Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Muresence...la apel :) (8)


Recommended Posts

Salutare! Si noi am vrut sa mergem la circ in WE asta, insa de la 15 Dimitrie doarme iar de la 18 nu am mai apucat sa ajungem. Despre epidurala, nu as mai naste fara! Sa fie clar!!! Am muscat-o la prima nastere ca " nu exista inca anestezisti specializati in epidurala, bla bla.... ca e mai sigur asa..." Ce naiba mai?!! in vremurile astea ne lasa sa ne chinuim in halul asta ca acum mii de ani. Da-o incolo unde e progresul?!!! Stati linistite ca nici la judetean nu fac epidurala. Pentru ce sa sufar atat, ca sa ii provoc si mai multa suferinta copilului?!!! Eu am ramas fara aer, mi-am pierdut cunostinta, si toate astea nu au facut decat sa il las pe Dimitrie fara oxigen. Sa fim seriosi, de ce?!! ca spitalul nu e in stare sa asigure un astfel de serviciu si ca medicilor le e lene sa stea langa tine?!!! Daca mai raman vreodata insarcinata nici nu ma gandesc sa nasc natural fara epidurala. Sa vina dumnealor, medicii, sa nasca si sa treaca prin chinurile facerii. Si inca o chestie, de ce alegeti maternitatea veche pentru nastere?!! Nu are sectie de reanimare pentru nou-nascuti, sau cel putin acum 2 ani si aporoape jumate nu avea. Daca se intampla ceva Doamne fereste in ultimul moment?!! asteptati sa fiti transportati la judetean??!! la judetean, macar stiti ca se poate interveni imediat, conditile si personalul auxiliar sunt la fel de infecte ca peste tot, deci nu e vorba de conditii. La judetean, cand am nascut eu, intorceau cearceaful pe masa, la spalat, in loc sa il schimbe, dezastru, dezastru. Mie medicul imi spusese sa tin locul uscat si curat, dupa fiecare pipi, kk, spalare. Am facut primul pipi si m-am dus la tanticile asistente sa le spun sa ma spele, ca asa a spus doctorul. Moamaaaa ... ce au sarit ca oparite, cum imi permit?!!!!!!," da' ce cred eu ca sunt la hotel de 5 stele frate?!! Spalarea se face numai la orele 6 si 20, in rest mucles....auzi la asta ce pretentii draga!!" Si sa nu mai spun ca am nascut la 19:55, pana la 22: 30 am stat in pat si apoi m-au dat jos din pat ca trebuia sa stea alta care nastea si m-am plimbat pe hol pana la ora 6 dimineata cu perfuzia intr-o mana si cu poseta pe celalalt umar ca nu mai erau paturi!!!. Si la 6 dimineata cand am gasit un pat, care nu era pat era pat din ala inalt de operatie, m-am chinuit vreo juma' de ora sa ma pun in el si apoi cand m-am pus au venit sa ma cheme la spalat. Concluzie, deazastru, dezastru, dezastru, nesimtire,nesimtire, nesimtire, spaga cat cuprinde si culmea, ca eu nu am dat spaga medicilor, unul nu a dat de inteles ca ar astepta, unul, ci javrelor de asistente care nu miscau un deget daca nu bagai ceva la buzunar. Na... ca iar m-am enervat!!!! Parerea mea [:P] [mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil] Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience. [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by canuta-om-sucit
Salutare! Si noi am vrut sa mergem la circ in WE asta, insa de la 15 Dimitrie doarme iar de la 18 nu am mai apucat sa ajungem. Despre epidurala, nu as mai naste fara! Sa fie clar!!! Am muscat-o la prima nastere ca " nu exista inca anestezisti specializati in epidurala, bla bla.... ca e mai sigur asa..." Ce naiba mai?!! in vremurile astea ne lasa sa ne chinuim in halul asta ca acum mii de ani. Da-o incolo unde e progresul?!!! Stati linistite ca nici la judetean nu fac epidurala. Pentru ce sa sufar atat, ca sa ii provoc si mai multa suferinta copilului?!!! Eu am ramas fara aer, mi-am pierdut cunostinta, si toate astea nu au facut decat sa il