Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stii de ce te-a parasit sotul tau?


Recommended Posts

Xio, ti se pare tie ca a promovat cineva complezenta pe-aci?! Complezenta nu este egal responsabilitate, maturitate, lupta petru ceea ce ai construit si protejat! N-a luat-o nimeni la suturi pe Clara ca si-a urmat fericirea, ci pentru ca s-a aratat fara mila fata de copiii ramasi fara tata ai sotului ei, ca a vorbit urat despre fosta sotie a sotului ei, ca desconsidera o intreaga lume de femei povestindu-le fara empatie si oleaca superioara de ce le parasesc barbatii! Pentru ca incurajeaza femeile sa se autoculpabilizeze cand nu au de ce, sa se supraresponsabilizeze! Pentru ca intrebarea-titlu a topicului sau este manipulatoare si, cum spune si Formalhauti, agresiva. Pentru ca a avut o prima postare agresiva si apoi a venit sa dreaga busuiocul tragand cat a putut ea spuza pe turta lor! Si nu, casnicia nu e gata cand nu mai iubesti, ci cand nu mai vrei sa iubesti! Pentru ca intre doi oameni maturi, care se respecta profund si s-au iubit profund de la bun inceput nu exista incetare a iubirii. Acolo unde inceteaza iubirea aia adolescentina, sturlubatica, zglobie, vine respectul, vin toate amintirile si constructele comune, vine un copil, vin doi-trei copii, vine o casa (nu masurata in hectare si mii de euro, ci in luni si zile de munca, nedormite, in planuri, in consum si nervi si bucurie impreuna), vine jena de tine si de celalalt sa minti, vin cate si mai cate! Nu poti fi obiectiv cand vorbesti despre realitati adanc subiective si sensibile. Daca vrei obiectivitate, discuti fenomene meteo, statistici, starea drumurilor, ce vrei tu, insa nu despre iubire si responsabilitati abandonate. N-a zis nimeni ca sotia ar fi o sfanta si Clara nu mai stiu cum! Clara a fost singura care s-a exprimat aici si s-a exprimat nepotrivit (asa cum ai sesizat si tu) si de aici a venit toata avalansa de critici. Daca enunta numai povestea de iubire, daca nu dadea dovada de atata raceala si respingere fata de copiii sotului ei, nu primea ce-a primit! Dar, atunci, nu-i asa, nu mai zguduia mentalitatea femeilor nefeminine, trezindu-le la realitate! Nu ai pretentia sa dai lectii de pe pozitii de agresivitate, ca nu le inghite nimeni. Nu te-apuci sa dai explicatii facile fara sa fi fost in postura aceea. A fi amanta cuiva nu e egal cu a fi sotia inselata, nu ai cum sa stii efectiv si real, din propria experienta de ce a lasat-o pe ea si te-a luat pe tine! Daca venea o fata inselata si parasita de sot si ne spunea: m-a parasit ca sunt asa si pe dincolo, era credibila si nu-i sarea nimeni in cap. Asa, avertismentul scartaie. Mai mult, nu te adresezi unei comunitati preponderent de mame spunandu-le ca au esuat daca sunt mame perfecte! Geez, asta e esenta feminitatii: calitatea de mama, eu asa am crezut pana sa citesc pe-aici. ************ Nus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Culmea e ca majoritatea "relelor" si "oarbelor" de pe aici au inca barbatul in batatura (probabil pana-l ajuta vreo Clara30 sa realizeze ca sunt niste taranci nebune). Problema ei e, de fapt, ca asa cum o vedem noi pe forum, asa o vad si cei din jurul ei, in viata reala, poate chiar proprii ei parinti. In fata lor se justifica de fapt, nu a unor necunoscute dintr-o lume virutala. Adina Iulia, ai dreptate, ne pierdem vremea. Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1
Clara,te supara intr-atat faptul ca sotului tau ii este "smuls"telefonul din mana (da'zau,esti naiva)si de faptul ca fosta lui sotie te catalogheaza drept o curva?!TU UITI ca femeia aia,taranca si inculta,asa cum o definesti tu,creste SINGURA 2 COPII?!In ochii ei vei ramane mereu doar o c.... . Si stii ceva?Femeia asta chiar e DEMNA! Nu-ti vine sa-ti planga TIE la usa ca n-are ce da de mancare copiilor,ca n-are cu ce-i imbraca..etc.ci sta linistita acolo,in satucul ei moldovenesc ,astepatand sa vina "pomana"domnului de la oras ...Poate se culca seara ,flamanda,pentru ca puiutii ei sa fie satui. O condamni pe ea,aia cu 2 facultati neterminate,ca nu le citeste copiilor povesti.Ti-ai pus vreodata problema,ca poate,femeia asta cade seara istovita de atata munca?! O critici,o ponegresti si nici macar n-ai vorbit vreodata cu ea.Exact cum ti-au spus majoritatea de aici,crezi doar ce-ti spune el! of ,Doamne,paiul... barna... Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.
