Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stii de ce te-a parasit sotul tau?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui adi_dalma
Citat:
citat din mesajul lui denizel
Haaa! V-am prins! :-)) Nu are sens sa ma leg de tampeniile scrise de un troll, dar, cu toate ca sunt suparata pe voi [:p], vreau sa rad aicea, cu voi. Cica, biata victima (sot) a facut alt copil, cu toate ca nu-l dorea [:-)))]. Curat K1, asa-i Trolica-femeica-adevaratica? :-))))) Xio, tu, ca de obicei! Ce sa mai zic acu? [iartama] Musti fel de fel de momeli si, neavand experienta nici de mama, nici de sotie, nici de casnicie, nici de multe altele, chiar ai impresia ca toate nevestele is niste ingalate al caror unic scop este sa-i faca nefericiti pe soti. Asa cevaaa...[alcool].
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
DENIZEL [flo] PT NICKNAME UL TROLL. In alta ordine de idei mie imi place Xio f mult. Ea este inca f tanara (23 parca>?) , vede viata in alb/negru (dar de multe ori e asa de gri....). Va invata (din pacate) ca orice relatie/asociere este un compromis (fie casatorie, echipa de lucru la serv- mai dai tu mai dau eu); ca indragosteala e diferita de dragostea cea mare; ca orice arata mai bine in 'curtea vecinului'; ca nimeni nu iubeste in mod absolut cu exceptia felului in care mama isi iubeste copilul; ca orice relatie poate avea perioade mai proaste; ca sunt perioade in care nu ne mai recunoastem pe noi si rostul pe care il avem pe lumea asta (esti obisnuit sa fi tanar si te trezesti la 40 de ani intrebandu te 'cine naiba sunt eu); ca responsabilitatea te defineste ca individ... Oricum Clara... imi dau seama dupa cum te exprimi ca nu esti un om fara educatie si ca ai anume pretentii...si sincer trebuie sa ti fie frica sa faci copii...pot pati ca si amaratii aia de copii;parasiti de tata...tu vei fi mult mai 'rea' decat nebuna aia ...de ce? pt ca vei vedea ca te ai imbatat cu apa rece. Eu in locul tau m as duce sa o cunosc pe femeia aceea. Sa vad copii in carne si oase... Apoi as da calificative....nu pe ce spune perfectul tau (actual) sot... ag
Adi Dalma, stiu ce e dragostea , stiu ce inseamna sa fii indragostit, stiu multe , ca le-am invatat din relatia de 8 ani si ceva. Nu cred ca toate sotiile sunt ingalate si nu vad viata in alb-negru-gri , ci in culori. Cu toate astea , cand vad cum zboara etichetele prin aer nu pot sa cred. Eu incerc sa vad totul obiectiv. Nu din postura de viitoare sotie care poate fi inselata , sa incep sa o fac pe femeia asta in toate felurile si sa ma iau de ea , nu din postura de amanta cu achizitie sot , sa o aplaud. Dragostea nu e eterna, casatoria sau copiii nu-ti garanteaza o viata intreaga alaturi de sot. Nu amanta sau amantul strica o casnicie sau o relatie , ci cel care accepta legatura extraconjugala. Bineinteles ca multe femei nu pot da vina pe soti, ca-i vor inapoi, si e greu sa spui "da , el a ales, nu ea e de vina". Cand te indragostesti ai dreptul sa-ti incerci sansa. Conteaza doar daca pers. respectiva iti raspunde sau nu . Aceasta femeies-a indragostit de un barbat casatorit care si-a parasit familia pt. ea . Asta este toata partea urata , ca in loc sa imbratiseze si sa accepte trecutul il scuipa amandoi. Dar atat. Nu ca ei traiesc impreuna , ca poate el o sa o insele si altele. Asta e strict treaba lor. Foarte bine ca sunt indragostiti si se iubesc , urat ca-si bat joc de copii asa si ca nu exista pic de respect fata de mama copiilor. Si Denizel , nu consider ca un act , un copil sau statutul de sotie ma vor face sa-l consider pe sot proprietate privata si sa injur printre dinti toate femeile care ii zambesc frumos. Daca nu ma mai iubeste , mai bine pleaca. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ellej Si chiar asa, ce-ti veni sa le dai lectii celor parasite de soti? Ce-ti pasa tie de ele? Chiar atat de mult te roade ce crede majoritatea oamenilor despre tine?
