Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu-i asa simplu cu ...amantele


Recommended Posts

Am sa incep prin a va spune ca de vreo luna , de cand am descoperit acest forum , am tot citit discutiile care au fost in jurul acestui subiect "amanta" . Si am decis sa ma-nscriu pt ca asa , anonim , pot sa va spun , din experienta ca lucrurile nu-s asa de simple cum par . Concluzii de genul "Nu esti fericita cu sotul , te desparti si pleci cu amantul" sunt usor de spus , dar greu de realizat .Asadar iata situatia mea : sunt casatorita de 12 ani , avem 2 fete impreuna si-n linii mari sunt multumita de familia mea .Atunci cand m-am casatorit , am tinut cont de ce spuneau batranele la noi: "sa te iubeasca mai mult de 50%" si am facut pasul desi nu eram indragostita lulea . Toate bune si frumoase , au aparut copiii, grijile si anii au trecut . Pana acum vreo 5 ani , cand am reintrat in contact cu prima mea dragoste .(Nu ne-am casatorit atunci , caci eram prea tineri , studenti si nici nu am facut dragoste , desi ne iubeam ). Am discutat pe mess vreun an si am realizat amandoi ca ne doream (Este si el casatorit cu doi copii). Asa ca , ei bine , de trei ani , de fiecare data cand vin in tara ne intalnim . Am devenit ceea ce se numeste amanti . Am reusit sa traiesc (si nu e deloc un cuvant mare pe care il folosesc)acel orgasm pe care ni-l dorim toate , caci cu sotul (eram cam nepriceputi amandoi cand ne-am casatorit) nu am reusit.Datorita lui , a primului meu iubit, m-am descoperit ca femeie . Ne iubim , o pasiune si o dorinta uriasa ne unesc si gandul ne zboara des catre celalalt.El si-a botezat fetita (care are 3 ani)cu prenumele meu , iar eu , am ales primei fete un prenume care aduce cu al lui , desi , atunci cand s-a nascut ne pierdusem din vedere de cativa ani buni . Si acum vin si va spun ca noi doi , in situatia in care suntem nu avem decat doua solutii: sau nu ne mai vedem deloc sau continuam clandestin . Caci de divortat nu se pune problema . Daca eram doar eu cu sotul , altfel ar fi fost , insa sunt atatia copii in joc . Pt fericirea noastra sa ii sacrificam pe ei ? In plus , ai mei sunt obisnuiti aici , ce-ar face in Romania , dupa atatia ani de sc in Spania ? Asa ca am ajuns la concluzia ca , avand in vedere ca ne continuam drumul vietii separat, desi am fi dorit sa fim impreuna (nu putem face altfel), macar o data pe an , avem dreptul la fericirea noastra .Nu ne-am pus niciodata probl unei conparatii cu perechea celuilalt . Sigur e ca nici unul dintre noi nu mai calcase alaturi (are si el ani buni de casnicie) , pana sa ne regasim.Insa nu regretam nimic din ceea ce ne uneste acum . Ideea pt care am deschis acest subiect este ca lucrurile nu sunt asa simple , ca e usor sa judeci daca nu ai trecut prin asa ceva si ca viata e adesea mult mai complicata .Fiecare "caz de amanta" sau amant e unic.Iar eu stiu ca relatia pe care o am cu primul meu iubit(in realitate , nu ar trebui sa-l numesc asa , avand in vedere ca atunci nu am facut dragoste , ci prieten)imi aduce un echilibru si amandoi ne multumim cum se zicea pe-aici pe forum cu "firimituri". Dar ce firimituri ! Care iti tin de "foame" un an , pe care le visezi si le doresti... Cam asta ar fi , eu mi-am spus parerea(scuze daca am fost cam lunga) , chiar daca majoritatea nu ma vor aproba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 238
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ma gandesc ca va pedepsiti unul pe celalalt, in fiecare zi care trece de la un an la altul. Si ma intreb cum va puteti mentine relatiile actuale, daca gandul vostru este indreptat catre altcineva decat sotzul/sotzia... Cum puteti sa va comportati la fel cu partenerul de viata... Nu esti mai tensionata in relatia cu sotul tau de cand a aparut celalalt barbat in viata ta? Ioana si [zana] Rebeca http://community.webshots.com/user/bebebeca http://community.webshots.com/user/bebeca2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei stai sa vezi .... " Invataturile lui Neagoe Basarab catre fiul sau Teodosie" or sa fie nimicuta pe langa ce invataturi o sa primesti tu acum. Despre mustrari nu mai vorbim. :) Eu nu comentez....fiecare are dreptul sa aleaga in viata si nimeni nu are dreptul sa judece pentru ca nimeni nu traieste cu tine in casa. Iti doresc sa-ti fie bine si sa nu regreti niciodata ceea ce ti se intampla. Catalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adelle, eu te felicit pentru curajul de a posta povestea ta aici, si cred ca