Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Puteti demonstra ca nu exista Dumnezeu?


lucia_cs

Recommended Posts

quote:
Originally posted by conchita
quote:
Originally posted by irina.c. Nu,nu se poate demonstra ca exista Dumnezeu
neah, cum nu se poate? vrei sa contrazici principiul de capatai al stiintei cum ca tot ce exista este si demonstrabil? [hot]
[:D] Irina si bb Ilinca(26apr04) Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul [url="http://photobucket.com/albums/a146/ireneme/Ilinca/"]ILINCA[/url] [url="http://romark.ro/ortodox/"]carti[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pana acum nu a reusit nimeni sa demonstreze in mod absolut nici existenta nici absenta unui Dumnezeu in Univers. Sigur, unii pot spune ca daca existenta nu poate fi demonstrata, atunci e clar ca nu exista :). Aici intervine credinta. Eu cred in existenta lui Dumnezeu si din punctul meu de vedere stiinta este compatibila cu religia tocmai pentru multe dovezi stiintifice vin in sprijinul celor scrise in Biblie. In plus, din relatarile celor care au fost in spatiu, reiese faptul ca ei cred ca exista, daca nu Dumnezeu, cel putin o entitate superioara care guverneaza Universul. Mie mi se pare un lucru demn de luat in seama. "Remember not only to say the right thing in the right place, but far more difficult still, to leave unsaid the wrong thing at the tempting moment."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Jocelyn
In plus, din relatarile celor care au fost in spatiu, reiese faptul ca ei cred ca exista, daca nu Dumnezeu, cel putin o entitate superioara care guverneaza Universul. Mie mi se pare un lucru demn de luat in seama.
Da asa e!. \vect{F}=k\frac{Mm}{r^3}\vect{r}. Este forta gravitationala. Dar nu'i asa ca am arata ridicol venerand'o? Alin *segmentation fault*
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehehe, stii bine ca nu la asta se refereau, vorbeam de ceea ce au vazut si ce au simtit cand au fost acolo, nu la faptul ca nu erau stapani pe propriile picioare [:D] "Remember not only to say the right thing in the right place, but far more difficult still, to leave unsaid the wrong thing at the tempting moment."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atunci cand iei pe cineva in balon, probabil ca nu va simti forta [:D] Dar probabil ca atunci cand vei iesi in spatiu, vei afla mai multe, eu nu iti pot vorbi din experienta personala in domeniu [;)] Te sfatuiesc sa incerci si pe urma vedem la ce concluzie ai ajuns. Cum de crezi in existenta vantului? ca doar nu il vezi. Uite-asa cred si eu in Dumnezeu, nu Il vad, dar Il simt si Il accept prin credinta. "Remember not only to say the right thing in the right place, but far more difficult still, to leave unsaid the wrong thing at the tempting moment."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by xenocid Da asa e!. \vect{F}=k\frac{Mm}{r^3}\vect{r}. Este forta gravitationala. Dar nu'i asa ca am arata ridicol venerand'o?
ridicol, de ce? doar nedrept, cand te gandesti ca ai lasa vidul nesatisfacut la capitolul idolatrie. dar povesteste-ne si noua ce simti tu cand pipai forta gravitationala, ca sa poti striga empiric si linistit ca exista. [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
quote:
Originally posted by xenocid Da asa e!. \vect{F}=k\frac{Mm}{r^3}\vect{r}. Este forta gravitationala. Dar nu'i asa ca am arata ridicol venerand'o?
ridicol, de ce? doar nedrept, cand te gandesti ca ai lasa vidul nesatisfacut la capitolul idolatrie. dar povesteste-ne si noua ce simti tu cand pipai forta gravitationala, ca sa poti striga empiric si linistit ca exista. [;)]
[:-)))][:-)))][:-)))] Irina si bb Ilinca(26apr04) Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul [url="http://photobucket.com/albums/a146/ireneme/Ilinca/"]ILINCA[/url] [url="http://romark.ro/ortodox/"]carti[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
dar povesteste-ne si noua ce simti tu cand pipai forta gravitationala, ca sa poti striga empiric si linistit ca exista. [;)]
Eh...a trecut ceva vreme de cand dicutam de la egal la egal cu forta gravitationala. Acum imi urmaresc baietii cum incearca sa o inteleaga apoi sa o supuna. Atunci cand nu o _pipaie_ corect se aleg cu julituri dar sint convins ca in cele din urma vor reusi si ei. Alin *segmentation fault*
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by xenocid Eh...a trecut ceva vreme de cand dicutam de la egal la egal cu forta gravitationala. Acum imi urmaresc baietii cum incearca sa o inteleaga apoi sa o supuna. Atunci cand nu o _pipaie_ corect se aleg cu julituri dar sint convins ca in cele din urma vor reusi si ei.
[pup] muah, Bogdanel, inteleptul lu' tata!:-)Xeno, 10 puncte ca iei lectii de la copii legat de marile taine ale lumii. dragostea e unul dintre ele, on topic ramanand noi, care, ca si forta gravitationala, nu sta neastamparata la microscop. ca si cand or ajunge sa demonstreze existenta si esenta dragostei, se cheama ca oamenilor de stiinta nu li s-au ridicat statui pe degeaba. d'aia zic, baieteii tai sunt buni de urmarit cu ucenicie in continuare. or cadea ei din cauza fortei gravitationale, dar se ridica dintr-un imbold de alta natura.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...