Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 3


Oaspete marius

Recommended Posts

Yum! Copiii mei au prins gust de paste alfredo, eu le faceam simple, dar adaug si eu ingredientele astea. Eu pun in prima faza si un usturoi pisat, putina nucsoara si coaja de lamiie rasa. Am avut emotii cu nucsoara, in final cred ca asta-i da aroma aia deosebita. The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Vin si eu cu o reteta incercata in we: pui cu vin alb si masline verzi. 8 picioare de pui 2 cups vin alb 2 cups masline verzi 2 cepe albe 2 frunze de dafin sare, piper Se iau cotoaiele si se prajesc in ulei. Dupa ce s-au maronit, se scot din tigaie (le puneti pe-o farfurie), se varsa excesul de grasime, mai lasand un pic pe fundul tigaii pentru a se cali un pic ceapa. Se taie cepele rondele si se pun la calit. Nu trebuie sa le lasati mult, numai cat sa se inmoaie. Se adauga vinul si maslinele, sare (eu nu am pus deloc ca maslinele verzi au fost sarate), piper si se fierb pentru 2 minute. Dupa care se adauga carnea sa fiarba cu celelalte ingrediente, plus cele doua frunze de dafin si lasat sa fiarba vreo 20 de min. la foc mediu. Reteta asta a avut succes in familia noastra. Mie mi-au placut mult cum s-au combinat aromele vinului, ale maslinelor verzi si dafinului. Sper sa aiba succes si la voi. Bon appetit! Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006) [URL="http://community.webshots.com/album/413983623DOHqnP"]Camera lui Luca/Finding Nemo[/URL] si [URL="http://good-times.webshots.com/album/557235620iZEBjC?start=0"]Camera Evei-Gradina cu flori vesele[/URL] [URL="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Binecuvantarea[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Hilde
Am avut ieri musafiri si bineinteles ca trebuia sa incerc o noua reteta. Norocul meu ca a iesit excelent. Chicken Alfredo Paste - pene, le fierbeti normal. Sos: 4 linguri unt 1 cana heavy cream ( half&half daca vreti mai putina grasime) 2 cani cascaval( am folosit swiss) 1/2 cana parmezan Intr-o oala mai mare puneti untul. Dupa ce se topeste adauga Heavy cream. O lasi pana devine hot dar sa nu fiarba( doar simmering) si adaugi cascavalul + parmezan. Dupa vreo cateva minute de simmering o sa se mai ingroase. Pui - piept, taiat in bucati mici. Pus in ff putin ulei( eu obisnuiesc sa intind uleiul cu un servetel in cratita) pentru vreo 5/7 min. Sau pana nu mai e roz la mijloc dar neaparat nu uscat. Adauga usturoi tocat si cateva fire de ceapa verde. Mai lasa un minut. Ciuperci - taiate pe latime in felii foarte subtiri le puneti intr-o cratita cu ffff putin ulei sa se friga putin. 5 minute Asparagus - bucati mai mici, la fel in cratita la foc mai mare dar cu capac - cateva minute pana se inmoaie putin dar e still crispy. Adauga Paste + pui + asparagus + ciuperci in oala cu sos si lasa-le inca 15 min impreuna. Daca le faceti cu o zi inainte sunt si mai bune - apoi incalzite la cuptor.
si eu fac la fel Chicken Alfredo, cu exceptia, ca adaug si putin USTUROI tocat marunt, cand carnea de pui este aproape gata (ca sa nu se arda usturoiul)si nu folosesc decat Parmezan Cheese (nu mai folosesc Swiss or alt fel de Cheese... am incercat sa amestec Parmezan si Romano... dar nu le-a placut la copii...) mai departe la fel fac si eu. de asemenea, cand am carne de pui ramasa de la "pui intreg, copt in cuptor", folosesc carnea deja "gatita", si doar ii dau putina culoare!!!!! apoi adaug usturoiul (pentru 30 de secunde), si restul tot la fel!!!! succes! Georgeta - Chicago USA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu fac la fel Chicken Alfredo- cu pui de la rotisor (left-overs)! Parca-i mai gustos decat cu puiul crud facut la tigaie. De asemenea, preferata sotului meu pentru pranz la pachet este "Bacon Alfredo"-unde puiul il inlocuiesc cu bacon- varianta romaneasca (adica din acela mai tare, afumat- care il cumpar bulk de la rusi- nu din cel american feliat). Cica toata lumea adulmeca mirosul acestor paste in pauza de pranz...ciupercutze, bacon, usturoi...yummy... Nu face nimeni Clam Chowder sa-mi paseze si mie reteta? Am cumparat supa Snow's- la conserva, am facut painici de casa rotunde in care am servit supa si am mancat ca la ...restaurant...Dar nu-mi surade ideea de a le da la copii atatea "necunoscute" din conserve. Adriana, mama de baieti: Andrei(30.11.05) si Mihai(3.08.00)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca inca se discuta pastele alfredo. Imi faceti pofta![:D] Eu pun si apa de la paste, mi se pare ca leaga mai bine sosul. Pastrez intotdeauna niste apa de la paste, o pun in frigider. Daca ne mai ramine mincare pentru a doua zi, adaug putina apa din aia cind le incalzesc si e ca si proaspata. The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J
Ce fel de cod folosesti la pasta de peste? Please scrie si niste cantitati.
Scuze Ramona, abia acum am vazut mesajul tau. Cantitatile le pun dupa ochi dar ultima data am pus asa: Tuna din conserva (4 cutii mici Chicken Sea- Chunk light tuna, conservat in apa, bine scurs), 3-4 fire ceapa verde tocata, 2 tulpini de telina maruntite, o lingura de maioneza si o lingura de unt, sare, piper si totul mixat bine in food processor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...