Mai, Clara o fi fost si ea parasita la randul ei de sot pentru o super femeie. Noroc ca l-a gasit pe actualul " taran". [detectiv]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nuschu
Mai, si daca femeia aia ar fi ingalata si neingrijita si nu mai stiu cum si daca ei s-au casatorit cand erau niste post-adolescenti, deci neformati inca, nu si-au construit ei amandoi relatia? Nu s-au modelat unul pe celalalt si unul dupa celalalt? Nu este si responsabilitatea sotului de a-si ajuta sotia sa nu se uite pe ea, sa-i ia de pe cap copiii cand nu mai poate etc etc? Am vazut ca spuneai ca-ti pare rau pentru copiii care vor creste fara tata si needucati. Tatal de ce nu face, totusi, ceva sa creasca educati si frumosi si destepti? A, da, pentru ca mama e o inapoiata si refuza. Clara, tu de unde stii ca fosta sotie se refera la tine ca la o "curva" (scuzati cuvantul greu)? Daca de la sotul tau, mi se pare ultra-grav ca iti spune asa ceva! Ca isi permite sa repete asa o insulta la adresa ta, o data si a doua oara, pentru ca o expune iarasi pe fosta sotie ranita si jignita deja. Eu n-as putea sa-i spun sotului meu ca nu stiu cine crede ca el e "prost", din respect, din delicatete fata de el si de mine. Daca ti-o spune mama sotului, atunci si ea probabil tot de la sot o stie si iar nu e in regula! Eu nu am parti pris-uri, iti spun cu toata sinceritatea. Nu sunt sigura de nimic pe lumea asta, insa modul in care ai raspuns pentru tot, in care acoperi orice fisura in povestea ta, justificand pana si ceea ce ar putea parea o vina cat de mica a sotului (tau, al fostei sotii, nici nu stiu cum sa-i spun), pare un efort de a te autojustifica, de a-ti sustine cauza. Mai mult, felul in care eviti anumiti participanti la discutie, cu replici mai subtile, sau mai ironice, imi da senzatia ca nu esti foarte sigura de "siguranta" si indreptatirea propriului gest. Eu reactionez in momentul asta ca femeie, nu ca mama, caci mama nu sunt (inca). Ei bine, asa cum femeile repeta la nesfarsit victimizarea abandonarii copilului, si barbatii repeta vesnic culpa sotiei in a uita sa mai fie femeie! Vezi, Doamne, simtul lor inalt estetic este ofensat de abandonarea intrinsecului feminin! Nu, barbatii au nevoie numai de pretexte ca sa-si insele sotiile, nu au nevoie de motive, ci de justificari. Nu le inseala pt ca nu-s frumoase, destepte, gospodine, mame bune, parfumate, tocuite, minijupate, siliconate etc etc etc! Le inseala pentru ca asa vor ei, nu exista nici o determinanta apartinand femeii in decizia barbatului ei de a o insela! Aaa, sunt si cazuri extreme, evident, insa eu vorbesc de medie. Te-ai gandit ca, prin aceasta justificare facila pe care o dai actului de a insela/parasi (lipsa de feminitate a femeii) jignesti astea fete?! Fete de aici, de pe forum si fete din afara lui, care sunt si frumoase, si aranjate si ambitioase si, iaca pozna, au fost inselate, impotriva feminitatii lor! ************ Nus
Uite, mi-am petrecut intreaga zi raspunzand comentariilor voastre, nu cred ca daca am evitat vreuna dintre intrebari a fost cu intentie, ci pentru ca pur si simplu am omis-o involuntar, fiind atatea de spus. Si-asa am senzatia ca scriu prea mult, incercand sa spun atatea cate as vrea sa va spun. Injuriile, cum spuneam, le-am auzit char de la ea... Le aud mereu, atunci cand uneori ne suna, pe el de fapt, si ne reaminteste cat de mult ne detesta. A fost alegerea mea, pe care i-am impus-o si lui, sa nu raspundem la