Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici fericite cu mai multi copilasi (9)


Recommended Posts

Hannen, [pup], ca tare imi place de tine! Eu ar trebui sa iau ceva lectii de la tine, ca m-am relaxat prea tare. In afara de mincare, unde intr-adevar fac eforturi sa pun tot ce trebuie pe masa si cit mai sanatos (noi mincam doar la japonezi in oras, ca nu-mi ies acasa ca acolo) si de regulile stricte de igiena si curatenie, in rest sint taaareee relaxata... o saptamina, si intr-o noapte cad lata ca sa calc de exemplu, sau sa fac cine stie ce prin casa. E bine ca esti ordonata, sa stii, eu sufar din cauza faptului ca nu sint si muncesc de doua ori mai mult pentru ca fac atunci cind se aduna. Nici asa nu e bine! Singurul lucru pe care trebuie sa ti-l spun este ca poti sa faci tot ce faci atit timp cit nu tragi prea mult de tine. Adica in limitele tale. Stii, fetitele tale si sotul tau nu au nevoie de tine numai acum, cit sint mici, ci si mai tirziu, toata viata ta. Si cu cit este mai lunga viata ta si mai lipsita de boli, cu atit fericirea lor este mai mare. Iar acele medicamente nu-ti aduc sanatate, dimpotriva, ci doar o relaxare, care e falsa dupa parerea mea. Relaxarea trebuie sa ti-o oferi tu. Supape. Asta e cuvintul. In toata nebunia zilnica trebuie sa gasesti supape prin care sa respiri doar tu, separata de restul. Intelegi? Prioritati si supape - astea sint cuvintele cheie ca sa rezisti si sa nu ajungi sa plingi pe umarul sotului. Si eu mai pling, dar sa stii ca si el o mai face, ma rog, nu chiar plinge, dar mai pune capul si el pe umarul meu, ca si lui ii este greu. Bine ca avem umarul ala... altfel ar fi si mai rau. Vezi, eu sint optimista lu' peste, vad intotdeauna partea plina a paharului si bineinteles ca cea curata.[:D] Sa stii ca fara casa aspirata in fiecare zi se poate trai, dar fara o mami si o sotoe sanatoasa, calma, relaxata, fericita si multumita si de viata ei, nu numai de cea a celor dragi, nu prea! Copiii si sotul sufera mult mai mult in al doilea caz, decit in primul, care, fie vorba intre noi, ori ca dai ori ca nu dai cu observatorul, pentru ei e totuna.[:D] In schimb o voce ridicata si o stare a noastra proasta, un copil tine minte mult timp! Eu iti spun toate astea pentru ca mi le spun si mie sau mi le spuneam, ca acum de multe ori sint mai relaxata chiar decit ar fi cazul... in privita treburilor casnice vreau sa spun, ca altfel am si eu stol de pasarele, nu una-doua.[:D] Sotul ma tachineaza si cind simte ca ceva nu e in regula face usti-usti prin aer, ca si cum ar alunga niste pasari sau spune: ei, de cind nu am mai vazut noi Pasarile, chiar imi era dor de filmul asta... Sau ma mai binedispune cu ceva amuzant, cum ar fi de exemplu: ia sa vad pe cine mai ingropam si se aseaza la calculator si cauta spectacole, concerte... De ce spune asa? Pentru ca mi-a luat bilet la James Brown si domnul respectiv a binevoit sa moara cu cite va zile inainte de spectacol si tare trista am mai fost ca nu am apucat sa-l vad si eu live, ca tare imi mai doream.[:D] CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU
Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nelia, ce rau imi pare ca nu stam mai aproape deoarece noi "consumam" cite un film aproape in fiecare seara si uneori avem si vecini sau prieteni de familie musafiri la o seara de "cinefilism", dupa ce dorm copiii... Sotul meu exact ca si al tau isi aminteste cu mare exactitate filmele vazute chiar cu multi ani in urma...Eu mai adorm daca se nimereste ceva care nu ma atrage...[:I] Inainte sa-l cunosc pe el, aveam o impresie destul de "proasta" despre "cit de cititi" sunt occidentalii "de rind"...Cind mi-am dat seama ca el cunostea atita istorie si citise atit de mult, am ramas muta de admiratie...!Ah, si mai are si simtul calitatii, spre deosebire de mine care mai sunt uneori incintata si de productii mediocre...[:D] I-am gasit tradusi Sadoveanu(Baltagul) si Zaharia Stancu (Descult) si i-au placut chiar, mi-a facut comparatie cu niste autori de aici de prin secolul trecut. Vorbind de filme, saptamina trecuta am vazut doua care m-au impresionat: Maria full of Grace (despre o tinara columbiana care fusese atrasa in traficul cu droguri) si Non ti muovere (o poveste un pic mai neobisnuita plasata intr-un decor foarte realistic, a unui chirurg italian care intilneste o femeie simpla si au o aventura cu urmari tragice). De citit am timp dimineata foarte devreme vreo ora-doua, inainte de plecarea copiilor mai mari la scoala...In ritmul asta merge incet, dar asta este... Da, ma refeream la o carte buna (daca exista)despre perioada (de tranzitie) dupa 1989... La un moment dat ma batea gindul sa incerc niste traduceri din romana in suedeza a citorva opere literare cunoscute, insa m-am interesat si nu prea as avea de unde sa scot din buzunar fondurile necesare editarii aici, fiindca statul nu ofera sprijin cultural decit o infima parte...si nu se stie ce soarta va avea dupa publicare... Hannen, aici multi sunt depresati din cauza perioadei intunecate a anului (iarna e foarte lunga 4 luni si mai mult in nord). Si eu sunt un pic perfectionista, dar am si momente in care nu pun la calcat decit hainele care nu ar arata bine altfel...Aici din fericire au o masa gratuita la scoala si nu mai trebuie pachetele.Fetita mea cea mare este acum interesata de haine, muzica, etc fiindca este in perioada pre-adolescenta...Peste citiva ani voi incepe sa ma ingrijorez si mai tare... Eu recunosc, am intrat la McDonald in niste tari islamice si acolo am observat ca era mentionat hamburger cu halal...De carne de vita nu ma ating, dar aveau un pui la gratar in sandwich de paine arabeasca cu salata de nu mai puteam dupa el![:I] Si niste dulciuri la cofetariile lor...de ma topeam! (eram si in luna a sasea [:)]) Gata, ma duc ca azi am fost total off-topic... Mariana mami de Monica, Matei, Markus, Magda si Mena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI TUTUROR SARBATORITILOR DIN ACEASTA LUNA!!!!!!!!!!!!!! Vai cat de mult ati scris! In primul rand vreau sa o felicit pe Dodo, sper sa fie sarcina ok, sa nu aveti nici unul probleme. Te-ai mai obisnuit cu ideea? Ce spun copii, sotul tau? Marimar si eu spun ca ar trebui sa te concentrezi cat de mult poti pe Romana. Imi spunea cineva ca, copilul mijlociu, in cazul familiilor cu trei copii, se simte cel mai dezavantajat, pt. ca el nu a fost nici primul, nici ultimul. Aveti avantaj ca ea este fetita si poti face chestii diferite cu ea, ca intre fete, la noi este mai nasol pt. ca sunt toti baieti si nu pot face cu Vlad ceva total diferit. Si la noi sunt probleme cu Vlad, mijlociul, cu toate ca am incercat sa fie totul ok, dar el este cel morocanos, cel care se mataie din orice si nu mai stiu cum sa-l iau ca sa fie bine, este f.f.f. incapatanat, si aici cred ca este si gelozia. Un sfat foarte bun cred ca ti-a dat Nelia sa incerci sa petreci cate putin timp separat cu fiecare. Oricum bebe este mic si el nu stie cat il bagi in seama, asa ca profita de timpul asta, pana