Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casnicia mea a fost o minciuna? (3)


Oaspete marius

Recommended Posts

Draga hoppe,mai stiu si eu deficient care se lauda,ca sa recasatorit si este fercit,si ca ii merge super bine,ca este desteapta si inteligenta,si-a luat doamna intelectuala,ca sa ma sune nu demult,o luna,ca sau batut ca chiorii parte in parte,ca amindoi au aceleasi durerei,beau amindoi de rup,dar acuma se pare ca este ea in avantaj,ca el vrea sa divorteze,si ma intreaba daca il iau eu de barbat inapoi,asa ca lauda asta cu mersul bine,ca este fericit ,bla,bla,bla,in mare parte repeta ca sa se convinga el ca este asa,pentru ca el stie sigur ca nu este multumit. Cind sunt buna,sunt foarte buna,dar cind sunt scorpie sunt ..PERFECTA!!! Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 168
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Doar ce m-am laudat ca este mai bine, ca iar au inceput problemele. Este suparat ca nu vreau sa vorbesc cu el. Deasemenea, s-a suparat si pe tatal meu ca i-a interzis sa mai sune la el acasa. Mi-a spus ca vrea sa deschida proces, sa cheme din nou copiii ca sa spuna in fata udecatorului cu cine doresc sa locuiasca. Nu are chef sa respecte hotararea judecatoreasca, mi-a spus ca o sa se intalneasca cu copiii de cat ori are chef, la orice ora din zi sau noapte. Copiii i-au spus in fata ca nu o accepta pe noua lui sotie si ca ei doresc sa se intalneasca cu el asa cum spune hotararea, din doua in doua saptamani. Baietii au inceput sa isi inchida telefoanele, si, bineinteles, tot eu sunt de vina.Pur si simplu cred ca si ei s-au saturat sa il auda cum isi lauda noua fericire si cum arunca cu noroi in vechea casnicie. Este foarte greu sa priceapa ca baietii au scoala, ca au un program al lor de invatat, meditatii...etc Sambata seara i-a luat, copiii nu au vrut sa mearga acasa la el, si am inteles ca au mers intr-un oras, langa bucuresti, au stat la hotel.Si era f nervos, cica s-a certat cu sotia lui la telefon. Ce poate sa-mi faca? Nu are decat sa deschida proces din nou, chiar mi-ar face un bine, pt ca asa pot sa arat cum respecta el hotararea de divort, ba, mai mult, am si adeverinta de la psiholog si de la profesorii din scoala, prin care se arata cat sunt de tensionati baietii in anumite zile (de obicei dupa ce se intalnesc cu ei). Avocatul meu spune ca ceea ce face el copiilor se numeste hartuire psihica.Cand o sa am liniste? A vrut o alta viata, acum o are. Dar, trebuie sa inteleaga ca si noi avem o alta viata si ca meritam liniste si respect.El nu poate sa mai fie pentru noi ceea ce a fost. Si daca continua asa, o sa indeparteze copiii de tot. V-am povestit, asa, doar franturi. Un lucru este clar.Eu nu mai trebuie sa fac nimic, ci doar sa am incredere in copiii mei.S-au dovedit a fi intelepti, si chiar au reusit sa ii dea peste nas pentru toate magariile pe care le-a spus despre vechea familie. Iar daca ei or sa aleaga, intr-o zi, sa se mute la el, am sa le respect dorinta.vreau sa imi vad copiii fericiti, chiar daca am sa mai trec si prin alte chinuri. anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Hope, ce mai faci? Ce fac baietii? Tot asa ii hartuieste tatal lor? Ar trebui ca tu singura si apoi impreuna cu avocatul sau un psiholog sa le explicati baietilor ca este ok sa il refuze pe tatal lor care acum se comporta asa haotic. Din nefericire nu numai tu si nu numai adultii sunt tulburati dar si ei, tinerii sunt in impas si poate nu stiu cum ar trebui procedat intr-o astfel de situatie. Din acest motiv ar trebui sprijiniti si sa puteti comunica mereu si deschis pe aceasta tema. Of, ce greu!