Gabriela, iti voi repeta si tie, cu rabdare, ca stiu sa fac diferenta dintre o inscenare telefonica si incidentul care s-a petrecut acolo, intre ei, vis-a-vis la mine, cumine in telefon. Chiar e nevoie sa-ti dscriu intreaga scena?! Daca ma supara?! :) Ma supara in masura in care, stiind ca nu e asa, as simti nevoia firesca sa o combat... dar tot din acelasi motiv, stiind ca nu e asa, nu vad rostul pentru care ar trebui sa-i demonstrez ei ca nu e asa, fiind evident ca ea stie cel mai bine. CA si voi de altfel. Femeia aceea, chiar daca seara ar cadea istovita de munca, ar trebui sa fie plina de abnegatie ca voi toate de aici, si sa sacrifice inca 5 minute din timpul ei, pentru o poveste! Sau nu este copilul mai important decat orice?! Sau sambata, sau duminica, sau o data pe saptamana, oricand! Femeia acesta nu vine sa ne planga la usa pentru copii, pentru ca tatal lor le trimite sau le duce personal suficienta imbracaminte, incaltaminte, jucarii, lcururi, dulciuri si bani ca sa nu le lipseasca nimic. Femeia acesta nu se culca istovita, pentru simplu fapt ca parintii ei tin de-o viata acea gospodarie in picioare. Si da-mi voie sa fiu rea ca voi si cred ca nu se culca flamanda niciodata, pentru ca e tot atat de multa cat era si inainte sa "faca foamea" in satucul ei moldovenesc. ( o vad periodic in poze, cand tatal merge sa-si vada copiii). Si ca sa fiu obiectiva, si eu sunt relativ plinuta, sunt o mare gurmanda si gatesc foarte mult, chiar cu ceapa... si nu mi-e teama ca as fi parasita doar pentru atat, cum ati tot insinuat ca s-a intamplat. Sa continuam cu rautatile?!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nuschu
Xio, ti se pare tie ca a promovat cineva complezenta pe-aci?! Complezenta nu este egal responsabilitate, maturitate, lupta petru ceea ce ai construit si protejat! N-a luat-o nimeni la suturi pe Clara ca si-a urmat fericirea, ci pentru ca s-a aratat fara mila fata de copiii ramasi fara tata ai sotului ei, ca a vorbit urat despre fosta sotie a sotului ei, ca desconsidera o intreaga lume de femei povestindu-le fara empatie si oleaca superioara de ce le parasesc barbatii! Pentru ca incurajeaza femeile sa se autoculpabilizeze cand nu au de ce, sa se supraresponsabilizeze! Pentru ca intrebarea-titlu a topicului sau este manipulatoare si, cum spune si Formalhauti, agresiva. Pentru ca a avut o prima postare agresiva si apoi a venit sa dreaga busuiocul tragand cat a putut ea spuza pe turta lor! [b]Si nu, casnicia nu e gata cand nu mai iubesti, ci cand nu mai vrei sa iubesti! Pentru ca intre doi oameni maturi, care se respecta profund si s-au iubit profund de la bun inceput nu exista incetare a iubirii. Acolo unde inceteaza iubirea aia adolescentina, sturlubatica, zglobie, vine respectul, vin toate amintirile si constructele comune, vine un copil, vin doi-trei copii, vine o casa (nu masurata in hectare si mii de euro, ci in luni si zile de munca, nedormite, in planuri, in consum si nervi si bucurie impreuna), vine jena de tine si de celalalt sa minti, vin cate si mai cate! [/b]Nu poti fi obiectiv cand vorbesti despre realitati adanc subiective si sensibile. Daca vrei obiectivitate, discuti fenomene meteo, statistici, starea drumurilor, ce vrei tu, insa nu despre iubire si responsabilitati abandonate. N-a zis nimeni ca sotia ar fi o sfanta si Clara nu mai stiu cum! Clara a fost singura care s-a exprimat aici si s-a exprimat nepotrivit (asa cum ai sesizat si tu) si de aici a venit toata avalansa de critici. Daca enunta numai povestea de iubire, daca nu dadea dovada de atata raceala si respingere fata de copiii sotului ei, nu primea ce-a primit! Dar, atunci, nu-i asa, nu mai zguduia mentalitatea femeilor nefeminine, trezindu-le la realitate! Nu ai pretentia sa dai lectii de pe pozitii de agresivitate, ca nu le inghite nimeni. Nu te-apuci sa dai explicatii facile fara sa fi fost in postura aceea. A fi amanta cuiva nu e egal cu a fi sotia inselata, nu ai cum sa stii efectiv si real, din propria experienta de ce a lasat-o pe ea si te-a luat pe tine! Daca venea o fata inselata si parasita de sot si ne spunea: m-a parasit ca sunt asa si pe dincolo, era credibila si nu-i sarea nimeni in cap. Asa, avertismentul scartaie. Mai mult, nu te adresezi unei comunitati preponderent de mame spunandu-le ca au esuat daca sunt mame perfecte! Geez, asta e esenta feminitatii: calitatea de mama, eu asa am crezut pana sa citesc pe-aici. ************ Nus
