Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stii de ce te-a parasit sotul tau?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti
Sunt in ceata....Adica ceatza. Nu ne-a zis ea (Clara) ca sotul si-a asumat raspunderea de a renunta complet la copii (cum ziceam, n-am chef sa recitesc postarile)? Apoi, mai incolo, zicea ca fata il suna zilnic, plangand. Si apoi ca nu il pot suna copiii, ca nu stiu s-o faca si nu au voie. Mai, fata asta are ceva probleme cu memoria (eu i-am zis sa faca niste teste). Apoi, cum traiesc copiii? Mama lor nu gateste niciodata si la sat nu exista McDonald's. Vai.... Nu serios, pana la urma nu ma lamuresc: el minte de ingheata apele si ea e naiva sau ne minte ea pe noi in cautarea unui sprijin moral? (Aici ti-ai gasit?) A, Clara, am omis sa iti scriu ceva ieri. Titlul ales de tine mi se pare deosebit de agresiv. Sunt aici, pe forum si persoane pe care nu le-au parasit sotii (INCA; fiindca nu te-au intalnit pe tine pe Internet; eu nu-ti zic pe ce site-uri se uita al meu...) si mai sunt si unele care au parasit ele diferite "podoabe" de soti si chiar stiu de ce (eventual fiindca sotii respectivi te intalnisera pe tine pe Internet). Dar toate suntem GRASE, URATE si RELE (asta e vorba fiului meu si a folosit-o initial pentru Mona Lisa si printesele de la Disneyland).
Sa te scot din ceata: 1. Tatal a renuntat la copii = a renuntat la a cere custodia lor, la a trai cu ei. Cred ca era foarte clar ce spuneam. Adica, mama a pastrat copiii. Spuneam in primul post despre el ca, asumandu-si un divort in care nu a luptat pentru custodia copiiilor, a facut SINGUR o alegere care implicit - in viata - cu mine sau fara, il va obliga la anumite compromisuri. Adica va fi in postura in care nu-si va mai vedea copiii zilnic, asa cum se intampla cand locuiau impreuna, acum (din cauza distantei), nu-i poate vedea decat maxim lunar si asa va fi mereu, atata vreme cat fiecare din parinti au o alta viata. Fiecare parinte care isi pierde, prin custodie, copil, isi asuma acest statut ingrat. 2. Copiii nu il pot suna singuri (nici nu au voie, nici nu au telefon la dispozitie, la varsta lor), dar tatal ii suna el aproape zilnic si vorbeste cu amandoi (atunci cand i se da voie, uneori copiii dorm sau fac altceva si hai sa nu contestam asta), iar atunci cand vorbeste cu fetita, de multe ori in dicutie acesta incepe sa planga si-l intreaba de ce tot zice mama ca el n-o mai iubeste si ca nu mai vine s-o vada niciodata si de ce tot zice mama ca el e rau si nemernic... etc. Uneori, atunci cand ne suna ea, implicit motivul telefonului este legat de copii - iar ea ne suna de obicei cand e nervoasa si telefonul catre noi e probabil ultimul pas, dupa ce-si aminteste de marea nedreptate si se revarsa, probabil, pe copii. In acele momente, daca poate vorbi si cu fetita, ea ii spune aceleasi lucruri (uneori plangand). Copiii traiesc in grija mamei, ei stiu cum. Sunt acolo si bunicii, care am inteles ca ii iubesc si se ocupa de ei, de nevoile lor de baza. Cineva tot gateste acolo, nu-ti fa griji pentru asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Clara30 si este o rautate sa "loviti" in tata, despre care chiar nu stiti absolut nimic si nu am spus absolut nimic... sa-l acuzati ca-si bate joc de copii, ca-i neglijeaza total, ca i-a abandonat intr-un fel josnic... pana la urma, daca el e atat de josnic, de ce nu ne bucuramm cu totii ca biata femeie a scapat de el?