semenea provocari, sa nu coboram acest conflict la nivel de usa-cortului, pentru simplul fapt ca nu foloseset nimanui la nimic. Noi vrema doar sa fim fericiti, si incercam asta in fiecare zi. In paralel, el incerca sa faca pentru copiii lui tot ceea ce poate face un tata aflat departe de ei, cum spuneam. Poate ca, in ziua cand va intalni si ea pe cineva care s-o iubeasca asa cum e, isi va gasi linistea sufleteasca si va renunta sa-si consume energia si viata urandu-ne pe noi ca i-am distrus viata la oras (si a fost nevoita sa mearga in satul natal, unde "S-A FACUT DE RUSINE LA OAMENI SI ASTA NU O SA NE-O IERTE NICIODATA"). Sincer, nu cred ca pe noi ar avea cum sa ne distruga cu ura si dispretul ei. Insa pe copii, cu siguranta. Iar voi, ca mame, cred ca stiti cel mai bine ca nimeni nu va poate inflenta sa va schimbati o anumita atitudine vis-a-vis de copil, atunci cand v-a intrat ceva in minte (bun sau rau). Poate ca am jignit toate femeile de pe acest forum, mai putin pe cele "ca si mine"! Cu siguranta multe dintre ele sunt femei de nota 10, inteligente, placute, frumoase (desi nu despre asta e vorba aici). Am impresia insa ca acestea nu m-au combatut cu atata inversunare ca si cele care, acumuland anumite frustrari, si-au umplut buzunarele cu pietre si mitraliaza pe oricune care le aminteste de ceea ce li s-a intamplat lor (cum zicea cineva anterior). Nu toti barbatii sunt porci. Rectific: nu toti barbatii care se despart de sotii, de comun acord sau din proprie initiativa, sunt porci. La fel cum nu toate femeile (ramase) singure sunt rele. Acestea din urma sunt cele care, mai tarziu, isi vor face singure cel mai mare rau, pentru ca in loc sa-si dea ele insele o noua sansa la viata si sa incerce sa lase poate un om bun sa se apropie de sufletul lor, se consuma invinuind pe altii, pe oricine, tot universul, pentru esecul si nefericirea lor, martirizandu-se totodata, ca mame-perfecte, care nu mai au nevoie de nimic altceva pentru a se simti implinite in viata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Clara30 Te contrazic si eu, Aura. Am denigrat acea femeie pentru ceea ce mi-a aratat ca este, prin comportament, prin fapte, prin atitudieana fata de noi si fata de copii. Am denigrat-o atat cat mi-a permis, pe de alta parte, ceea ce am auzit despre ea, de la familia lui, de la fosti prieteni comuni. Am intrebat mult cum era, de ce era asa, am vrut sa inteleg ce fel de om a fost. Dar e mult mai simplu sa presupunem ca suntem cu totii nistre monstri mincinosi: eu, fostul ei sot, parintii si fratii lui, cunostintele comune... Iar ea e o sfanta plina de virtuti, a carei singura vina este ca, din cauza fatalitatii desigur - a atras bad karma si a avut parte de un sot nenorocit care i-a facut numai mizerii si i-a distrus viata. Bun. Acum va rog pe toate (toti) sa va uitat putin in sufletul vostru, sa aruncati o privire asupra raspunsurilor pline de resentimente pe care mi le-ati adresat, fara sa ma cunoasteti, fara sa-mi stiti povestea, fara sa-mi acordati si mine prezumtia de nevinovatie, asa cum i-ati acordat-o ei automat... De acest aspect se leaga si titlul topicului acesta. De ca v-au parasit sotii?! Raspuns: pentru ca sunteti (unele dintre voi), nedrepte, oarbe si RELE. Mai rele decat orice amanta care vorba-vine v-a distrus, fara scrupule, viata. Oricat ati da vina pe altcineva, atitudinea voastra este cel mai de temut dusman al bunei-intelegeri si al convietuirii in doi.
