Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Puteti demonstra ca nu exista Dumnezeu?


lucia_cs

Recommended Posts

Uite eu nu sint de acord sa mistificam orice notiune abstracta. Putem desigur sa'i solfegim solfegii, sa'i sonam sonate, sa'i arpegiem arpegii (zic bine Sabina?) da candva candva tot trebuie sa o rastignim pe lamela microscopului sub ochiul obiectivitatii. Daca nu am fi facut asta crezi ca Prozac'ul ar mai fi adus astazi atata fericire? Alin *segmentation fault*
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by xenocid
Uite eu nu sint de acord sa mistificam orice notiune abstracta. Putem desigur sa'i solfegim solfegii, sa'i sonam sonate, sa'i arpegiem arpegii (zic bine Sabina?) da candva candva tot trebuie sa o rastignim pe lamela microscopului sub ochiul obiectivitatii. Daca nu am fi facut asta crezi ca Prozac'ul ar mai fi adus astazi atata fericire?
pentru un om de stiinta, o ipoteza de lucru n-ar trebui sa fie incarcata de bias/prejudecati, ca ajunge direct in sofisme, excluzand posibilitati pe care refuza emotional sa le cerceteze. stii care e biasul tau? consideri exclusiv subiectiva experienta cunoasterii lui Dumnezeu. si te multumesti cu prejudecata calduta ca avem ori credinta, ori stiinta. dar asta e pacatul cu stiintificii (era sa zic pseudo, dar te simpatizez), ignora pana si istoria ca pe o molima, ca daca nu ar mai da asa cu paleta de muste dupa informatii din umanioare, ar afla ce rol a avut, de pilda, biserica catolica in inflorirea stiintei in vestul Europei. apoi, vad ca ai ceva si cu sensul cuvintelor, vezi "mistic". lumea e magica, ia intreaba-ti baietii, cu ce te deranjeaza asta la nivel personal? tu cand venerezi gravitatia, o faci cumva ca un profesor de pension, acrit si ne-emotional, pregatit cu biciul sa te flagelezi la orice pulsiune de sentiment? aia nu mai e veneratie, Xeno, e boala cronicizata. sau bravura, caz in care te inteleg (mde, asa-s barbatii, cu aere de pescari laudarosi). pentru ca daca te rog acuma sa-mi explici cum de "iubesti" tu numa cu circumvolutiunile, teama imi e ca iar bagi o ironie si-atat. cat despre Prozac, e cam dimineata la mine sa cuprind cu intelegerea de ce fericirea, pentru unii, e strict legata de anti-depresante. si de ce, din acest motiv, ar trebui sa-l veneram pe creatorul de prozace. cand, vorba aia, avem freebies ca rugaciunea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
tu cand venerezi gravitatia...
Da cine a zis asta? Eu cu gravitatia am dezvoltat o relatie de respect reciproc(?) de acum 28 de ani de cand m'am prins care e faza cu centrul de greutate. Ambele metode de cunoastere de care vorbeai sint egal indreptatite . Probleme apar cand isi imprumta (fura) metodele si limbajul una alteia. Rezultatele sint hilare, avortoni conceptuali de gentul scientologiei pe de o parte sau adeptii designului inteligent pe de alta. Despre inflorirea stiintei in evul mediu sub obladuirea bisericii catolice eu cred ca totusi i'a inflorit mai mult pe la spate bisericii. Parca vad ca peste 300 de ani se va vorbi despre rolul benefic avut de biserica in secolul XXI in promovarea ingineriei genetice si a clonarii de organe. Nu'i asa ca am mai avut odata discutia asta cu Giordano Bruno, Galileo Galilei, Nicolaus Copernic, Leonardo Da Vinci? Dar nu mai imi aduc aminte cum s'a terminat . Parca ai ramas tu fara internet :) Prozacul este exemplu de concept extras din sfera credintei. Tristetea sau mai rau bolile psihice nu mai sint de la domnu', se intimpla, da in circumvolutiuni si incepem sa intelegem de ce. *segmentation fault*
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by xenocid Ambele metode de cunoastere de care vorbeai sint egal indreptatite . Probleme apar cand isi imprumta (fura) metodele si limbajul una alteia. Rezultatele sint hilare, avortoni conceptuali de gentul scientologiei pe de o parte sau adeptii designului inteligent pe de alta.
aha, deci asta era, spiritul de casta! :-)
quote:
Prozacul este exemplu de concept extras din sfera credintei. Tristetea sau mai rau bolile psihice nu mai sint de la domnu', se intimpla, da in circumvolutiuni si incepem sa intelegem de ce.
sper si eu sa intelegem de ce. dar din "laboratorul" mintii mele umile de critic crestin, trimit spre dumneavoastra, boierule, o sugestie rezonabila, zic eu: ce-ar fi sa nu mai confundam cauza materiala cu ratiunea de a fi? putem observa reactiile chimice la nivelul creierului in caz de depresie, dar cauza prima cum o aflam, ma rog? si ti-ai gasit sa dai psihologia ca exemplu de stiinta infailibila, care psihologie mai mult de genunchiul corelatiilor nu se poate ridica, totusi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by xenocid
Uite eu nu sint de acord sa mistificam orice notiune abstracta. Putem desigur sa'i solfegim solfegiem solfegii, sa'i sonam aicia e licenta ...poetica sonate, sa'i arpegiem bine!! arpegii (zic bine Sabina?) da candva candva tot trebuie sa o rastignim pe lamela microscopului sub ochiul obiectivitatii. Daca nu am fi facut asta crezi ca Prozac'ul ar mai fi adus astazi atata fericire? Alin *segmentation fault*

