Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 3


Oaspete marius

Recommended Posts

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mole e un sos mexican care are la baza ciocolata sau pasta de ciocolata, aia neindulcita, deci mai raw( sau cacao). Si se face cu chile pepper, cu tot felul de nuci, alune, arahide sau susan sau chiar seminte de bostan( toate prajite putin)- depinde de reteta, si o gramada de alte ingrediente( usturoi, ceapa,frunze de avocado,scortisoara, cuisoare), si se fierbe la foc mic in supa de pui cateva ore bune. Sunt o gramada de variatii, toate super delicioase-fiecare familie are retata proprie, lasata din mama in fiica. Dar deoarece e mai greu sa faci sosul, nu toate restaurantele mexicane il au pe meniu. Crisss [gravi]24+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai Ramona, merita sa incerci o data, chiar daca nu le prea ai cu mancarea mexicana. Fosta mea colega imi zicea ( ea e din Mexic) ca mancarurile de gen burito sau taco nu prea au mare cautare in Mexico, ca nu sunt considerate traditionale...in schimb mole e pe masa la fiecare sarbatoare majora. Crisss [gravi]24+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am primit ieri de la cineva un kilogram de rosii frumoase foc de gradina, cam moi. Si ma tot gandeam ce pot face cu ele. Pana la urma le-am facut suc( cu morcovi, telina, ardei si sfecla rosie). Iar din pulpa am facut o ciorba de fasole boabe cu pui. Juicerul asta mi se pare cea mai buna investitie( oricum am eu o mica-mare obsesie cu ustensilele astea de bucatarie- in loc sa cer bijuterii de ziua mea, eu cer mixere si oale de la Le Creuzet[bang]-nici nu mai am unde le pune in bucatarie) Crisss [gravi]24+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele americance eu nu sunt un as in ale gatitului dar ma straduiesc[:D]. Am primit un curcan de vreo 7 kile si trebuie musai sa-l fac de Thanksghiving care la noi e luni. Dati-mi si mie o reteta cu umplutura aia minunata care se baga in curcan(cum se face, cat se tine la cuptor, ce temperatura...etc). Va roooog frumos!!!![flo] Mihaela http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Philip, se merita juicerul, dar nu lua unul de $50 ca nu tin prea mult. Al meu l-am luat de pe Amazon.Eu pe asta il am, si e foarte bun, usor de curatat si puternic( nu face lamai sau portocale decat decojite, in rest merge orice cu coaja- dar daca pui numai legume poti folosi pulpa ramasa si la ciorbe) http://www.amazon.com/Breville-BJE200XL-700-Watt-Compact-Fountain/dp/B000MDHH06/ref=pd_bbs_sr_3?ie=UTF8&s=home-garden&qid=1223590010&sr=8-3 Merg foarte bine orice combinatii de legume si fructe- preferata mea e combinatia din mere cu sfecla rosie si telina, morcovi( data trecuta am pus si niste pepene galben). Despre curcan, eu una nu pun umplutura inauntru, ci o fac separat pe aragaz si o pun in cuptor in alta tava. Ptr curcan pun inauntru crengi de rozmarin, si cam atat. Data trecuta am pus si niste mere si lamai si portocale( intregi) pe langa rozmarinul dinauntru. Nu-mi place cum iese umplutura in curcan. Crisss [gravi]24+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...