Aham. Nu te stim si am dat cu pietre. Dar tu ce stii despre noi, cand ne spui ca suntem nedrepte, oarbe si rele? Clara, tu ce te asteptai, venind sa-ti expui fericirea care consta in ceea ce ne-ai descris mai sus, pe un forum DESPRE COPII, cu mame si sotii preponderent? Ce te astepti, cand te adresezi fara pic de empatie unei audiente? Cand recunosti detasat si rece ca nu ti-e mila de copiii lui (ramasi fara tata, la 800 de km distanta de acesta), care nu fac decat sa va "deranjeze" din foarte fericirea voastra! Asa e, copiii mai la coada, caci el este barbat, inainte de a fi tata! Poate e cum spui, femeia aia e urata, e rea, e isterica, e ce vrei tu! Insa, modul in care ne-ai expus povestea nu-ti face nici un pic de cinste si ti-ai facut-o cu mana ta. ************ Nus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz
Citat:
citat din mesajul lui Clara30 De ca v-au parasit sotii?! Raspuns: pentru ca sunteti (unele dintre voi), nedrepte, oarbe si RELE. Mai rele decat orice amanta care vorba-vine v-a distrus, fara scrupule, viata. Oricat ati da vina pe altcineva, atitudinea voastra este cel mai de temut dusman al bunei-intelegeri si al convietuirii in doi.
am sa te rog sa iti masori cuvintele. pe forumul acesta nu se accepta atacurile la persoana, generalizarile si cuvintele de acest gen. daca doresti un subiect in care sa te certi cu toata lumea crede-ma ca aici nu este locul potrivit. Roxana
Tipic. Roxana , de ce nu am citit asta si la jignirile venite din partea unor useri , cu directia "nesimtitele de amante"? Ca era cineva care aveam impresia ca o cheama la lupta imediat pe Clara. Iar jignirile nu erau de cresa(rea,oarba) , erau ceva de genul ' nenorocita,nemernica" si alte urari de bine. Obiectivitatea de care ziceam... "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sincer vad asa lucrurile, asemanator cu XIO: o casnicie care nu mai mergea, careia i-a fost de ajuns un pretext ca sa se destrame. Daca tot ce zice Clara e adevarat despre atmosfera in familia cu pricina, eu cred ca unor copii le e mai bine cu un singur parinte, fie el si inrait si furios la inceput (cu timpul toate se atenueaza), decat cu certuri, tensiuni, stres in aer zilnic. Stiu ce inseamna asta, si stiu ce inseamna sa cresti cu doi oameni care nu se mai suporta la un mom dat. Daca prima sotie ar fi postat aici, plangandu-se ca nu o mai intelege sotul, ca face / nu face, ca drege / nu drege, ca nu o ajuta etc, toate i-ati fi spus sa-i dea papucii. Asa, in schimb, nu e bine, pt ca omul a ales sa-si refaca viata. Si eu as fi furioasa daca desi nu m-as mai intelege cu sotul, si ar fi clar ca la un moment dat ne-am desparti, el si-ar gasi perechea inaintea mea. Cum adica, eu sufar, eu incerc sa ma descurc cu 2 copii, si el isi vede bine mersi de viata lui?? Dar realist vorbind, e dreptul fiecaruia de a alege ce face cu viata lui. Insa ai din partea mea o bila neagra din cauza copiilor. Parerea mea e ca ar trebui sa incerci mai multe pt el, si sa-ti sustii mai mult sotul sa lupte pentru ei. E foarte comod sa dai vina pe fosta, si sa spui ca n-ai ce face, ca orice batalie e pierduta din start. E vorba de niste copii, nici un efort nu e suficient pentru a-i ajuta sa treaca peste trauma despartirii parintilor, si chiar pentru a-i scoate din acea "ignoranta" de care vorbesti. Oricat ai vrea sa eviti, te-ai casatorit cu el si cu trecutul lui. Nu poti sa stergi cu burete existenta a 2 copii. Ei exista, si deja au avut prima lovitura in viata, au ramas fara un parinte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ellej Mey, pe mine or sa ma dea afara sefii, ca de cand cu telenovele astea stau non stop pe forum. Si pe urma o sa-mi ia barbatul o Clara30 care va spune (si pe drept cuvant) ca era normal sa lasa ala o proasta care nici nu-i in stare sa-si pastreze jobul.
