Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 3


Oaspete marius

Recommended Posts

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor! Sper ca ati profitat de toate zilele astea libere si v-ati distrat pe cinste, odihnit (putin) si etalat talentul de bucatarese. Eu ma laud acum cu supa minestrone, piept de pui cu sos de rosii cu garnitura de piure si desert: placinta cu mere si stafide (cu foi de aluat frantzuzesc). La marele gratar de "Labor Day" am contribuit cu mititei, porumb si o salata uriasa cu bz. telemea pe deasupra. A...si un guacamole dip- imi place la nebunie!!! Adriana, mama de baieti: Andrei(30.11.05) si Mihai(3.08.00)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, nu tine doar sa pui titluri de bunatati, musai trebe si reteta![:D] Eu am mai facut niste pulpe de pui (de fapt thighs sau drumsticks) la cuptor. Reteta e a mea originala[:D], n-am luat-o de nicaieri, dar a iesit buna. Am facut un pat din felii de ceapa si de lamiie, am pus doar un strop de lamiie, citiva catei de usturoi si puii dati cu sare, piper. Le-am dat la cuptor vreo ora si ceva, pina s-au rumenit. Eu i-am facut in vas termorezistent, cu capac. Am mai facut niste dovlecei dupa revista Taste of Italia. Mai simpli decit asa nu se poate. Curatati (nu trebuie insistat, mai ales daca sint proaspeti si cu coaja sanatoasa) si taiati in doua pe lung, se prajesc intr-o tigaie cu putin ulei, pe ambele parti. Apoi i-am pus intr-o tava, i-am dat cu sare, piper si am presarat niste mozzarella deasupra. I-am dat cinci minute la cuptor si gata au fost. Azi am facut ribeye steak, tot foarte simplu. Carnea am tinut-o vreo ora in soy sauce (intr-o punga ziplock). Intre timp am dat niste ciuperci shiitake uscate intr-o risnita, am maruntit niste rozmarin proaspat si am amestecat cu piper proaspat macinat (mai "coarse"). Am scos carnea din punga, am sters-o cu un paper towel si am dat-o prin amestecul cu ciuperci, apoi le-am pus la foc mediu (spre high), intr-o tigaie din cast iron cu putin ulei bine incins. Le-am lasat citeva minute pe fiecare parte. Rapid si gustos! Asa ca mie retete din astea sa-mi puneti. Ieri am facut coconut macaroons, ca avem vecini noi si am mers sa le spun "welcome". Reteta asta cred ca am mai scris-o pe undeva, mi-e draga ca si ea-i rapida si gustoasa. Plus ca are succes la toata familia. The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu pt ca nu am barbat, nu mai gatesc decat carne la gratar sau inabusita in tigaie, cu o garnitura de carbohidrati (pure, macaroni and cheese facut in casa, orez) si salata verde. Le alternez. Fi-miu mananca salata verde cu crutoane. Cat a fost tata aici, am tot gatit ciorbe de legume si diverse mancarici, dar acum ca a plecat-pauza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am incercat si eu o salata noua azi: salata de avocado cu fasole rosie 1 avocado, 1 cup fasole rosie (fiarta), 1 rosie mare( sau doua mai mici), 1 ceapa rosie , sare, piper, ulei masline si otet balsamic. Legumele se taie cubulete, ceapa tocata solzi se amesteca si se condimenteaza dupa gust. si un sandwich: 2 felii paine prajita se ung cu cream cheese, se aseaza 2-3 felii bacon prajit( eu il fac in cuptor), 2-3 felii rosie, o felie de avocado, un praf de sare si gata. Cami - mami de [zana] de mai: Sofia Alexandra - 2006 si Sabina Adriana - 2008 [url="http://picasaweb.google.com/mamide2cirese"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...