Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Puteti demonstra ca nu exista Dumnezeu?


lucia_cs

Recommended Posts

lucia_cs Salut, Cu aceasta intrebare incalci unul din principiile filozofiei stiintei: "Sarcina demonstrari ii revine persoanei ce face o afirmatie pozitiva e.g. <<Dumnezeu Exista!>>" In al doilea rand exista un exercitiu admirabil de logica numit "lama lui Occam" ce precizeaza ca din doua teorii ce descriu in mod egal realitatea cea mai simpla este cea corecta. extrapoland v'as putea cere sa demonstrati ca exista elefanti roz invizibili si nedetectabili ;) Cu stima, Alin *Ex astris, Scientia*
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by xenocid extrapoland v'as putea cere sa demonstrati ca exista elefanti roz invizibili si nedetectabili ;)
de unde se deduce ca tu crezi mai degraba in existenta elefanteilor roz, decat in a lui Dumnezeu. dreptul tau! presimt un sfarsit apoteotic al discutiei, cu un xenocid intrebandu-ma iarasi daca nu i-as ceda si locul in cimitirul elefantilor. :)) ----------------------- este suficient sa judeci bine spre a proceda bine. (descartes)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by xenocid Nu cred mai degraba ci consider ambele ipoteze egal indreptatite. Adica nule
tocmai ai contrazis legea lui occam pe care o adorai cinci secunde mai devreme [:D] ah, da? deci ambele indreptatite? okay, asteapta-ma cu neshte arts&crafts la drum de seara, ca fur niste plastilina de la atelierul copiiilor si-ti fac un elefant roz mai candide decat al lui voltaire. dupa aia folosesc niste prisme ca americanii la avioanele lor nedetectabile de radar si vei fi obligat sa admiti public ca, da, ambele teorii sunt indreptatite, cu valoare de adevar insa. [;)][cheers] ----------------------- este suficient sa judeci bine spre a proceda bine. (descartes)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by xenocid
"Adica nule" Prin urmare nu am contrazis nimic. Pentru exemplificare uite inca un mister din aceeasi clasa: Daca x = -x atunci x=0 Cu stima, Alin *Ex astris, Scientia*
Na, ca la ora aia de mate cand s-a predat chestia asta am lipsit... [:D] !!! Totusi, nu ma pot gandi ca pe undeva pe acolo se spunea ca + 0 este diferit de – 0... Singur, DARAEL Ratacitor prin Lume http://www.geocities.com/dara2el/ “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by xenocid Pentru exemplificare uite inca un mister din aceeasi clasa: Daca x = -x atunci x=0
[:-)))]existenta elefanteilor roz -x nu se opune existentei lui Dumnezeu x. adica nu se exclud una pe alta. nu sunt din aceeasi clasa de elemente, oricum ai lua-o. corect este sa numesti x clasa elefanteilor roz nedetectabili si y clasa lui Dumnezeu si apoi sa gasesti relatia dintre cele doua categorii de adevar, daca poti sa patrunzi misterul. de dragul lui darwin, nu de altceva. [:D] ----------------------- este suficient sa judeci bine spre a proceda bine. (descartes)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Reliana
Cu riscul de a-mi uraca din nou "audienta" in cap....N-A NEGAT NIMENI EXISTENTA LUI DUMNEZEU!!! Doar ca pentru unii Dumnezeu e Marea Forta, pentru altii e Alah, pentru altii e Budha....De ce rastalmaciti????
Imi este teama, dar trebuie sa te contrazic. Au fost persoane care au sustinut ca au credinta in acea Forta si alte persoane care au negat definitiv existenta unei "Forte Supreme". Lucia sotia lui Csaba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
"Sarcina demonstrari ii revine persoanei ce face o afirmatie pozitiva e.g. <<Dumnezeu Exista!>>"
Xenocid, "Sarcina demonstrarii ii revine persoanei ce face o afirmatie pozitiva e.g. <<Dumnezeu NU Exista!>>"
quote:
In al doilea rand exista un exercitiu admirabil de logica numit "lama lui Occam" ce precizeaza ca din doua teorii ce descriu in mod egal realitatea cea mai simpla este cea corecta.
Aici care este cea mai simpla? Cu stima, Lucia sotia lui Csaba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by xenocid
Neh, deoarece "elefantii" nici nu uita nici nu iarta ma simt obligat sa intervin. Nu cred mai degraba ci consider ambele ipoteze egal indreptatite. Adica nule
Demonstreaza una dintre ele daca esti atat de sigur! Presupun ca stii la care ma refer. [:)] Lucia [flo] Lucia sotia lui Csaba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...