Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 3


Oaspete marius

Recommended Posts

Mi Ro, umplutura aia se poate face cum vrei tu, adica pui orice ingredient iti place- cu masline, sau cu ciuperci, sau cu fructe uscate. Si de fapt e un fel de budinca de paine sarata( paine uscata, cu lapte, oua, poti pune branza, ceapa, bacon, nuci, verdeata..absolut orice) si la cuptor cu ea.Eu nu am o reteta anume, improvizez de cele mai multe ori. Poti praji ceapa cu ceva telina sau morcovi rasi, prajesti separat nucile, dupa care le combini si cu painea taiata bucati( o poti praji si pe aia putin), si mai adaugi ce mai vrei sa pui in umplutura. O poti face si fara oua daca o lasi pe aragaz( atunci pui supa de pui in loc de lapte). Sa ne spui cum a iesit[:D] Crisss [gravi]24+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Crisspoliss - Esti o draguta dar nu poti sa-mi dai asa neste oarece cantitati ca nu-mi dau seama cat sa pun paine de aia uscata, ma rog pesmet. Cum trebuie sa arate. Da-mi orientativ niste cantitai ca dupa aia o ucid eu[alcool](umplutura)[:D] Mihaela http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, iti trebuie cam o franzela..sau hai sa zic juma de kil de paine uscata taiata in cubulete( am vazut ca se gaseste asa in supermarket de vanzare)Daca painea e proaspata, o tai in cubulete si o amesteci cu putin ulei de masline si ceva frunze uscate( oregano, cimbru) si un usturoi pisat si o pui la cuptor cam 20 de minute intr-o tava unsa, ca sa se prajeasca. Intr-o tigaie separat prajesti sa jic un pound( juma de kil) de ciuperci taiate, o ceapa mare, un ardei gras, vreo 2 tulpini de telina taiate toate marunt, poti pune si praz, si niste nuci prajite inainte putin. Cand s-a evaporat apa din legume si sunt aproape gata, le rastorni intr-un vas de iena peste cuburile de paine, pui patrunjel verde si poti pune si un pumn de cranberies uscate( sau stafide). Amesteci 5-6 oua si vreo 3 cani de lapte( sau poti pune in loc de lapte heavy whipping cream) cu sare, piper, si parmezan ras, pui amestecul asta peste painea cu legumele, o amesteci putin si o pui in cuptor timp de o ora( cam la 350F). Se poate face si cu o zi inainte, si o reincalzesti inainte sa o servesti. Daca vrei, poti pune in loc de ciuperci alte chestii, cum ar fi carnat italian taiat in felii( iute sau mai dulce), mere taiate cubulete, boabe de porumb..sau ce-ti mai trece prin cap. Ruxi, ce e aia lasagna mexicana? adica cu porumb si fasole[:D]?? Crisss [gravi]24+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxij, imi place ca-i asa simpla, dar oare cu ce sa inlocuiesc salsa si taco seasoning? Brinza n-ai pus? Poate fac sosul si pun mozzarella. Eu ma lupt cu curcanul ala.[:D] In seara asta am facut o salata de baby greens, cu oua fierte, avocado, rosii, crumbled feta, crumbled bacon si curcan. M-am bucurat ca Alexandru a zis ca-i foarte buna, el se lasa greu la salate.[:D] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ruxij
Eu am facut in weekendul trecut lasagna mexicana. A iesit f. bunaaa.
Mi-ai facut pofta de lasagna[pofta][:D]...dar eu am sa-mi fac din aia "normala"[:D]...nu-mi place nimic ce e mexican,nu stiu de ce ,am tot incercat dar nu-mi place gustul nici cum[alcool]...prefer chinezarii,japonezarii,italiene sau indiene,dar nu imi place mexican...asta e[:D]...RAMONA,vezi nu esti singura!!![:D] Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004) Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 http://community.webshots.com/user/CRISMIR100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...