Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stii de ce te-a parasit sotul tau?


Recommended Posts

Si apropos de VESTUL tarii ... pt voi Bucurestenii sunt MITICI, moldovenii sunt cum sunt, oltenii la voi...Banatul e Fruncea... Nu zic nimic rau de asta...dar parca vad imaginile de la PROTV cu copii murdari, neglijati si care si dau foc in casa...ca in Moldova ..saracie lucie, lipsa de educatie samd.. Asta mi suna a manipulare! Apropos nu mai postez la topicul asta....mi se pare dureros si sincer nu ma intereseaza prea mult viitorul Clarei....sper sa fie fericit si linistit. Prefer sa o sustin pe Andrada sau sa incerc sa o inteleg pe Adelle ....Aici mi se pare ca ma irosesc.... Scuze Clara dar NU MA MERITI....macar daca ai fi incercat sa sustii copii aia ...macar asa ma convingeai ca esti om si macar pe sotul tau il iubesti! BAI BAI! ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui niccooll04
deci Din cate am inteles eu nu ai cunoscut-o niciodata pe sotia lui , si atunci te intreb cum te hazardezi sa faci aprecieri la adresa ei ? Esti sigura ca ea e asa cum a fost zugravita de un sot care isi cauta fericiri departe de casa si de sotia care atunci nastea ? Draga mea imi pare rau dar trebuie sa te contrazic si sa-ti spun ca ce spun barbatii cand urmaresc anumite interese nu are nici o legatura cu realitatea familiei lui , si in cele mai multe cazuri minciunile lor au ca tinta nevasta ( vinovatul universal ) , asa a reusit sa-ti capteze atentia , ca doar daca ti-ar fi povestit ca e bine mersi la el in casa nu ti-ai mai fi pierdut vremea cu el. Te-ai gandit ca e posibil ca el sa fi intrat in vorba initial ca o curiozitate , din plictiseala sau mai stiu eu ce , dupa care lucrurile sa evolueze , sotia sa afle si deabia in momentul ala sa apara intre ei problemele ??. Asa ca nu te mai incuraja cu gandul ca 'nu eu i-am despartit ' , pentru ca nu ai de unde sa stii ca nu asa a fost.
Da, m-am gandit un an de zile la toate aceste lucruri. N-am cunoscut-o personal pe sotie, pentru ca - si daca as fi avut acesta curiozitate - eram la o tara distanta iar eu nici pe el nu l-am cunoscut personal pana in timpul divortului. Poate ca a fost si pentru el curiozitate, poate a exagerat atunci cand mi-a povestit, luni de zile, problemele lui... Aveam si eu o relatie de multi ani, in acel moment, care nu mai mergea si cautam probabil acelasi lucru ca si el: un grup de suport, alti oameni cu care sa discut despre problemele mele, din a caror experienta sa invat ceva... Ceea ce se intampla si aici, pe DC, nu?! Cand am constientizat, impreuna, ca avem o multime de lucruri in comun,c a gandim la fel, ca avem aceleasi vise, aspiratii, aceleasi asteptari de la celalat... ca suntem atat de potriviti unul celuilalt, asta a fost ca o consecinta firesca, intr-un fel, dupa atatea lunid e discutii... Revelatia acesta, a doi oameni maturi si cu capul pe umeri, ca ne-am indragostit "virtual" a fost atat de puternica, incat amandoi am decis sa ne dam o sansa impreuna, pentru ca ceea ce ni se intamplas eparea ca in filmele siropoase de dragoste, acel "once in a lifetime" pe care-l visam sau l-am cu totii. Cu singura exceptie ca, in filme, de obicei partenerii nu au doi copii si o situatie financiara precara. El nu si-a parasit familia pentru o amanta, si-a parasit sotia pentru ca a simtit ca a gasit femeia potrivita lui, alaturi de care poate fi fericit. Iar ca o ironie, pentru care stiu ca voi fi din nou criticata vehement, cu fosta sotie s-a casatorit, de comun acord, pentru ca amandoi erau "uratii si introvertitii" grupei de la facultate (fiind colegi) si s-au gandit ca "poate altcineva n-o sa-i ia"... :-| au crezut ca din amicitie si dragoste fara fluturi in stomac vor putea face sa tina o casnicie. N-a fost sa fie asa; cand dragoseta aceea firava s-a pierdut si emotia primului copil a devenit o realitate de zi cu zi, n-a mai ramas nimic care sa-i tina "prieteni". Restul conflictelor sunt intre ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui adi_dalma
Clara ..sa inteleg ca FOSTA are facultate??? Deci nu etat de proasta nu? ag