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de intrebare! Da, sunt din ce in ce mai bine. Dar asta a insemnat ca am fost nevoita sa iau masuri drastice, pentru linistea mea. Acum nu mai am niciun fel de legatura cu el, nu il mai vad, nu il mai aud. Cu copiii mai vb la telefon, dar si ei s-au cam saturat.Zile intregi isi tin telefoanele inchise pt ca altfel ii terorizeza cu multe telefoane pe zi. La ultima discutie telefonica, cel mic a fost intrebat daca nu vrea sa se mute la el, sa nu mai stea cu mine.Pur si simplu ignora hotararea de divort, face numai ce vrea.Nu se gandeste nicio clipa ca isi chinuie copiii cu astfel de intrebari, ca ii agita. Ca urmare, baiatul nu a vrut sa mai raspunda la telefon. Ieri am avut o surpriza placuta. Baiatul cel mic a venit la mine, m-a luat in brate, si mi-a spus ca sunt o "mamica speciala". Mi-a spus ca sunt speciala pt cum ma port cu ei, cum le vorbesc, pentru bunatatea mea.Bine, au mai fost si alte complimente, dar le pastrez pentru sufletul meu. Pe 16 decembrie amk prima infatisare la partaj. O sa trec eu si de asta. anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copiii nu mai doresc sa vb cu el la telefon.Isi tin mobilele inchise, iar fixul l-au scos din priza.Ma uimesc prin felul cum se comporta! Sincer, nu ma astepatam sa il indeparteze asa de mult.Nu mai sunt interesati nici la 2 saptamani sa il vada. Dar,va dati seama, eu sunt de vina pt tot. Nu vrea sa inteleaga ca relatia lui cu copiii este doar problema lor.Nu vreau sa intervin deloc, este alegerea lor.Ar fi fost bine dc ar fi inteles macar ceva din toata povestea asta, dar...nimic! Este foarte mandru de ceea ce a facut si crede ca toti din jur trebuie sa fie de acord cu el. Cel mai mult a gresit cand a incercat sa ii determine sa o accepte pe cucoana.Cred ca asa i-a pierdut.Si a mai fost o scena intr-o seara, vorbeau la telefon, si se auzea glasul copilului doamnei.Asta i-a lovit ca un traznet pe copii. Marti am prima infatisare la partaj. El nu dorea sa facem partaj, vroia sa lasam totul asa. Dar eu vreau sa merg mai departe, si, sincer, nu vreau sa imi mai aduc aminte de trecut. M-a durut mult prea tare ceea ce a facut si nu vreau sa mai sufar. Eu mi-am schimbat telefoanele, nu mai am nicio leg cu el. Ieri m-a cautat prin tel de la secretariat, dar secretara a fost inspirata si i-a spus ca sunt in sedinta. Cine stie cu ce otrava dorea sa ma trateze....tot ce atinge ofileste. Va multumesc pentru gandurile bune! anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hoppe, ... ce sa-ti spun? in afara de faptul ca sunt foaarte suparata, de la noua dimineata stau rufele in masina, ude, aspiratorul in mijlocul casei, mancarea pe masa, iar eu la computer.... voiam doar sa-ti ofer o [flo] pe masura ce citeam aveam o gramada de lucruri pe care imi doream sa ti le spun. insa toate s-au spus, foarte frumos, de fetele noastre minunate! te admir pentru ca te-ai dovedit f echilibrata, pentru ca ti-ai gasit drumul prin labirint singura si repede. bravo! voiam sa-ti mai spun ca, inainte de a se discuta despre zodii, deja crestea in mine "negrul presimt" (neagra presimtire) ca preaiubitul tau nu poate fi altceva decat scorpion... si, pentru ca voi, toate fetele de aici, e imposibil sa nu fi avut de-a face cu un scorpion, daca nu direct (doamne fere'!), macar indirect, trebuie sa stiti ca