Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stii de ce te-a parasit sotul tau?


Recommended Posts

Nuschu, scrii ataaaat de frumos!! [il] Toate fetele (aproape toate, sa nu exageram [:D]) care au scris aici m-au imbogatit cumva si dau fiecareia cate un [pup]. Nu prea intram eu la In unul sau in doi dar, de acum incolo, o sa o fac mai des. [flo]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nuschu , ai avut o exprimare ciudata , de-aia am scris ce am scris "unde se termina iubirea adolescentina , sturlubatica , vine respectul". In opinia mea respectul vine din start, iar din exprimarea "se termina iubirea , vine respectul" , am inteles ca...se termina iubirea si e inlocuita de altceva. Deci nu se termina iubirea , pur si simplu se modifica si dinrt-o flacara sa zicem e un foc mocnit care nu se stinge. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nuschu
On topic: Clara, de ce ai curiozitatea sa te uiti la pozele cu fosta sotie a sotului tau? De unde stii ca ea nu da o mana de ajutor in gospodarie? De unde stii ca nu are alte valori decat tine, pentru ea povestile nu sunt importante? De ce ne spui ce e negativ la ea si nu ne spui ce faci tu de-ti tii sotul acasa? De ce nu ne spui cum se manifesta fericirea ta si ne povestesti in ce consta nefericirea ei? Spune-ne ce crezi tu ca il face pe sotul tau sa te aleaga si azi, si maine, si cand ai migrena, si cand prajesti ceapa. Ce zici, schimbam accentul povestii? ************ Nus
Ma uit la pozele pe care el le face, uneori, cu copiii lui, in unele dintre ele aparand si ea in cadru. Pozele acestea sunt pe calculatorul nostru, mi le arata cand se intoarce de acolo, nu le ascunde de mine si nici nu vad de ce este iesit din normal sa existe pe calculator un album foto cu copiii lui, la care eu sa nu pot avea acces. Despre mine nu am vorbit pentru ca nu am fost intrebata pana acum. Despre ea am spus ca probabil nu pica lata seara, ceea ce e departe de a da o mana de ajutor sau de a face ceea ce toti facem intr-o gospodarie, fara sa ne plangem ca din cauza asta nu mai avem timp sa ne reocupam de educatia copiilor. Despre valorile ei nu are sens sa mai discutam, atata vreme cat nu acorda importanta, ca mama, dezvoltarii cognitive a copiilor, prin joc, prin povesti, prin activitati educative comune... Fiecare om are pripriul set de valori, evident, unele insa ne sunt comune, mai ales cele referitoare la credterea si educarea copilului, de care musteste chiar si acest site. Dar voi vreti sa-i luati apararea cu orice chip, indiferent daca ceea ce va spun eu contravine sau nu propriunului vorstu set de valori. Ati acumza o mama care, independent de povestea mea, isi neglijeaza copiii? V-am spus ce e negativ la ea pentru ca despre asta era vorba, in context. Cred ina ca e inutil sa fac dovada propriilor mele calitati acum, doar ca sa va distrez pe voi, dandu-va ocazia sa ma ironizati gratuit pentru aceleasi calitati pe care (teoretic) le are fiecare femeie. Ceea ce, momentan, ma deosebeste pe mine de ea, este faptul ca am o multime de ganduri, idei, vise si mai ales sentimente in comun cu acest barbat. Faptul ca el vine acasa si gaseste acolo in primul rand o prietena, o iubita, care il primeste acasa fericita sa-l revada, cu care inca - in doi ani - nu a avut motive de cearta sau de cuvinte grele, cu care se intelege ca om si alaturi de care ii face placere sa-si triasca viata, in armonie si buna-intelegere. Sunt o femeie care face dragoste, inca, si atunci cand are migrene si care prajeste ceapa cu geamul deschis, gatind impreuna cu partenerul ei, facand impreuna tot ceea ce ne permite timpul sa facem, de la gatit si curatenie, pana la excustii, vizionatul unui program tv (fie el fotbal sau film siropos de dragoste), sau pur si simplu la a sta impreuna, duminica dimineata, la o cafea in balcon, intr-o liniste calda, confortabila si placuta, care nu are nevoie de cuvinte fortate. Da, putem schimba accentul povestii, pot sa fug la un internet cafe, sa va scriu - sub o alta identitate - ca sunt o femeie fericita, care simte ca si-a gasit barbatul vietii sale, cu care se intelege minunat, ca traieste o poveste de iubire ca cele din povesti, fara sa fac nici o referire la trecutul lui. Si toata lumea m-ar felicita, m-ar incuraja si mi-ar tine pumnii sa avem si un bebe care sa ne desavarseasca