las pe Dimitrie fara oxigen. Sa fim seriosi, de ce?!! ca spitalul nu e in stare sa asigure un astfel de serviciu si ca medicilor le e lene sa stea langa tine?!!! Daca mai raman vreodata insarcinata nici nu ma gandesc sa nasc natural fara epidurala. Sa vina dumnealor, medicii, sa nasca si sa treaca prin chinurile facerii. Si inca o chestie, de ce alegeti maternitatea veche pentru nastere?!! Nu are sectie de reanimare pentru nou-nascuti, sau cel putin acum 2 ani si aporoape jumate nu avea. Daca se intampla ceva Doamne fereste in ultimul moment?!! asteptati sa fiti transportati la judetean??!! la judetean, macar stiti ca se poate interveni imediat, conditile si personalul auxiliar sunt la fel de infecte ca peste tot, deci nu e vorba de conditii. La judetean, cand am nascut eu, intorceau cearceaful pe masa, la spalat, in loc sa il schimbe, dezastru, dezastru. Mie medicul imi spusese sa tin locul uscat si curat, dupa fiecare pipi, kk, spalare. Am facut primul pipi si m-am dus la tanticile asistente sa le spun sa ma spele, ca asa a spus doctorul. Moamaaaa ... ce au sarit ca oparite, cum imi permit?!!!!!!," da' ce cred eu ca sunt la hotel de 5 stele frate?!! Spalarea se face numai la orele 6 si 20, in rest mucles....auzi la asta ce pretentii draga!!" Si sa nu mai spun ca am nascut la 19:55, pana la 22: 30 am stat in pat si apoi m-au dat jos din pat ca trebuia sa stea alta care nastea si m-am plimbat pe hol pana la ora 6 dimineata cu perfuzia intr-o mana si cu poseta pe celalalt umar ca nu mai erau paturi!!!. Si la 6 dimineata cand am gasit un pat, care nu era pat era pat din ala inalt de operatie, m-am chinuit vreo juma' de ora sa ma pun in el si apoi cand m-am pus au venit sa ma cheme la spalat. Concluzie, deazastru, dezastru, dezastru, nesimtire,nesimtire, nesimtire, spaga cat cuprinde si culmea, ca eu nu am dat spaga medicilor, unul nu a dat de inteles ca ar astepta, unul, ci javrelor de asistente care nu miscau un deget daca nu bagai ceva la buzunar. Na... ca iar m-am enervat!!!! Parerea mea [:P] [mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil] Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience. [:D]
Eu am ales maternitatea veche pentru ca acolo imi este medicul. Si medicul nu l-as schimba cu altul. In plus personalul e dragut, oricum nu se compara cu cel de la judetean. Criss si Alex (11.05.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil, ce-i drept nu am avut prea mult contact cu personalul din maternitatea veche, singurul lucru care m-a tinut pe mine a fost treaba cu sectia de reanimare a nou-nascutilor. Si ati vazut ce bine am nimerit [:D] Oricum am deviat un pic de la subiect, insa mi-am adus aminte si iar nu am mai putut cugeta[:D] limpede, ca sigur stiti prin ce se trece cand nasti si sa mai ai experiente de genul asta.... le cam tii minte toata viata si ramai inversunata. [mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil] Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience. [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by canuta-om-sucit
Probabil, ce-i drept nu am avut prea mult contact cu personalul din maternitatea veche, singurul lucru care m-a tinut pe mine a fost treaba cu sectia de reanimare a nou-nascutilor. Si ati vazut ce bine am nimerit [:D] Oricum am deviat un pic de la subiect, insa mi-am adus aminte si iar nu am mai putut cugeta[:D] limpede, ca sigur stiti prin ce se trece cand nasti si sa mai ai experiente de genul asta.... le cam tii minte toata viata si ramai inversunata. [mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil] Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience. [:D]
