Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noaptea dintre azi si maine (2)


Oaspete marius

Recommended Posts

  • Răspunsuri 122
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Annnna35 , Ramona_J are dreptate , referitor la femei , teoria resp nu-i valabila. cum se indragosteste omul serios si moral? (deci nu ma refer la persoanele libertine ): - vulnerabilitate afectiva datorata nesatisfacerii unor nevoi personale , e vorba de specificul nevoilor cuiva , nu asa in general (de aia nici nu e suficient argumentul : e bun ca nu bea , nu fumeaza , aduce bani acasa , nu umbla dupa femei) -sensibilitate mai mare la stimulii emotionali-erotici ( demonstrativ ca majoritatea scriitorilor , artistilor in general , au o viata afectiva mai bogata -pur si simplu ca la orice tip de sensibilitate , exista praguri diferite la persoane diferite ). -conjunctura anume si ,evident , o persoana anume (conjunctura se refera la o proximitate impusa din exterior -gen servici , iar persoana chiar este mai potrivita sau doar pare mai potrivita-la nivel de perceptie initiala se confunda ceea ce pare cu ceea ce este). din pacate situatiile si persoanele sunt fiecare foarte diferite si complexe , asa ca , matematic vorbind combinatiile sunt infinite , greu de gasit(reusit)ceva identic , deci exemplele si judecatile sunt pe jumatate science-fiction.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ninet, eu cu foarte multe idei expuse de tine sunt de acord. [flo] Totusi, am cateva completari: 1. Elise stie bine ce-a facut, tocmai de aia a si pus punct brusc relatiei (cred ca n-o mai ajuta cu nimic pumnii in cap dati de altii, s-a autopedepsit singura; si oricum nimic din ce-ar face acum n-ar schimba cele 6 luni trecute) 2. Nu ea este problema casniciei lui L., ci Domnul L. in sine. Daca nu era Elise, probabil ca era alta, oricat ar vrea sa creada ca L. este un monument de moralitate; cum probabil si Elise putea sa "nimereasca la lift" altul. Amandoi au fost disponibili. 3. Daca si L. era in aceeasi situatie ca si ea, cu nevasta abia asteptand sa-si ia calabalacul si s-o taie de-acasa (eventual la altul), posibil ca povestea lor sa fi fost chiar una frumoasa si cu happy-end. Din pacate L. probabil doar si-a testat masculinitatea (si si-a piperat viata lui de familie, vorba lui ruxij) Totul tine de disponibilitate, pana la urma asa cred si eu, indragostirea nu vine pe nesimtite, trebuie sa vrei s-o primesti. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, multumesc. [flo] Eu nu-mi caut - si nu mi-am cautat nicidata scuze si justificari. Dar cea mai aproape de realitate n-ar fi ca am avut "sufletul frant si nevoie de confirmari". Ci "coup de foudre" dintr-o specie rara (deci.. Ramona, slabe sanse, nu incuia omu'degeaba[:D]). Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, acum ca m-ai linistit l-am eliberat...[:D] De fapt nu stiu ce-i cu el, ca s-a aciuat pe linga mine de vreo 20 de ani si inca n-a plecat... E "special" dac-a rezistat atita. Sorry de off-topic. Deci sa plecam de la ciorba inapoi la oile noastre... observatia initiala era faptul ca esti atrasa de barbati "ocupati". The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mult m-am gandit ca sa ma lamuresc daca judec cu doua masuri sau nu. Pentru ca eu condamn adulterul si in acelasi timp nu o pot condamna pe Elise. Mai mult decat adulterul condamn insa duplicitatea, minciuna, inselarea partenerului cu sange rece si fara scrupule plus continuarea relatiei ca si cum nici usturoi nu ar fi mancat, nici gura nu i-ar puti. Pe Elise o inteleg pentru ca imi dau seama ce inseamna sa ai (pe buna dreptate) niste pretentii si asteptari atat de mari de la un potential partener incat nimeni sa nu se apropie de imaginea respectiva, la nimeni sa nu corespunda si caracterul, si intelectul, si fizicul. Este stadiul in care te bucuri chiar si cand intalnesti unul despre care sa poti spune ca este un "poate"... Iar cand il intalnesti pe cel care iti trezeste exact sentimentele despre care nu mai sperai ca le vei avea vreodata, realizezi ca acea persoana speciala este deja casatorita. Eu o admir pe Elise pentru autocontrolul ei, pentru coloana vertebrala, luciditatea si curajul cu care a pus punct atat relatiei ei nefericite cat si concomitent unei noi incercari de a fi fericita. Nu spun ca ar fi gasit fericirea, probabil ca nu, dar iti trebuie cisterne de curaj si autodisciplina si caracter ca sa renunti din proprie initiativa la un posibil nou inceput. Deci n-o condamn. Caci la ea motivele n-au fost nici curiozitatea, nici plictiseala, nici dorinta de nou/variatie, nici hormonii, nici lehuzia sau kilogramele in plus ale sotului, nici mai stiu eu ce alte elucubratii s-au vehiculat pe aici pentru a justifica de ce inseala barbatii.
Felicia [gravi] 26+ mami under construction pentru [baietel] - David
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url]
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by MissParker
Eu o admir pe Elise pentru autocontrolul ei, pentru coloana vertebrala, luciditatea si curajul cu care a pus punct atat relatiei ei nefericite cat si concomitent unei noi incercari de a fi fericita. Nu spun ca ar fi gasit fericirea, probabil ca nu, dar iti trebuie cisterne de curaj si autodisciplina si caracter ca sa renunti din proprie initiativa la un posibil nou inceput. Deci n-o condamn. Caci la ea motivele n-au fost nici curiozitatea, nici plictiseala, nici dorinta de nou/variatie, nici hormonii, nici lehuzia sau kilogramele in plus ale sotului, nici mai stiu eu ce alte elucubratii s-au vehiculat pe aici pentru a justifica de ce inseala barbatii.
Felicia [gravi] 26+ mami under construction pentru [baietel] - David
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url]
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

[flo] "Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea." zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, Ai facut tu o statistica pe baza maretului esantion de trei persoane, dintr-un "target" peste 30 de ani, deci in majoritate casatoriti - au rezultat doi din trei si gata, hop concluzia, am ceva cu barbatii insurati! [:D] Nu, n-am nimic, in realitate. Chiar nimic. Adica nu ma intereseaza starea lor civila. Deloc. Am mai explicat de ce, pot sa reiau daca te intereseaza subiectul. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...