Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 3


Oaspete marius

Recommended Posts

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J
Criss, placinta aia cu spanac e buna si de la congelator. Eu nu ma obosesc niciodata s-o fac din "scratch".[:D]
eu fac o variata de placinta cu spanac care se face ff usor, uite reteta. 1 pachet foi de placinta (phyllo pastry) 2 cutii de spanac congelat 1 cup feta cheese rasa 1 cup cascaval ras marar tocat 3 oua 2 cups half&half unt pt uns tava sare (nu e nevoie daca feta e mai sarata) 1. ung o tava (de ceramica sau sticla) cu unt 2. spanacul il dezghet in microwave si il storc de apa care iese din el. 3. asez 2 foi una peste alta si presar pe ele din fiecare cite putin (spanac, brinza, cascaval, marar, piper). 4. rulez foaia cu umplutura ca un sul dar nu foarte strins si o asez pe tava ca un sarpe. repet pasii 3 si 4 pina se termina spanacul si brinzele. ies cam 6 suluri. in tava sulurile se aseaza fara spatiu intre ele. daca tava e rotunda le puteti aseza in cercuri. 5. amestec smintina cu ouale si torn amestecul in tava. ar trebui sa acopere placintele. intep bine placintele cu furculita sa intre smintina intre foi. 6. la cuptor la 350F cam 30-45 minute, adica pina se rumeneste. E buna servita calda, cu sourcream alaturi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J
Americancelor, nu mai gatiti? Eu m-am aprovizionat cu tot felul de brinzeturi, as vrea sa fac mamaliga aia intr-una din zilele urmatoare. Azi mi-e dor de niste ficatei de pui. The best thing you can do for your children is to love your wife.
Ramona, pai fa si niste ficatei alaturi de mamaliga aia branzoasa. yummy! philip[pk]&andreea[usa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ieri am fost la costco sa iau feta si am luat 2 pui (sunt asa 2 in pachet) farm raised, all natural, erau frumusei, galbiori si am facut unul la cina, eu zic ca sunt mai buni decat ce-am mai mancat pana acum, drept, nu ca puii crescuti de bunica, ca nici nu-s :) dar a mers. am mai facut si salata de vinete cu salata de rosii, profit cat sunt legume in camp si tot mergem acolo la cules, sambata am fost numai eu si philip si-am luat ardei, rosii, vinete plus vreo 4 sortimente de ardei iuti. le-am mai facut ieri baietilor pumpkin bread din mix si in forma de mini muffins. philip[pk]&andreea[usa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine suna puiul ala...mie imi place sa-l fac pe sticla. Eu am facut shaorma ieri, a fost asa de buna :) Reteta mi-a dat-o una din fetele de la odisee. O postez aici, poate vi se face si voua pofta [:D] Se condimenteaza puiul( piept sau picioare, fara oase) si se prajeste. Eu am un gas grill si il gatesc pe ala. Faci un sos cu ceva maioneza, vreo 3 linguri, smantana-2 linguri si usturoi cat vrei( vreo 2 catei). Tai o varza cruda ca ptr salata si pui ceva marar in ea( daca vrei, mie imi place mult cu marar). Tai niste castraveti murati si apoi prajesti niste cartofi. Apoi iei o lipie si o ungi cu sosul de usturoi, pui carnea taiata fashii, cartofii( asa e stilul grecesc de souvlaki, se pun cartofii inauntru, dar nu e obligatoriu, se poate si separat), adaugi varza si castravetii murati si gata mancarea. E buna ptr copii daca sunt mai fussy, si se face foarte rapid. Crisss [gravi]21+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hahaha, taman asta am afcut azi la cina din pieptul de pui ramas. eu il mai inclazesc nitel intr-o tigaie cu condimente din middle east (chiar asa scrie pe borcan) si fac sos de iaurt cu usturoi, marar, piper, cartofi prajiti facuti la cuptor si dai batai. nu mai zic ce usturoiata sunt acum :) fac si eu varza aia dar azi n-am avut in casa si voiam sa prepar ceva rapid. eu puiul il fac de obicei pe sare (adica il spal si condimentez dupa care il asez pe un pat de sare grunjoasa - rock salt). iese tare bun si toata grasimea se surge in sarea aia si e retinuta acolo. philip[pk]&andreea[usa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara m-a prins o pofta de ceva bun-bun, si nu m-am lasat pana nu am facut papanasi. Am cumparat Farmer's cheese de la magazinul rusesc( ei ii zic Tvarog) si am amestecat-o cu 2 oua, cateva linguri de gris si una de faina, zahar vanilat si coaja rasa de lamaie, am facut bilute si le-am mai dat prin faina putin, si le-am fiert cam 10 minute. Asa de bune sunt, ca mai vreu..cu multa smatana si zahar, un deliciu. [:D] Voi le-ati facut vreodata prajite? eu nu m-am incumetat, ca mai sanatoase sunt fierte..dar am auzit ca sunt tare bune si prajite... Crisss [gravi]21+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu de obicei ii fac prajiti, dar am mai facut si fiert cu unt si zahar deasupra. sunt buni cei prajiti, si-i lasi pe un servcet sa mai absoarba din uleiul ala. am mai gasit o reteta la cuptor. drept, am incercat-o numai fara piersici dar cu multa coaja de lamaie: Ricotta Fritters -1 can (16 oz) ricotta cheese -2 eggs -1 1/2 cups of flour -1/2 teaspoon salt -2 teaspoons vanilla extract -2 teaspoons sugar -1 can (6 oz) canned peach halves, divided 1. Mix ricotta cheese, eggs, four, salt, vanilla extract, sugar and two peach halves (finely chopped) until well blended 2. Drop the mixture by spoonfuls onto prepared ungreased baking sheet (making 16-18 fritters) 3. Bake 15-20 minutes or until golden brown 4. Serve warm with sliced peach halves http://www.svetlanasrecipes.com/?s=fritters philip[pk]&andreea[usa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...