Ce trist! Chiar mi-a spus un barbat care isi inseala sporadic sotia ca dragostea tine putin, dupa aia vin altele. La mine dragostea a tinut peste 8 ani si sper sa tina in continuare. E foarte rtist ce spui: ne casatorim pt. ca ne iubim , dispare dragostea , dar stam impreuna ca ne stim de atata timp , ca ne respectam, ca avem o casa , un copil , un catel. La fel de bine as putea sa locuiesc cu prietena mea cea mai buna , doar viata sexuala ne-am desfasura-o cu barbati , ca in rest ar fi exact ce descrii tu :ne intelegem bine , ne respectam , avem o casa , un catel, flori de ingrijit , samd. Nu iti opti impune sa iubesti sau sa nu iubesti. Ce simplu ar fi totul atunci! "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Miluna
subiectul asta o pune intr-o lumina atit de buna pe amanta ex-ului meu, prin comparatie cu Adelle, ca ma gindesc ca tre sa multumesc celui de sus pentru ea [alcool]
[:-)))][:-)))][:-)))] asta imi aduce aminte de bancul asta: Doi soti iau cina intr-un restaurant elegant. La un moment dat apare o tanara foarte sexy care il saluta pe sot intr-un mod foarte intim. Sotia il intreaba pe acesta: - Cine e tipa asta obraznica? - Amanta mea, ii raspunde sotul.. - Nu ti-e rusine?? Sa stii ca imi iau lucrurile si plec la mama! - Foarte bine, ii raspunde sotul, dar sa stii ca atunci adio shopping la Milano, ski in Alpi si croaziere pe Mediterana! Sotii mananca in tacere iar dupa o vreme intra in local prietenul familiei, la brat cu o tanara blonda, sexy si foarte eleganta. - Cine-i tipa cu care este amicul tau?, intreaba sotia. - Amanta lui. Dupa cateva minute de reflectie, sotia exclama: - A noastra-i mai frumoasa!!... [url="http://community.webshots.com/user/dayannara"]ivan si dayanara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Miluna
subiectul asta o pune intr-o lumina atit de buna pe amanta ex-ului meu, prin comparatie cu Adelle, ca ma gindesc ca tre sa multumesc celui de sus pentru ea [alcool]
Cu Clara vrei sa zici, ca Adelle era chiar finuta :):) nu-i adevarata vorba aia, fereasca Dumenzeu de mai rau? Adelle, iarta-ne, ca nu stiam ce spunem! Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Clara30 Este o nedreptate sa tratati in acest fel o persoana despre care nu stiti nimic , este orbire sa refuzati sa acceptati argumentele si explicatiile mele rationale ... si este o rautate sa "loviti" in tata, despre care chiar nu stiti absolut nimic si nu am spus absolut nimic...
Probabil ca nu iti dai seama cat de multe ai scris [:D]. Despre tata ne-ai dat chiar mai multe amanunte decat despre tine si mama la un loc. Asadar, stim ca e urat si introvertit, stim ca a fost violat de nevasta( rodul violului fiind al doilea copil), stim ca s-a casatorit fara sa judece de teama ca nu-l ia nimeni [alcool], stim ca [] copiii educati de el sunt niste taranoi [ups], stim ca iti spune ca sotia lui te numeste c///a, stim ca, in loc sa incerce sa rezolve problemele pe care le avea in casnicie statea la palavre pe chat, stim ca vorbeste ingrozitor de urat despre mama copiilor lui, stim ca e mai destept decat sotia lui deoarece, nu-i asa, este inginer cu patalama [:D], stim ca nu-i in stare sa creeze un echilibru nici in relatia cu tine. Despre tine stim ca-i urasti copiii lui iubi, ceea ce consider ca e suficient [bis]. A, da, urasti si femeile casatorite [ups]. Acestea fiind zise, io una, nu mai vreau sa stiu nimicutaaaaaaaaa [help].
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ellej
Citat:
citat din mesajul lui Miluna
subiectul asta o pune intr-o lumina atit de buna pe amanta ex-ului meu, prin comparatie cu Adelle, ca ma gindesc ca tre sa multumesc celui de sus pentru ea [alcool]
Cu Clara vrei sa zici, ca Adelle era chiar finuta :):) nu-i adevarata vorba aia, fereasca Dumenzeu de mai rau? Adelle, iarta-ne, ca nu stiam ce spunem! Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Da, mii de scuze, cu Clara vroiam sa zic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...