fericirea etc. Atunci am merita toate sansele la o viata frumoasa, acum nu. E atat de simplu, nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa stiu de la Clara ce sa fac si cum sa fac sa nu ma paraseasca barbatul. Se pare ca a descoperit marele secret. Si totusi....relatia ei e proaspata, dragostea lor e proaspata, oare ce se va intampla peste ani si ani? Cum poate pretinde ca a descoperit ce inseamna sa-si tina barbatul acasa, cand sunt doar la inceput. Cand e totul nou , toate ne tinem barbatul acasa. Sau de fapt a deschis subiectul in ideea de a o da ca exemplu de "asa nu" pe sotie? Nu prea pricep eu la ora asta ce-i cu subiectul asta:vrea sa se dea exemplu pe ea sau pe nevasta? Delia "Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui XIO Deci nu se termina iubirea , pur si simplu se modifica si dinrt-o flacara sa zicem e un foc mocnit care nu se stinge. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
:-))))))))) Este exaaaaact, da' exaaaaaact, ce tot spune Nuschu de vreo 2 ore incoace!!!!! Da' trebuia intai sa te scandalizezi oleaca si sa contrazici, nu? :-))
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
citat din mesajul lui XIO Deci nu se termina iubirea , pur si simplu se modifica si dinrt-o flacara sa zicem e un foc mocnit care nu se stinge. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
:-))))))))) Este exaaaaact, da' exaaaaaact, ce tot spune Nuschu de vreo 2 ore incoace!!!!! Da' trebuia intai sa te scandalizezi oleaca si sa contrazici, nu? :-))
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Nu , Denizel , trebuia doar sa explice Nuschu ce a vrut sa spun de fapt , ca din primul mesaj se intelege altceva. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
citat din mesajul lui gabriella1
de la Clara ati ajuns la xio??????????[duel] Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.
Gata cu Etiopia? Revenisi? [:D]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
am crezut ca- mi cedeaza b.nica un drept de "propritate"...si incercam sa ma pun bine cu ea[:D] Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, uite ce zice Nuschu de la inceputul inceputului: Pentru ca intre doi oameni maturi, care se respecta profund si s-au iubit profund de la bun inceput nu exista incetare a iubirii Daca mai zici ceva, tiiiip!!!! :-)))))
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Xio, uite ce zice Nuschu de la inceputul inceputului: Pentru ca intre doi oameni maturi, care se respecta profund si s-au iubit profund de la bun inceput nu exista incetare a iubirii Daca mai zici ceva, tiiiip!!!! :-)))))
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Dupa/inainte de care spune altceva. Mie altceva-ul ala mi-a sarit direct in ochi , fiind similar cu alte altceva-uri auzite. Cand ma intorc recitesc mesajele [:D][flo] "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui delsim
Eu vreau sa stiu de la Clara ce sa fac si cum sa fac sa nu ma paraseasca barbatul. Se pare ca a descoperit marele secret. Si totusi....relatia ei e proaspata, dragostea lor e proaspata, oare ce se va intampla peste ani si ani? Cum poate pretinde ca a descoperit ce inseamna sa-si tina barbatul acasa, cand sunt doar la inceput. Cand e totul nou , toate ne tinem barbatul acasa. Sau de fapt a deschis subiectul in ideea de a o da ca exemplu de "asa nu" pe sotie? Nu prea pricep eu la ora asta ce-i cu subiectul asta:vrea sa se dea exemplu pe ea sau pe nevasta? Delia "Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer
Daca vrei sa aflii cum sa-ti tii barbatul acasa poti invata din sfaturile celorlalte femei de aici, care se pare ca stiu cel mai bine. Eu n-am dat exemplu pe nimeni, nici pe mine, nici pe fosta sotie, am inceput acest topic sesizand o gramada de frustrari in cuvintele multora dintre voi, pe alte topicuri. Si n-am gresit deloc. Voiam (si vreau in continuare) sa va spun o poveste de viata despre cum doi oameni s-au despartit si unul dintre ei a avut o noua sansa la fericire, despre cum eu - a doua femeie - poate sa nu fie asa rea cum aveti toata inversunarea sa credeti si despre cum despartirile nu se intampla intotdeuna din vina cuiva. Eu iti spun doar atat: Fii prietena lui, iubeste-l asa cum e si lasa-te iubita fara migrene. Nu uitati sa fiti oameni unul cu celalat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...