Sabina si [hippi] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1"]Sofia Galagia[/url]
[url="http://community.webshots.com/user/sabinelu"]Cele mai frumoase fete[/url]
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
sper si eu sa intelegem de ce. dar din "laboratorul" mintii mele umile de critic crestin, trimit spre dumneavoastra, boierule, o sugestie rezonabila, zic eu: ce-ar fi sa nu mai confundam cauza materiala cu ratiunea de a fi? putem observa reactiile chimice la nivelul creierului in caz de depresie, dar cauza prima cum o aflam, ma rog? si ti-ai gasit sa dai psihologia ca exemplu de stiinta infailibila, care psihologie mai mult de genunchiul corelatiilor nu se poate ridica, totusi.
In al doilea rand eu vorbeam de neurofiziologie care e la fel de obiectiva ca trigonometria. In primul rand :) intrebare privind cauza primara i'a framantat si pe antici dar pentru simplul motiv ca nu aveau cunostinta de existenta seriilor convergente Alin *segmentation fault*
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adrienne12
Wow! lucia_cs, traim o tara libera. fiecare are dreptul sa creada in ce vrea. pe bune nu-ti dai seama ca asta e un subiect incendiar si fara raspunsuri concrete/rationale?
Uni oameni au interese diferite si le discuta, altora le place sa intre in discutii si sa-si dea cu parerea cand nu au nici una..
quote:
Originally posted by adrienne12
Nu, pe bune, eu sint agnostica dar m-am uitat in treacat la cit au scris unii, caci nu am timp sa citesc si nici nu ma intereseaza.... aveti mult timp liber mama draga...
ardrienne12 - "Numar total de mesaje: 1346, [5,83 posts pe zi]" Cine se plnge de timp "mama draga"? _______________ [url="http://sabinac.netfirms.com/ro.htm"] La 7 luni are cancer, dar si 80% sanse sa traiasca. Haideti sa o ajutam![/url] [url="http://storm.prohosting.com/oandrei/ro.htm"] Aici poti face viata unui copil mai acceptabila![/url] Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati! Lucia sotia lui Csaba [url="http://www.cisst.org/ftp/Lucia/"] Poze Bunny[/url] [iepu]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor, nu jignesc si nu imi plac polemicile. Raspunsurile mele sint de regula scurte si la obiect, din respect pt. cititor. Nimeni nu are timp sa citeasca hectare de raspunsuri. De asemeni am parerea ca cine posteaza un subiect pe acest forum are un scop, fie vrea un sfat sau info. Indiferent de parerile mele religioase, (in definitv puteam sa nu citesc) am ramas uimita ca cineva a postat un subiect existential. Oare autoarea nu s-a gindit ca omenirea se chinuie de mii de ani sa afle raspunsul la ac. intrbare (dovezi daca exista sau nu D-zeu) si ca nu o sa elucidam noi misterul raspunzind aici? Oare nu s-a gindit de la bun inceput ca nu se va ajunge la nici o concluzie, decit certuri, glume si aiureli sau asta a fost intentia de la inceput? Si BTW Conchita e treaba mea ce fac in lunch break si dupa pogram si nu trebuie sa dau socoteala de cite ori lucrez pt. job de acasa, pe conexiune la retea platita de mine. pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adrienne12
Oare autoarea nu s-a gindit ca omenirea se chinuie de mii de ani sa afle raspunsul la ac. intrbare (dovezi daca exista sau nu D-zeu) si ca nu o sa elucidam noi misterul raspunzind aici? Oare nu s-a gindit de la bun inceput ca nu se va ajunge la nici o concluzie, decit certuri, glume si aiureli sau asta a fost intentia de la inceput?
Autoarea a vrut sa afle dovezile celor de pe DC care sustin cu vehementa ca nu exista Dumnezeu. _______________ [url="http://sabinac.netfirms.com/ro.htm"] La 7 luni are cancer, dar si 80% sanse sa traiasca. Haideti sa o ajutam![/url] [url="http://storm.prohosting.com/oandrei/ro.htm"] Aici poti face viata unui copil mai acceptabila![/url] Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati! Lucia sotia lui Csaba [url="http://www.cisst.org/ftp/Lucia/"] Poze Bunny[/url] [iepu]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adrienne12 Si BTW Conchita e treaba mea ce fac in lunch break si dupa pogram si nu trebuie sa dau socoteala de cite ori lucrez pt. job de acasa, pe conexiune la retea platita de mine.
ibidem, draga adrienne, e treaba fiecaruia ce, unde si cat scrie. deal?[hot] ------------ Xenocid, ori e prozac, ori e neurofiziologie? seriile convergente nu explica nici principiul prim, nici cauza ultima.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...