[bascket] Un vot in plus pentru cezariana.[:D] Criss si Alex (11.05.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]Multumesc ptr. urari! Poftiti la [papica][pahar][paste][pepsi][cafea][alcool][;)]! Ieri a fost nebunie pe la noi, abia spre seara s-a terminat avalansa de stropitori. Ce bucuroase erau fetele, am vopsit 50 de oua si am ramas cu 2. Am terminat si cu santierul,dar peste o luna ne asteapta iarasi ceva asemanator. Trebuie sa ne aduca si biroul, niste rafturi. M-am hotarat sa-mi pun si laminat, eu pana acum aveam mocheta, cam 3 am schimbat in ultimii 7 ani, bineinteles am si parchet dar e varza, asa ca....Zugravitul n-a iesit prea bine, vroiam portocaliu, am si luat colorant port. care a costat mai mult ca vopseaua, dar am crezut ca daca punem un pic de rosu, iese un portocaliu mai intens.Si a iesit... ceva rozaliu[:D].In schimb mobila i-mi place, am si pus cateva poze, dar mi se pare ca culorile nu seamana. Live arata mai bine,sunt culori vesele, cred eu potrivite ptr. camera copiilor. Am mai pus si cateva poze de la Ambient. BIANCA sala costa 30 lei(ft. putin dupa parerea mea) , 2 h 30 min.Daca rezervi si masa afara la bar(ptr. parinti). 15 lei masa. Va pup pe toate fara exceptie BRIGITA mami de[zana] TIMEA(13.11.2001) si [zana] ADRIENN(16.10.2004) [url="http://picasaweb.google.ro/sikohelga/GhiocelCatelus"]poze[/url] [url="http://picasaweb.google.ro/sikohelga/PozeDiverse"]... alte poze...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brigita, super fain patul cumparat pt printese.[cool] Si eu cam dinasta vreau sa ii cumpar lui Dani...dar in loc de pat jos are birou si sus doarme. Dar mai astept sa creasca putin sa nu imi cada de acolo[bang]. Culoarea peretului...se vede ceva roz pe acolo. Si eu am perdea dinaia in camera lui Dani. La Ambient tot pretul asta era si acum 1 an, doar ca nu au voie copii sub 3 ani. cat despre oua ....cam multi stropitori ai avut[alcool]. Aura, ma mir ca ti-a spus medicul sa "stai curata si uscata" cand se stie clar ca exista program de spalare...adica dimineata si seara. Daca ar merge fiecare la spalat dupa fiecare "treaba" pe care o face cred ca holul ar fi plin de "plimbaretze". Nu merge asha [:D]. Si eu am stat pe bancutza inainte si dupa ce am nascut. Asta e...a fost plin spitalul si nu a fost vina nimanui nu port pica nimanui.Si eu amintiri neplacute din spital, si una ar fi ca mi-au chinuiut copilul si nu i-au dat lapte pt ca noile norme incurajeaza alaptarea la san chiar daca nu ai lapte[:D] In fine..amintiri urate . Criss, nici mie nu imi place materninitatea veche [:D] dar daca tu te-ai obisnuit cu ea ...e ok. Mai mie nu imi vine sa cred ce repede a mers treaba cu olitza cu Dani[bis]. Azi e exact o sapt de cand face la olitza si de vineri cred ca nu a mai facut deloc pe el[cool].Il mai las putin si incerc sa il dezobisnuiesc de pampers la somnul de amiaza(sambata si duminica cand e acasa) si apoi la cel de seara. Sa vedem daca imi iasa si figura asta[:D]. Bianca[vampa] [9cer] , mami de Sandra( 8.07.1997)[zana] si de Daniel (17.01.2006)[auto] [url="http://www.dropshots.com/biancas"]Poze cu noi[/url], [url="http://www.dropshots.com/biancas1"]Alte poze cu noi[/url] Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Biancas Criss, nici mie nu imi place materninitatea veche [:D] dar daca tu te-ai obisnuit cu ea ...e ok. Bianca[vampa] [9cer] , mami de Sandra( 8.07.1997)[zana] si de Daniel (17.01.2006)[auto] [url="http://www.dropshots.com/biancas"]Poze cu noi[/url], [url="http://www.dropshots.com/biancas1"]Alte poze cu noi[/url] Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...
