Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 3


Oaspete marius

Recommended Posts

Hilde, renunti la unt- eu una nu pun unt deloc, cand rumenesc baconul nu pun deloc ulei, ca se lasa grasimea din el si apoi incep sa arunc smantana, branza, usturoi si alte bunatati. Si nu mi se pare ca este gras sosul...sau toata mancarea in ansamblu [:D].Oricum, va spusei ca fac mai mult pentru pachetul(lunch) sotului- care este la cura de ingrasare [bang]. Adriana, mama de baieti: Andrei(30.11.05) si Mihai(3.08.00)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui adrianaloy Nu face nimeni Clam Chowder sa-mi paseze si mie reteta? Am cumparat supa Snow's- la conserva, am facut painici de casa rotunde in care am servit supa si am mancat ca la ...restaurant...Dar nu-mi surade ideea de a le da la copii atatea "necunoscute" din conserve.
Sorry ca ma bag pe subiectul vostru. Am eu reteta de clam chowder incercata de multe ori. Nu imi amintesc de unde am luat reteta originala dar am facut ceva modificari, de-a lungul timpului. New England Clam Chowder 2-3 felii de bacon, taiata mici o cepa mica toccata 2-3 cartofi portiviti, taiati cuburi 2 bete de telina, tocate 1 morcov, tocat 1 cutie de baby clams (brandul incercat de mine e Clover Leaf) chicken stock half&half lapte Baconul se pune in oala si se prajeste un pic pina iese grasimea. Se da deoparte si grasimea se arunca aproape toata. In aceeasi oala se calesc legumele 2-3 minute dupa care se adauga scoicile si se acopera cu chicken stock. Se fierb cam 15-20 minute (pina legumele sint moi). Se paseaza un pic cu lingura, oricum cartofii se sfarima la fiert. Iese ceva foarte gros dar se adauga lapte si half&half si se subtiaza. La sfirsit se pune inapoi baconul in oala. Una lume foloseste si sucul de la clams. Eu il arunc, prefer chicken stock. Cui ii place (sa simta nisipul in dinti) il poate folosi in loc de stock.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelai, merci mult pentru reteta, o s-o incerc duminica si revin cu comentariile/parerile familiei. Eu am gatit ieri mancare de cartofi cu carnati "Polish sausage". E mancare preferata a puilor mei! Mai am un pusti american care vine sa aibe grija de ei si ieri l-am chemat ca trebuia sa ma duc la dentist. De la usa a simtit mirosul si a zis" nu stiu ce e dar, sper ca mi-ati pastrat si mie!". Sa vezi ce era la gura lui saracutul...mmmmm...mmmm...da-i si cu castraveti murati...mi-a sters farfuria cu o coaja de paine...M-a intrebat cum se numeste si mi-a fost lesne sa-i zic "Romanian stew". [;)] Adriana, mama de baieti: Andrei(30.11.05) si Mihai(3.08.00)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hahaha, imi si imaginam cum se bateau turcii la gura lui. eu ieri am facut salata de vinete, mazare cu puple de pui si miel la cuptor cu sos de smantana si leustean (ramona, iese excelent, f aromat sosul si bun). ce-a mancat copilu meu? morcovi si branza provolone si un milk shake la cina. uf, uf. philip[pk]&andreea[usa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei fetele, Am sa zis sa "share" cu voi, ca sunt in rai din cauza lui. Nu va ganditi la prostii, este un iaurt. : ) ) Este "Oikos Organic Greek" si este the best yogurt ever ever ever ever ever. Il gasiti si la Walmart. Gata, nu mai fac iaurt acasa, ca nu merita. :) http://oikosorganic.com/greekyogurt/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hilde si mie imi place iaurtul lor tare mult. Pentru Sofia cumpar tot de la Stonyfield (yobaby) iaurtul si lapte organic asa ca intru mereu la ei si printez cupoane.[cool] Cami - mami de [zana] de mai: Sofia Alexandra - 2006 si Sabina Adriana - 2008 [url="http://picasaweb.google.com/mamide2cirese"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui philip eu ieri am facut salata de vinete, mazare cu puple de pui si miel la cuptor cu sos de smantana si leustean (ramona, iese excelent, f aromat sosul si bun). philip[pk]&andreea[usa]
moooaaama ce meniu bogat si apetisant.. [pofta] eu dupa tura de musafiri de saptamanile trecute nu am mai avut chef de gatit. Abia azi sa fac ceva mancare. Cami - mami de [zana] de mai: Sofia Alexandra - 2006 si Sabina Adriana - 2008 [url="http://picasaweb.google.com/mamide2cirese"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai vazut un iaurt bulgaresc in borcan de sticla. E minunat! Hilde, mai am castraveti! Am trei borcane cu castraveti murati si frigiderul e ticsit! Am facut ceva ca si tzatziki, doar ca tai felii castravetii. In felul asta spun ca-i salata.[:D] Am facut un souffle de dovlecei, din pacate n-a avut succes la copii. Se face cu basil, eu am respectat reteta si uite ca nu le-a placut. The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...