Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casnicia mea a fost o minciuna? (3)


Oaspete marius

Recommended Posts

Pana cand nu o sa te mai cramponezi de ce iti face , spune, daramana el in tine nu vei fi independenta sau pe picioarele tale.Vei fi DEPENDENTA, legata de el intr-un fel sau altul si asta pentru ca TU iti permiti. Eu ce inteleg din ce povestesti: ca traiesti inca in trecut in sufletul tau.Iti permiti inca ganduri cu/despre el ceea ce te face vulnerabila la atacurile lui. Incearca sa rupi cercul vicios in care te zbati TU SINGURA si vei vedea rezultatele vor aparea.TU nu vei mai fii afectata nici de vorbele lui si de ale nimanui care iti vrea raul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 168
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Stii cum se intampla in alte tari? O saptamana tine unul copiii, o saptamana ii tine celalalt (indiferent de motivul divortului). Pentru ca vezi, te invarti intr-un cerc vicios: timp ai foarte putin sa rezolvi problemele, dar nici n-ai vrea ca tatal sa se ocupe mai mult de ei. Eu nu spun ca solutia de mai sus e perfecta, are si ea consecinte negative (si recunosc, mie mi-ar fi greu sa accept asa ceva). Trebuie totusi sa-ti gasesti un echilibru - daca nu-ti ajunge timpul, asigura-te ca de copii se ocupa cineva de incredere. In conditii normale, ar fi trebuit sa poti sa-i ceri si lui sa te ajute cu o parte din treburi, mai ales daca sunt pentru copii sau in interesul lor. Insa acum conditiile nu sunt normale intre voi. Poate cu timpul, vor veni si ele... Eu nu am resimtit treaba asta cu largirea gamei de probleme de rezolvat, au fost doar cateva chestiuni marginale: shopping saptamanal si spalat masina.[:)]. In plus, mi s-au micsorat alte responsabilitati[:)], asa ca una peste alta mi-a fost relativ mai bine fara el decat cu el. Iar dupa ce razboiul rece a trecut, mi-a fost categoric mai bine, as putea sa pasez acum orice problema de orice natura.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

