Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 3


Oaspete marius

Recommended Posts

Cami, eu pun avocado si in salata mixta. Sotul face un soi de guacamole, dar cred ca are alt nume, ca un prieten din Israel l-a invatat.[:D] Face o pasta cu avocado, ceapa tocata foarte marunt, galbenus de ou fiert, putina zeama de lamiie si condimente. Se intinde pe piine sau umpli ouale (ce a ramas de la fiert, ca folosesti numai galbenusul pentru pasta). E foarte buna cu rosii. The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ramona, uite o reteta cu brocolli care la noi merge foarte bine: oparesc buchetelele de brocolli in apa clocotita citeva minute si le scurg; intr-o tava presar pesmet pe fund, pun brocolli si il imbrac intr-un amestec format din: un ou batut cu 3-4 linguri de smintina si brinza ceddar sau cascaval razalit, sau parmezan,condimente, ce am prin casa; la cuptor aprox.20 minute; eu l-am servit drept garnitura linga ficatei de pui sau orice friptura. trag cu ochiul la voi la retetele cu avocado- foarte mult ne place, thks [:)] http://www.floriinro.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fac si eu citeodata budinca de macaroane cu brinza. Pastele fierte aldente (elbows, penne), le amestec cu vreo 3 feluri de brinza rasa (citeodata cumpar amestecul de brinzeturi deja rase), sunca taiata feliute mici si prajita nitel, citeva oua, lapte si smintina, le pun la cuptor vreo 35 de min. Dintre macaroane cu brinza "instant" parca alea Annie's ii placeau cel mai mult. Adriana si eu fac un fel de ciorba ca a ta numai ca nu pun paste sau fasole uscata , pun conopida si brocolli citeodata varza. E buna ideea cu pus fasole batuta in zeama (asa nu mai pun cartofi care nu-mi plac oricum deloc) sa se ingroase (eu bagam in mixer juma de legume) A L’amore che move il sole e l’altre stelle. [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada"]Camera lui Marcu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suna super reteta asta de macaroane. Am si eu o cutie din aia de Annie's. O tot plimb prin pantry, daca zici ca-i mai buna o s-o fac, sa nu mai incurce locul. Cu reteta asta de macaroane mi-am amintit ca tatal meu facea o mamaliga la cuptor, tot asa, ceva cu sunca si ou. Era o nebunie, stie cineva cum se face? Cred ca reteta e de prin Ardeal. The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si tatal meu facea asa un fel de mamaliga la cuptor( ca e din Ardeal si el). Facea mamaliga separat, dar nu o fierbea in apa ci in zar( apa aia rezultata de la facerea branzei)..eu in state pun putina apa si compensez cu butter milk sau iaurt si putintel unt. Cand e gata mamaliga, iei un vas de iena, il ungi cu unt, si pui un strat de mamaliga, ungi putina smantana, mai pui unul de branza( cas de oaie e cel mai bun, sau branza de burduf, dar aici merge cu orice combinatie vrei, numai sa fie mai piscacioasa un pic), un strat de mamaliga,, unul de carnati afumati prajiti sau shunca( bacon)..si tot asa, iar la final pui un strat de branza si putin unt...si il tii la cuptor vreo jumatate de ora. Crisss [gravi]20+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui crisspoliss
Si tatal meu facea asa un fel de mamaliga la cuptor( ca e din Ardeal si el). Facea mamaliga separat, dar nu o fierbea in apa ci in zar( apa aia rezultata de la facerea branzei)..eu in state pun putina apa si compensez cu butter milk sau iaurt si putintel unt. Cand e gata mamaliga, iei un vas de iena, il ungi cu unt, si pui un strat de mamaliga, ungi putina smantana, mai pui unul de branza( cas de oaie e cel mai bun, sau branza de burduf, dar aici merge cu orice combinatie vrei, numai sa fie mai piscacioasa un pic), un strat de mamaliga,, unul de carnati afumati prajiti sau shunca( bacon)..si tot asa, iar la final pui un strat de branza si putin unt...si il tii la cuptor vreo jumatate de ora. Crisss [gravi]20+
auleu [:)], am si uitat ce buna era; tata ii spunea mamaliga tocshita; prajea inainte separat slanina, si peste fiecare strat de mamaliga adauga niste slaninuta prajita. yamiii [pofta] http://www.floriinro.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, se prajeste bacon inainte,si e super buna numai ca foarte grasa...[:D] stiu si eu ca punea ou cumva, taica-meu cred ca facea la final- dupa ce punea straturile- gauri in mamaliga si turna cate un ou crud( fara coaja, dar fara sa il bata) in gauri si asa arata mamaliga mai interesant, ca se coceau ouale alea ca in cuib. Crisss [gravi]20+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...