Fosta are doua facultati neterminate, un copil inaintea caruia n-a muncit (deci n-a beneficiat de indemnizatia de mama), apoi cativa ani lucrati ca muncitoare necalificata in fabrica "la banda" (Dumnezeu stie de ce, toata lumea a criticat-o pentru ca n-a incercat niciodata sa-si caute macar un post de "secretara" - generic) pe un salar de 4 mil lei, apoi inca un copil pe care l-a dorit pentru ca ii oferea 8 mil lei lunar. :-| E "taranca" pentru ca provine de la tara (cu tot respectul pentru alti tarani, din care indirect ne tragem cu totii), pentru ca s-a intors la tara, dar inainte de toate pentru ca nu incerca sa faca nimic ca isi ridice nivelul de trai ca om, macar pentru acei doi copiii. PEntru ca se complace sa traiasca intr-o lipsa totala de confort, cand - asa cum zicea cineva - are maini, picioare, sanatate si putere sa muncesca si sa aranjeze putin macar casa parinteasca in care s-a intors. E "taranca" pentru ca, din teancul de carti de povesti pe care copiii le-au primit, nu se oboseste sa-si citeasca nici macar odata fetitei. Astfel incat, cand tatal ajunge pe la ei, primul luru pe care fetita il roaga este sa-i citeasca o poveste din cartile alea asa frumos colorate... etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Clara30 La ce bun?! As putea eu in doua zile sa le schimb perceptia asupra mea? Ca sa mearga apoi acasa, la mama lor, sa ii spuna femeii ca totusi eu sunt o tanti simpatica
:-))))))))))))))))))))))) Eh, urasti tu oleaca tot universu', da' per total esti simpatica [:-)))]
Citat:
Cum m-as putea eu razboi, acum, cu propria lor mama, si de ce, cand pentru moment e o cauza pierduta?!
A, ii pregatesti un razboi pe cinste pentru mai tarziu? [:-)))]. Si, mai tarziu, cam ce ai de gand sa mai "castigi"? [help] Stai, nu-mi spune, vrei sa oferi si copiilor ei nivelul de cunoastere la care ai ajuns [:D]. Incepi prin a le citi ce scrii pe DC [:D]. Promiti, da? :-)) Sii... de altfel... asa cum ziceam...[:-@] si iar [:-@]...
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oocristina
Clara, poate ca incepi sa te maturizezi. Si maturizarea consta in simtul responsabilitatii. Faptul ca ai avut curajul sa postezi aici este un pas. Faptul ca ai mai si raspuns, au mai pus lucrurile in ordine chiar si in mintea ta. Incet, incet, vei vedea viata si altfel. Singuri nu reusim. Poate pentru ca nu vrem sa o vedem, sau nu suntem invatati ce sa vedem. De aceea este bine sa comunicam, pentru ca ceilalti ne pot arata amanunte carora noi nu le dam importanta. Nu cred ca as avea ce sa iti spun. Doar ca viata nimanui nu este usoara si ca in povesti. Si pe cit se pare, nici a ta. Ca incep sa iti moara visele, sau sa se schimbe fata de varianta initiala ... consider-o maturizare. Putere iti doresc, sa iti duci la capat alegerea.
Nu ne ajunge o viata sa ne maturizam. Am postat aici si am raspusns pentru ca am dorit sa port o discutie omeneasca cu toate mamele de pe acest forum, care sunt atat de inversunate impotriva fortilor soti. Am subliniat in primul poSt ca voi folosi termeni duri si urati tocmai ca sa fie o "provocare" pentru voi, pentru ca apoi sa-mi dati sansa sa va arat ca nu intotdeauna uratenia si tragedia acestor ovesti de despartire este asa cum voi o vedeti. Nu toate feile ce iau locul sotiilor sunt amante, nu toate sunt femei fara suflet, femei de doi bani, inumane si rele, nu toate sunt "curve" si nu toate v-au "suflat" sotii... poate sotii vostri erau deja pierduti iar aceste femei au constituit doar "declicul" lor, constientizarea problemelor cu fosta sotie si dorinta de a fi din nou fericiti (li se poate intampla si femeilor, deopotriva). Si n-am vrut sa fiu ipocrita, sa iau apararea acelor copii (cum imi spunea cineva mai inainte), doar ca sa castig putin din simpatia voastra... sa ma fac mai placuta?! de ce?!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Clara30 cu fosta sotie s-a casatorit, de comun acord, pentru ca amandoi erau "uratii si introvertitii" grupei de la facultate (fiind colegi) si s-au gandit ca "poate altcineva n-o sa-i ia"...
Bai, tipul asta e un ghinionist fara pereche. Sarmanu'... A scapat de urata si introvertita [ups] si a dat peste una care ii uraste copiii [alcool]. Ce vrei? Bad karma [:D]. Hai ca e distractiv topicul. Mai arunc o bluzita in valiza, mai citesc o postare si trece timpu' :-)).