intrebarea ei..va fi probabil "cum sa scap de dependenta?!" cum sa scapi de trecut care nu e de ieri de azi,ci de 16 ani?! cum sa uiti ca ai avut o casnicie in care ti-ai pus toate sperantele ca femeie,ca mama ,ca sotie,etc?! exista retete pt asta?! retete nu exista,ci numai vointa.... si vointa asta ?ce naiba e vointa? ai vointa sa-ti cumperi o casa,sa-ti schimbi masina,sa iti iei nu'ce geanta...ai vointe palpabile[:D]...dar cand e vorba de suflet?![alcool] apoi eu ti-as recomanda(in caz de...)sa nu incerci sa-ti rezolvi dependenta de un el cu o alta dependenta! inainte de a pleca la drum cu un alt el cauta sa fii bine tu cu tine....adica sa te simti bine si cand nu exista un el....usor de spus,greu de realizat! [alcool] pt ca acum esti vulnerabila si desi se spune ca(,)cui pe cui se scoate...in cazuri din astea "cuiul " nr2 nu e o solutie [:D] altfel..ceea ce gandesti e ok,iti dai seama care e realitatea si cauti sa o schimbi...in bine pt tine si copii tai... nu va fi usor,dar nici imposibil..de tine depinde doar [pup] Vio,mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite, un alt motiv pentru care am vrut sa nu il mai tin aproape.Pana acum doua-trei luni il mai rugam sa ma mai ajute, dar mereu gasea scuze si ma refuza. De dus copilul la sport, medic, ....etc.Asa ca, ce sens mai are sa deschid gura! El face pentru copii doar ce are chef, si le ofera numai ce vrea el si cand vrea, dar astfel incat sa nu imi usureze mie situatia. Si atunci? Pai, dc vrei sa le fie bine copiilor vezi clar de ce au nevoie si ce le trebuie. De cand a plecat, odata nu le-a adus copiilor ceva util(alimente,rechizite, haine) doar aiureli.Eu si cand ma duc in vizita la un copil strain, tot cumpar ceva dulce.El, nimic.Probabil considera ca dc da pensia este suficient.OK, ajunge. Dar, cand ai acces la atatea, cand mergi prin strainatate, tu, ca parinte, nu simti nevoia sa le iei copiilor tot ce este mai bun? Inainte asa facea. Mint.Cand au fost intr-o seara in Cora,ca sa-si faca el cumparaturile, a cumparat 2 kg de mere verzi, pt ca i-au cerut in mod deosebit copiii. Nu este mai bine sa stau eu linistita in banca mea si sa ma descurc cum pot?
Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia
Stii cum se intampla in alte tari? O saptamana tine unul copiii, o saptamana ii tine celalalt (indiferent de motivul divortului). Pentru ca vezi, te invarti intr-un cerc vicios: timp ai foarte putin sa rezolvi problemele, dar nici n-ai vrea ca tatal sa se ocupe mai mult de ei. Eu nu spun ca solutia de mai sus e perfecta, are si ea consecinte negative (si recunosc, mie mi-ar fi greu sa accept asa ceva). Trebuie totusi sa-ti gasesti un echilibru - daca nu-ti ajunge timpul, asigura-te ca de copii se ocupa cineva de incredere. In conditii normale, ar fi trebuit sa poti sa-i ceri si lui sa te ajute cu o parte din treburi, mai ales daca sunt pentru copii sau in interesul lor. Insa acum conditiile nu sunt normale intre voi. Poate cu timpul, vor veni si ele... Eu nu am resimtit treaba asta cu largirea gamei de probleme de rezolvat, au fost doar cateva chestiuni marginale: shopping saptamanal si spalat masina.[:)]. In plus, mi s-au micsorat alte responsabilitati[:)], asa ca una peste alta mi-a fost relativ mai bine fara el decat cu el. Iar dupa ce razboiul rece a trecut, mi-a fost categoric mai bine, as putea sa pasez acum orice problema de orice natura.
anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, el a fost un tata bun.Consider ca o sa vina momentul cand o sa-si revina singur.Eu am mai spus, acum face tot ce poate ca sa ma irite si sa ma scoata din sarite.Este orbit de ura.Prefer sa las timpul sa rezolve acest aspect.Daca m-as duce sa ii spun ceva,chiar daca am sau nu dreptate, automat va face pe dos.Asta este firea lui.Incapatanat si orgolios, mereu contra.Curios....am vb cu copilul la telefon acum 5 min, si mi-a spus ca de aprox o sapt, tati il suna si vorbeste cu el numai despre mine.Ca parca este tati de altadata.Era impresionat,uimit si mi-a spus ca el crede ca tati vrea acasa. Il intereseaza ce fac, cum ma simt, ce mai zic, unde lucrez.....Oare, de ce il intereseaza?Ca doar nu l-a apucat dragostea de mine.Cand este bland ca pisica clar pregateste ceva.Si nu cred ca este corect sa creeze o astfel de impresie copilului.quote]citat din mesajul lui Adina Iulia

De ce nu-i scrii o scrisorica in care sa-i spui astea? Poate ca unele din ele ar prinde. Ma refer la achizitiile pentru copii...la rugamintile tale referitoare la copii neonorate de el.Fara nici o legatura cu voi - doar legat de copii.Iti fac eu scrisoarea daca vrei [:D]