nu te monopolizeaza bebe. Sa fi atenta la musafiri care vin si lauda bebe si sa le spui ca si ceilalti doi sunt la fel de frumosi, dulci, etc. Hannen eu cred ca singura problema la tine este ca AI OBOSIT. Cum iti spuneau si fetele eu cred ca nu se intampla nimic daca nu faci curatenie zilnic si pana la urma daca, continui asa intr-o zii vei pica si atunci ciine le va mai face pe toate. Cred ca iti lipseste o vacanta in doi, departe de tot, de toate grijile, o vacanta in care sa nu mai fi nevoita sa dai cu aspiratorul, sa faci mancare, sa speli copii si multe altele pe care le faci zilnic. Daca asta nu se poate, ar fi binevenita macar o seara in oras, si poate gasiti vre-o vecina care sa stea cu copii. Poate ai putea sa mergi la un aerobic cu o prietena, oricum trebuie sa te destresezi cumva si trebuie sa ai grija de tine. Nelia ma bucur ca ai revenit, imi plac postarile tale si sfaturile pe care ni le dai. Mariana te admir, cum te descurci cu copii, cum te organizezi? Mira cum a fost la gradi? Eu vreau sa va spun ca am fost la gineco si m-am facut cauterizarea si nu a fost asa nasol precum am crezut. Acum fac tratament si astept sa merg apoi la control sa vad cum sunt, sper sa treaca, sa nu ajung la operatie. Cu dentistul aproape am terminat, mai am o lucrare de facut, dar astept sa se vindece gingia. Oricum nu ma voi mai lasa cu doctorii, voi merge la control tot timpul. Vreau sa-i duc si pe copii, cu toate ca nu vad nici o carie, dar sa se invete cu controlul periodic, plus ca am inteles ca la dintii definitivi ii poate infolia cu ceva care ii va proteja. Bogdan si Vlad sunt plecati de luni la soacra mea, sambata mergem sa-i luam si probabil ca vacanta asta nu vor mai pleca. Va las ca este foarte tarziu si maine iarasi la lucru. Katy ai inceput lucrul? Ce faci cu copii? Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga [url="http://community.webshots.com/user/mcrmiki"]Familia mea[/url] Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mariana, o voi intreba pe prietena mea si iti spun daca merita ceva citit. Si ma gindesc si eu, ca doar stiu cam ce a iesit, numai ca acum e pauza mare in capul meu. Si tu adormi la filme?[:-)))] Mcrmiki, Agata are vizita la stomatolog o data la sase luni, de la 3 ani. Ii curata, ii fluorizeaza si vitaminizeaza (e o spuma pe care i-o pune pe dinti citeva minute). A facut si doua radiografii pina acum, sa vada daca e totul in regula si cu cei care vin... Iar acum in septembrie, pe 8 parca, mergem sa-i imbrace maselele din spate, definitive (eu nici nu stiam ca are asa ceva). Si tot atunci are si Tudora a treia incercare de mers la dentist, am mai fost de doua ori cu ea si nici nu a vrut sa intre in cabinet.[:D] Agata e un pacient perfect! Si asa a fost de cind am dus-o prima data. Sint tare stresata cu dintii lor, ca e am mari probleme, adica acum sint imbracati, dar am avuuuut... CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU
Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia,miki,ati scris de parca ar fi vorbit sotul meu .Serios! Exact asa imi zice!Ca ei au nevoie de mine si de acum in colo.Daca eu trag de mine acum pina cad lata ,daca ma "uschesc" cine are grija de ei?Stiu,stiu,nici eu nu ma simt ff comfortabil cu gindul ca iau medicamente,dar incerc si asa pt. putina vreme. Si ai perfecta dreptate,chiar ca nu observa daca e curat!Ei s-au obisnuit,adica e ceva normal.Sotul imi multumeste zilnic pt. ca am grija de ei si imi zice ca nu-i necesar sa ma "omor" singura.Cit de relaxare,sau