Eu personal ma bucur pentru fosta lui sotie. Nu si pentru copii, ce aveau tot dreptul din lume la o relatie cu tatal lor. Sigur, daca tatal lor ar fi avut ceva minte in cap sau daca ar fi avut ceva noroc sa gaseasca o femeie care sa-l incurajeze sa ramana in orasul copiilor sai. Nu inteleg de ce trebuia el sa castige mai mult (suplimentar, ca sa-i ajunga "sa-si refaca viata") - pentru asta puteai sa muncesti si tu si sa compensezi aceasta diferenta. In fine, ne pierdem timpul pe aici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti
Xio, sunt multe casnicii care nu merg. Si oamenii se despart si nimeni nu-i acuza. Si dau, de cele mai multe ori, vina unul pe celalalt - si nici pentru asta nu ii acuza nimeni, atat timp cat pastreaza totusi o decenta (ceva in sensul: "se schimbase, nu mai comunicam, nu mai avea grija de casa ca inainte"). Se mai intampla ca cineva sa intalneasca pe altcineva si sa realizeze brusc faptul ca tocmai a intalnit "sufletul pereche" pe care nu-l intalnise anterior, bla, bla, bla... Ceea ce ne-a enervat pe cele mai multe dintre noi la Clara este modul in care vine sa vorbeasca intr-un mod absolut jignitor despre o femeie pe care nu o cunoaste. Nici noi nu o cunoastem, stim ca a inceput doua facultati, ca a lucrat apoi mai multi ani intr-o fabrica (in timp ce sotul ei se intretinea cu una si alta pe Internet - ca doar n-o fi fost doar Clara) si mai stim ca acum isi creste singura doi copii. Ne-a mai enervat faptul ca (cel putin in primul mesaj) aparea afirmatia ca un individ "fara cusur" si-a abandonat complet copiii. Si era un lucru admirabil....Mie chiar si titlul mi se pare...provocator. "Stii de ce..?" - habar n-ai - iti spun eu, cap-sec. Fiindca esti o taranca... De aceea ne-am suparat, ca am fost jignite "in bloc" de cineva care este foarte departe de perfectiune....
Asta spun si eu , ca e urat cum se poarta cei 3 adulti si ce fac cu copiii, dar atat. Daca e doar vorba despre asta nu vad de ce s-ar lega cineva de cat de mult vor sta ei impreuna, de ce a ales , de modul in care s-au cunoscut si altele. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clara,te supara intr-atat faptul ca sotului tau ii este "smuls"telefonul din mana (da'zau,esti naiva)si de faptul ca fosta lui sotie te catalogheaza drept o curva?!TU UITI ca femeia aia,taranca si inculta,asa cum o definesti tu,creste SINGURA 2 COPII?!In ochii ei vei ramane mereu doar o c.... . Si stii ceva?Femeia asta chiar e DEMNA! Nu-ti vine sa-ti planga TIE la usa ca n-are ce da de mancare copiilor,ca n-are cu ce-i imbraca..etc.ci sta linistita acolo,in satucul ei moldovenesc ,astepatand sa vina "pomana"domnului de la oras ...Poate se culca seara ,flamanda,pentru ca puiutii ei sa fie satui. O condamni pe ea,aia cu 2 facultati neterminate,ca nu le citeste copiilor povesti.Ti-ai pus vreodata problema,ca poate,femeia asta cade seara istovita de atata munca?! O critici,o ponegresti si nici macar n-ai vorbit vreodata cu ea.Exact cum ti-au spus majoritatea de aici,crezi doar ce-ti spune el! of ,Doamne,paiul... barna... Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Xio, eu am primit prima avertisment de la Roxana. Imi asum vorbele urate, insa Clara prea ii face albie de porci pe bietii micuti car probabil nici nu stiu ca au ajuns sa fie jigniti pe un site despre copii, care trebiue sa apere si sa protejeze micutii. Draga Clara,, in prima postare ai dat dovada de egoism si mie personal mi-ai confirmat parerea despre cele care se baga in familii: nu le intereseaza decat propria persoana. Nu am nimik cu voi atata timp cat aveti o casnicie legala, va iubiti, f bine, insa am cu voi ca nu faceti nimik pt copii. Bun, sa zicem ca mama nu e buna, atunci de ce tatal nu a luptat sa ia el copiii? Nu poti sa judeci tu o femeie si sa vii sa ne povestesti despre ea, atata timp cat nu o cunosti personal. Nu ai avut nici o discutie cu ea, tie ti-a povestit mama soacra, care sa recunostem, in general nu are o parere prea buna despre nora, si actualul sot. Ai facut copiii sotului tau ,,tarani'', fara a-i cunoaste, desi lunandu-l pe sot il iei cu tot cu copii, dc are, iar acei copii ar trebuie sa fie ca si ai tai! Si inca ceva un sot care isi lasa sotia sa-i vorbeasca copiii de rau nu poate fi numit tata! Deci, vii pe un site care se adreseaza in general COPIILOR SI MAMELOR, denigrezi atat o MAMA, cat si niste COPII nevinovati si te astepti sa fii primita cu flori???? De la mine nu ai sa primesti. Dc venei si intrebai poate cum poti sa ajuti acei copii, cum poti sa stabilesti o relatie de prietenie cu ei pt a avea parte de sustinerea tatalui, cum poti sa ajungi la buna intelegere cu mama copiilor erai intradevar o FEMEIE adevarata care isi iubea sotul si care incerca sa se integreze in familia acestuia si sa-i integreze familia in noua ei familie!!!!! Pana atunci