fiecare din noi poate trage multe invataminte (diferite, probabil, pentru fiecare). As dori sa te intreb ceva: daca sotul tau ar trece prin aceeasi situatie, daca ai sti ca el viseaza la alta femeie si sta cu tine doar de dragul copiilor sau pentru ca nu are alta solutie ca sa fie cu marea lui iubire, ai accepta resemnata situatia? Ce ti-ai dori tu, in cazul acesta? Si inca ceva. Cred ca este foarte important sa ii invatam pe copiii nostri sa nu se arunce in bratele primului venit, sa nu ajunga sa descopere la o varsta inaintata ca de fapt exista orgasm. Oare nu era mai bine daca stiai de la bun inceput, si nu trebuia sa afli dupa 7 ani de casnicie, ca nu esti compatibila cu sotul tau, dpdv sexual?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina Iulia , ce pot sa-ti raspund ?? Decat "da-i omului mintea de pe urma.." Bineinteles ca acum regret ca atunci nu am fost cu el acum x ani si ca nu am realizat decat tarziu , cum e cu acea incompatibilitate sexuala,cu sotul . Dar ce mai putem face acum ? Incerc sa remediez situatia cu el , sa discutam pt ca si din acest pct de vedere sa fie bine . Insa schimbarile sunt minime .Iar la a doa intrebare "ce-as zice eu , daca sotul ar visa la alta femeie? 3 sincer , nu cred ca m-as revolta atat de tare . Cred ca e si pt ca iubirea a cam diminuat intret timp. Bebe Beca sa stii ca ne pedepsim sg . De aceea uneori , desi ne e dor de celalalt , nu mai dam semne pe mess. Incercam sa ne "indepartam" de tentatie . Cateva sapt o luna max, pana ne revedem si ne reauzim iarasi... Catalina , asa e , niciodata nu poti judeca . Si nu pt ca e vorba de mine , dar nu stii tot ce se-ntampla in casa omului . Va multumesc pt raspunsuri !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si probabil ca atunci cand va "revedeti" pe mess, apare din nou toata pasiunea. Dar cat de sanatoasa crezi ca este toata situatia asta pentru tine? Ca banuiesc ca toate lucrurile astea te macina si linistea interioara a disparut de mult timp... Ioana si [zana] Rebeca http://community.webshots.com/user/bebebeca http://community.webshots.com/user/bebeca2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De obicei sint de acord cu Adina Iulia. Aici nu sint atit de sigura. Poate ca daca "primul" ar fi devenit sot, acum Adelle l-ar fi inselat cu actualul. Cu alte cuvinte eu cred ca treaba cu inselatul tine mai mult de personalitatea fiecaruia si mai putin de diversele circumstante... The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, probabil ai dreptate, insa nu avem de unde sti cum ar fi decurs lucrurile. In orice caz, sunt cateva lucruri pe care eu le-am retinut: - atunci cand cineva inseala isi gaseste argumente, in care chiar crede cu tarie - daca inseala nu se considera deloc vinovat fata de partener - faptul ca ascunde acest lucru partenerului nu i se pare incorect, ci doar o consecinta logica - ar fi dispus sa accepte mai usor o atitudine similara din partea partenerului (poate prin legea compensatiei) - relatia clandestina are o savoare aparte care-i ofera motivatia (de moment) pentru fericire Chiar sunt utile subiectele astea. Bun, Adelle, ca nu va pare rau de situatie am inteles, e ok, voi asa simtiti. Totusi nu credeti ca partenerii vostri de viata, sotul tau si sotia lui, ar avea dreptul sa decida daca doresc sa mai fie cu voi in conditiile acestea? Credeti ca ei primesc de la voi exact ceea ce ei cred ca primesc de la voi? Crezi ca este un favor pentru ei sa nu afle? Nu ti se pare cam egoista atitudinea asta, ok, daca eu nu pot fi cu iubitul meu impreuna, nici partenerii nostri nu au voie sa-si vada de viata lor, si trebuie sa accepte situatia actuala, in care sotul/sotia iubesc pe altcineva? Poate sotul tau sau sotia lui nu vor avea acelasi ghinion ca voi, sa-si afle jumatatea la mii de kilometri. Poate ca pentru ei fericirea e mult mai aproape, dar voi le-o infrangeti in mod egoist. Cam asta mi se pare mie foarte nedrept, ca din lipsa informatiilor ei nici macar nu au puterea de decizie asupra vietii lor. Traiesc intr-o minciuna, nu-i asa?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu dc. as fi in locul sotiei tipului, as prefera sa nu aflu niciodata de situatia asta! Si-a si botezat fetita cu numele ei!! Wow! Saraca femeia aia... Si sotul celalalt... E mai bine sa nu afle. Ar fi fost si mai bine sa va abtineti, dar dc. nu ati facut-o, acum faceti tot ce se poate sa nu afle sotii. Cel mai bine ar fi sa incetati.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...