o noapte/zi numa` in doi,moama ce-am mai fugi in lume![:D][:D] Pt. mine este un mare ajutor faptul ca "umarul" sotului e la dispozitie oricind.Nu pling des,dar cind am sufletul "incarcat",cind nu sunt in apele mele,ce bine e ca ai cui sa-i zici.Asta este ceva normal la noi,asa cum ziceam zilnic stam ca doua tzatze la taclale,e cel mai asteptat moment al zilei![:D] cu filmele deocamdata am luat o pauza,prea intrasem in febra si dormeam fff tirziu! Mariana,faza cu suedezii depresivi am auzit-o acum citiva ani pe la TV cred! Si fiindca miki,a adus vorba de copilul mijlociu,cred ca o mare contributie la starea mea a avut-o si faptul ca mijlocia m-a turbat!E de un egoism rar.Ambitioasa!Geloasa!Stiu ca are nevoie de atentie,si tocmai asta face,face orice sa atraga atentia asupra ei,fie chiar si numai rele/boacane.Nu conteaza ca e certata!Ea vrea atentie!De plins nu mai zic!Deja am alergie,cind le apuca,le apuca in grup!Dar Israa zici ca asta-i scopul ei in viata,sa plinga!![bang][bang] Facem tot posibilul sa-i acordam atentie,sa nu se simta neglijata.Am mutat scaunelul de bb in spate si ea sta in fata linga mine.Imi cinta,vorbim,povestim dus/adus de la gradi! Seara cu taica-su la fel,au momentele lor de iubire,de gidilat.Simbata si duminica cu mine.Dar sa-i ofer timp numai ei ,poate cind doarme cea mica,altfel noooo way!Se gelozesc de numa,numa!Si ea vrea la mine exact cind se atinge una dintre cele mari,trage de ele,le impinge,ma trage pe mine de haine sa ma ridic,se pune pe urlat! Na,c-am zis-o si pe asta![:D] De certuri am mai povestit pe la alte subiecte.Acum isi scot ochii,acum se iubesc de numai pot!Te doare capu` ce mai! Las mesajul neterminat,fug la munca.Pe amira am expediat-o la o mamica (copii ei imi sunt elevi).A vrut sa o ia la ea acasa sa se joace!Amira s-a trezit de la 5:30 si asteapta imbracata.Pina la 10:30 a asteptat sa vina sa o ia!Cu ceasul in fata![bang] Tineti-mi pumnii ca am emotii,n-o "cunosc" prea bine pe tipa si mi-e sa nu dau in paranoia!Eu sunt cu scenariile ,scenarista trebuia sa ma fac,de filme horror![bang] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba, te rog, aia cu scenariile sint eu! Deci tu si lucrezi (ca ai zis elevii mei, elevi la ce?) Scuze, probabil fetele stiu, dar eu nu... dar acum stiu ce e si cum e sotul, ca te-am citit la alt subiect.[:D] Si la mine Tudora a intrat intr-o faza un pic mai altfel... dar la cit de cumintica a fost pina acum ar trebui sa nu spun nimic. Astazi am fost intr-un magazin sa ma uit dupa un covor si i-am zis sa stea linga mine si s-a trinit pe jos, acolo, si a inceput sa plinga. Noroc ca eu sint calita la scoala Agatei, asa ca nu mai dau de mult importanta la crize de genul acesta... plus ca am obrazul tare gros fata de oameni. Bine, ca aici nici nu se baga nimeni, nu se uita nimeni urit, daca ar fi facut in Romania o scena ca aceasta, cred ca se aduna tot magazinul... sa ma arate cu degetul, bineinteles. Dupa ce i-a trecut, a venit si a zis ca vrea sa ma pupe... am lasat-o sa ma pupe si apoi s-a purtat ca si cum nimic nu s-a intimplat.[:D] Dar in seara asta am spalat-o pe cap (na-na-na-na! sic!), ca nu-i place sa o spal si e un chin pina o termin. Dar i-am zis: alta data te mai tavalesti pe jos? Nuuu! Daca da, atunci de fiecare data va trebui sa vin sa-ti fac baie si sa te spal si pe cap, ca nu poti sa te bagi in pat murdara...[:D] CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU
Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E ceva adevarat, ca si pe mine mijlocia m-a capiat raurauraurauraurau de tot[q].. Tot asa, incapatanata, crize, gelozie, da-o jos pe bebe si ia-ma pe mine.. etc.. Si nu e lipsita de atentie, dragoste... deloc.. Oare se vor estopma iesirile astea? sau eu vom demisiona din functia de Wonder Woman??[:D]


Mamica de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia,hai ca ne-am intins la vorba dar am uitat sa te intreb ,ti s-au intors "ratacitorii" acasa?[:D] Cum a fost in Japonia.Sper ca [tel] n-a avut urmari nedorite![:I] miki,[pup]am "sarit" peste sfaturile tale din viteza/neatentie!Sa stii ca asa e,am obosit!Ne-ar prinde bine citeva zile singuri,dar nu avem cum ,nimeni nu ti-ar tine copilul ,mai ales 3,aici e alta mentalitate,nu prea exista bone sau vecine asa binevoitoare.Unde mai pui ca si noi ne-am simti vinovati fata de copii sa plecam undeva fara ei.Dupa sac si petec,asa si noi doi"[:D] Stii ce mai facem.Ziua,cind sunt la gradi/scoala si eu cica n-am nimic de facut[:D] ma duc la el la munca si mai iesim pe ici pe colo.Chiar daca e vorba doar de munca si trebuie sa treaca pe la mai multe firme,noi cica avem intilnire!![:D]Ca doi porumbei![olala] Tare fain mai e!!Nu ne urla nimeni in spate(in masina) nu sare nimeni din scaunel,nu face nimeni slalom peste banchete ,nu face nimeni cu mina conducatorilor auto din dreapta/stinga/spate(eventual chicoteli si se ascund),nu se catara nimeni pe mine ca vrea in brate,nu varsa nimeni suc pe banchete....cum ziceam,e tare bine![:)] Simbata dimineata cind le vad cu forte proaspete si daca eu ma simt slabita(ca altfel le duc la riu,in parc,batem magazinele...) ne ia sotul cu el.In fiecare simbata are munca(licitatie) in alt oras.Distractie maxima pe plozi!Si ce bine de mine,scap de o zi de frecush singura,asa in doi,le tinem piept vitejeste![:D] nelia,eu sper sa scap cit mai repede de crizele fii-mii ca altfel ajung la aia "veseli"[:D] Stiu,am citit de "transformarea" de la 3 ani,cind ajung din ingerasi ,[}:)] .Ea se apropie de 4 ani dar nu da semne de vindecare.Si cind mai aud babutele ca-mi zic ca asa sunt mijlociii!Sa te tii de acum boacane!Imi vine sa [bang] Azi la gradinita am avut un incident.Un baietel ia zis Isrei cum a intrat pe usa "Isura debu!"(adica grasa) Si a zis de vreo 3-4 ori si nici o educatoare din 3 cite erau n-au zis nimic pina n-am ridicat eu vocea la el si i-am zis," de ce o faci grasa?Daca eu iti zic tie pitic ,cum ar fi?"El a fugit si educatoarele au inceput sa-si ceara scuze pe un ton miorlait.Le-am zis si lor,va rog frumos sa aveti grija ,daca eu nu interveneam voi nu ziceati nimic,de aia ajung mari si te ingrozesti de ce le trece prin cap,cit de rai ajung unii!! Am venit acasa cu niste nervi![:(!] Mai ales ca aseara mi-a facut iar pishu in pat.E a doua oara in 2-3 sapt.In pat la noi.De vreo 3 luni nu mai vrea sa doarma in camera ei,in patul ei ,si se culcuseste linga taica-su.Daca cumva o pacalesc si o duc in camera ei,sau o duc in brate dupa ce adoarme cind se trezeste vine tiptil si se furiseaza ori linga taica-su,ori la picioarele lui. Prima data l-a baltit pe tac-su tot!Aseara a facut balta la picioarele lui de se foia omul si nu stia ce-i asa rece .Cind s-a trezit ,s-a trezit cam nasol,a avut un coshmar(a visat c`am murit io)A dat vina pe pishu lu` Israa![:D] Cind o intreb daca stie ce-a facut zice ca da,"am facut pishu in pat".De ce? "pai era asa bine in brate la papa ca n-am vrut sa ma duc la toaleta!"Azi dimineata la fel,n-a vrut sa se duca la toaleta.Probabil de teama sa nu piarda locul din pat de la noi. Azi mi-a dat ordin ca de obicei,vrea baloane si doua masinute . Cred ca am sa-i cumpar![^] Voi ce ziceti?? Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ariana,pe aici se zice ca mijlociu/a= rebelul/a familiei! Si mie mi-e groaza ! Deja nimic nu mai are efect,adica eu sunt si slaba de inima maica,nu pot sa le pedepsesc,desi taica-su zice ca ar trebui! Acum a prins un tupeu.Daca-i zice taica-su "daca nu maninci iti maninc eu portia",ea raspunde "ia sa te vad cum mi le iei,hai incearca!" Daca ii zic ca se supara taica-tu pe tine si te cearta(cind face ceva rau) imi zice "si ce daca,poate sa se supere ,nu ma deranjeaza!" Are niste cuvinte in vocabular!Te da jos!De mica am observat ca nu asculta la copii la gradi ci la educatoare!Vorbeste foarte politicos,numai cuvinte alese![:D]Si da niste raspunsuri inteligente! Rasuceste toate conversatiile ca sa iasa in favoarea ei totul! Am avut o perioada in care credea ca daca o cert,sau sunt suparat pe ea ,inseamna ca o urasc![bang][bang] Nici acum nu prea i-a trecut!Cind o cert(cert,nu stiu cum sa-i zic,suna cam nasol) adica ii atrag atentia sa nu mai dea in Inas,sa nu-i mai ia jucariile cu forta,sau sa-i imprumute cite ceva...ea incepe "mama,nu-i asa ca o urasti pe Israa?" Asa e in japoneza,iti folosesti numele din dotare [:D](nu neaparat,dar se poate si asa,pina invata copii eu/tu/el/ea...) Nu stiu sincer cum sa depasim sau daca vom depasi fazele astea.si noi ne dam toata silinta.Daca unul e suparat,celalalt le ia apararea.Daca unul e ocupat,celalalt se joaca cu ele,citim carti,facem jocuri,ne uitam la desene,ne gidilam,ne fugarim,ne iubim,ne pupam ,asa la gramada! Noi adultii nu facem "urit" nu ne certam in fata lor (si chiar daca suntem botosi noi nu ridicam vocea ) asa ca ...copii nici nu realizeaza .Nu ii traumatizam ,zic eu! Si totusi se pare ca mijlocia mea are nevoie de CEVA!!!!Atentie,in cel mai probabil caz,singura,doar ea...hmmmmmmmmmm Oftez!Nu stiu ce sa mai zic![:(] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cea mijlocie a ta e de virsta mijlociei mele. Tudora are 3 ani si patru luni. E o perioada destul de critica, o stiu si de la Agata, desi Agata are cam 3-4 pe an, ca sa zic asa...[:D] Eu nu am probleme deocamdata cu ea, in afara de aceste crizute, care abia au aparut. E cea mai linistita dintre toti, cumintica, dar tare sensibila, interiorizata si incapatinata. Cu Agata mi-e greu pentru care personalitate puternica si e destul de rebela, ea e rebela familiei noastre (seamana cu ma-sa), dar ca si mine, nu tine suparare, e extravertita si acum ne certam, in secunda doi ea e cu zimbetul pe buze. Tudora, in schimb, tine suparare, se duce singura undeva in casa si numai vorbeste cu nimeni. Si daca ii fac o observatie sau ridic un pic tonul, nici nu se pune problema de pedepse, ia o atitudine e copil abuzat... de ma si enerveaza. Cu aia mare sint mai repezita, ma port asa cum imi vine pentru ca si ea le ia la fel, nu pune la suflet, ca stie ca o iubesc, orice ar fi... dar cu Tudora ma port mai rau decit cu oul. I-a dat ta-su o singura palmulta usoara la fund, ca a varsat special o cana cu lapte in bratele sora-sii... si intr-o zi mi-a dat un cap in gura de-am vazut stele verzi (asa face, cind se supara, da cu capul... tauras) si am intrebat-o de ce face asta, eu dau in tine? Nu. Atunci de ce dai? Nu stiu... tati did... once! Am ramas blocata, pe cuvint cu o singura data i-a dat, de fapt a ridicat-o de o aripa de pe scaunel si a fost mai mult