nu esti decat o femeie egoista care nu realizeaza ca sotul ei nu a fost flacau atunci cand l-a luat avea unele responsabilitati, de care ea acum vrea sa-l elibereze. ROXANA [floare3]Sper ca nu am mai folosit un limbaj agresiv. andreea Alegeti viata! Avortul opreste o inima care bate plina de sperante... http://community.webshots.com/user/andreeagogo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clara,te supara intr-atat faptul ca sotului tau ii este "smuls"telefonul din mana (da'zau,esti naiva)si de faptul ca fosta lui sotie te catalogheaza drept o curva?!TU UITI ca femeia aia,taranca si inculta,asa cum o definesti tu,creste SINGURA 2 COPII?!In ochii ei vei ramane mereu doar o c.... . Si stii ceva?Femeia asta chiar e DEMNA! Nu-ti vine sa-ti planga TIE la usa ca n-are ce da de mancare copiilor,ca n-are cu ce-i imbraca..etc.ci sta linistita acolo,in satucul ei moldovenesc ,astepatand sa vina "pomana"domnului de la oras ...Poate se culca seara ,flamanda,pentru ca puiutii ei sa fie satui. O condamni pe ea,aia cu 2 facultati neterminate,ca nu le citeste copiilor povesti.Ti-ai pus vreodata problema,ca poate,femeia asta cade seara istovita de atata munca?! O critici,o ponegresti si nici macar n-ai vorbit vreodata cu ea.Exact cum ti-au spus majoritatea de aici,crezi doar ce-ti spune el! of ,Doamne,paiul... barna...[bang][bang][bang] Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1
Clara,te supara intr-atat faptul ca sotului tau ii este "smuls"telefonul din mana (da'zau,esti naiva)si de faptul ca fosta lui sotie te catalogheaza drept o curva?!TU UITI ca femeia aia,taranca si inculta,asa cum o definesti tu,creste SINGURA 2 COPII?!In ochii ei vei ramane mereu doar o c.... . Si stii ceva?Femeia asta chiar e DEMNA! Nu-ti vine sa-ti planga TIE la usa ca n-are ce da de mancare copiilor,ca n-are cu ce-i imbraca..etc.ci sta linistita acolo,in satucul ei moldovenesc ,astepatand sa vina "pomana"domnului de la oras ...Poate se culca seara ,flamanda,pentru ca puiutii ei sa fie satui. O condamni pe ea,aia cu 2 facultati neterminate,ca nu le citeste copiilor povesti.Ti-ai pus vreodata problema,ca poate,femeia asta cade seara istovita de atata munca?! O critici,o ponegresti si nici macar n-ai vorbit vreodata cu ea.Exact cum ti-au spus majoritatea de aici,crezi doar ce-ti spune el! of ,Doamne,paiul... barna...[bang][bang][bang] Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.
[:D] Gabriela , si in schimb tu o cunosti pe doamna respectiva si stii ca nu este povestea asa cum o spune Clara. Nici macar faptul ca aia le spune copiilor toate tampeniile nu mai conteaza. Daca oricum nu conteaza ce scrie fiecare , ci doar parerea proprie si personala , de ce se mai scrie pe forum? "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adelle vezi sa nu se afle de relatia voastra ca uite la ce se ajunge clara nu.s de acord s.o faci in toate felurile pe nevasta, ce exemplu diferit vrei sa dai si sfat sotiilor, daca amantele au fost catalogate in fel si chip (nici cu asta nu.s de acord) tu nu faci decat sa raspunzi cu aceeasi moneda, o fi ea cum spui tu sau mai rau dar tu cine esti s.o judeci? [url="http://community.webshots.com/user/dayannara"]ivan si dayanara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Clara30 Sa te scot din ceata: 1. Tatal a renuntat la copii = a renuntat la a cere custodia lor, la a trai cu ei. Cred ca era foarte clar ce spuneam. Adica, mama a pastrat copiii. Spuneam in primul post despre el ca, asumandu-si un divort in care nu a luptat pentru custodia copiiilor, a facut SINGUR o alegere care implicit - in viata - cu mine sau fara, il va obliga la anumite compromisuri. Adica va fi in postura in care nu-si va mai vedea copiii zilnic, asa cum se intampla cand locuiau impreuna, acum (din cauza distantei), nu-i poate vedea decat maxim lunar si asa va fi mereu, atata vreme cat fiecare din parinti au o alta viata. Fiecare parinte care isi pierde, prin custodie, copil, isi asuma acest statut ingrat.
As vrea sa te scot si eu din ceata: in cazul in care un parinte primeste custodia copilului, celalalt parinte poate obtine drept de vizita. Draptul de vizita obtinut depinde de ceea ce cere el, parintele care nu primeste custodia, (si de multi alti factori, e drept). Insa in majoritatea cazurilor cei care cer drept de vizita, il obtin, si acesta nu se limiteaza la 1 data/luna. Ce simplu e sa stai la sute de kilometri distanta si sa-ti inchipui ca mama habar n-are sa-si creasca copiii, ca nu le citeste povesti seara la culcare...cred ca e tipica atitudinea asta tuturor care n-au nici o responsabilitate, ii doare in cot de tot ce e in jur, dar se trezesc facand comentarii si aruncand cu noroi in exact cine nu merita. Bine ca e el un tata bun, ai facut o alegere fericita. Felicitari!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...