anna"Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Violeta, psihic sunt foarte bine, chiar daca amintirile mai navalesc. Am depasit momentul critic.
Citat:
citat din mesajul lui violeta69
intrebarea ei..va fi probabil "cum sa scap de dependenta?!" cum sa scapi de trecut care nu e de ieri de azi,ci de 16 ani?! cum sa uiti ca ai avut o casnicie in care ti-ai pus toate sperantele ca femeie,ca mama ,ca sotie,etc?! exista retete pt asta?! retete nu exista,ci numai vointa.... si vointa asta ?ce naiba e vointa? ai vointa sa-ti cumperi o casa,sa-ti schimbi masina,sa iti iei nu'ce geanta...ai vointe palpabile[:D]...dar cand e vorba de suflet?![alcool] apoi eu ti-as recomanda(in caz de...)sa nu incerci sa-ti rezolvi dependenta de un el cu o alta dependenta! inainte de a pleca la drum cu un alt el cauta sa fii bine tu cu tine....adica sa te simti bine si cand nu exista un el....usor de spus,greu de realizat! [alcool] pt ca acum esti vulnerabila si desi se spune ca(,)cui pe cui se scoate...in cazuri din astea "cuiul " nr2 nu e o solutie [:D] altfel..ceea ce gandesti e ok,iti dai seama care e realitatea si cauti sa o schimbi...in bine pt tine si copii tai... nu va fi usor,dar nici imposibil..de tine depinde doar [pup] Vio,mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hoppe, pai indiferent ca el vine acasa sau nu, cu copiii poate avea o relatie minunata - asta trebuie sa stie copiii, nu sa tot astepte ca el sa se intoarca, ca diferenta o sa fie minima pentru ei. Habar n-am de ce se intereseaza abia acum...al meu ex s-a interesat mereu, era foarte curios sa stie ce fac, cand fac, cum fac, unde fac, din toate sursele posibile. Bine, dar el mereu a fost asa ca o baba curioasa. Dar tie ce-ti pasa ca se intereseaza? [:D] PS: Bine, nu-i scrie nimic, si nici nu te mai enerva pe detalii din astea. Ai sa vezi ca dupa partaj lucrurile o sa se aseze de la sine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina,uite cum este cu copiii. Ei nu accepta inca pasul pe care el l-a facut. Se intalnesc, vorbesc, dar au inceput sa il judece. Ceva se va intampla. Greseala lui a fost ca a vrut sa duca copiii unde locuieste acum. Iar astia au luat foc.Nu era momentul, trebuia sa mai astepte.Le-a vorbit de sotia lui, iar copiii nu au suportat (stiti ca cucoana a fost prietena de fam cu noi, imi stie copiii cam de 3-4 ani). Va spun din cele ce mi-au spus copiii. I-au spus in fata ca nu il iarta pt ca a preferat sa locuiasca cu aia si cu copilul ei, si ca nu mai sta cu ei. El a spus ca ii iubeste, dar copiii l-au intrebat"bun, dc ne iubesti, atunci de ce nu esti acasa? pe ea o iubesti mai mult". Nu au vrut sa imi povesteasca totul, dar am inteles ca discutia s-a terminat urat, in final, cel mic a jignit-o si amenintat-o pe cucoana ca i-a furat tatal. Am hotarat sa nu ma bag.Eu vorbisem cu el la inceputul verii si l-am rugat sa protejeze copiii, sa nu ii forteze, sa se gandeasca in primul rand la binele lor si apoi la ce ii face lui placere.Ca de obicei, a facut contra.
Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia
Hoppe, pai indiferent ca el vine acasa sau nu, cu copiii poate avea o relatie minunata - asta trebuie sa stie copiii, nu sa tot astepte ca el sa se intoarca, ca diferenta o sa fie minima pentru ei. Habar n-am de ce se intereseaza abia acum...al meu ex s-a interesat mereu, era foarte curios sa stie ce fac, cand fac, cum fac, unde fac, din toate sursele posibile. Bine, dar el mereu a fost asa ca o baba curioasa. Dar tie ce-ti pasa ca se intereseaza? [:D] PS: Bine, nu-i scrie nimic, si nici nu te mai enerva pe detalii din astea. Ai sa vezi ca dupa partaj lucrurile o sa se aseze de la sine.
anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai iti dai seama ca in ochii lui tu esti cea care influenteaza copiii si-i faci sa reactioneze asa. In orice caz, nu esti tu datoare sa clarifici situatia in fata copiilor. Tu trebuie sa te declari neutra referitor la madam, si pozitiva in relatia lor cu tatal lor. In rest, e treaba lui sa descurce itele, si probabil ca va rezolva asta in curand.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...