Da, mi se pare totusi mai intim. Spitalul Judetean nu-mi place de nicio culoare, mi se pare sinistru, mai ales ca te uiti pe geam si vezi cimitirul.[xx(] Criss si Alex (11.05.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara muresence [pup] Sa-mi mai arat si eu putin figura pe aici, nu mai am mult pana la concediu si atunci n-o sa mai scapati de mine [;)] Eu am sa merg la spitalul judetean - si eu m-am enervat pe nesimtirea infirmierelor - ca asistente sunt mai putine - insa bineinteles ca am remarcat ca personalul sufletist nu numai ca nu cerea bani da' nici nu luau... s-a suparat pe mine o asistenta fff dragutza, n-am stiut cum sa intru in pamant de rusine da' pana l-a urma m-a iertat - a fost ca painea calda, o dragutza si jumatate, si totusi o pacienta a facut-o troaca de porci pt ca avea prea multi fluturi in cap... si chiar ca tipa n-a meritat deloc... Insa eu va propun sa vedeti partea buna a lucrurilor - sunt spitale la noi in tara in care mori sanatos sa fii - si stiu eu despre ce vorbesc, eu am comparat din nefericire neintentionat - judeteanul de aici cu spitalul mare din Bistrita - ceva de cosmar. Nemaivorbind de faptul ca la noi se alapteaza culcat in pat iar in alte parti - de ex Bistrita - lauzele alapteaza pe scaun, cu tot cu epiziotomia lor ..... Am avut cearceaf rupt ca-mi era teama sa nu ma incurc in el - dar dupa 10 zile am iesit cu Paul fara nici un fel de stafilococi sau alte prostii, iarasi exemplul de mai sus - spital din care stiu eu personal copii externati dupa 7 zile (primele zile din viata lor) de antibiotic pt nu-sh ce prostii "pescuite" la neonatologie... Categoric e loc de mai bine - de ex, cand m-am reinternat a fost la 1 sapt dupa externare (deci Paul avea 2 sapt) a fost intr-o seara pt ca am avut febra. M-a internat medicul cu care am nascut - in seara respectiva a fost de garda si a insistat mult sa am incredere in el si sa raman pt ca riscul era mare si mai bine sa-mi faca analize - nu regret (prea tare [:D]). Am cunoscut o fata tare aiurea a celui care era sef pe sectie - medicul - care mi-a refuzat tratamentul prescris de medicul meu pana cand am reusit sa-mi aduc medicul in salon.... adica a doua zi pe la pranz... si antibioticul trebuia facut dimineata la 6-7. Plus ca in fiecare zi venea la vizita si vorbea f urat cu mine - eu si asa am fost la pamant cu nervii, cand dormea Paul plangeam in continuu pt ca pierdeam laptele, insa din fericire am trecut peste asta... Sper sa am parte de noroc si in vara asta, am cunoscut acum 2 ani multi oameni faini acolo [:)] Oana [fetita]28+, mamica de [bonjovi][url="http://picasaweb.google.com/oanaileana.rusu/Portret"]Paul-Victor[/url] ([url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=89872"]21 iunie 2006[/url]) Priveste partea buna a lucrurilor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brigita, ce-mi place camera fetelor [bif] tb sa venim sa vedem personal [;)] [pup]toate muresencele, fara discriminari [;)] sunt mereu langa voi chiar dc nu apuc sa scriu [flo] Oana [fetita]28+, mamica de [bonjovi][url="http://picasaweb.google.com/oanaileana.rusu/Portret"]Paul-Victor[/url] ([url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=89872"]21 iunie 2006[/url]) Priveste partea buna a lucrurilor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...