:-)))))))) Mda, sumbre perspective! :-)) Totusi, cu Clara printre noi, este imposibil sa ne paraseasca sotii [:D]. Tinem cont de sfaturile ei minunate, tinem cu dintii de femeia adevarata din noi [:D] si, gata, suntem salvate. Cu sau fara serviciu :-)))) Xio, imi pare rau! Fie nu ai inteles nimic din ce am scris, fie ma confunzi, fie participi la o discutie in care pur si simplu nu citesti ce spune eroina principala [:D]. Foarte frumos scrie Nuschu!!! [floare3]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, n-a zis nimeni, niciunde, ca un act, sau un copil il tine pe sot langa tine. Nu, responsabilitatea, maturitatea, principiile etc. etc. Nici eu n-am prea multi ani, insa cand sunt copii si realizarile casniciei la mijloc, s-a amorezat de alta nu prea e chiar asa cusher. Eu pricep amorezarea, pricep fluturii, pricep natura fiziologica umana, pricep si cautarea ineditului. Ce nu pot pricepe e ca un om rational si destept si corect da cu piciorul la o constructie de ani de zile pentru o indragosteala care poate fi ceva minunat sau nu! Cele enumerate de tine - acte, copii - nu-l fac proprietatea ta, ci il fac responsabilitatea ta, asa cum te fac pe tine si pe copil responsabilitatea lui. Nu faci un copil cu sentimentul ca apare alta mai buna la orizont! Nu pricep, iarasi, de ce 1000 de pretexte ce tin de sotie pentru inselaciunea sotului! Da, nu i-a mai placut de fosta sotie si viata cu ea, si-a dorit ceva nou! Dar nuu, sotia are mereu o vina. Ba ca poarta capot, ba ca face tocana, ba ca nu are job si tot asa! Mi se pare ca prea usor tratam lucrurile: nu mai merge si gata, dam la gunoi, exact ca si cu moda de acum un an! Oamenii nu-s obiecte, ne-am plictisit de ei, ii aruncam! Ce simplu e cand nici capul nu te doare, nici legat nu esti, nici copii n-ai! Si eu vorbesc fix din aceasta pozitie. Dar am incercat sa-mi imaginez ce-as face dupa o sarcina grea, cu bebe mic si cu sot cu telefonul inchis la 10 noaptea, dupa ce i-am gasit arhiva pe messenger! ************ Nus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, Clara de ce ai deschis acest topic pe un site ca DC ??? Sa dai sfaturi, sa te lauzi, sa iei rosiile`n cap ... ?! ________________________________________ Daria & [zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2101180020059491989HUtsSY"]GIULIA(2004 08 16)[/url] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2720628280059491989seZdoY"]arta la 3,4 ani[/url] dans la 3,9 ani [url="http://es.youtube.com/watch?v=rZyUDQeitzc"]1[/url] [url="http://es.youtube.com/watch?v=ePI4eTN0PwM"]2[/url] [url="http://es.youtube.com/watch?v=Wtaq4mLAYIc"]3[/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Clara30 Nu toate feile ce iau locul sotiilor sunt amante, nu toate sunt femei fara suflet, femei de doi bani, inumane si rele, nu toate sunt "curve" si nu toate v-au "suflat" sotii...
ba da. in alta ordine idei, el banuiesc ca si-a terminat facultatea fiind sustinut de taranca si proasta care tinea casa si cupilu. b ________________________ "Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...