gestul de a da, ca nu e el omul care sa faca asa ceva. Si de atunci ii zic printesa cu mazarea de sub fund... Nici noi nu le batem (adica batem, palmute), nu le pedepsim decit ff rar, si in general taiat desene sau altceva care le place sau le mai iau cite o jucarie preferata si o arunc pe raft in camara... le iau mereu pe cele care fac zgomot mai mult, profit si eu ca sa le mai manejez nervii rusilor de jos. Si sint ferma pe pozitii doar cu citeva reguli, in rest cresc cam de capul lor, cum mi-ar spune maica-mea daca ar vedea. Eu tot timpul imi spun, ei, or creste ele, doar n-or ramine mici... se vor cuminti![:D] Dar ce povestesti tu acolo, e altceva. Nu mi se pare in limitele normale. Nu te superi ca iti spun, dar faptul ca face pipi in pat poate avea o cauza, faptul ca face lucruri mai putin bune ca sa atraga atentia, iar e ceva... Poate ca intr-adevar sint semnale pe care le trage. E prea mica sa poata exprima totul in cuvinte. Cind avea Agata intre 2 si 3 ani si chiar dupa, spre 4, mi-a fost destul de greu cu ea... dar ma uitam la ea, in ochii ei dupa ce facea facutul si vedeam ca nu vrea sa faca, adica pur si simplu facuse pentru ca asa ii venise, dar nu pentru ca voia sa faca ceva rau, nepermis, care stia ca ma supara. Cind a mai crescut si a inceput sa vorbeasca bine, chiar asta spunea: a facut pentru ca asa i-a venit. Ei, dar de ce-i vine, asta e problema. Fetita ta deseneaza? Incearca sa o pui sa deseneze ce simte cind face ceva care te face sa-i atragi atentia ca nu e bine. Dupa culorile pe care le alege, dupa forma desenului, chiar daca nu iese mare lucru, poti sa-ti dai seama de ce simte. Asta facea Francoise Dolto cu copiii care venea la ea, la consultatii, ii punea sa se joace si sa deseneze, in timp ce ea discuta cu mama copilului, dar ii observa cu coada ochiului pe copii. Si tragea niste concluzii apoi... moama! Ei, si cind Agata imi facea si 4 crize pe zi, am pus-o pe la 3 ani si un pic sa deseneze ce simte. I-am dat carioci si i-am zis ia deseneaza tu lui mami ce te face pe tine sa te porti asa. Si fetita a inteles, s-a asezat la masuta, a luat carioca neagra in mina si a inceput sa faca cercuri apasat si cu furie in mijlocul paginii... cind a ajuns spre marginile ei, a luat culori un pic mai deschise si a colorat cu ele... si la sfirsit a luat rosu si a facut o bulina micuta in mijlocul negrului. Eu una m-am speriat, sa stii, si am intrebat-o ce inseamna. Nu vorbea prea bine, ca ea a vorbit mai tirziu si cu trei limbi in jurul ei le cam amesteca, dar am inteles ca punctul micut si rosu e inima ei, negreala e supararea (care asa-i vine, nu stie de ce), iar ce a facut pe margine e ea cind nu e suparata (3/4 din pagina era neagra!!!). Si am lasat-o mai moale si cu educatul, si cu tot... am lasat-o sa fie asa cum era ea, chit ca m-a sleit de puteri, si cred ca am facut tare bine. Ca prea stateam cu gura pe ea, tot timpul aveam motiv sa-i fac observatie... dar ea era una atunci, nu erau trei in casa. Ah, si faptul ca spune ca e bine in brate la tati, ca s-a mutat in patul vostru (si Tudora s-a mutat cind s-a nascut bebe, de fapt si Agata, poate acum, in toamna sa reusim sa le culcam din nou in camera si patutul lor), cred ca vine de la nesiguranta. Ceva s-a intimplat cu mediul ei, cauta siguranta in el... poate cind s-a nascut cea mica, nu stiu, dar mie asta imi spune,sau cel putin la Tudora sigur asta a fost. CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU
Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...