tot circul asta, de doi ani e, oooo, atat de caracteristic. circ in care dansul crede, parol! cand te mai apuca nedumeririle dureroase si nu reusesti sa gasesti logica, aminteste-ti de povestea cu broasca si scorpionul si, crede-ma, e o ilustrare perfecta. evident, sunt scorpioni si scorpioni, increderea in sine, nivelul de armonie la care au ajuns, educatia, toate astea isi pun amprenta si dau masura individului. in fond, povestea cu zodiile, dupa mine, e edificatoare numai in privinta temperamentului, putand-o struni prin ce spuneam mai sus. da' ce temperament.... pot sa-ti spun ca si eu sunt scorpion si, in unele momente, cand nu reusesc o gestionare eficienta a situatiei, durerea naucitoare pe care o simt ma face sa scot bazooka si sa trag, verbal si eficient, in tot - inclusiv in mine! ce-ti spuneam, mor cu broasca de gat! cred ca verbul definitoriu pentru sotul tau este "a vrea", iar trasatura care ii modeleaza intreg comportamentul este orgoliu. si, nu te iluziona, asa o sa fie pana moare, parol! surpriza placuta si de proportii a fost cand ai spus ca esti leu!! ca sa ma exprim colocvial, nashpa pentru scorpion, n-a tras cartea castigaroare. ca sa concluzionez, eu nu cred ca sotul tau e neaparat rau (la suflet), cred ca e doar infernal! si, cu siguranta, ti-a facut un mare serviciu sapandu-si singur, singurel, groapa (vila). nu te astepta sa te lase in pace, indiferenta ta (jucata sau nu, nu importa) e ca o soda caustica turnata peste orgoliul lui. daca te agatai ca raia de el, sau plangeai tacut, ar fi fost bun si impaciuitor si darnic si nobil, hranindu-se -de fapt- din induiosatoarea ta iubire. da' tu, nepasatoareo, ce-ai facut?! tztztztz, urat, urat, sa-ti vezi de viata ta, sa-ti schimbi centrul gravitational (el!). pai e mumos, maica? try, jos palaria![olala] o ultima idee si singurul sfat (restul le stii si le aplici!): nu-l cunosc pe el, ca om, decat prin prisma atitudinii de gaina fara cap, zburatacind haotic prin ograda domniei tale. dar, daca e un om misto altfel, cum spuneai chiar tu, atunci singura punte frumoasa pe care o puteti arunca peste prapastie, ar fi.. umorul. o atitudine amicala, vag indiferenta, vag afectuoasa, impanata cu umor, it should work. poate ma insel, da asta imi da mie prin cap. tachineaza-l (bland) dar, atentie!, nu sarcasm!! e ca si cum ai turna gaz peste foc. mult succes la partaj! sa ne tii la curent, da? [olala] Luana si Hora Daca ti se da o coala liniata, scrie pe cealalta parte” (Juan Ramon Jimenez)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-am distrat nitel, googleind ce ne-ai spus la un moment dat.. pe tanara persoana cu carier, copil si, mai nou, berbat o cheama cumva cu MA..? just wondering p.s. poti sa razi in pumni, nu-i frumos, da-i sanatos pentru psihicu matale: eu nu cred ca doua pietre tari stau prea mult laolalta.. Luana si Hora Daca ti se da o coala liniata, scrie pe cealalta parte” (Juan Ramon Jimenez)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luana, draga, am fost posesoarea unui scorpion de 26 octombrie. Cand am vazut mesajul de la tine am facut ochii mari, pt ca mi-am adus aminte de ziua lui de nastere. Stii, nimeni nu m-a inteles cand am spus ca a fost vorba de foarte multa mandrie si orgoliu.Si caposenie. Daca eu nu ii spuneam ca exista o a treia persoana, cred ca lucrurile se calmau.Dar a luat foc, si ma obliga sa-mi cer scuze, ca l-am jignit.Timpul a demonstrat ca am avut dreptate. anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...