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da mare curaj a mai avut omul asta al tau sa divorteze de sotie pentru tine ca va potriveati "virtual"! Oricum, parerea mea este mai intai sa o cunosti pe ea, sa vezi in ce mediu traiesc copiii si dupa aceea sa arunci cu noroi in cineva. Nu te mai lua dupa ce zice "el", ca oricine poate sa exagereze lucrurile. Si parca spuneai intr-un mesaj ca s-au casatorit din dragoste, ca s-au indragostit in perioada studentiei, iar acum spui ca de fapt s-au casatorit doar ca erau considerati uratii grupei, fara sa fi avut fluturasi in stomac! Si intr-un alt mesaj spuneai ca atunci cand isi viziteaza copiii nu are voie sa vorbeasca la telefon ptr ca altfel sotia il da afara din curte. Ai grija, scuza cu telefonul poate fi faptul ca el deja se "reorienteaza" catre alta femeie si scuza asta este doar faptul sa nu fie deranjat de tine atunci cand este "ocupat" cu altcineva . AURA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clara, imi inspiri mila. Si mai mult, barbatul langa care traiesti imi inspira mila. Tot ceea ce ne-ai relatat sunt povestirile lui, doar tu ne-ai spus ca nu o cunosti personal (implicit tot ceea ce stii, stii de la el), un om care denigreaza femeia langa care si-a petrecut atatia ani si care i-a facut doi copii. Un om de nimic. Maine, poimaine te vei trezi tu poate in aceeasi situatie. Si nu se stie cum se intoarce omu' la "nespalata" si te barfeste cat de cocoana erai, ca nu faceai nimic toata ziua, ca i-ai facut vraji si alte alea (s-a intamplat si la case mai mari). Un om care vorbeste cu o asemenea lipsa de respect fatza de mama copiilor sai fara un motiv grav (tot ce ne-ai povestit sunt prostii, mai curand barfulitze) nu merita prea multe. Sper sa nu ajungi sa-ti smulgi parul din cap descoperind asta. M. si [copil] Mihnea http://www.flickr.com/photos/13025337@N04/?saved=1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
citat din mesajul lui Clara30 La ce bun?! As putea eu in doua zile sa le schimb perceptia asupra mea? Ca sa mearga apoi acasa, la mama lor, sa ii spuna femeii ca totusi eu sunt o tanti simpatica
:-))))))))))))))))))))))) Eh, urasti tu oleaca tot universu', da' per total esti simpatica [:-)))]
Citat:
Cum m-as putea eu razboi, acum, cu propria lor mama, si de ce, cand pentru moment e o cauza pierduta?!
A, ii pregatesti un razboi pe cinste pentru mai tarziu? [:-)))]. Si, mai tarziu, cam ce ai de gand sa mai "castigi"? [help] Stai, nu-mi spune, vrei sa oferi si copiilor ei nivelul de cunoastere la care ai ajuns [:D]. Incepi prin a le citi ce scrii pe DC [:D]. Promiti, da? :-)) Sii... de altfel... asa cum ziceam...[:-@] si iar [:-@]...
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
da.da. As putea sa ma razboiesc cu ea in virtutea unor principii universal-valabile de buna crestere a copiiilor, sa il instig cel putin pe tatal copiiilor sa-si puna mintea cu ea si sa tarasca acei copiii intr-un scandal plin de apelative ca cele pe care ea le floseste zilnic vis-a-vis de noi. Ar fi de un real folos, nu?! As putea sa ma razboiesc cu ea daca as avea vreo intentie sa-i demonstrez ca nu sunt "curva" care i-a furat sotul pe care el il pierduse mult inainte sa ma cunoasca pe mine. Asa cum incerc, pe de alta parte, sa demonstrez aici, unor oameni straini, dar cu mai multa obiectivitate decat a ei. Singurul "razboi" pe care i-l pregatesc este acela ca, intr-o buna zi, cand va obosi sa mai arunce in noi cu noroi, o sa deschida ochii si o sa vada ca si-a nenorocit afectiv copiii. Si atunci, da, daca "tanti simpatica"= eu va mai putea face ceva pentru acei copii, cand copiii cor avea propriul lor discernamant, sa ne cunostem si poate chiar sa ne imprietenim, va fi cea mai dura lectie pe care o va putea primi de la viata (nu de la mine), ca mama. Cum spuneam, Dumnezeu ne-a dat si ne va da, si mie si ei, ceea ce meritam.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clara, titlul subiectului este "stii de ce te-a parasit sotul tau?". De ce? (au fost parasite sotiile de sotzi)? Pentru ca ... Incerc sa deduc din postarea ta raspunsul la intrebarea din titlu, dar nu-mi iese. Ioana si [zana] Rebeca http://community.webshots.com/user/bebebeca http://community.webshots.com/user/bebeca2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...