061/26"]DARIA[/url](20.11.2004) si [url="http://new.photos.yahoo.com/miraklucker/album/576460762395647368/photo/294928804346410279/32"] SELIN [/url](07.02.2006) [url="http://picasaweb.google.com/miraklucker/Mainau310808"]Poze noi.....cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia ,la multi ,multi ani fericiti si sanatosi ,plini de bucurii alaturi de cei dragi si cu mai putine scenarii[:D] Te pup cu drag![pup][pup][pup][pup][flo][flo][flo] Hai ,unde ai fugit?Nu vrei sa dai tortu`?[:D] Fetele,scuze pt. intirziere(cu raspunsurile) dar m-am prins pe la alte subiecte. Somleac,miki,noi suntem musulmani si postim in luna a 9-a a calendarului islamic,in luna Ramadan. Postul inseamna sa te abtii de la apa,mincare(fumat,orice ar intra in organism) si relatii sexuale de dinainte de rasaritul soarelui,pina la apus. Dupa apus,la timpul celei de-a 4 rugaciune zilnica ,"rupem" postul si pina la revarsatul zorilor se duce o viata "normala"[:D] In aceasta luna trebuie sa postesti si cu sufletul,nu numai de la cele trupesti.Sa te abtii de la vorbe urite,sa-ti feresti ochii de "rele" ,sa citesti mult din Coran si sa te rogi. Spre deosebire de lunile normale,cele in care nu postim,in Ramadan ,dupa rugaciunea de seara se face o rugaciune mai lunga numita "taraweeh" si alta inainte de rugaciunea de dinaintea revarsatului zorilor,numita "tahajud". Ne-am dat peste cap programul de somn pt. ca fiind ocupati (eu cel putin fac multe treburi casnice seara ,in special in zilele mai calduroase cind ma abtin sa le fac) asa ca,de cele mai multe ori trece de miezul noptii.Si apoi decit sa ma culc la 1:00 a.m si sa ma trezesc la 3:00 a.m mai bine nu dormim deloc pt. ca la 3:00 ne lovim de pereti.[:D] eu am stat treaza mai putin,sotul meu e cel care sta treaz,pregateste micul dejun si ma trezeste si pe mine la 3:00. Facem cu rindul.eu dorm seara,el dimineata cind eu ma trezesc si pregatesc copii de scoala,gradi! Luni dimineata a stat si-a tras de mine sa ma trezesc pina la 7:20 a.m Era asa tirziu,wow,dar dormisem la 4:00 si ma simtisem rau cu o seara inainte asa ca ii era si lui mila,ma mai lasa cite 5 minute,iar tragea de mine. Daca era dupa el trebuie sa nu le mai duc nicaieri si sa ma odihnesc! Cam asta despre noi si despre insomniile noastre. Va pup pe toate si ma duc sa pun si eu caprele la culcare,capre care au topait azi de la 11:00 pina la 15:00 in parc!!!e 22:17 si ele inca nu dorm![bang][bang]De unde au atita energie nu stiu! Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bey,nu mi scrie nimeni nika. V-am shocat?[:D] Hai curaj,curaj![flo][flo] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hannen nu ne-ai socat, mi-e imi place sa stiu cat mai multe despre viata oamenilor care respecta alte religii. Cred ca daca le-am cunoaste asa , prin prisma oamenilor care le traiesc, si nu a celor care le propovaduiesc/folosesc nu ar mai exista atat ura cu temei religios. Eu tot nu am inteles cum e la voi cu dormitul/nedormitul. Si dupa apus poti manca ce vrei? sau si atunci te retii in vreun mod. Noi am avut probleme cu Matia, mi-a facut duminica noaptea o laringita cu edem de glota, motiv pentru care am ajuns la urgenta. Toata saptamana ne-a fost data peste cap din cauza asta. Nelia la multi ani cu intarziere.[flo][flo][flo] Miki eu practic nu am lasat de tot serviciul. Mai mergeam si pana acum cu toti 4 dupa mine, ceea ce n-a fost foarte usor. Plus mai lucram noaptea si coordonam peste zi de la telefon ce se putea. Asa ca mai greu decat acum nu stiu daca-mi va fi. Bona este practic numai pentru 2. Matia si Victor. Daria are 9 ani jumate si nu mai are nevoie de bona, ba chiar poate ajuta la nevoie ca se descurca foarte bine cu fratii mai mici. Alex e la gradi pana dupamasa, apoi face inot asa ca ajunge doar dupa 18. Felicitari pentru Alexandru. Sa creasca mare sanatos si voios. Marimar parerea mea e sa nu o lasi sa stea acasa, asa pur si simplu pentru ca are ea chef. E clar geloasa, dar nu va fi foarte multumita ca tu ai cedat. Plus de asta data viitoare va cere tot mai mult. Poti insa sa ii spui ca daca va fi cuminte si va merge la gradi , peste 1-2 saptamani vei face eforturi (maaari) sa o poti tine acasa. Te inteleg cat se poate de bine ca si eu am trecut prin asta cand l-am nascut pe Alex. si eu am cedat cand nu trebuia si mult mai rau am facut. Ai grija ca fetitele mai sufera si din faptul ca nu sunt ele mamele. Asa ca sa stea cat mai mult timp pe langa tine nu-i va face foarte bine. Eu am mai folosit ca recompensa pentru Daria iesitul la cofetarie sau piza numai cu ea. Nervi de otel si tie. Cu 4 copii nu e mult mai greu decat cu trei. Singura problema e diferenta asta foarte mica intre ei. Ce ma streseaza pe mine e cantitatea uriasa de haine de toate felurile, murdare, curate, de pus in dulapuri, de calcat, de intins, parca cateodata incep sa umble singure prin casa. Si mancarea bineanteles. Cand mancam toti odata se termina si vesela din dulap. Noroc ca Vicor doar a supt pana acum. Saryta tie ce-ti mai fac iedutele? Doamne de cand n-am mai intrat la fulguleti. Am vrut sa intru o data si am nimerit in plin scandal si am lasat-o balta.Matia se poarta cu fratiorul absolut normal. Cand protector si dragastos cand gelos si violent. Asta e. Noapte buna. Daria- 29.01.1999[zana];Alex - 07.02.2003[bonjovi];Matia - 31.10.2006[copil];Victor -28.03.2008[bb]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani, Nelia, cu intirziere[:I][flo][flo] Si la noi e bine, nu e asa cald, asa ca e destul de usor sa tii postul, inca nu au dat caldurile. Cu gatitul, mai la vale[:D], am facut mai ales supa de frike (griu) si ce-a mai fost prin frigider, asa ca nu m-am omorit la capitolul asta. Cu scoala, am predat inca un partial si ma relaxez citeva zile pina incep sa-l pregatesc pe al 3-lea[q]. Bb e bine, creste, peste 3 sapt ma duc la spital sa-mi faca cerclaj si cam atit. Hannen, e bine ca cuscrul te ajuta, al meu are teoria ca daca e prea mult sa fac, sa las pe alta zi, ca n-au intrat zilele-n sac[:D]. Dimineata mincam ce mai e prin frigi, nu pregatesc decit o cafa sau ceai. Noi nu mincam nici in afara postului ca oamenii mic-dejun, cum sa mincam acum, nu intra! Fetelor, va las ca s-a sculat trupa si e timpul de echipare![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...